Binnenland. Rechtszaken. tiemengd Nieuws. en Prinses Louise aan het hoofd van de tweede groep. De inscheping had plaats onder het somber geroffel der trommen en het ka nongebulder van de oorlogsschepen, die geschaard lagen van Cowes tot Ports mouth over een afstand van 10 mijlen. De overtocht van de Alberta tusschen een dubbele rij van oorlogsschepen, waar onder zeven vreemde, duurde ongeveer 2 uren. De overtocht van het schip, dat het stoffelijk overschot vervoerde, was zeer plechtig en indrukwekkend. Telkens als het jacht een pantserschip of kruiser naderde, stelde de bemanning daarvan zich langs de brug op en presenteerde het geweer, terwijl de muziek aan boord een doodenmarsch aanhief en de kanon nen van minuut tot minuut salvo's los ten, zoodat gedurende den geheelen duur van den overtocht, het plechtige geluid van het kanongebulder of van de treur muziek weerklonk. Het weer en de toestand van de zee waren zoo gunstig mogelijk. Om 4,40 kwam de Alberta in het gezicht van Gosport, waar het stoffelijk overschot den nacht overbleeft aan boord van het jacht, dat door sloepen van de oorlogs schepen zal bewaakt worden. BLOEMFONTEIN, 1 Febr. - De Wet's commando is gezien door de voorhoede van kolonel Marshall's colonne. Zij trok gisteren tusschen Sanna's Post en Taba 'Nchu naar het zuiden met twee wagens en een aantal Kaapsche karren. PRETORIA, 2 Febr. Er wordt thans door 7 Britsche colonnes een gecombi neerde beweging gemaakt met het doel oostelijk Transvaal van den vijand te zuiveren. De troepen rukken voorwaarts van verschillende punten van de spoorlijn Johannesburg-Pretoria en van de Delagoa- lijn ze rukken naar één punt op. KIMBERLEY, 2 Febr. In een gevecht met de Boereb bij Koffiefontein chargeerde de Britsche bereden macht onder bedek king van geschutvuur. Zeventien Boeren sneuvelden, een aantal werden gewond en drie zijn krijgsgevangen gemaakt. LONDEN, 3 Febr. Een telegram van lord Kitchener van gisteren, zonder opgave van plaats van afzending, meldt, dat de post te Modderfontein aan den Gatsrand (ten Zuidwesten van Krugersdorp) door duizend Boeren is aangevallen. Uit Kru gersdorp werd een ontzetcolonne afge zonden, maar deze kon niet beletten, dat de post den Boeren in handen viel. Bij zonderheden ontbreken nog, maar de te kleine goedje naar bed is, wil ik heel graag Domiué, ik ben blij dat ik u aantref, al is het ook niet alleen." „Wel kind, wil ik ook heen gaan „Neen, mijnheer Van Willigen, vraag excuus dat ik zoo lomp ben. Buitendien, wie weet waar het goed voor is. De boer Knolle heeft bij Van Vliezen achtervolgens twee dochtertjes en drie zoontjes op school gehad, ofschoon het den man dikwijls we zenlijk moeite kostte om het geld bij elkaar te krijgen. Nu is hij intusschen zoo arm, zoo erg arm geworden, dat bij zijn zesde kind, een meisje, niet kan laten[ leeren." „Maar heelt, hij voor die vijf kiudeien altijd betaald vroeg de dominé. „Prompt betaald!» „Dan mocht Van Vliezen wel de zesde voor niét leeren, maar die man „Och dominé, die is zoo inhalig. Nu wou ik zoo graag dat u er wat aan deed om Knolle te helpen.» „Wel lieve Mina daar kan je van op aan, hoor. 't Doet me recht goed, mijn kind, dat je me in de gelegenheid stelt om een armen natuurgenoot mijn hulp te bieden 1» Kijk, dat kwam er zoo hartelijk uit, dat de predikant vijftig percent in de achting van Van Willigen steeg. „Weet je wat, dominé,» sprak de ma kelaar, „als die man zijn kind niet kan laten leeren, dan is hp zeker heel be hoeftig, we moeten dus krachtdadig hel pen. ik neem bet leergeld van hel Modderfontein gevangen genomen officie ren en manschappen zijn te Vereeniging aangekomen. CLANWILLIAM, (Z.-W. Kaapkolonie,) 3 Febr. Een patrouille van de koloniale troepen had gisteren een treffen met de Boeren bij Klipfontein. Na een gevecht van vijf uur werden de Boeren uit hun stellingen verdreven. Hen te achtervolgen was onmogelijk door het dichte bosch. De Boeren verloren 3 man, de Engelschen niemand. Do verkenners van lord Kitchener had den gisteren een ontmoeting met de Boe ren bij Doornrivier. LORENZO MARQUEZ, 3 Febr - Twee duizend Boeren onder kolonel Blake (den aanvoerder van het Iersche korps) bevin den zich op Portugeesch gebied, naar men gelooft met het doel de Boeren te be vrijden die hier zijn. De Portugeezen besloten alle Boeren die weigerden zich aan de Engelschen over te geven naar Madeira te zenden. HET HUWELIJK DEU kOVIX.IV. Namens