Afrikaansche kuststeden gevangen zit, gaat van bier een opwekking uit, dat Zwitserland het initiatief neme tot het overbrengen van deze ongelukkigen naar Europa, zooals Zwitserland dat in 70 met de bevolking van Straatsburg heeft ge daan Bij Frankrijk en Nederland zou men aandringen op medewerking. De in Zwitserland bijeengegaarde liefdegiften (ongeveer 200 000 francs) zullen voldoen de zijn om de grootste ellende te lenigen. BRUSSEL, 31 Jan Een telegram uit Londen aan het dagblad »Le Soir" meldt dat in den brief aan Mgr. Sogara, geda teerd Pretoria 1 Jan lord Kitchener er kent, dat de toestand der Engelschen in Transvaal zeer moeilijk is. De Boeren hopen, dat Europa zal tusschen beiden komen. Onjuist noemt hij net. dat de En gelschen wreedheden bedrijven. Kouinginnelied. Toen we eenmaal in sombre gevaarvolle jaren De vrijheid bevochten van godsdienst en land, Toen stuurde ons scheepje op de woelige baren Oranje met vaste, onwnkoare hand. Hij heeft zich geheel, onvoorwaardlijk gegeven, Geofferd zijn goed, en zijn rust, en zijn leven. En steeds als ons scheepje, met stormen in strijd Op hooggaande golven geen zee wist te bouwen Heeft weer een Oranje het veilig geleid En nimmer op zand was gevest ons vertrouwen De band, eens in angstige stonden gelegd Heeft d'eeuwen getart reeds, onbuigbaar en hecnt. Thans richt onze liefde uit herin'ring geboren, Op Haar zich, die waardig d'Oranjekroon draagt Haar wachte, naast hem dien Zij uit beeft^ ver- Vervulling van al wat van 't leven Zij vraagt. Geluk zij Haar deelO, wij weuschen t van harte I Doch, treft Haar het leed eens, wij deelen (Haar smarte. En moge de toekomst, genadig en mf|d- Naast Gade en Vorstin ook tot Moeder Haar (wijden, I Dan zij onze liefde ook het kindje tot schild Zacht brekend den schok van onstuimige tijden. Zoo blijven elkander in vreugd en in nood Oranje en Neerland „getrouw tot den dood egelen, vindt ook dit beslnit der Belgische suiker fabrieken, die jaarlijks hier millioenen kilogrammen suikerbieten koopen, veel bestrijding. Vooreerst zijn de ontslagen agenten, die door hun ontslag een gedeelte hunner inkomsten missen, daar niet erg mede tevreden en ten tweede ver klaren vele landbouwers niet genegen te zijn alles goed te keuren, wat de Bond gelieft vast te stellen, maar dan liever zich aan te sluiten bij de coöpe ratieve suikerfabriek te Sas van Gent of contracten te sluiten met suikerfabrikanten van Noord-Bra bant, welke niet bij den Bond aangesloten zijn. AXEL, deu 1 Februari lftOi. Reeds geiuimen t(jd zijn verschil lende tramplannen in het oostelijk ge deelte van Zeeuwsch-Vlaanderen han gende, o. a. l(jnen Hulst - Walsoorden, Sas van Gent-Axel, welke plannen in handen waren van een Belgisch ingenieur daar onlangs overleden- Ter verdere vol tooiing zijn zij nu opgedragen aan den heer Cramers, ingenieur te 's-Gravenhage. Vad. Aan een der openbare scholen te Koewacht sloeg bij de laatste storm een raam en niet vensterruiten stuk, Van een woning en van een in steen opgetrokken stal waaide een gevel in, waardoor veel schade veroorzaakt werdpersoonlijke ongelukken vielen niet voor. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Zondag 3 Februari 1901. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenboltz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Ds. K. J. Ds. K. J. Kerk B. Ds. R. van der Kamp Ds. R. van der Kamp Voorm. 97a ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam 2 ure Kapteijn Kapteijn (Fad.) ANNA POLAK. Rechtszaken. Arroudissemeuts-Rechtbank te Middelburg. Hoe sommige builenlandsehe bladen worden ingelicht, kan uit bet volgende blijken In het Zondagsblad van de »Chicago Tribune" zagen we portretten van onze Koningin en Hertog Hendrik met een ondei schrift bij het laatste dat. dit nu de jongste Hertog was. die in allerijl naar zijn land was teruggekeerd, geërgerd over het debat in ons Lagerhuis over de Huwelijkswetten Voorts vier mooie plaatjes, voorstellende kerk waarin het huwelijk zal woiden ingezegend (te weten de St.