studeerde te Oxford en te Cambridge en verwierf algemeens kennis op reizen door Amerika en in het Oosten, later ook in Engelsch-Indië. Uit zyn huwelijk met de oudste doch ter van den Deenschen Koning, Alexan dra, den lOen Maart 1863 gesloten, zijn vijf kinderen geboren, van wie de oud ste, Clarence, in 1892 overleed, Kroonprins is thans de Hertog van York (3 Juni 1865 geboren). De andere kinderen zijn Louise, Hertogin van FifeMaud Kroon prinses van Denemarken en Alexander. OSBORNE, 23 Jan Het stoffelijk over schot der Koningin ligt nog altijd op het bed in de sterfkamer Soldaten staan ge schaard op de trap, twee officieren hou den de wacht bij de deur der kamer. De bedienden en pachters defileeren langzaam voor de doode Koningin, wier gelaat kalm en rustig staat als van een marmeren beeld De armen zijn ge kruist. een rijk maar eenvoudig gouden kruis rust op de borst, het hoofd is naar rechts gebogen, het bed is met bloemen omringd Twee Indische bedienden en een hofdame waken in de sterfkamer LONDEN, 24 Jan Koning Edward VII is heden in het openbaar uitgeroepen tot Koning van Groot-Brittannie en Ierland Keizer van Indië De proclamatie werd om 9 uur van het St James paleis afge kondigd De Koning was niet tegen woordig Van het gevecht bij Boshof is in de Engelsche bladen een bericht te vinden, waaruit blijkt dat het convooi van Kim- berley naar Boshof gegaan was om deze plaats te voorzien van voorraad Op den terugweg werd men aangevallen. De Brit ten hadden 3, volgens een ander bericht 9 gewonden Volgens de officieele verliezenlijst zijn den 16en Jan. bij Boesmanskrans 1 man gesneuveld en 14 gewond. Vermoe delijk slaat dit op een reeds vroeger ge meld bericht. «Central" verneemt uit Standerton, dat er Zaterdag een belang rijke bijeenkomst der Boerenaanvoerders te Ermelo beeft plaats gehad. Louis Botha en Christiaan De Wet waren tegenwoor dig Eerstgenoemde presideerde de verga dering, die verschil van opinie koesterde Sommigen wilden dat men zou capitu- leeren anderen wilden 'n inval in Natal doen. Onder dezen behoorde ook De Wet en hun wensch behield de overhand. Hun woordvoerders stelden in het licht dat capitulatie onnoodig was zoolang er nog munitie in overvloed en zoolang de Engelschen de Boerenvrouwen cn kinde ren verzorgden. Het resultaat der beraad slagingen is verder onbekend, maar zeker is het dat er in elk geval geen vooruit zicht op overgave der Boeren bestaat, terwijl de Engelschen inmiddels Natal in staat van verdediging brengen. De Wet bracht naar Ermelo duizend gewapende Boeren mede. Het schijnt hier niet vast te staan, dat De Wet zich bij Botha voegde Dat helpt de Engelschen uit de verwarring met meer dan een De Wet. «Een is al ruim genoeg" zeide de «Pall Mali" Dinsdag. De «Daily Mail" verneemt uit Lorenzo Marquez dat men te Barberton weldra een aanval der Boeren verwacht. Uit de Kaapkolonie Het hoofdkwartier voor de verdediging der kolonie zal Malmeabury worden, waarheen de staf zich zal begeven. Te Kaapstad is de voorraad equipementstuk ken enz. uitgeput; vandaar de langzame uitrusting der troepen. Een detachement van Babington's troe pen heet de Boeren verdreven te hebben uit Makokskraal Te Cradock zijn de banken heropend. Te Piketberg brengen de Hollanders uit het zandveld paarden en wapens aan Men klaagt er evenwei over dat de Boe ren alleen oude geweren inleveren President K r 11 e r. Dinsdag ging president Kruger naar