den Algemeenen Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage zullen aan H. M. de Koningin ter gelegen heid van haai huwelijk worden aangeboden drie corapleete kerkboeken. De boeken eenvoudig en netjes gebondeu in teria-cotta fluweelen banden en verguld op snje in de binderij van den heer L. J. van Zwijndrecbt aan de Tollenstraat aldaar zijn bestemd ten gebruike in de Regentessekerk een voor H. M. de Koningin, een voor Hr. Ms. Gemaal en een voor H. M. de Koningin- Moeder. Op 1 Febr. hepft H. M. de Koningin in plechtig gehoor ontvangen den buiten- gewonen gezant en gevolmachtigd Minister der Fransche Republiek bij Hoogstderzelver Hof, den lieer Monbel, ter overhandiging aan Hare Majesteit, ter gelegenheid der voltrekking van Hoogstderzelver, echtver- bindtenis, van een geschenk, bestaande uit een behangseltapijt, vervaardigd in de Fran- sche nationale werkplaats der »Gobelins", alsmede van een brief van den President der Fransche Republiek, houdende aanbie ding van dit geschenk. (<Sf-Cf) AXEL, den 5 Februari 1001. Bij gelegenheid van het huwelijk van de Koningin zullen a. s. Donderdag ia den voormiddag in verschillende kerken gods dienstoefeningen worden, terwijl in de meisje op mij, maar hoop dal je daarom niet nalaten zult, giften voor den man op te zamelen, en hem verder niet aan zijn lot over te laten.» Bondt reiule hem .Jo hand. „Van Wil ligen, ik acht je hoo;: Mientje zei„O mijnbeer, wat be dank ik u. Nu ga ik gauw die bood schap aan Knolle breogen.» De dominé liet haar zelf uit, 't Duurde tien minuten dat bij weêrcm kwam. „Neem me niet kwalijk, dat ik je zoo lang liet zitten.» »Wel neen, me waarde, bij zoo'n lief kind had ik ook een oude paai vergeten," zei Van Willigen. „Ze heelt haar hart nog eens voor mjj uitgestort, en me verteld wat een ellen deling die Van Vliezen is. Die onderdanige kiuiper is letterlijk een tyran op zijn school vooral als het boerenkinders betreft. Som tijds gaat er zoo'n schepseltje van tien jaien meteen blauw oog naar zijn moeder. H(j wil een Franscbe school oprichten, maar hij krijgt nooit zijn zin. Ik heb hem niet willen tegenwerken, want het zou altijd goed voor Groenewal zijn, maar mijn kinderen krijgt bij nooit. Mientje is bij hem geweest, om hem over te halen Naatje Knolle voor het halve geia les te geven, eu by heeft het lieve meisje ge brutaliseerd op een schandelijke manier." „Ik heb met dien vrieDd een discours gehad, maar ik heb me jui&t zoo'n idéé van hem gemaakt, als je zegt een lage R.-K. kerk a. s. Zondag de blijde gebeur tenis kerkelijk zul worden gevierd. In de Zaterdag te Ter Neuzen ge houden raadsvergadering werd afwijzend beschikt op »jho verzoek van den raad dei- gemeente Axel om op de school te Sluiskil kinderen uit die gemeente toe te laten tegen betaling oener vast te stellen som per kind. Dit besluit was gegrond op de overweging, dut de wet niet toelaat een hoogeie som te voidereu dan het bedrag dat de betrokken gemeente voo: hare eigene kinderen belt en het opdien grond slag te ontvangen bedrag niet toereikend zou zijn 7oor bet bestrijden der uitgaven welke het gevolg zouden zijn vooi verder toelaten der Kinderen uit Axel op de school en het aanstellen van een onderwijzer met hoofdacte. Zuidilorpe. Bij de gisteren gehouden stemming voor lid van den gemeenteraad waren ingeleverd 91 stembiljetten, waar bij 1 blanco biljet. Hiervan bekwamen debeeren P. Vei- hoeven 55, F. de Munck 13, D. van de Velde 12 en J. de Mette 10 slemmen. Dus gekozen de beer P. Verhoeven PREDIKBEURTEN TE AXEL. Donderdag 7 Februari 190I. Bidstond ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin Wilhelmina. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 10 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B Voorm. 