Buitenland. liiiiueiiland. (xcmeenteraad van Axel. zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van 25,000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedepo neerd. Hjj, aie op dezen grond reeds het vorig jaar Kiezer was en voor wien die grond ook thans nog bestaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. Examenkiezers zijn zij die met goed ge volg hebben afgelegd een examen inge steld door of krachtens de wet of aange wezen bij algemeenen maatregel van be stuur en in verband staande met de be noembaarheid tot eenig ambt. de vervul ling van eenige betrekking of de uitoefe ning van eenig bedrijf of beroep. Hij die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer werd behoeft niet opnieuw aangifte te doen. Het heet, dat de Prins van Wales, nu koning Edward VII van Engeland, er zich eens over beklaagdheeft, dat men hem niet toeliet, ook maar iets zelfstandigs te doen Zijn werk bestond tot heden hoofd zakelijk in het bijzetten van „luister" bij allerlei gelegenheden en spieches houden bij maaltijden. Doch de belooning zal wel eenigzins den minderwaardigen arbeid verzoekt hebben. Hij ontving jaarlijks de som van 1,320,000 gulden, waarvan 480.000 voor hem en 120.000 voor zijne gemalin, terwijl het hertogdom van Corn wall hem niet minder dan 720.000 gulden opbracht. Zijne koninklijke bezigheden zullen nu wat meer zijn. hij mag nu hem voorge legde stukken onderteekenen naar advie zen luisteren en dienovereenkomstig weer op zijn beurt adviseeren en alle hem voor geschreven staatkundige besluiten beze gelen En voor dit meerdere werk zal hij nu ook een grooter inkomen ontvangen van ongeveer 6 000 000 gulden. Over zijne koninklijke hoedanigheden mag worden gezwegengegeven de rol, die een koning te spelen wordt gegeven is het onzin te verwachten, dat bij hem de hoogste en beste meuscheiyke eigen schappen ontwikkeld kunnen worden. En al wat er donker en onrein is in het leven van den gewezen Prins van Wales komt voor een groot deel op rekening van hen die hem zulk een leven opdrongen. Van de dooden niets dan goeds, geldt ook van de overleden koningin. Wij zul len gedurende een paar weken wel niets anders lezen dan lofzangen op the dear old Queen. We gelooven gaarne dat zij wet de minste, wellicht de beste is ge weest van een lange rij Engelsche monarchen. De eerste daad van Victoria was, toen zij in Juni 1837 den troon besteeg, de schulden van haren vader den hertog van Kent te betalen, die bij vrienden en woe keraar danig in het krijt stond. Tijdens hare regeering werden met minder dan 41 oorlogen gevoerd, waarvan 38 tegen zoogenaamde onbeschaafde rassen. En de keizerstroon voor Indië in 1877 ontvangen dankte zij aan een staatkunde van ge weld en onderdrukking, waaronder Indië nog lijdt Dat van hare regeering groote in het vriendelijk wezen aanmoediging tot spreken gevonden hebben, maar hij kuchtte wel eens, als wou hij dat mijn- hoer Van Willigen zou omkijken, doch zorgde altijd een pas of wat achter hem te blijven. Zoo waren al tien minuten verloopen en over een groot kwartier zou de school beginnen. Van Willigen echter had zooveel genoegen in Gods vrye na tuur dat hij niet bemerkte dat er iemand achter hem was Eindelijk waagde Van Vliezen het, hem voorbij te gaan, om hem aan te spieken aarzelde, maar was al gaauw een paar stappen vooruit, zonder iets anders gedaan te hebben dan zeer nederig do pet at te nemen. En oen hij eerst vooruit was, stond het immers te mal om terug te komen. Wordt vervolgd faam is uitgegaan, dankte