No. 84. Woensdag 30 Januari 1901. I0e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, KIESWET. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Het jaar 1901 is zeker wel het jaar der Verkiezing. Minstens driemaal zullen we dit jaar naar het stadhuis moeteu gaan om te stemmen. Een lid voor de Tweede Kamer, leden voor de Provinciale Staten en drie leden voor den Gemeen teraad moeten gekozen worden Waar er dus zulke belangrijke verkiezingen in het vooruitzicht zijn is het plicht van ieder, wien het welzijn van Land, Provincie, en Gemeente nog ter harte gaat, te zor gen dat hij tusschen 1 en 15 Februari van de gelegenheid gebruik maakt om op de kiezerslijst te komen. Kiezers en aspi rant-kiezers (dat zijn personen, die nog geen kiezer zijn maar het kunnen worden) maken we op het onderstaande opmerk zaam Een algemeene voorwaarde voor het kiesrecht is, dat men zij mannelijk inge zeten des Rijks Nederlander en voor of op 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaren bereikt hebbe. Gaan wij achtereenvolgens na wat elke categorie van kiezers te doen heeft om zich de uitoefening van hun kiesrecht te verzekeren. Belastingkiezers zijn zij, die over het dienstjaar loopende van 1 Jan. tot 31 Dec. 1900 zijn aangeslagen naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belastingof in de grondbe lasting voor ten minste een bedrag van 1 aan hoofdsom en rijksopcenten of in het dienstjaar, loopende van 1 Mei 1899 tot 30 April 1900, in de vermogens- of Kaatje, die tot nu toe, vrij stijf en als waren de meisjes haar te min, de hon neurs had waargenomea, was wat blijde ook een kameraadje gevonden te hebben Eerst ging het nog wel wat getrokken maar weldra kregen ze met hun beiden de hoogste praats, en als men ze zoo boorde, zou men denken dat dn groote stad een verzameling van apengezichten, meerkatten, krokkedillen en kameelen was. „Kaatje, heb ik ook een naam in de stad vroeg Eduard. „.Ta, dat zullen ze mij zeggen." Ondertusscben begon de oudste Schoone- velden harder te lachen, dan noodig was, zoodat Eduard bemerkte, dat hij ook een bijnaam had. De ontdekking van zoo iets is nooit prettig, en hij ging daarom een beetje met van Spaan praten. Zoodra ze kon, fluisterde de oudste dochter des burgemeesters Mientje in het oor: Weet je hoe hij in de wandeling heet de bazendans, want hij vliegt als een razende door de straten." »Dat's met lechtin de wandeling," antwoordde Mientje. Ze had niet eens gelachen om de zet, en daarom begaf de aodere zich maar bedrijfsbelasting. Zij moeten, om op de kiezerlijst te komen, de directe rijksbe lastingen, waarvoor zij aangeslagen zijn, voor 1 Febr. a. s. hebben voldaan. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de kie zerslijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1900 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belast ing 1 bedraagt behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie, waar zij een formulier ontvangen, dat voor 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet worden ingeleverd met het belastingbiljet. Zij die in een of meer andere gemeen ten een der genoemde belastingen over de genoemde tijdvakken betaald hebben moeten daarvan door overlegging van de voor voldaan geteekende belastingbiljetten voor 15 Eebr. aan het stadhuis doen blijken. De aanslag der vrouw in de rijks directe belastingen geldt voor haar man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hun vader. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt van den ont vanger een gratis waarschuwing gezonden, waarin gezegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezerslijst komt. De overige kiezers behooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Februari ter secretarie waar formulieren kosteloos ver krijgbaar zijn. Zij ontvangen een for mulier, dat onderteekend en ingevuld vóór gauw weer naar Catharina, waar haar grappen veel meer opgang maakten. „Wel Mien," spiak de jongste burge meesterstelg, „ik vind dat Ant (haar zuster) erg veranderd is, sinds ze zoo lang in de stad is geweestze heeft opi'.eder een wat." „Ja Suus," klonk het antwoord, „en ik wed dat juffrouw van Willigen ons ook op den duur niet zal bevallen." Van Spaan onderhield zich intusschen met Eduard, en vertelde hem, natuurlijk in vertrouwen, dat hij een pestilenten hekel aan den burgemeester had dat de dominé een taalbederver was en de dokter goed was om de menschen te repatrieeren Van den schoolmeester kon hjj niets anders zeggen, dan dat hy een gek of een ezel was vooi ts was or geen edn aardige meid in het dorpen kon oen dén notaris voor zijn part ophangen. Het brandde Eduard op de lippen om te vragen, wat voor heerlijk compliment hy voor den gastheer bestemd hadmaai dacht hij, „man, je bent me te gek," 'i bleek toch duidelijk, dat de dwaas zich hij den bewoner der groote stad fameus wilde intorduceeren, door vreeselijk op zijn plaatsje te schimpen. Verder werd er nog veel meer gepraat, tamelijk gegeten, veel gedronken, tot dat het bürgerklokje slqeg, waarop ieder naar huis of naar bed ging. den 15en Februari moet worden ingeleverd aan het stadhuis. Woningkiezer is hij, die op den 31sten. Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van het huis heeft gewoond van een huurwaarde, voor Axel bepaald op ƒ1,— per week. Men mag eenmaal verhuisd zijn, mits een huis van gelijke huurwaarde bewoond hebbende. Men kan ook kiezer worden, wanneer het huis of het gedeelte van het huis. dat men bewoont, niet den geëischten huur prijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en daar mede het voor de gemeente geldende be drag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond net zoolang in huur hebben als het huis. Loonkiezer is hij die op 31 Januari 1901 sedert 1 Januari' 1900 achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen. openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking of als inwonen de zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam is geweest en .als zoo danig over dat jaar ëen inkomen heeft genoten, dat voor Axel bepaald is op ƒ300 per jaar. Het loon in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wanneet dat alles bijeen het bedrag van 300 haalt, kan de man kiezer worden. Men kan volstaan met- op te geven, dat men 300 verdientopgave van het juiste loon is on noodig Als loon wordt ook gerekend een pen sioen op de lijfrente, dat door openbare instellingen wordt verleend, en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instel lingen uitbetaald. Pensioenkiezers die op de lijst van het vorige jaar voorkomen behoeven zich niet opnieuw aan te geven. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, dat niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maan den ziek, dan wordt toch het loon gere kend ontvangen te zijn. Vrije woning of inwoning wordt in Axel berekend op ƒ37,50, kost en inwoning op 200 bij het eerste moet dus 262,50 en bij het tweede 100 loon of pensioen komen Grootboek- of Spaarbankkiezer is hij, die op 1 Februari 1901 sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heeft van ten miuste 100 (nominaal,) ingeschreven in de Grootboeken der Natio nale Schuld of van ten minste 50, in gelegd in de Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in een spaar bank, beheerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- ging, van een naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeniging of van een stichting. Deze kiezers moeten zich tusschen 1 en 15 Februari op de secre tarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat zij inderdaad sedert een jaar eigenaar zijn van de gevorderde bedragen. Onder de laatstgenoemde bijzondere spaarbanken, zijn die, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor DE SCHOOLMEESTER. „O papa, ik heb me gisteren toch ge amuseerd, dat kan ik u zeggen. De meis jes bevallen me hier heel goed en die vroolijke Mien vooral.* „Zoo, kom je aanstaande week weer om „Dat hoeft u Diet te vragen papa. Mientje Warenveld vindt ja vroolijk Ja dat vind ik ook, heel violijk,* zei Kaatje met een malicieus glimlachje. „Wat je daarm neent weet ik niet, zei Eduard. „Wel, wat was zij vu) mbt jeu „Zoo, maar ik kan je dan zeggen dat ik meer dan een half uur met haar ge sproken heb, en dat ik niets heb gevon den dan gepaste vroolljkbeid en een goed hartigheid, daar je in onze stad lang naar zoeken kunt. Ik geloof bij voor beeld niet, dat ze over je zoo zal spre ken als jij het over baar doet; en ik heb nog minder gemerkt dat zij de maat schappij in een menagerie hervormt. Enfin ik heb geen tijd om op dit thema te varie ren en hervat bet naderhand wel eens. Papa ik schrijf u stellig over den afloop der veiling.* „Goed Eduard vergeet me niet hoor. „Ik heb plezier van dien jongen,* zei papa, toen hij weg was, „knap in zijn zaken „Ja maar erg piquant in het dagelijk- sehe leven.* Och meisje, bet hart ligt hem op de tong, en hij heeft zoo groot geen óngeljj Schel eens even om mijn jas.* De jas kwam, Van Willigen ging uit om een wandelingetje te maken. Hij was nog niet ver gevorderd of de schoolmees ter en voorzaDger Van Vliezen, kwam hem achterop. Zoodra namelijk Van Willigen met zijn stok met gouden kDop voorbij de school was komen wandelen, had Van Vliezen zijn ottervellen pet opgezet en was hem achterna geloopen. Toen Van Willigen aan het eind van het dorp was had de schoolmeester hem juist ingehaald en zou hem wel aangesproken hebben maar hoe het aan te leggen, want die rijke koopman kon hem met zijn rijksdaalders wel dood gooien. Hij liep dus als een hond achter zijn heer en keek in het rond, net of er heel veel moois in en aan de herberg v in Goenewal te zien was. Hoe jammer dacht by, dat ik menheer niet eerder heb kunnen in halen maar als ik hem hier aansprak, en ik kreeg een grauw, want ik weet niet of hij wel heel vriendelijk is, dan maakte ik nog gekker figuur voor den kastelein, die toch in alle geval meester tegen mij zeggen moet. Het was heerlijk weêr, en de goede makelaar scheen veel genoegen te hebben in bot fraaie landschap. Hij voelde eene Mgeruimdheid aio hij op zijn kantoor te j laidden van stoffige boeken en papieren zelden gekend had. De meester zou zeka

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1