10 ure Ds. R. van der Kamp (Oud-Geref. Kerk.) Voorm. it1/» nre Ds. L. Boone. De Hooge Raad te 's-Gravenbage ver wierp gisteren het cassatieberoep van den veldwachter J. Kdoor de Rechtbank te Middelburg vrijgesproken, doch door bet Gerechtshof aldaar veroordeeld ter zake van meineed (valsch proces-verbaal.) Op het Damrak te Amsterdam vond dezer dagen veel bekjjks een levensgroote, goed gelijkende buste var. president Kruger op ziel. Nu gegroet, dominé. Zondag zie ik je!" Bondt ging meê tot aan de deur. Voor bij hoenging zei Van Willigen „maar, goede dominé, zou de vader van zoo'n engeltje, als Mina is, wezeDljjk zoo on"erdrageltjk zijn; kan bet ook, voor een klein deel althans, bij jou liggen „Ik kan het niet gelooven, Van Wil ligen, wezenlijk ik wou zelf dat het uit was.» „Nu zal het dan wel tot een eind ko men. Adieu EEN AANGROEIEND ONWEDER. „O wat zijn hel hier malle menscben! Ik ben by De Pompelmoes geweest riep Kaatje tot papa Van Willigen. „Wie is De Pompeiraces Dien mijn beer ken ik niet,» „Ocb, de doorgesneden Pompelmoes, de dokter» „Ja, maar met die namen kan ik me niet best vereenigen, lieve ineid, 't zijn zulke rare geestigheden.. „He, wat bent u ook altijd stijf 1 Ik kan u verzekeren, papa dat ik me hier wat amuseer met bet gebakketeer van al die domooren. Warenveld heeft me verzekerd, dat er guerre ouverte is tusschen De Boonenstaak, och ik meen den dominé en Scboonevelden Waarom geef je den burgemeester ook geeu naam Wordt vervolgd zwaar massief voetstuk, zeer kunstig uit sneeuw vervaardigd. De afwerking had met veel zorg plaats gehad, zelfs de traditioneele gekleede jas, de hooge hoed en de pjjp deze laatste wel is waar slechts een gewone ateenen waren niet vergeten. Op het voetstuk stonden en bas relief met modder ingedrukt de woorden »Leve de Boeren Dezer dagen had het plm. 4-jarig kind van een arbeider te Valtherveen het ongeluk een pot met kokend water om te stooten en zich daarbij vreeselijk te bran den. Zondag is het kindje aan de bekomen brandwonden overleden. Twee krankzinnigen die zich van de kleeren van de oppassers hadden meester gemaakt, waren uit het gesticht te Medem- blik ontsnapt. Zij werden aan het station Benningbroek aangehouden en terugge bracht. Te Terschelling is op het strand ge vonden het lijk van een onbekenden man, wiens gelaat geheel onkenbaar was. Het lijk was gekleed met tricot hemd, donkere pantalon, tricot-onderbroek, dunne katoenen kousen, nieuwe bottines, glacé handschoenen, en wit linnen boord met das. Een meisje, dat zich Vrjjdag in het Vei verschingskanaal vilde vei drinken, werd daarin verhinderd door den sluiswachter en een Scheveninger, die de drenkelinge aan wal brachten. Bjj Eigen Haard" een feestprent met het Kon. brnidspaar en de portretten van de ouders van bruid en bruidegom. Nicolaas Beets schreef er een »Feestlied" bij. Het slot luidt Ons hart, ons aller hart, bidt meê Wat toekomst gaat ohs open 1 O God 1 Verhoor de stoutste beê Vervul ons innigst hopen Een echtgeluk, dat nooit verflauwt Een Vorstenhuis op nieuw gebouwd De Oranje in frissche loten Tot d' ouden bloei ontsproten. Donderdag is te Rotterdam een man opgepakt, die daar in de Van der Tak- straat geheel ongekleed liep te wandelen. Te 's Gravenzande zijn twee lijken aange spoeld, vermoedelijk die van opvarenden van de «Holland". Te Zaandam is de 20-jarige P. D. werkzaam aan de houtza ger jj van den heer De Lange in aanraking gekomen met de cirkelzaag, waarbij hem een der handen bijna geheel werd afgesne den, De patiënt werd ter verdere behande ling naar Amsterdam vervoerd. De voorloopige hechtenis van den schilder, verdacht van den moord te Tilburg, is wederom met 30 dagen verlengd. Men verwacht spoedig sluiting van de instructie en verwjjziging naar de openbare terecht zitting Te Beverwijk heeft zich het volgende drama afgespeeld Reeds maanden lang werd herhaaldelijk in 't magazijn van den heer B. geld uit de winkellade gemist, nu eens vrij groote, dan weer kleinere sommen De schuldige werd niet gevonden. Deze week echter werd op heeterdaad betrapt op diefstal de vrouw van een arbeider, sedert 8 jaren gehuwd eD moeder van 3 kinderen. Ontkennen baatte niet, daar 't geld gemerkt was 't In den loop der tijden gestolen geld was hoofd zakelijk gebruikt voor allerlei opschik en pronkerij. De echtgenoot, een oppassend braaf arbeider, die juist een verlies in zjjn familie had geleden door 't afsterven van zijn vader, heeft zich de droeve zaak zoo aangetrokken, dat hij volslagen krankzinnig is geworden. Te Amsterdam is Vrijdagavond in de Ferdinand Bolstraat een onbekende vrouw van 55 60 jaar door de tram overreden. Overgebracht naar het gasthuis, bleek zjj bij aankomst aldaar overleden te zjjn. Te Haarlem proefde iemand, flie zjjn kind eiwitstaai zou toedienen, eerst eens uit het fleschje om zirh ervan te overtuigen, dat er inderdaad dat vocht in was. Het bleek echter carbol te zjjn, die den man de hevigste pjjnen veroorzaakte en zijn over brenging naar het ziekenhuis noodzakeljjk maakte.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2