Utrecht, waar bij, zooals wo meldden, eenigen tijd zal verblijven oin zich onder behandeling van piof. Snellen te stellen. De president was vergezeld door een gevolg van een achttal personen. Bij aankomst aan het centraal station werd bij ontvangen door het comité, welks voorzitter het woord voerde, en een de putatie van uitgeweken spoorwegambte naren. In den wintertuin van het Hotel des Pays Bas ontving men den heer Kruger met gezang en een toespraak, welke laatste door den president in korte woor den beantwoord werd. Door een groote en opgewonden me nigte werd hem voor het hotel een luide ovatie gebracht. AXEL, den 35 Januari 1901. Zuiddorpe. Als caudidaten voor lid van den gemeenteraad, alhier ter vervul ling der vacature ontstaan door het ver trek van den wethouder A *Dierick zijn de voigende heeren gesteld J. de Mette, wagenmaker, D. van de Velde, herbergier, P Verhoeven, winke lier en Fr de Munck, landbouwer. De stemming zal plaats hebben den 4en Februari en herstemming, zoo noodig den 11 Februari a, s. Tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor le categorie te Kappellebrug is benoemd de kommies-verificateur 2e categorie L Vervoort te Maastricht en tot kommies-ontvanger voor het grens kantoor 2e cat, te Kauter de kommies 2e klasse P| Dreve te Schiedam, een en ander ing, 1 Maart a, s. In den afgeloopen nacht zijn te Koewacht bij P. B. 5 konijnen gestolen. Ook bij Ch. v P,, bij Ph. B. en bij P de R zyn pogingen aangewend om pluim gedierte of konijnen machtig te worden, doch met minder succes. Alleen bij Ph, B waar 2 eieren in het overigens ledige kippenhok lagen, was toch nog iets te verdienen, 't Was dus maar een schrale vangst voor de dieven. 11. Woensdag had te Hulst iD het hotel „Graanbeurs" bij den heer De Lo- zaune ten overstaan van den notaris Van Rijsoort van Meurs te Hulst en ten ver zoeke van den heer H. A. van Weel, grondeigenaar te Clinge, de openbare ver- kooping plaats bij verblijf of finale toe wijzing van 54 h. 78 a. 77 c. bouwland gelegen in den Koningin-Emmapolder onder de gemeenten Graauw en Clinge, verdeeld in 17 perceelen. De uitslag was als volgt Perceel 1, groot 3 h 59 a. 57 c. of 8. g. 21 r. ingesteld op ƒ6610 door den heer E. J. Verhage, gemeente-ontvanger te Graauw, en Perceel 2, groot 2 h. 96 a. 40 c. of 6 g. 195 r. ingesteld op 2710 door den zelfde, werden gecombineerd geveild en waren dus samen groot 6 h. 55 a. 97 c. of 14 g. 216 r. Kooper de heer E. J. Verhage voornoemd voor 10200. Perceel 3, groot 4 h. 50 a 90 c. of 10 g. 36 r. ingesteld op j 9100 door alsvoren. Kooper dezelfde voor ƒ9100. Perceel 4, groot 4 h 44 a. 80 c. of 9 g. 294 r. ingesteld op 9410 door den heer P. A. Baart burgemeester te Graauw. Kooper dezelfde voor ƒ9520. Perceel 5, groot 4 h. 19 a. 50 c. of 9 g. 124 r. ingesteld op 9020 door den heer H. Francke te Graauw. Kooper dezelfde voor 9020 Perceel 6, groot 4 h. 55 a. 45 c. of 10 g. 66 r. ingesteld op 9050 door den heer W. Neervoort, candidaat-notaris te Hulst. Kooper de heer Joh. Al. Verhage, land bouwer te Graauw voor ƒ9360. Perceel 7, groot 4 h 48 a. 5 c. of 10 g. 16 r. ingesteld op 9460 door den heer Jos. Verhage, rentenier te Graauw. Kooper de heer Daniel Dekker, land bouwer te Hontenisse voor 9470. Perceel 8, groot 4 h. 9 a 55 c. of 9 g. 57 r. ingesteld op 7310 door den heer Jac. Joh. van Arenthals te Hans- weert, Kooper dezelfde voor 7310. Perceel 9, groot 4 h. 3 a. 85 c. of 