S6e 4anrcr. No. 86. Woensdag 6 Februari 1901. m Ü3 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaand ere o F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COI it t\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar Dlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Jingo-orgaan bi] uitnemendheid, de „Pall Mall Gazette", zegt dat uit Kitchener's telegram beslist volgt dat De Wet naar het Zuiden is getrokken en dat noch Knox, noch Bruce Hamilton hem konden tegenhouden. Dat komt uit. Toch is het nog onze ker of De Wet inderdaad de Kaapkolo nie is binnengerukt. Volgens de „Daily Mail" heeft hij 1500 man en 2 kanonnen bij zich, een goed tegenwicht voor de duizend man bereden troepen die nu te Port Elisabeth uit Engeland zijn aange komen. Zooals gezegd, officieel staat de inval van De Wet niet vast. Wel wordt gemeld, dat groote com mando's Boeren zich bevinden in de buurt van Blaufort West (aan den spoor weg naar De Aar). En ook wordt ge wag gemaakt van invallende comman do's tusschen Steynsburg en Vensterstad. Reuter seint uit Kaapstad van Don- schermutselingen, zonder beslissend resultaat hebben plaats gehad tusschen de Boeren en de troepen van De Lisle, versterkt door die van Bethune. De ge vechten hadden plaats op een moeilijk terrein in het Clauwilliam-district. De Boeren vluchten, na een hevig vuur op onze mannen te hebben gericht De resultaten van dat hevige vuur zal men natuurlijk eerst later kennen. Er is altijd eerst sprake van geen of onbedui dende verliezen, maar het hinkende paard komt achteraan. Zoo is door het War Office een suppletoire verliezenlijst gepu bliceerd, waarop voorkomen majoor Lloyd 6) »En ik heb geen andere rekenschap te geven, dan dat je vreedzame dorpje een ellendig mierennest is, waar de strijd met een taktiek gestreden wordt, die waar achtig verwonderlijk is. Wat ik gezeid heb, daar blijf ik bij en ik aarzel vol strekt niet, domine om die woorden hier precies over te vertellen. Ofschoon ik het in u waardeer, dat je mij in mijn gezichl duiit aanspreken, moet ik je meteen aan je verstand brengen, dat ik dit Babel van spraakverwarring verlaat, en dan in 's hemels naam weer naar me stad ga. Daar rijdeD ze ook elkahr de beenen stuk, gunnen elkaar het licht in de oogen niet, maar dat komt dan ten minste nog daarvan dat men naar een doel streeft, maar hier is het een kinderenboel, ik wist niet dat er zulke menschen in de wereld waren. Maar komaan luister. Je weet dat ik den docter bij mij had Schoone velden begon over de preek te praten en prees hem hemelhoog, dat verschrikkelijk ongepast was tegenover den docter." „Dat's waar, ma.u dat doet Scboone- velden altijd, als hij "ij mij is heeft hij den mond vol over Wiienveld." „Goed. De docter vat daar vuur op en zegt, dat hij de preek lang niet hoog stelt, van de Suffolks 25 Januari gesneuveld bij Twijfelaar, majoor Maude van de ca valerie gesneuveld bij dezelfde gelegen heid, idem een luitenant en twaalf man Bij een gevecht tusschen deze plaats en Wonderfontein op 28 Januari worden tien man als vermist opgegeven en ten slotte blijkt nog. dat generaal Smith Dorrien op zijn zegevierenden marsch van 25 Januari nog negen niet vermelde mannen van het Essex regiment als ver mist heeft moeten opgeven. En inmiddels begint het er te Pretoria steeds leelijker uit te zien. De sta.d is overvuld met vluchtelingen elk huis is bewoond en men verdringt zich eiken dag om de plaatsen waar de rantsoenen aan de burgerlijke bevolking worden uitgekeerd Er is groot gebrek aan kleedingstukken en de paardenziekte heerscht op een hevige manier. Aldus »Central News." Hetzelfde agentschap meldt ook, dat ex-president Pretorius