€f Mï No. 85. Zaterdag 26 Januari 1001 !6e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch- Vlaanderen F. DIELEMAV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCH Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnaniiddair TWEE uren. Betreffende het overlijden van Koningin Victoria vinden we in Het Vad. het volgende OSBORNE, 22 Jan. Koningin Victoria is hedenavond te 6,45 uur overleden. OSBORNE, 22 Jan. In de vallende schemering van den Januari-avond werd hedenmiddag laat het meest onrustwek kende bulletin dat tot dusver is uitge geven aan de poorten van Osborne House aangeplakt. Het werd door de bezorgd wachtende menigte met diepe ontroering gelezenvele dames barstten in tranen uit, op elk gelaat stond op rechte droefheid te lezen. Men hoorde schier niet spreken, slechts enkele smartkreten weerklonken bij de gedachte aan de ernstige gebeurtenis die het bulletin deed voorzien. Onder de menigte stonden driejndiërs in hun schilderachtige kleedij van helder gekleurde zijden stoffen. Zij komen van Balmoral om hun eerbied en liefde voor de beminde Keizerin te toonen. Noch de Duitsche Keizer noch eenig lid van het vorstenhuis vertoonden zich heden buiten het kasteel. COWES, 22 Jan. Vijf uur des avonds. Hoezeer de vorstelijke familie ook het recht van het publiek erkent om ter ge legener tijd te weten wat is voorgeval len, blijft zij toch vasthouden aan de opvatting dat voor het oogenblik de bij zonderheden van de laatste droeve uren in de sterfkamer aan haar toebehooren. Zij heeft daarom aan alle beambten de 3) »Ik kan niet vinden, burgemeester, dat het allemaal klinkklare Christelijkheid was," viel de dokter vrjj ruw uit. «Of vind je het Christelijk om te vertellen, dat als je niet samen overweg kunt, het maar zaak is om uit mekaar te gaan maar ik weet best waar hem de schoen weer wringt." »Jongen, jongen, mijnbeer Warenveld," zei Van Willigen, »denk toch niet altqd het kwaadste/ »Maar beb je het dan ook niet gemerkt Notabene Abraham od Loth kunnen het niet zamen vinden de een gaat ter linker de andere ter rechter zijde, en nu haalt mijnheer de dominé er de mooie conclusie uit, dat als iemand je niet lijkt, je mekaar maar ontwijken moet." »Nu is dat niet zoo hernam Schoone- velden. »Of dat zoo niet is Wel het is of de man op den preekstoel me zelfs wil ver tellen, dat hij niet van me weten wil," hernam de dokter. «Dacht ik het niet Altijd dien weg op,: sprak Van Willigen. Ja altijd, omdat hij ook altijd stof geeft,' «Nu, dat heb ik er niet in kunnen zien," zei de burgemeester met deftigheid strengste bevelen gegeven om een vol strekt stilzwijgen in acht te nemen. In de stad en den omtrek heerscht een zeer gedrukte stemming. Honderden journalisten uit tal van landen loopen op en neer voor de poorten van het kasteel in afwachting van het onvermij delijke dat echter nog lang op zich kan laten wachten. De bisschop van Winchester en de rector van Whippingham lazen heden middag vroeg in tegenwoordigheid der vorstin de gebeden voor de stervenden. Later werden de leden der familie aan het sterfbed toegelaten. LONDEN, 23 Jan. Te Cowes heersch- te een plechtige, maar doodsche stem ming, toen de treurige tijding werd me degedeeld aan de talrijke menigte die drie uren lang voor de groote poort van Osborne had gewacht. Plotseling heerschte er een diepe stilte. Men hoort de schel van de telephoon in de woning van den portier. Het was toen vier minuten over zevenen. Aller aandacht was gespannen, maar voordat men de telephoniscbe boodschap kon