-Nicolaaskeik op de Pi ins Hendrikkade te Amsterdam het gebouw waarin het burgerlijk huwelijk zal worden voltrokken (het Departement van Justitie in Den Haag); een gedeelte van den weg, welke door het Vorstelijk paar zal worden afgelegd, komende uit de keik (het zoogenaamde »Prinsess Canal," zijnde een mooi gezicht over de Prinsegracht te Amsterdam met den Westertoren in het verschiet); en ten slotte het Paleis, waarin het Vorstelijk Echtpaar een deel van de rittebroodsweken zal doorbrengen (afbeel ding N.B. van het huis Ten Bosch!) Uit Tilburg meldt men, dat de in- schijjving voor een monument op het graf van Maria Kessels in 't geheel 685.45 heeft opgebracht, welke som ter beschikking van den heer M. Kessels gesteld is. Een aannemer uit Venlo ging dezer dagen bij een steenfabrikant een rekening betalen. Onder het geld, dat hij op de tafel natelde, was ook een bankbiljet van 1000 M. Een in de kamer spelend kind maakte zich in een onbewaakt oogenblik van dat kostbaar papier meester en wierp het in de brandende kachel. Toen men kort daarop naar het biljet zocht, kon men nog slechts het verbrande papier in het vuur zien liggen Nuttig. >Wat is een paard toch een nuttig dier 1" Hoe bedoel je dat?" Wel, eerst berijdt men het in de manége dan bereidt men het in de ménage Landbouw. Men schrijft uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen De Bond van Belgische suikerfahnkanteu, die jaar een heele verandering gebracht controle der af te leveren suikerbieten het vori^ en^voor gezamenlijke rekening controleurs, tar- reerders en wegers aanstelde, heeft thans ook wiiziging gebracht iu het agentenstelsel Zooals bekend is, had iedere fabrikant hier en daar agenten, gewoonlijk min of meer invloedrijke personen, die in het voorjaar de landbouwers be zochten en met hen de noodige contracten sloten voor de in het najaar af te leveren suikerbieten. Thans zal daaraan een einde komen. Be suiker fabrikanten, welke tot den Bond behooren hebben al hunne agenten ontslagen en de Bond heeft in deze streek één hoofdagent aangesteld, welke bij gestaan wordt door vijf subagenten. Deze heeren zullen niet tot (1e boeren gaan, maar de landbou wers zullen aan hen kunnen mededeelen hoeveel gemeten bieten zij willen gecontracteerd hebben Door deze regeling kunnen de agenten elkander geen vlieg meer afvangen en zullen de gezamenlijke gecontracteerde bieten onder de verschillende sui kerfabrieken naar behoefte of ligging kunnen verdeeld worden. Zooals gewoonlijk alle nieuwe ingrijpende maat- »Hem bedoeld in je preek »Ja bet heele dorp zegt dat ik den bur gemeester zoo heb doorgehaald en omdat hii bier niet heel gezien is, gaat dat praatje van huis tot buis, en zeggen dat ze het maar heel goed vmden dat ik dien burgemeester eens fiks de laiheid gezegd neb. Maar, het .s wat erg, je begujpt je roeping als domme, je ziet dat ie plaats behoefte heeft aan vredelievend heid je wilt in die behoefte voorzien je spreekt algemeen en ze passen bet toe op particuliere personen. Ik kan me met begrijpen, mijnheel Van Willigen, boe het in ie hersens komt, den burgemeester tegen mij op te zetten. In den kerkeraad heb ik hevige kwestie met hem gehad, en bet is me duidelijk gebleken, dat bij vinnig kwaad op mij is - want hij kan vinnig wezen, dat verzeker ik je Ik ver zoek je vriendelijk mij re-ecschap Zitting 1 Februari 1901. E, J. S, 27 j., schippersknecht te Axel tüans werkzaam bij de