zich heeft over gegeven, na een vergeefsche poging om de Boeren die vechten tot den vrede over te halen. Hij zegt dat hij geen invloed meer op hen heeft en dat zij meer dan ooit besloten zijn tot het uiterste vol te houden. De schade aan de Modderfontein- en Yan Rhijasdeepmijnen, toegebracht op 29 Jan.. was voor de eerste een batterij ver nield van zestien stampers en bij de tweede een van honderdzestig stampers. De jN. R. Ct." bevat een schrijven van St. Helena van 5 Janwaardoor het Reuter-telegram dat van een opstand der West-Indische troepen gewaagde duidelijk wordt. Het blijkt uit dat schrijven, dat de bewakings-troepen, het 4e Gloucester en het le West-Ind. reg., het reeds menig maal onder elkander te kwaad kregen. Daarom werden de negersoldaten van Deadwoodkamp naar Jamestown ver plaatst. De olijf- en bronskleurige maagden in dat stadje waren daar bijzonder mede ingenomen en menige liefdeband werd aangeknoopt met den in schreeuwende kleuren getooiden negersoldaat. Intusschen werd langzamerhand het garnizoen ver sterkt met geniesoldaten, artilleristen, mariniers en matrozen, die ook niet af- keerig zijn van den omgang met de olijf- en bronskleurige maagden, wier aantal intusschen geen gelijken tred gehouden had met de vermeerdering van het gar nizoen. Zij begonnen hun gunsten te verdeelen, hetgeen de negersoldaten met leede oogen aanzagen. Vandaar voortdu rend gevechten, waarbij de messen te pas kwamen. De orde werd hersteld met behulp van patrouilles blanke soldaten, en de mili taire commandant van het eiland gaf last de beide compagnieën negersoldaten te verplaatsen naar het voor de ontvangst van krijgsgevangenen ingerichte kamp te Broad-Bottom. Dit nu weigerden de zwartjes, zij wilden hun dulcinea's niet aldus laten staan. Een veertigtal hunner trok amokraakende naar het benedeneinde van het dorp met de bedoeling de wacht in het Park, bestaande uit mariniers en matrozen, aan te vallen. Deze wacht is gesteld over de in het Park gekampeerde krijgsgevangenen, die tegen betaling wer ken aan het maken van een weg langs de rotsen naar zoo en aan het verbroeden van de werf. en dat hij die alleen beschouwt, als een hatelijkheid op hem."' „Op hem, nog mooier 1 Zou hij denken dat ik het bedehuis zou gebruiken als een plaats van wraakneming." „Ja lieve hemel, nu hits ik hem weêr tegen den docter aan, je kunt hier nooit goed doen, 't is altijd raak. Maar enfin, de man meende, dat .jij met de verwij dering van Abraham en Loth gedoeld had op de onaangenaamheden tusschen u en hem, en dat nu dac, een wenk was, om maar voor goed van elkaar af te gaan." „Hoe is het toch mogelijk, juist op een moment, dat ik den eersten stap wou doen om vrede te maken »Best, die gevolgtrekking spijt me, en ik zeg ronduit dat daar geen kwestie van ismaar dat ik geloof je beter te begrijpen, en dat het op heel iemand anders ziet, de burgemeester begrijpt dat in hem bedoel en lacht mij uit, daar hij zeker weet dat zoo ieis niet in je plan kan liggen, omdat je er bijzonder op gediukt hebt, dat Abra ham en Loth van ééne stand in de maat schappij waren." »Wat een trotschaard, dat heb ik alleen gezegd in de uitlegging en toelichting van de tekst." »Ja," dacht Van Willigen, »in de toe lichtingen vul je zoo dikwijls de pi eek op met dingen die geen mensch mieresseeren." ïZiedaar nu dominé, de heele historie. Je hebt de preek gedaan voor Schoone- velden, niet waar De krijgsgevangenen verklaarden zich onmiddellijk bereid hun bewakers bij te staan tegen het zwarte gebroed, dat al razende en tierende niet tot dadelijkheden durfde over te gaan en daarna door sterke patrouilles naar hun kazerne teruggedre ven werd. Den ganschen nacht