vernemen trad het hoofd der Kon politie uit het duister naar voren en sprak hij met luider stem: „Mijne heeren en dames Het is mijn droeve plicht u te moeten mededeelen, dat Hare Majesteit niet meer is." Tezelfder tijd reden twee lakeien op witte paardeD door de poort den weg naar Cowes op met belangrijke telegram men. Daarop ging de menigte zwijgend en langzaam uiteen. LONDEN, 22 Jan. Omstreeks zeven uur ontving de lord Mayor van Londen Moeder en beide dochteis, EduardKaatje allen vereenigden zich met een »ik ook niet 1" «Och wat praat je toch, burgemeester, omdat bij nu dominé heet, wil je altijd partij voor hem trekken." «Maar me lieve vrind, laat je toch eeD weinig gezeggen dooi een man van onder vinding, die begon de burge meester." «Wat, man van ondervinding, als je een man van ondervinding waart, zou je me niet altijd dien dominé voor de voeten werpen, en vooral niet aan mijn ooren komen zeuren over een preek, die mij alles behalve gesticht heeft, en die bij van mij nog eens op zijn brood kan krijgen." «Maar, goede dokter," zei van Willigen, »de man heeft waarachtig niet op jou ge doeld ik geloof eigenlijk als je me de waarheid vraagt, op een heel andere." »Op wlen dan vroeg des burgemees ters vrouw. «Kun je dat nu niet raden «Neenj" zei de dokter, maar ik hou me ook niet op met raadseltjes."' »Och kom burgemeester, jij weet het wel, ten minste als ik goed uit mijn oogen heb gekeken," vroeg var. Willigen. >0, nu begrijp ik maar die vind ik opmerkelijk van Willigen, hoe kan je dat denken Je meent zeker dat het op mij zag," zegt de burgervader. «Och dat wil ik niet zeggen." «Op mij, omdat ik een quaestie heb met het volgend telegram van den Prins van Wales Osborne, 6,45 uur, Mijn welbeminde Moeder is zooeven ontslapen, omringd door haar kinderen en kleinkinderen. Het telegram was geteekend »Albert Edward.* De lord Mayor antwoordde „Ik heb het telegram van Uwe Ko ninklijke Hoogheid, meldende het ernstig verlies, dat het volk heeft geleden, met diepe droefheid ontvangen. Ik heb deze treurige tijding medegedeeld aan mijn medeburgers. „De naam van Hare Majesteit en de herinnering aan Haar zullen altijd blijven voortleven in de harten van haar volk. Sta mij toe aan Uwe Koninklijke Hoog heid en aan alle leden van het Konink lijk Huis eerbiedig aan te bieden de be tuiging van zeer oprechte deelnemingen rouwbeblag van de stad Londen bij uwe diepe rouw. COWES, 22 Jan. Aan Reuter is offi cieel medegedeeld dat de Koningin in het geheel niet geleden heeft. Zij ging vreed zaam van dit leven over naar dat hier namaals omringd door de leden van het Koninklijk Huis. De Bisschop van Winchester bleef bij de stervende tot het einde. Minister Balfour was op Osborne House toen de Koningin stierf, maar niet inde kamer der Vorstin. LONDEN, 22 Jan Een groote menigte was verzameld bij het Mansion House, om het telegram te lezen, hetgeen de Prins van Wales had gezonden en dat aan den muur was aangeplakt. Men stond Van der Plas een gierigaard die zijn schut ting niet wil laten maken. Maar dit is immers onmogelijk." Waarom on mogelijk »Ja," zei Van Spaan, die zelden vrede stichtteIk moet erkennen, schoon ik het zelf niet gemeikt heb, dat er wel wat van aan kan zijn." »Maar ik heb dien zedepreker niet noo- dig, want ik ben zoover gegaan, met in te willigen, als een man van mijn stand tegenover een Van der Plas kan doen. Och! maar de dominé heeft immers Abra ham en Lotn voorgesteld als twee men- schen van gelijken rang, en daar heeft hij nog al op gedrukt neen dat hoef ik