baigeschipper A- K, te Sas van Gent, is wegens weder spanmgheid veroordeeld tot 8 digen ge vangenisstraf. J. P, J. 18 j. bootwerker te Ier Neu zen is wegens wederspar.nigheid veroor deeld tot l maand gevangenisstraf. P. F. v. D..28 j., werkman te Ter- Neuzen is wegens huisvredebreuk ver oordeeld tot 8 of 8 d hecht. P., 16 j.. werkmeid te Domburg, gedetineeid te Middelburg is wegens dief stal en brandstichting veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf met inmindering brenging der doorgebrachte hechtenis. (icmengil lieuws. geven Wordt vervolgd.) De dief van de jas-.cn en- mantels dér Nutsbezoekers te Amersfoort, die in die ge meente ook op andere plaatsen diefstal gde, is gesnapt Het is een ontslagen trein"oldaat, die nu ook ontmaskerd is als de dief in de legerplaats bjj Milligen De man heeft de verregaande brutaliteit gehad, een kijkje te gaan nemen in de sociëteit, toen eerst een vrachtje mantels en jassen in veiligheid gebracht en daarna een tweede bezending, heeft elders een kruiwa gen geleend, heeft vervolgens gestolen zoo wel in het roomsch-kathoiiek als het pro- testantsche Tehuis voor Militairen en in bet garnizoens-nachtleger-magazijn, heeft toen den buit op den kruiwagen geladen is eindelijk te Eerumes aangehouden letterlijk bij wjjze van toeval. De bekende »gouden koets" zal heden per extra trein, door de iMaatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" welwil lend beschikbaar gesteld, naar Den Haag worden vervoerd Een speciale wagen wordt in de werkplaatsen der S. S. voor dit doel ingericht. Het galarjjtuig zal, na gebruik op 7 Febr weder op dezelfde wijze naar Amsterdam worden vervoerd, om gedurende het bezoek der vorsteljjke personen dienst te doen Tusschen Rotterdam en Schiedam is een tjalk tengevolge van den sterken wind dwars geslagen, volgeioopen en onmiddellijk gezonken. De bemanning der sleepboot, die de tjalk trok, stuurde het bootje onmiddel lijk naar de boven het water uitstekende toppen der masten, waar de schipper met zjjn knecht - gelukkig de eenige opvaren de personen een schuilplaats hadden ge zocht en nam hen spoedig op. In het kanaal bij de Beemster is ook een tjalk met graan geladen gezonken. De be manning werd intijds gered. Te Baflo zijn twee hofsteden royaal om gewaaid. De vorige week stapten uit den trein die omstreeks twaalf uur uit Utrecht te Ede aankomt, een zestal kwartjesvinders, die daar in den laatsten tijd den trein van kwart voor een naar Holland afwachten Een heer uit Amsterdam deelde den station chef mede, dat door een lid der bende door middel van het bekende kaartspel aan een arbeider uit Lochem 15 was afgenomen. De stationschef waarschuwde den burge meester, die met een paar nachtwachts de heeren in het dorp afwachtte en hen uit- noodigde mede naar het gemeentehuis te gaan Daar werden ze gefouilleeid, waarbij bleek, dat ze ruim van geld voorzien waren, een bezat o.a 115 aan zilver. De burge meester heeft bet zestal tot 4 uur in be waring gehouden en daarna onder geleide van rijks- en gemeentepolitie doen over brengen naar Arnhem. D° Arnhemsche politie, inmiddels gewaarschuwd, nam hen daar over en heeft ze voorloopig in bewa ring gebracht. Te Overveen js Maandagnacht inge broken bij een weduwe. De inbrekers, die, door een achterdeur te forceeren, zijn bin nengekomen, hebben ruw huis gehouden alles werd overhoop gehaald en veel zilver en eenig geld ontvreemd. Gemerkt zilvet weik werd ongemoeid g laten. Door een ïaam zijn de dieven ver trokken. Zij waren met hun drieën, naar uit de sneeuwsporen blijkt, en zjjn met een bootje over Delft gekomen, waarschijnlijk uit Haarlem. Het geschenk aan onze Koningin, waarvoor het geld door inschrijving van »Petit Bleu" «as bijeengebracht, bestaat