doorkruis ten patrouilles van de inmiddels te hulp gesnelde Gloucesters, de straten. Den kapitein commandant van de West-Ind. troepen werd eenvoudig door een neger soldaat toegevoegd dat hij zijn mond moest houden en maar naar bed kon gaan. Onder een sterke bedekking werd in den vroegen morgen van 4 Januari, de verplaatsing van alle negersoldaten naar het Broadbot- tomkamp bewerkstelligd. Strenge tucht schijnt in het Engelsche leger evenmin bekend te zijn als het woord tucht bij de Boeren -commando's. De eerste phase van de begrafenis plechtigheden van Koningin Victoria is afgeloopen. De kist met het stoffelijk overschot werd op een kanonaffuit door de nauwe straten van Cowas vervoerd, waar de troepen stonden opgesteld, en ingescheept aan boord van het Koninklijk jacht Alberta. Daar staat het in een paviljoen van rood fluweel, dat op de brug is opgericht. De stoet van het kasteel Osborne tot de kade was zeer eenvoudig en zeer indrukwekkend. De kist, waarop de kroon de schepter en de rijksappel lagen, werd gevolgd door twee groepen van vorsten en vorstinnen te voet De Koning, de Keizer en de Hertog van Connaught schreden aan het hoofd van de eerste groep de Koningin, Prinses Christiaan »Ja wel, maar »Luister. Als hij je dus niet begrepen had, waren al je woorden verloren gegaan Nu maak ik dat ze begrepen worden, en stel me lot een paraplui voor de stort regens van valsche beschuldigingen, die dreigen op je te zullenneêrstorten en per slot van rekening ben ik de kwade man. Ondertusschen heb ik je onwetend in on aangenaamheden gebracht, dan spijt het me," en hij reikte Bondt de hand. »Ooh neen Van Willigen,'t zal dan ook wel weêr zakken, 'k wou maar dat ze allen zoo waren als jij. Maar wat je Gaar zoo met een zei van ons te verlaten, dat meen je toch niet »Nu ik ben nog niet weg. Maar zeg eeDs dominé dat Mientje Warenveld vind ik nog al een aardig meisje." »Wel zeker, een allerliefste meid, en die heel veel goed doet." »En je wou haar voor eenigen tijd van de Catechisatie laten gaan." »Ja om haar vader." »Maat is zij dan wezenlijk zoo dom »Nu ja, ik was toen wat driftig. Weet jé, ze l9ert niet heel veel, maar dom is ze eigenlijk niet, en buitendien h9ef.t ze de zorg alleen over het heele gezin, en mag ik dus wei wat door de vingeis zien." »Ja en de dokter htefl nog al wat kin deren." »De man werkt hard voor zijn brood, dat zal ik altijd zeggen, en hij is goed voor zjjn ziekenmaar hjj is onverdra- gelijk." »Dus komt het eigenlijk daarop neêr, dat hij je eerst ziek maakt van ergernis, om je daarna weêr beter te kunnen maken. Ondertusschen is het toch naar, dat men schen, die beiden zooveel goeds hebben als jij en den dokter, altijd oneenig leven." »Och, weet je, die man is te kwaad denkend en veel le ruw." »Gaat hier niemand om met notaris Bolcken »Wel neen, die is roomscü. Anders een heel knap man, maar jebegrjjpt, roomscbl" »Weet je wat ik begrijp, dat het hier alles bij elkaar moet komen, en wel heel gauw ook, want dat ik er anders voor bedank om me ankertje langer hier neêr te leggen. Een heele knappe man maar hij is roomsch en dat is reden foei dominé 1" Dominé wou zich juist verdedigen, toen er aan de d6ur werd geklopt. 't Was Mientje. »Dag dominé 1 Dag mijnheer Van Willigen »Dag, meisje, neem plaats 1" en Bondt was zóó lief met haar, alsof hij niets met haar vader had uit te staan. »Wel Mina," zei Van Willigen, en hjj kneep haar in de allerliefste koontjes, >kom je Zondagavond bij me? maar je vader kan ik dan moeielijk vragen, 't spijt me wel, maar de dominé komt; of ga je niet zonder vader uit Vader gaat toch naar stad, en als het

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1