Florette, of de eerste liefde No. 80. Woensdag 16 Januari 1901. 16e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAtf, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; iranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar wlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Verschillende telegrammen uit de Kaap kolonie melden het volgende: Dertig mijl van Victoria-West zijn ge- gewapende Boeren gezien. (Victoria-West ligt midden in de Kaapkolonie aan de lijn naar Kaapstad) 900 Boeren onder Kruitzinger zijn op 15 mijl van Rick- mond gezien, trekkende in de richting van Murraysburg (Z O. van Victoria-West en halverwege tusschen die plaats en Graaf Reinet.) Ongeveer 500 Boeren bereikten Doorn rivier 70 mijl ten Zuiden van Calvinia. Een Engelscb oorlogsschip heeft in de Lambert-Bay matrozen en kanonnen aan landgezet, blijkbaar om de Boeren het optrekken langs de kust naar Kaapstad te beletten. Herzog staat met 500 man Oostelijk van Cloen William. (Het lijkt er nu waarlijk op als of men langs verschil lende kanten op Kaapstad aanrukt) 4000 burgers zijn te Kaapstad als stads wacht aangeworven. Bulfontein is twee maanden door de Boeren ingesloten geweest, die tal van vergeefsche aanvallen deden. Het garni zoen had bijna geen voedsel meer (Daar is nooit iets van vermeid.) De politie-commissaris te Johannesburg maakt bekend, dat er in de buurt van de goudmijnen dynamietmijnen zijn ge legd die zeer ontplofbaar zijn (door wie Er wordt geen schadevergoeding gegeven aan hen, die daar door letsel mochten krijgen. Kitchener meldt dat Matchodorp in den nacht van den 8en Januari is aange- van Hendrik IV. (SZot.) Lagaucherie bezocht den volgenden morgen den piins, en herinnerde hem, dat de wereld nu daden van hem eisc'nte dat hij zich tot heerscher moest vormen dat h(j in den strijd, zij dit met de weder waardigheden van het lot, of met de eigene Deigingen zijns gemoeds, of met de vij anden op het slagveld, slechts één devies of zinspreuk mocht hebben, die het grond beginsel van alle godsdienst en van allon roem was en heette Te overwinnen of te sterven. Na deze inleiding verkondigde Lagaa cherie hem zeer onverschillig, dat de ko ningin benevens het hof zich den anderen dag naar bet kasteel van Pau zoude be- geveD, dat Hendrik daar in zijne geboorte plaats slechts eenen korten tijd zoude blijven, en vervolgens naar Bayonne zou reizen, om de samenkomst des konings van Frankrijk met de koniDgin van Spanje bij te wonen. Hendrik hoorde zwijgeDd de mededee- lingen van zijnen leermeester aan. Zijne gelaatstrekken verrieden groote verlegen heid. Lagaucherie zag het wel, doch hield vallen. De Boeren werden teruggedreven. Alleen één officier sneuvelde. Verder geeft hij eenige wanhopig vage berichten over de bewegingen der Boeren in de Kaap kolonie. Te Paarl is de krijgswet afgekondigd en majoor Capper tot commandant be noemd, die een zeer strenge toespraak tegen de bevolking hield. Latere berichten melden nog De verkenners van de Boeren zijn ge signaleerd vlak tegenover de Engelsche stellingen. De verschillende stellingen rondom Kaapstad zijn gereed en van zware scheepskanonnen voorzien. Een algemeene opstand wordt niet ge vreesd, tenzij de Boeren de Engelschen zouden weten terug te dringen. Men is nu in China al weken bezig door onderhandelingen (die om er klem bij te zetten van tijd tot tijd worden afgewisseld door militaire moordtochten, waarbij tegen 5 Europeanen 1000 Chi- neezen blijven liggen) van China zooveel geld los te krijgen dat men bij de enorme kosten der expeditie niet te veel inschiet. Het bedrag staat nog niet vast, doch men vertelt dat