Florette, of de eerste liefde No. 79. Zaterdag 12 Januari 1901. 16e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEDlLliETOS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bilsië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL, Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De eerste dag der nieuwe eeuw heeft in de samenstelling van het Britsche Rijk een niet geringe verandering ge bracht. Terwijl op dien dag de Boeren hun zegevierenden inval in de Kaap kolonie voortzetten en de toekomst der Britsche heerschappij in Zuid-Ahika in gevaar brachten, vormde een ander deel van het Britsche wereldrijk zich tot een zelfstandigen Statenbond, die de afhan kelijkheid van het moederland tot een minimum terug heeft gebracht. Op 1 Januari toch is gesticht de Au stralische Republiek. Zij is niet min, deze republiek haar oppervlakte is grooter dan die van Frank rijk, Spanje, Duitschland, Engeland, Oos- tenrijk-Hongarije, Italië en het geheele Balkan-Schiereiland, zoodat zij in uitge strektheid bijna Europa nabij komt. Wel is waar bedraagt haar bevolking maar 3x/2 millioen inwoners, maar men ver gelijke daarmee, dat de bevolking van de Ver. Staten niet meer dan 2 millioen bedroeg, toen zij zich in 1783 onafhan kelijk verklaarde. De federatie van de nieuwe republiek is vroeger al herhaaldelijk Jbeproefd, doch altijd of op tegenstand van een of meer staten afgestuit, of ten slotte bij alge- meene volkstemming verworpen Reid, de minister-president van Nieuw- Zuid-Wales heeft eindelijk de zaak weten door te zettenmet 7eel genoegen heeft de Engelsche regeering dit streven niet aangezien. Het past allerminst in het imperialis tisch stelsel, waarin Chamberlain de van Hendrik IV. Nu bad hij om vergiffenis voor zijn stoutheid. Al had hij dat ook niet gedaan zoo zou hem die misdaad toch reeds zijn vergeven geweest. Dewijl hij nu echter om genade smeekte, bedacht men zich spoedig dat nij geene genade verdiende. Nu had men moeten hooren welke aan doenlijke woorden hij sprak, om haar hart te verteederen. Men had moeten zien, hoe ernstig en donker zij zag, en hoe zij, half van hem afgekeerd, hem slechts van ter zijde harde woorden toe sprak. Men had moeten zien hoe demoo- dig de jongeling eene schrede vooruit kwam, en hoe zy dan weder eene schrede achteruit week, hoe hij de handen vouw de als wilde hij haar biddende iets ver zoeken, hoe zij bet kopje latende han gen, met de vingers aan de bladen van den olmhaag plukte en de knoppen ver scheurde. Ten laatste kwamen er zelfs tranen in Floretre's oogen, zoo diep gevoelde zij zich gekrenkt door zijne vermetelheid en zijne stem beefde weemoedig en scheen van smart te verstikken. Hij sprak desniet tegenstaande zeer veel, en zij daarentegen zeer weinighield zich in het geheel niet, kolonies met het moederland 'allernauwst wilde verbinden en waaraan hij één groot en gemeenschappelijk tolgebied dacht te verbinden. Zelfs de laatste poging om van de Britsche opperheerschappij nog iets meer dan den schijn te redden is gefaald. De Britsche regeering had aan de ontworpen regeling der federatie toe gevoegd de bepaling dat in Engeland het hooggerechtshof zou zetelen, dat in hoog- sten aanleg over de beslissingen van Australische rechtbanken uitspraak zou doen, maar daar tegen verzetten zich de koloniën beslist en de Zuid-Afrikaansche oorlog maakte Chamberlain zoo gedwee bij de zich herhaalde noodzakelijkheid om koloniale hulptroepen aan te vragen dat ook dit punt moest worden prijsge geven Ruim een eeuw geleden verloor Engeland de Amerikaausche bezittingen en werden de Vereenigde Staten van Noord Amerika geboren. Nu zijn gevolgd de