zij aan eenige groote onvergetelijke staatsleden. Kitchener laat weer wat los. Veel is het nieten duidelijk evenmin. Generaal Cunningham, van Olifantsnek Zuidwaarts trekkend, nam 17 man gevangen Daarop werd hij Vrijdag in een gevecht gewikkeld bij Middelfontein. Daarmee is het uit Nadere bijzonderheden mag men raden, Dan heeft Knox het Kamp van Haas broek aangevallen. Buiteen veldkornet 4 man, 20 paarden. Hij zelf geen verliezen Methuen is terug van een uitstapje naar Grikwaland, waar hij de Boeren heeft verdreven." Over de Kaapkolonie wordt gezegd, dat in het westen de Engelsche troepen noord waarts trekken door Clam William, het midden-kommando wordt op den voet ge volgd door kolonel Haig. In het oosten is het alles stil. De Boeren doen geen schade aan de kolonie, de bevolking sluit zich niet aan en zij worden met den dag meer inpopulair. We voegen hier niets aan toe, doch zetten alleen een Ten Oosten van Pretoria trekken zich de Boeren samen. Zij staan met een groote macht op een paar mijl van Balmoral en werpen er verschansingen op. Een Duitsch blad bericht, dat een leening van 200 k 300 millioen in 't voor uitzicht wordt gesteld ter bestrijding der oorlogskosten in China De Duitsche regee ring schijnt van meening te zjjn, dat de oorlog in China nog lang niet geëindigd is en misschien nog wel een jaar zal duren. Een Russisch blad stelt den toestand der verbonden machten in China als zeer treurig voor. De Chineezen beginnen tot wanhoop te komen Het hof dreigt naar Mandschoerije te gaan om de bescherming van Rusland te vragen. Het wordt bevestigd dat er een aan slag is gepleegd tegen de Spaansche Ko- ninklijke familie in het park. Er zijn zes parkwachters weggezonden. LONDEN, 27 Jan. Lord Kitchener seinde gisteren uit Pretoria: Generaal Cunningham viel gisteren bij Middelfontoin en Kopperfontein het com mando van generaal De la Rey aan. Kolonel Babington bedreigde den flank der Boeren door van Vensterdorp noord waarts te trekken, waarop deze in wes telijke richting terugtrokken. DeBritsche verliezen zijn twee officieren gewond 4 man gesneuveld en 37 gewond. In het gevecht bij Lichtenberg op 17 Januari sneuvelden drie Engelsche solda ten, twee werden gewond en een aantal Yeomen werd gevangen genomep, doch later losgelaten Generaal Smith-Dorrien marcheerde van Wonderfontein naar Carolina, waar de Boeren zich hadden geconcentreerd en leverde een goed geslaagd gevecht vjjf uren lan_'. tegen een aanzienlijke macht van den vijand, die de rivier bezet hield De vijand werd uit zijn stellingen gedre ven. waarbij een officier en dertien man werden gewond. LONDEN, 27 Jan, Een extra-nummer van de »Londen Gazette" van heden meldt, dat bij Koninklijk besluit Keizer Wilhelm is aangesteld tot veldmaarschalk van het Britsche leger. De aanstelling is gedateerd van heden. LONDEN. 28 Jan. Op het vernemen van 'sKonings voornemen om hem tot Britsch veldmaarschalk te benoemen, zond de Keizer een telegram aan lord Salis bury en lord Roberts, om hun dit nieuws mede te deelen en zijn hooge waardee ring uit te spreken over dit bewijs van 's Konings genegenheid. In het telegram aan lord Roberts zegt de Keizer verder nog: Het doet mij genoegen te weten, dat ik een van uwe kameraden zal zijn, bo- hoorende tot de hoogsten in rang van Zijner Majesteits leger. Lord Salisbury spreekt in zijn ant woord op 's Keizers telegram de overtui ging uit. dat het aanvaarden vin dezen post door den Keizer de levendigste vol doening zal schenken aan alle klassen der natie, welke diep