me niet aan te trekken. - Mijn waarde koopman, ik geloof dat je nog beter thuis bent in de taxatie van koloniaiö waren, dan in de uitlegging van preeken." «Nu dan heb ik bet verkeerd gezien." «Neen," riep de dokter bij uitstek fijn, »jullie weten der allemaal geen zier van zijn eenige doel was omvmij te krenken, maar de duivel haal me, 't zal hem be rouwen," en hij maakte eeae beweging, die al de kopies op tafel deed ïinkelen. «Wel," zei Eduard tegen Mina Waren veld, want hij luisterde naar de praatjes der oude heeren minder," en vergenoegde zich met de meisjes, »wel juffrouw Mien tje, komt u nooit in de stad logeeren «Ja wel, mijnheer Eduard." »En wat zeg je daarvan «Ik vind het er wel heel mooi, maar met ontbloote hoofden, alle kerkklokken luidden, alle schouwburgen en plaatsen van publieke vermakelijkheden waren gesloten. Avondbladen, die alle in rouw rand verschenen en portretten en de levensgeschiedenis der Koningin bevatten, werden bij groote massa's verspreid. OSBORNE, 22 Jan. Lord Chamberlain wiens taak het is alle moeilijke en in gewikkelde bijzonderheden van een vor stelijke teaardebestelling te regelen, is reeds aangekomen. Er wordt ijverig ge zocht naar precendenten, maar deze le veren moeilijkheden op in de tegenwoor dige omstandigheden. Bij voorbeeld zijn nooit te voren de banden van het Engel- sche Vorstenhuis met vreemde hoven zoo nauw en zoo talrijk geweest. Boven dien levert het sterven der Vorstin op een afgelegen eiland allerlei bijzondere moeilijkheden op. Krachtens de grondwet moet het Par lement onmiddellijk bijeen komen zonder oproeping om den eed van getrouwheid af te nemen en moties van rouwbeklag vast te stellen Natuurlijk zullen de Mi nisters voor den vorm aftreden, doch de nieuwe Vorst zal hen ongetwijfeld in hun ambten handhaven. De Koningin is dood - leve de Ko ning! Zoo moet het thans ook in Enge land klinken, nu Albert Edward, Prins van Wales de regeering gaat aanvaarden. Als Koning Edward zal hij de zevende van dien naam zijn (de zesde was de zoon van Henry VIII en Jane Seymour uit het Huis van Tudorhij regeerde van 1537 tot 1553). De nieuwe Koning is 60 jaren oud hij werd den 9n Nov. 1841 geboren. Hij ben ik er een week of wat geweest, dan verlang ik weer naar mijn dorp en voor al naar mijn goed vadertje, die alles voor me over heeft en me mooi beiierft, maai de mar, heeft ook niemand anders meer dan ik. Och meneer, mijn vriendinnen en ik (en ze wees op des burgemeesters dochters) we hebben hier zoo'n goed leventje," »Ja, mijnheer Van Willigen, u moogt Mina niet' hier van daan troonan, want als ze weg is, is het hier doodstil, hernam de jongste dochter vaD den burgemeester terwijl zij er zelve niet aan dacht, wat daarin lag. «Och we kunnen hier zoo'n pret hebben 1" riep ze uit, en 't was aardig, als ze sprak hinderde de leelijk- heid van haar wezen niet meer, want er zat wezenlijk gloed eu geest in de meid. «Weet je wel dametjes, dat ik me best hier zou kunnen wennen, dat's te zeggen, als de meisjes niet uit logeren gingen." «Complimentjes, verscb uit de stad ge arriveerd," Eduard had niet dadelijk een antwoord klaar. Van deze pauze maakte de oudste burgemeesters-dochter gebruik. »Wel," zei ze, «juffrouw Van Willigen, ziet mevrouw Schaap er nog altijd even opgeschikt uit »Mag ik vragen juffrouw," hernam Ca- tharina, «bent u zoo bekend in onze stad «Och ja, ik heb er negen maanden ge- logeeid, en wie kent haar Diet? Wordt ze nog altijd de kakatoe genoemd?" Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1