Ver. Staten van Australië. Wanneeer de Ver. Staten van Zuid- Afrika De vraag is niet zonderling, noch voor barig, wanneer men het groeiend ver zet der Afrikaander Kaapkolonisten tegen het Britsche regiene gade slaat. Onmo gelijk, dat eenige honderden Boeren en tal van troepjes verdeeld als op één wenk de Kaapkolonie zouden hebben kunnen binnendringen, daar met een ver bluffende snelheid konden voortrukken, de sterkste stellingen bezetten en rijk aan wapens en paarden en in aantal steeds 'groeiend al zuidelijker zouden kunnen afzakken indien niet met mede weten en medewerking der Kapenaars als of zij hem verstondplukte al het loof van de dichtst bij zijnde olmtakken, en plakte de afgeplukte bladen in hare handen vast op elkander. Daar hij nu zag dat alle moeite te ver geefs was, zeide hij wan neer mijn ge zicht u zoo onaangenaam is, dan wil ik heen gaan, schoone Florettewanneer gij zoo onverbiddelijk zijt en geene scherts vergeven kunt, zoo wil ik heen gaan, voor altijd heen gaan en u nooit weder onder de oogen komen. Vaarwel. Doch laat mij niet van u gaan, zonder mij den troost t6 geven, dat gij niet boos op mij zijt. Spreek slechts het eenigste woordje: »ik ben niet boos op uzuchtte hij, en viel voor haar op de knieën. Zy zag door hare tranen goedaardig lachende op den knappen, onschuldigen jongeling neder, sprak geen woord, maar beschouwde hem slechts, vervolgens kwam haar de knielende met zijne gevouwen handen al te eerbiedig voor. Zij zelfs moest er over lachen, nam hare beide handjes vol loof, wierp hem de bladeren over het hoofd, dat hij geheel bedekt werd, en liep luid lachende weg. Hij vloog haar na. Nu waren beide weder vroolijk. »Beken het mij nu maar," zeide Flo rette, »gij, treedt in het ambt van mijner, vader, jongeheer, en maakt hier een en nieuwen tuin." Hjj bekende gewillig. »Wanneer Flo rette by de Garenne fontein komt,< zeide van te voren een welomschreven plan was beraamd. Het moordadig geweld tegen de repu- blikeinsche stamgenooten.de laatdunkend heid tegen de Afrikaander bevolking, de toepassing van de krijgswet in de noor delijke en westelijke districten het be- rooven van burgerschapsrecht aan een elk, van wien maar vermoedt wordt de Boeren bij hun eersten inval de behulp zame hand te hebben geboden dit alles heeft ook vroeger loyale Britsche onderdanen afkeerig gdtnaakt van het imperialistische bewind. Hoezeer het gevaar begint te spannen blijkt wel uit het feit, dat nu de staat van beleg ook al in de zuidelijke distric ten is afgekondigd, zelfs in Paarl en Stellen bosch, onder den rook van Kaapstad. Van gevechten, weinjg of geen berich ten en dat maakt de ongerustheid in Engeland des te grooter Het is nu al ruim 14 dagen geleden, dat de Boeren de Kaapkolonie indrongen. Als de En- gelschen niet meer danj verlegen zaten hadden ze reeds alle mogelijke tijd gehad de invallers te verslaan, doch eerder schijnt het tegendeel te gebeuren. Maar weten doet men ook in Engeland niets, de berichten blijven uit. En dat beteekent in elk geval geen goed voor de Engelschen. Dat althans een deel der Kaapsche Boeren de invallen zijn gaan bijspringen is zeker, Er is een Boeren troep gezien zóó dicht bij de zee, dat de uit den Vrij staat, er onmogelijk konden zijn. In enkele Hollandsche streken der Kaapkolonie weigeren de Boeren die nog hij, „moet zij aan mij denken, ook wan neer zij niet wil. Ik wil haar daar met de schoonste bloemen omringen, die ik vinden of koopen kan. Kon ik van den hemel alle genoegens atkoopen, ik zoude u daarmede omgeven.» »Gij zijt wel goed!» antwoordde Flo rette: »Doch jonge heer, mijn vader is in het geheel niet met u te vreden, gy