getroffen is door de waardeering en de vriendschappelijke ge voelens, welke de Keizer door zijn bezoek aan den dag heeft gelegd. Lord Roberts wenscht den Keizer ge luk uit naam van het leger, en zegt dat alle rangen er zeer trotsch op zullen zijn dat Zijne Majesteit voortaan nog inniger met hen verbonden zal zijn dan tot dusver. Het Huwelijk der Koningin. De ondertrouw. Er stonden Vrijdagochtend te 's-Graven- hage tegen 11 uur eenige nieuwsgierigen onder den koepel van de ruime vestibule van het stadhuis ten einde eens te zien hoe de aangifte van hel huwHjjk eener Koningin in het werk gaat. Te 11 uren hield voor het bordes van het gemeentehuis een rjjtuig met tweespan stil op den bok waarvan een witgedaste bode van het Departement van Justitie gezeten was. De koetsier hield witte leidsels in de hand. De heer Mr. De Vries, referendaris aan het Departement van Justitie, het rjjtuig verlaten hebbende, begaf zich naar het Kabinet van den heer DeWjjs, wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. De heer De Wijs was door den Minister van Justitie eenige dagen te voren met een brief in kennis gesteld dat de gemachtigde van den Minister hem de schriftelgke aan gifte van het huwelyk op heden zou over handigen. De heer De Vries heeft aan die opdracht voldaan met de aanbieding van de door H. M de Koningin en Z. H. den Hertog ondertekende aangifte. Deze akte van aangifte luidt aldus »Wjj Heinrich Wladirair Albrecht Ernst Her tog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzieburg, Graaf van Schwe- rin, Heer van de landen Rostock en Star gard enz., enz., oud 24 jaren, wonende te Schwerin, zoon van wijlen Zjjne Konink lijke Hoogheid Friedrich Franz II Groot hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzieburg. Graaf var. Schwe rin, Heer van de lauden Rostock en Star gard enz., enz., en van Hare Koninkljjke Hoogheid, Hoogstdeszelfs Gemalin Marie Carolie Auguste Prinses van Schwarzburg. en Wilhelmina Helena Pauline Maria, by de Gratie Gods Koningin der Nederlanden, Pri ises van Oranje-Nassau enz., enz., enz oud 20 jaren, wonende te 's-Graveohage, dochter van wjjlen Zjjne Majesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg enz., enz., enz., en van Hare Majesteit Hoogstdeszelfs Ge malin Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Waldeck en Pyrmont. Geven bij dezen, ingevolge artikel 105 van het Burgerljjk Wetboek, Ons voornemen te kennen met elkander een huwelyk aan te gaan. Schwerin, den 18 Januari 1901. 's-Gravenhage, den 21 Januari 1901. (get Heinrich Wladimir Albrecht Ernst Herzog zu Mecklenburg, (get) Wilhelmina. Van een en ander is een akte opgemaakt die onderteekend werd Nadat de huwelijksaangifte was afgeloo- pen begaf de referendaris zich rechtstreeks naar het Koninkljjk Paleis om namens den Minister aan de Koningin de mededeeling te gaan brengen dat de aangifte heeft plaats gehad. Onmiddellyk na de verrichting ten stud- huize, ging de vlag van stadhuis en toren, weldra gevolgd door den vlaggentooi der openbare gebouwen en van vele particuliere huizen zooda! de stad tegen 12 uur een feesteljjk aanzien had aangenomen. Een bewoner van de Wilh«lminalaan be vond zich in de gangen van het raadhuis en zond, daartoe door de medebewoners van die wjjk gemachtigd, n< de opneming van het paar in ondertrouw, telegrammen van gelukwensching at aan H. M. de Koningin en aan H. D. Moeder. AXEL, den 29 Januari 1001. Aan de oproeping in de »Axelsche Cou rant" van Zateidag 1.1. tot het bjjwonen eener vergadering, ten einde te bespreken