m wxt uura. No. 81. Zaterdag 19 Januari 1901. 16e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaa 11 deren F. Dl EL EM AA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. T AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor BblgiS 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wat wij vermoeden dat geschieden zou, wordt bewaarheidde Boeren, dié in de Kaapkolonie gevallen zijn, laten de Engelschen de strategische punten bezetten en daarover ter geruststelling telegrapheeren naar de Londensche kran ten, maar zij bekommeren er zich vol strekt niet omzij trekken om die ver sterkte stellingen heen en staan straks in den rug van de versterkte stelling, om daar den vijand al het kwaad te berokkenen, dat zij kunnen uitrichten. Gevechten worden vermeden, zoodra ver moed wordt dat de Engelsche macht van eenige beteekenis is. Dat kan zoo maanden, ja jaren duren en het eenige middel, om er een eind aan te maken is een groot leger, - dat de Engelschen niet hebben. Men doet te Londen wat men ;kan, maar niemand kan meer doen dan hij kan. Het Departement van Oorlog is nu bezig om de verliezen vau de Imperial Yeomanry aangevuld te krijgen met nieuwe bezendingen. Van de 10,185 yeomen, die naar de Kaap zijn gezonden, waren er volgens de laatste opgaaf nog 8000 over. Ook zal de diensttijd van een aantal binnen kort verstreken zijn Daarom worden de officieren uitgenoodigd de namen op te geven van yeomen, die hun kamera den willen aflossen. Goed succes, maar wat er zoo al, ook in Engelsche kranten gezegd wordt van het leven in Zuid-Afrika, trekt niet erg aande Boeren schieten raak en het nationaal gevoel is aan het afkoelen, NAAR BOITBS. „Neen, daarvoor heb ik mijn geld niet in zijn zaken gestoken, om door een re- cruut, een jODgen, die is komen aan waaien, de hemel weet van waar, mij te laten verdringen: en als mijnheer Van der Helm denkt buiten mjj te kunnen, ik heb het, na vijf-en-dertig dienstjaren althans zoover gebracht, dat ik buiten hem en de geheele beurs kaD." „Ja maar, papa, beken dan toch dat Van Schotten meer geboden heeft dan wij." „Dan had mijnheer Van der Helm toch altijd eerst bij on« kunnen komen Hoe het zij, ik kan me op mijn jaren niet aan de nieuwerwetsche manier van werken wennen en geloof dat het tijd wordt, mijn matten op te rolleD, en het veld aan jeugdiger krachten over te laten. Al die leerstellingen van vrije concurrentie zijn heel mooi bij menschen die beginnen maar als je eerst je geld in allerlei onder nemingen gestoken hebt, en men heeft in den aanvang je bescherming noodig gehad, dan klinkt het vrtf rauw in de ooren, elke keer te woiden afgescheept met »geen bescherming, vr(je concur rentie 1" zooals alles afkoelt in het menschenle- ven, want de schepping is gemaakt op afwisseling. Men zegt, dat er op het Departement van Oorlog te veel spanning is, om met bedaard overleg de maatregelen te nemen die noodig zijn in deze hoogst benarde omstandigheden. Men zou het namelijk met den nieuwen opperbevelhebber Ro berts evenmin eens zijn als met den af getreden Wolseley. Roberts wil de vrije hand hebben om het leger te reorgani- seeren, maar daar wil do Hooge Raad van Oorlog niets van weten. Maar de berichten van oneenigheden op het Departement van Oorlog zijn wellicht maar booze praatjes, van men schen van 't vasteland, die in de krant gezet worden, om de Engelschen te er geren En hetzelfde kan wellicht gezegd worden van hetgeen de Londensche cor respondent van de „Magd. Zeit." seint, namelijk, dat de reis van den Hertog van Connaught naar Ierland is uitgesteld omdat hij naar Berlijn moet wegens dreigende verwikkelingen over Zuid Afrika Deze correspondent bleek echter meer malen goed op de