9 g. 19 r. ingesteld op ƒ6950 door den heer Joh. Al. Verhage voornoemd. Kooper de heer Cam. van Waes, burge meester te Westdorpe voor ƒ6950. Perceel 10, groot 4 h. 6 a. 70 c. of 9 g. 38 r. ingesteld op 6500 door den heer P. de Kerf. brouwer te St. Jansteen. Kooper dezelfde voor 6500. Perceel 11, groot 4 h 8 a. 70 c. of 9 g 51 r. ingesteld op ƒ6600 door den heer Neervoort voornoemd. Kooper dezelfde voor 6600. Perceel 12, groot 4 h. 5 a. 45 c. of 9 g. 30 r. ingesteld op 6350 door alsvoren. Kooper dezelfde voor 6350. Perceel 13, groot 1 h. 45 a 50 c. of 3 g. 79 r. ingesteld op ƒ2310 door den heer P. Koole te Axel. Kooper dezelfde voor f 2310. Perceel 14, groot 1 h. 7 a. 55 c. of 2 g. 124 r. ingesteld op 1520 door den heer Neervoort voornoemd. Kooper de heer P. Koole te Axel voor 1530. Perceel 15, groot 1 h. 18 a. 90 c. of 2 g. 200 r. ingesteld op 1410 door den heer Van Arenthals voornoemd. Kooper dezelfde voor 1410. Perceel 16, groot 1 h. 9 a. 60 c. of 2 g. 138 r. ingesteld op 1000 door den heer Neervoort voornoemd. Kooper de heer N. J. A. C. van Ros- sum te Rotterdam voor 1010. Perceel 17, groot 88 a 30 c. of 1 g. 294 r. ingesteld op 920 door den heer Joh. E. Fricot te Hulst. Kooper dezelfde voor 920. Totaal instel 96230. Totaal verblijf 97560. Beroepen en aangenomen naar de Ned. Herv. gemeente te Oss (N.-Bde heer G. A. van den Bergh van Eijsinga te Hulst. Ds. R W. de Jong, predikant b(j de Geref. kerk te Terneuzen heeft voor het beroep naar die gemeente te Halfweg bedankt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 37 Januari 1901. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Bediening H. Avondmaal.) Nam. 2 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz (Nabetrachting.) (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 nre Leeskerk. Nam 2 nre Ds. "W. A. Vrolijk van Zaamslag. Kerk B. Voorm. 9 nre Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Rechtszaken. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. Zitting van 25 Januari 1901. F. F. M., 36 j., huisvrouw van E. H., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 2,50 boete of 3 dagén hecht. A P. d. K23 jwerkman te Hulst, is wegens diefstal veroord tot 1 maa'nd gevang. J. O., 30 j., arbeider te Ter Neuzen, is wegens twee leiten vaD diefstal veroord. tot 6 weken gevang. F. D., 20 j., metselaar te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 3 maan den gevang Gemengd Nieuws. Langzameihand begint Voedingen Klee ding voor schoolkinderen een kwestie te worden, die in verschillende plaatsen van ons land sympathie verwerft. We lezen in het «Schoolblad" nu weer de drie volgende berichten Te Harlingen is men begonnen aan 80 leerlingen der kostelooze gemeenteschool, voor zoover ze dit verlangen, warme spijs te verslrekken, bestaande in boontjessoep, zoolang het koude weder aanhoudt. De kosten hiervan worden door eenige vermo gende ingezetenen gedragen, nu reeds meer dan 25 jaar. Evenals de vorige jaren zal ook nog gedurende de wintermaanden van dit jaar de Commissie uit het Nut tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Groningen voortgaan met het verstrekken van voedsel aan de kinderen van de lagere scholen le klasse, die zich daarvoor aanmelden. Deze week is daarmêe een aanvang gemaakt. De maaltijden worden gehouden in een der lokalen van de school, onder toezicht van het hoofd ot een der onderwijzers. Van particuliere zijde is men te