Daitschland 180,000.000 Engeland 144.000 000, Frankrijk 60 000.000, Rusland 36.000.000 enz. Partikulieren hebben een staatje opge maakt van geleden schade tot een be drag van 60 millioen waarvan de Katho- lieke zendelingen 7,200,000 en de Pro- testansche 2,400,000 gulden voor zich opeischen. Voorloopig ziet het er nog niet uit, dat het geld vlot zal binnenkomen. zich als merkte hij dit in het minst niet op. Hij bracht ongemerkt het gesprek op andere voorwerpen, en vei strooide den prins met allerlei berichten en vertellingen zoodat deze nauwelijks tijd over had aan datgene te denken, wat hem zoo verschrikt had. De koningin van bare zijde, deed zoo als Lagaucherie. Zij sprak veel van de schitterende 7ereoniging te Bayonne van de feesten die aldaar zouden plaats vinden, van de beroemde mannen die Hen drik daar zou zien. Wat kon Hendrik antwoorden Er was voor hem niet aan te denken, allben te Nerac te blyven. Hoe zou hij nu hebben durven zeggen, waarom hem de samenkomst bij de fon tein de la Garenne meer waard was, dan de koninklijke samenkomst te Bayonne. HET AFSCHEID. Met de avondster aan den hemel stond de jonge prins bij de fontein in den tuin van het kasteel. Florette kwam ook aan- zween. Toen hij haar echter de op han den zijnde scheiding aankondigde, smolt zij bijna weg in tranen, wie zou hare wanhoop hebben kunnen schilderen wie beschrijven wat Hendrik leed Elkander vast omstrengeld houdende, weenden, be klaagden en troostten zij elkander. Nu verlaat gij mij, Hendrik zeide zij snikkende: »Nu zult gij mij vergeten. Ik ben alleen op aarde. Nu gij, mijn lieve vriend, vliedt, blijft my niets zoo dierbaar over dan de dood." China's staatsinkomsten zijn niet groot en de belangrijkste belastingen zijn al verpacht, terwijl nog zware schuldenlast drukt ter zake van den Japanschen oorlog. Hoe tijdens die onderhandelingen de militairen zich amuseeren, blijkt niet alleen uit de brieven van soldaten, doch een ooggetuige Dr. Dellpn heeft daarvan nu in het ernstige Engelsche tijdschrift The Comtemporary Review een verhaal opgehangen dat, de schrikkelijkste blad zijden uit rooverromans naar den kroon steekt, „De bloeddorst, zoo schrijft hij, had de Europeanen krankzinnig gemaakt. De meest onbeduidende verachtelijke kerel, die toevallig in Europa heft levenslicht had aanschouwd, had ongebreideld gezag over leven en eigendom van de beschaafdste Chineezen der stad. Geen Chinees wist wat het naaste oogenblik zou brengen." Hoe gemeen laag de beschaafde Euro peanen in China handelen blijkt voldoende uit deze woorden van bovengenoemden schrijver „De Chineesche vrouwen zijn overtuigd, dat hun niets lagers kan overkomen dan in handen van Europeanen en Christenen te vallen." Een Chinees, die waarheid zegt is prins Choen, broeder des keizers, die nu te Peking is en daar beweerd heeft, dat de Boxerbeweging een uiting was van patrio tisme en zelfbehoud. De opstand ontstond doordien de mo gendheden rijk werden door de voordeelen uit opgedrongen verdragen, die China met verlies van stukken grondgebied be dreigden. »Doch," zeide hij, rik vlucht niet voor eeuwig. Ik keer weder. Wien behoor ik, wanneer ik u niet toebehoor. Ik ben im mers mijn eigen eigendom niet meer, dewijl ik nu en eeuwig de uwe ben. Wat zou ik toch in gedachtenis houden, wan neer ik u kon vergeten? Gij zijtimmers de ziel mijner schoonste herinneringen Wanneer ik u vergeet, heb ik het adem halen zelfs vergeten." >0 Hendrik, gij keert niet weder, en keert gij wedei, zoo zult gij Florette niet meer kennen. Ik zal verwelken gelijk de bloem zonder dauw, gij zijt mijne zon hoe zou ik bloeien, wanneer gij verdwe nen