hoogte. En men zou nu hierop het bericht kunnen laten volgen van de Russische «Novosti», dat President Kruger in het begin van Fe bruari door den Czaar met Vorstelijke eer te Petersburg zal worden ontvangen Wie weet, wat er in deze nieuwe eeuw nog gebeurt 1 Dat Engeland zoo lang in Zuid Afrika zal blijven, behoort wel tot de meest onwaarschijnlijke dingen. De Kaapsche correspondent van de Dus sprak de oude heer Van Willigen tegen zijn zoon Eduard. De grijze haren des vaders gaven getuigenis van zijn zes tigjarigen leeftijd, het oog stond levendig de kleur was nog blozend. Eduard leek zooveel op zijn vader als een vijf-eD-twin tigjarige op een' bejaarden gelijken kan ook de inborst van beiden had veel over eenkomst. Beiden waren levendig, voort varend, en de sympathie was misschien hier juist dikwijls oorzaak van oneenig heden als het zaken betrof. Immers de oude heer was een voornaam makelaar, daar was een tijd geweest dat hij een ontzettenden invloed op de beurs uitoe fende, en hij zelfs de macht had te mo- nopoliseeren maar, alhoewel de firma Van Willigen en zoon,* dank waren den onafgebroken bemoeiingen var. den zoon met den tijd mede was gegaan - die gouden eeuw was voorbij Hoe vele com binatiën had de oude heer niet gemaakt, die geheel in duigen vielen door «de nieuwe practijken van beunhazen, breke- beenen, menschen zonder eenige onder vinding in het vak." Daarvoor had hij zich geene opofferingen getroost, daarvoor niet steeds met vaardigheid, vooral ook met onbezweken trouw (b(j zijne mede dingers zoo dikwijls niet aanwezig) zijne principalen terecht gewezen, geholpen en gediend, maar al te vaak gediend alsot hij de principaal, een ander de dienst willige dienaar was. Hat was waarlijk den toongever niet euvel te duiden, dat «Morning Leader» schrijft aan zijn blad, dat aansluiting in massa van de Afri kaners bij de Boeren niet zeer waarschijn lijk is, zoolang de Boeren niet aan hun hoofd hebben een man dien de Kaap sche kolonisten kennen en vertrouwen. Mocht echter De Wet in de kolonie komen, dan vreest "hij een ernstigen opstand. De Wet heet gezien te zijn bij Sene- kal, trekkend naar het Zuiden. Uit de Kaap geen nader nieuws en wat er is geeft niet veel, omdat men er geen juist oordeel door kan vormen. Kolonel de Lisle's kolonne, bestaande uit het 6e bereden infanterie, de Nieuw Zuid Wales bereden inf, de Iersche Yeo men en een sectie artillerie is te Piket berg aangekomen. Dat was Maandag. Het heette toen, dat de Boeren van Cal- vinia niet verder waren gekomen, maar sedert is gemeld, dat zij op 30 K M. af stand van Matjesfontein waren, ten N W. van Ceres Zondag zou Claowilliam door hen bezet zijn Een sterke Britsche macht ging hen achterna. Het Hexrivier-gebergte is door de En gelschen »sterk" bezet, maar bij Touws- rivier vlak ten oosten daarvan, aan den spoorweg die de troepen in het Hexrivier- gebergte moeten beschermen, verschenen niet minder dan 500 Boeren die poogden de waterwerken te vernielen, waarvan de spoorlijn afhankelijk is De uitslag van hun poging wordt niet bekend gemaakt. Alles schijnt er op te wijzen, dat de Boeren ook uit den Vrijstaat versterkin gen wachten en een consentratie op het oog hebben in de Roggeveld-bergen, waar Hertzog is. De Boeren die Clanwilliam hij er zich niet aan gewennen konde, thans op zijn ouden dag, op de maat van anderen mede te huppelen, en wedstrij den te houden met de jongelingschap. Geen wonder dan ook, dat, als hij van «uitscheiden" en »de pen voor goed neer te leggen" sprak, noch de dochter, (me vrouw was reeds lang overleden) noch de zoon er veel tegen in te Ijreugen had den immers Eduard begreep dat de vast houdendheid van papa hom slechts in den weg kon staan