Win schoten begonnen aan behoeftige school gaande kinderen warme maaitijden te ver- schallen. Gelyk men weet, werd door Sen Gemeenteraad een voorstel van het raadslid Kenther, om van gemeentewege daarin te voorzien, verworpen. Te 's-Hertogenbosch werd dezer dagen een arme begraven, zonder dat een cent beschikbaar was voor de kosten. De overledene was echter, n*ar «De Tijd" vermeldt, in een z. g. begrafenisfonds. Nau welijks was het bedrag, waarvoor 's mans leven verzekerd was, in handen der familie leden, of dezen organiseerden een feestavond waar het beestachtig toeging. De «treu rende" weduwe, een vrouw van 62 jaar, heeft zich by die gelegenheid zoodanig be dronken, dat zij het met den dood bekoopen moest. Denzelfden waarop de man begraven was, overle., *i 's avonds ten gevolge van drankmisbruik. Dezer dagen werd iemand geweigerd zyn kind in den burgelijken stand als Hertog Headrik te laten inschrijven Hertog is geen voornaam, zeide men. Thans deelt een lezer aan het Hbld. mee dat. «Hertog* als vóórnaam hier te lande volstrekt geen uitzondering is en voorheen onder de Israëlieten nogal eens voorkwam ook in den vorm «Hertog*. Het is de ver taling van den Hebreeuwschen naam Toewie (bert) en staat geljjk met den voornaam «Hirsch*, welke bij de Israëlieten in Duitschland vroeger zeer gebruikelijk was. Op 15 Dec. jl. werd te Brünn iemand doodgeschoten, zonder dat de moordenaar was te ontdekken. Door een merkwaardig toeval is dit nu gelukt. Men vond ui, op de plaats waar de moord gepleegd was een prop van een geweer, niet, zooals gewoonlijk van courantenpapier, maar van een blad uit een schoolschrift. Dat blad werd aan de onderwijzers van verschillende scholen ver toond en door een hunner herkend als van een leerling, Heinrich Pavliczek. Bij den vader werd nu huiszoeking gedaan en deze bekende den moord te hebben begaan. Een huwelijk met een arm meisje. In New-York is men ten zeerste verbaasd over het huwelijk van Alfred Vanderbilt met miss French. De bruidegom bezit 125 millioen gulden, het bruidje slechts 15 millioen. De bruiloft moet 1 millioen galden kosten en zal plaats hebben te Newport, het Ameri- kaansche Ostende. Bijzondere treinen zullen de 400 genoodigden, allen millionairs, aan brengen. De geschenken, door de bruid out vangen, worden geschat op 300,000 daar dieven het plan hadden deze buit te maken, zoo zij op het buitengoed van M. French werden bewaard, zyn zij onder bewaking van detec tives in een bank gebracht Door de New-Yorksche pers wordt de bruidskorf der bruid breedvoerig beschreven. Ook de inhoud der kleerkast vandenbiui- degom wordt opgesomd. Daaruit moet blij ken dat Vanderbilt 200 nieuwe pakken heeft hangen, 68 overjassen bezit, 90 paar schoenen en 17 dozijn dassen, De bruidegom is nauwelyks 23 jaar oud. Eeu Russisch meisje, dat te Parijs aan het «College de France" studeerde, heeft uit wraak over een vermeende belee- diging, getracht den hoogleeraar Deschanel (vader van den kamer-president) dood te schieten op het oogenblik waarop hy het gebouw verliet. Een andere Russische studente, die zag dat haar studiegenoote een revolver uit den zak haalde en op Deschanel aanlegde, sprong toe om het misdrijf te verijdelen. Maar deze kloeke daad was haar noodlottigzij kreeg den kogel in de borst en werd zwaar gekwetst opgenomen. De andere werd natuurlyk terstond gevangen genomen.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 2