zijt?" »Neen Florette, gij zijt gelukkiger dan ik u blijft nog het schoone tooneel onzer zaligheid, u deze fontein, deze tuin over. Ik leef in alle deze bloemen voor u. Doch morgen, wanneer ik u verloren heb, ben ik uit het paradijs gestooten. Ik ben in eene woestijn, onder duizende menschen eenzaam. Daarom zal mijn verlangen vuriger naar u terug zijn. Ach, alleen een enkel bloempje, dat aan den voet dezer fontein gebloeid heeft, zou mij, van u ver wijderd, kufinen verrukken. Wanneer zij, die mij omringen mij haten of vreezen, zullen de uwen u beminneD 1 O, wat zijt gij toch schoon Wie zou u niet bemin nen Anderen zullen u vergoden. Anderen zullen u ontmoeten, u aanbidden ach gij zult anderen beminnelijker vinden." Zoo spraken zij lang. Tranen, eeden, Het verlies van de havens Port-Arthur en Weihai-Wei, en de bezetting vanKi- autchau door de Duitschers maakte het volk nog meer aan het gisten. De Chi neezen hebben geen ergere dingen gedaan dan de Franschen bij hun groote revolutie. De Chineezen zijn het meest vredelievende volk op aarde. Laat Choen maar oppassen. Waldersee houdt niet van zulke vrijpostige praatjes. In Pruisen schijnt het geld even over vloedig als het water in Nederland. In den Landdag werd Zaterdag het véél besproken kanaal-ontwerp ingediend waar bij 889.010 700 M. wordt gevraagd voor den aanleg van eeD kanaal van den Rijn over den Weser naar de Elbe bij Maag deburg, van een kanaal van Berlijn naar Stettin voor de groote scheepvaart, van een waterweg tusschen den Oder en den Weichsel van SileziS naar het Boven- Spree-kanaal en voor de reguleering van den Beneden-Oder, de Beneden-Havel en Je Spree. Dit is een lievelingsplan van den Keizer die nog nooit geroemd is als flnancieele specialiteit. PRETORIA, 12 Jan. Zaterdagmorgen vielen 800 Boeren onder bevel van kom- mandant Beyers, na de telegraaflijnen te hebben afgesneden, Kaalfontein, het derde station aan den spoorweg van Pretoria naar het Zuiden aan. Het garnizoen be stond uit 120 man onder bevel van een luitenant. De Boeren omsingelden het station en beschoten het met kanon en onafgebroken geweervuur. Een Britsch soldaat sloop door de linie der Boeren en bereikte het station Olifant-fontein, van waar hij naar Pretoria om hulp seinde. liefkozingen, nieuwe twijfelingen, nieuwe geruststellingen volgden elkander op, tot dat de klok van het kasteel den prins riep en beide tot scheiden vermaande. Nu greep Florette met hevige aandoe ning Hendriks hand, drukte aie aan haar hart en zeide»ziot gij deze fontein de la Garenne Daar, altijd zult gij mij daar vinden, altijd en eeuwig, zooals heden 1 En Hendrik, zie, gelijk uit deze fontein onophoudelijk levend water te voorschijn springt, even duurzaam en onverwelkelijk zal mijne liefde zijn. Hendrik 1 ik kan op houden te leven, doch niet met u te>be- minnen. Gij vindt mij weder, altijd gelijk heden. Altijd hier, altijd hier!" Zij vlood. De jeugdige prins waggelde door den tuin van het kasteel en snikken de en ongelukkig begaf hij zich naar zijne kamer terug. HET WEDERVINDEN. De verstrooiingen der reisde den zijn ge moed goed. Hij overwon zijne smart. De vijftien eerste maanden, die op het laatste oogenblik aan de Garenne-fontein volgden vervulden zijn gemoed weldra met andere zorgen. In het gewoel der partijen, die Frankrijk destijds verscheurden, op de slagvelden, ontwikkelde zich de geheele volheid zijner werkzaamheid, van zijnen keidhaftigeu geest, die hem later eenen onslerfelijken naam verwierven. Reeds nu had de jeugdige held de bewondering aller dapperen ingeoogst, en de staatsdames

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1