in de vrije ontwikkeling zijner plannen; hij achtte zijn vader hoog zou gaarne in honderde zaken diens raad innemen, wanneer het slechts aan hem stond te kiezen in welke gevallenen ofschoon de ijverige jongen te veel onder liefde bezat o n hem openlijk te betuigen, dat bij maar goed zou doen met de lesse naar to verlaten, deed hij nooit veel om den bejaarden man van dat denkbeeld (dat allengs meer vastheid kreeg) af te brengen. Carharina (de dochter) kwam meer openlijk voor hare meening uit, en zeiae kort en goed, »dat iemand die dan ook zoo lang gewerkt had, het veld wel aan anderen mocht overlaten." »Ja, 't zal me toch vreemd vallen. Ik ben nog geen man om te rusten, en als ze mijn vak niet. bedierven, zou ik nog wel willen blijven werken. Maar kom aan, Kaatje, wat dan Als ik hier in de stad bljjf, heb ik toch alt(jd ergernis, en weel ik vooiuit, dat ik me met de zaken zal blijven bemoeien, al gaan ze me niet naderden (of bezet hebben), waren vol gens de «Express" 2000 man sterk en een ander commando kwam uit de rich ting Beaufort West, waar het een post van 20 Engelschen gevangen nam en van de wapens ontlastte. De Boeren zijn ge wapend met buitgemaakte Lee Metferds. Het heette dat Henniker, ten W, van Sutherland, Hertzog nazette. JOHANNESBURG, 15 Jan Naar wij vernemen is De Wet de Vaalrivier over getrokken en heeft hij zich aangesloten bij de Transvaalsche commando's. Uit nadere bijzonderheden moet blijken dat de Boeren nogal zware verliezen ge leden hebben, toen zij terugtrokken na hun vergeefschen aanval op Zuurfontein en Kaalfontein 11 Zaterdag. Hun verlies wordt geraamd op 60dooden en gewonden. MATJESFONTEIN, 16 Jan. Ongeveer 100 Boeren zijn Sutherland binnengerukt. Zij sneden er de telegraafdraden af en plunderden de winkels. De gemeenschap met de stad is afgebroken, maar het commando is vermoedelijk reeds weder noordwaarts getrokken. KAAPSTAD, 16 Jan. De Boeren zijn heden Aberdeen binnengetrokken, veertig mijlen ten Zuiden van Graaf Reinet. LONDEN, 17 Jan. Lord Kitchener seint uit Pretoria dd. 16 Jan 3000 Boe ren hebben zich vereenigd bij Carolina. Kolonel Couvilles met een mobiele colonne had een treffen met de Boeren bij Son- dershoek. De Boeren werden met hevige verliezen afgeslagen. 300 Boeren trokken gisteren Aberdeen ten Zuid-Westen van Graaff Reinet binnen. Zij plunderden de meer aan. Waar zullen we naar toegaan «Mij dunkt, papa, dat u niet hedemaal hiervan daan moet gaan." «Niet heelemaal, hoe dan, half? hoe leg je dat aan." «Ja, 's winters hier en's zomers buiten in een dorpje. «Neen dat niet, ik denk niet hier te komen, als de straten smerig of glad zijn. Voor mij is er geen heil te halen zonder conversatiemet een lange pijp en een stuk of wat kennissen hou ik het uit, en om commedies of conserten geef ik geen ziermuziek is heel plezierig, maar in mijn huis of bij een goeden vriendik ben ook volstrekt met tegen lectuhr, of dat er iemand bjj voorbeeld eens een pittig vers opzegt, als ze maar niet beginnen met bulderen en klapwie ken, of met altijd te zeuren over doode kinderen en huilende moedersmaar op alle manier vind ik het allerakeligst om daarvoor een twintig minuten door den modder te baggeren. Moet ik dan nu gaan rusten, goed, maar dan in een groot dorp{ Daar heb je de heele gemeente om je heen je kunt je neus met buiten de deur steken of je vind een kenniswil je plezierig wandelen, je hoeft geen half uur op keien te loopen. Geen beter plaatsje in ons heele land dan Groenewaldaar staat dominé Bondt, dien ken ik al sinds jaren, en die heeft rue altijd gezeid, dat hij zoo'n lieve gemeente heeft, en dat bjj er nooit van daan zou willendat dan

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1