uit een door Julien Dillens ontworpen bron zen Minerva; op het voetstuk is in een koperen plaat aangebracht een teekening voorstellende Oedipus door Antigone geleid, met een toepasselijke inscriptie in bet Fransch en het Vlaamsch en den datum 7 Febr. 1901 Bij het geschenk zal een album worden gevoegd, de namen der in schrijvers bevattend, door Henri Mennier versierd en door Dasset gebonden. Het geschenk zal drie of vier dagen te Brussel te zien zijn en dan 7 Febr. offi cieel worden overhandigd aan onzen gezai.t te Brussel, jhr. Van Prestel, door wiens bemoeiingen (en die van den Minister de Beaufo t) ook de moeilijkheden werden uit deu weg geruimd, die door het protokol tegen het aannemen van geschenken uit den vreemde bestaan. Te Haarsteeg, bij Vlijmen, had een landbouwer het ongeluk, toen hij een geweer van den wand wilde nemen, dat dit plotse ling afging. Het schot trof den man in het hoofd en doodde hem onmiddellijk. Een viouw en zes kindeien blijven achter. Tjjdens het kort, maar hevig ouweder, dat Woensdagochtend boven Leiden woedde, sloeg de bliksem in het achterhuis van een woning aan de Hoogewoerd, op een paar passen afstand van de plaats waar een der bewoners zat te schrijven. Het geheele dak werd verbrijzeld, alsmede d»t van de aan grenzende fabriek van verduurzaamde levens middelen van den heer W. In den schoorsteen dier fabriek sloeg een gat van ongeveer 3 M. lengte. Er ontstond geen brand en er kwamen ook verder geen persoonlijke onheilen voor. Begrafenis van Koningin Victoria. Het is nu vastgesteld, dat heden te drie uur 's middags de „Alberta" met de lijk kist der Koningin aan boord Cowes zal verlaten. Niet minder dan 28 Engelscbe oorlogsschepen zullen, te Spithead verza meld, elke minuut een schot afvuren. Zater dagmorgen wordt de lijkkist te Gosport aan land gebracht en met een rouwtrein van den Zuid-West-spoor naar Clapham Junc tion vervoerd. Van daar gaat de trein naar Victoria en Paddington. Het Vatikaan heeft besloten niet af te wyken van de gewoonte en zich dus bij de begrafenis van Koningin Victoria niet te doen vertegenwoordigen. De Paus zal zich er toe bepalen bij de kroning van Koning Edward VII een deputatie te zenden. De Deensche minister 7an landbouw heeft den invoer van hoornvee, schapen en varkens uit Nederland verboden, wegens mond- en klauwzeer. Een Amerikaan, die vreest dat bij de rustelooze jacht op deze dieren, d« kroko dillen zeer spoedig uitgemoord zullen zijn het krokodillen-leder weldra ontbreken zal, heeft het denkbeeld opgevat een kroko- dillen-kweekerij op te richten in Florida. In een uitgestrekt moeras heett hi] vijvers laten aanleggen waarin de door negers uit den omtrek gevangen jonge alli gators opgekweekt worden. Volgens de „Diischauer Ztg." is de postconducteur van een trein tusschen Dirschau en Dantzig Maandagavend door twee onbekende roovers die onopgemerkt den postwagen wareD binnengeslopen, ge kneveld en met revolverschoten verwood. De misdadigers doorzochten den wagen, maar vonden geen geldswaardige brieven of pakketten. Daarop zijn zjj aan liet station Oh ra uit den trein gestapt en ontvlucht. Men heeft verder geen spoor van hen kun nen ontdekken. In ontredderden toestand is te Den Helder binnengesleept een Ymuider-visch- kotter. Des nachts was de schipper over boord geslagen en verdronken. Te La Lonvière heett een hevige brand een instituut, dat 600 leerlingen en ruim 200 pensionnaires telde, totaal ver nield. De brai.d is waarschijnlijk uitge broken in den keukenschoorsteen. Hoewei uien meende alle pensionnaires gered te hebben, ging later toch het ge rucht, dat nog verscheidene kinderen in het brandende huis waren.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2