om den huwelijksdag van onze Koningin niet onopgemerkt te laten voorbijgaan werd door 19 personen gehoor gegeven. Door den heer J. M. Oggel werd het doel uiteengezet en in krachtige bewoordingen onze gehechtheid aan het Oranjehuis herinnerd (getuige het Kroningsfeest) en den wensch uitgesproken dat ook nu Axel niet zoude achterstaan. Besloten werd den heer Burgemeester het eere-voorzitterschap aan te bieden die r,a verzocht te zjjn ter vergadering te komen, dit welwillend op zich nam. Uit de aanwezigen werd een bestuur ge kozen bestaande uit de heeren J. K. Vink voorzitter, J. M. Oggel secretaris eö J. A. Dregmans penningmeester, terwijl ook de overigen R. Bla ikert, J. C. de Bruijn, P. Cornelissen, F. Dieleman, S. Dieleman, W. Dieleman, J. Groothaert, Ph. A. Knieriem, P. Koole, D. Koster, P. J. Krujjsse, C. J. Loof, dr. Offringa, L. Waelput en M. Wol- ferl als leden, zichbereid verklaarden, by de ingezetenen gelden te verzamelen, opdat het feest naar wensch zoude kunnen slagen. Wjj twyfelen niet of de beide muziek gezelschappen »Concordia" en Axels Werk manskring" zullen hunne beste krachten inspannen om de feestvreugde te helpen verhoogen. De storm van Zondagnacht heeft ook in onze gemeente vrjjwat schade aange richt, Van de Ned. Herv. kerk werden ongeveer een 500tal pannen afgerukt, ook het dak der Ger. kerk A werd beschadigd vei der zjjn van vele huizen en schuren pannen afgewaaid of gaten in het dak ge slagen, terwjjl hier en daar de schoorstee- nen geheel of gedeeltelyk werden omge worpen, Nabij de Sassing pu aan de Kjjk- uit zjjn enkele boomen ontworteld of mid dendoor gebroken Aan het spoor woei een muur om. Te Overslag zjjn twee land- bouwschuren omgewaaid. Ook onder de ge meente Hoek werd eene scbnur totaal tegen den groDd geworpen. In Abtsdale weid de goot van een huis gerukt en een eind ver- weg geslingerd. In de jaarljjksche algemeene verga dering van Axel's Werkraanskringc gehou den op 26 Januari II., ten huize van J. Groothaert, onder voorzitterschap van den heer P. Cornelisse, werd verslag uitgebracht over den financieelen toestand der maat schappij. Deze vereeniging, pas twee jaar bestaande mag zich verheugen in een bloei- enden Vooruitgang; zoodat r.a aftrek der uitgaven van de inkomsten bleek er een batig slot van lS.nlls gld. ten gunste der vereeniging. De voorzitter dankte dan ook de aan wezige leden, eere-leden en donateurs voor den goeden steun tot de instandhouding der fanfaren-maatschappij Axels Werkmans kring," er bijvoegende, dat de fanfare hun dit jaar met menig mooi muziekstuk zal veraangenamen. By koninkljjk besluit is benuend tot burgemeester der gemeente Hoek de heer A. Wolfert. De gemeenteraad van Zaamslag be sloot in zjjne vergadering van Vrijdag om aan burg. en wetb. het noodige crediet toe te staan voor versiering, illuminatie enz. van het gemeentehuis op 7 Februari en tevens om aan al de kinderen, zoowel van openbare als bijzondere scholen, op den huwelyksdag van H. M. de Koningin een fraaie feestplaat aan te bieden. Tot rjjksveldwachter-jacbtopziener ter standplaats Koewacht is aangesteld C. I. van den Bout, agent van politie te Zierikzee. Bljjkens bericht van Harer Majesteit's gezant te Brussel zal me! ingang van 1 Februari de invoer van Nederiandsch melk vee langs de tolkantoren Selzaete (station) en de Clinge (station) weder geoorloofd zjjn. Zitting van 29 Januari 1901. Tegeuwoordig alle leden benevens de Secretatis. Voorzitter diir. D. J. Oggel,

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2