verwoest den tuin, en verplant de bloe men niet op zijn tijd, zoodat zij moeten sterven, gij hebt ze niet eens begoten.» „Had ik maar een emmer of gieter „Wanneer gij u een weinig moeite had gegeven, zoo zoudt gij dat twintig schre den van hier, daar waar de deur by de rots is, in de grot gevonden hebben.» Hierop liepen beiden £er heen, men vond den gieter. Ieder op zijne beurt be goot nu de bloemen en zij pleegden raad boe de kring om de fortuin verfraaid zou kunnen worden. Zoo vervloog de tijd, en Florette spoed de zich weder naar de vaderlijke woning terug. DE AVOND. De prins werkte nu ook over dag aan het aanleggen van zijnen tuin. Men gunde hem dat genot. Lukas hielp hem. Florette miste niet, ging af en aaD, gaf er goeden raad by, en begoot hét nieuwgeplante des avonds. Zelfs koniDgin Johanna kwam en zag wat baai zoon werkte. De koning van Frankrijk vond er weinig smaak in, niet zijn opgestaan, hun paarden door de Engelschen te laten opkommandeered en ze te tarten de militairen om ze te komen halen. Kortom, al zijn er geen berichten van werkelijke gevechten, dat de positie der Engelschen met den dag gevaarlyker wordt is een feit. Omtrent den verderen toestand werd Woensdag aan een der Belgische bladen uit Londen het volgende geseind Men houdt in het War Office belang rijke tijdingen verborgen. In Kaapstad zelf wordt vandaag of morgen afkondiging der krijgswet ver wacht. De westelijke invallende kolonne heeft Calvinia bezet en rukte voort naar Doorn rivier. Een andere afdeeling van Sutherland komend, rukt onder leiding van Kaapsche Hollanders over den Grijspanpas naar Piketberg-road. Een sterk commando is over de gren zen gekomen ten westen van AUwal Noord en bezette Jamestown. De Wet is op den spoorweg bij Rhe- noster, Botha te Elandsfontoin. Kitchener heeft de troepen in de beide Republieken alle teruggetrokken op Pre- 1 toria, Bloemfontein en de belangrijke spoorwegstations. Aldus heeft bij Roux- viile, Smithfield, Wepener Senekal, Fau- resmith, Boshof en Hoopstad doen ont ruimen. De korpsoversten in den Vrijstaat trok ken snel in de Kaapkolonie terugde troepen van Grenfell en Williams trokken op Middelburg, Brabant op Graaf Reinet Barker en White zullen volgen. Mac. nog minder de hertog de Guise, des te meer de prins van Beam zelf. Hij heeft wel later menigvuldiger, schitterender, weelderiger, roemrijker genoegens ge maakt nooit echter zaliger, dan in de onschuld en rust van zijn door de too very der eeiste liefde verheerlijkt tuinmans leven. Florette en Hendrik beschouwden elkander met het onbescbroomste welge vallen der onschuld. Zij speelden met elkander als kinderen waren vertrouwelyk met elkander als broeder en zuster. Zij genoten het oogen- blik zonder naar de toekomst te vragen, en hunne onschuldige hartstocht wist zelfs van geen doel. Florette dacht er nooit aan, dat zij den zoon eener koniDgin beminde. Zij zag slechts den aankomen den, krachtigen, zielvollen jongeling. Het was haar 's gelijken. In zijn grys wam buis, in zyn eenvoudig gewaad, dat hy even als andere lieden des lands droeg, herinnerde niets aan zijne afkomst of be stemming. Hendrik daarentegen bekom merde zich niet om de grooten en om de schoonen des hots. Bij Florette wasvoor hem niets anders schoonbij zijn stil genoegen, haar te zien, niets anders groot. Altijd rustte zijn blik terwijl hy werkte op haar fijn gevormde gestalte, en dan was het werk slecht en kwam er Dooit een einde aar,. Doch wie kon zich ook verzadigen met die bevalligheden te be wonderen Ieder lid van haar lichaam was eene bijzondere schoonheid, ieder

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1