I Burgerlijke Stand. in perceel 64 nan de Leliegracht bjj de Prinsengracht, in de woning van de familie der K., eveneens onbewoond door sterfge val. Ook hier drongen de dieven binnen door de deur van het sousterrain, door zochten alles, forceerden de brandkast en braken eenige kasten open. Maar hier was door de familie alles wat waarde had, vrijwel geborgen. Te Edam zijn tal van voorwerpen aangespoeld, afkomstig vau een tjalk, die in de Zuiderzee vermoedelijk met man en muis is vergaan Er is ooi: een kist opge- vischt waarop stond D. Zuidhof, korporaal. Men heeft in de jongste stormen een oud schip gezien, dat bevig werkte de beamb ten der Zuiderzee-politie hebben nog ge tracht het te bereiken, doch ijsgang en noodweer beletten den tocht. In een Drentsche veenkolonie heeft men onlangs, onbewust, den heer des huizes onder den vloer zjjner woning levend be graven Er werd nl. in 's mans woning getimmerd, en o. a. hadden de werklieden den vloer gedeeltelijk opengebroken. De bewoner kwam 's morgeus, zeer beneveld door sterken drank, thuis, viel onder den vloer en kroop onder de planten, waar hij weldra in diepe ruBt was. Intusschen spijkerden de timmerlieden den vloer in hun onschuld weer dicht, zoo dat de levend begravene, 's nachts ontwa kende in hevigen angst verkeerde en die door slaan, trappen en brullen uitte. Door zijn onderaardsch kabaal bracht hjj zijn heele huisgezin en de halve kolonie, in hevige beroering en angst tot men eindeljjk een welbekende stem hoorde en de toestand begreep. Toen werd de man, door den vloer weer op te breken, uit zjjn vreemde positie gered. Het. te Amsterdam vermiste meisje. Er is reden aan te nemen, dat Prenger het meisje op den bewusten Zondag heeft nageloopen, toen hij naar de woning harer ouders in de Van Heemskerkstraat ging. Verschillende personen herkennen in hem den man die tussohen 7 en 10 uur 's avonds in de buurt zoekende beeft rondgezworven. Ondanks alle nasporingen de politie heeft ook Vrijdag we»r in het IJ gedregd -- is niets omtrent het meisje ontdekt. Het >N- v. N." heeft de volgende bijzon heden vernomen Het is thans gebleken, dat de in hechtenis genomen kleermakersknecht W Prenger op den bewnsten avond tweemaal bij Krijnen in de Van Heemkerckstraat is geweest, beide keerén in beschonken toestand de laatste maal tegen den vader zeggend, dat hij zijn dochter wel niet terug zou zien. Toen Naatje niet op haar tijd thuis kwam, begrepen de dames bij wie ze in dienst was, er niets van. Hevig zijn ze geschrikt, toen Prenger haar in het holle van den nacht kwam mededeelen, dat Naatje wel nooit zou terugkomen. Deze dames hebben toen net zoolang voor het raam zitten kijken totdat er een agent voorbijkwam, wien ze van het niet-thuis komen van Naatje kennis gaven. 's Nachts om halfvier is Prenger voor de tweede maal bij de dames geweest en heeft toen haar gezegd: »dat het wel kon ge beuren dat Naatje nog zou terugkomen.' Ook kan nog medegedeeld worden, dat Prenger reeds des avonds om zeven uur Naatje heeft opgewacht, toen ze van haar ouders ging. Naatje was toen vergezeld van een jonger zusje dat ook gehoord heeft, dat Naatje met hem heeft gesproken. In elk geval heeft er tusschen Naatje en Prenger wel een zekere verstandhouding be staan, waarvan haar ouders en de dames, bij wie ze in dienst was onkundig waren. Het »N. v. d. D.'' meldt aangaande het te Amsterdam vermiste meisje nog het volgende Uit verschillende omstandigheden is ge bleken, dat Prenger de waarheid niet spreekt. Omtrent de verhouding van het meisje tot hem is alles even duister. Zij had tehuis nooit over den man gesproken en haar me vrouw heelt verklaard van eenige verstand houding tot hem ook nimmer iets bespeurd te hebben. 'tWas een meisje, dat nooit een boodschap verzon om eens een praatje met een vrijer te gaan maken en wanneer zij op haar uitgaansavond niet naar haar ouders ging, deed zij bjj voorkeur 's avonds geen boodschappen. Het bleek volgens het »N. v. d. D.'^ meer en meer, dat er tusschen Prenger en' het te Amsterdam vermiste meisje Naatje Krijnen verstandhouding bestond Uit de medegedeelde feiten was dit dan ook wel op te maken. Niet alleen toch toonde het gesprek van P. met den vader van het meisje duidelijk aan, dat hij van sommige omstandigheden omtrent haar op de hoogte was, met name van het bestaan van een uitlandigen vrijer de bijzonderheid dat deze nog twee jaren in Indië zou blijven enz. maar vooral wees hierop het feit, 'dat de twee des avonds te 12 uur (dus 2V2 uur Naatje de ouderlijke woning verlaten had) in eikaars gezelschap gezien zijn. Al het onzekere hieromtrent is echter op gebleven door mededeelingen van de20-jarige zuster van het meisje, dat eindelijk het stilzwijgen verbroken en verklaard heeft, dat zij wist van P. en Naatje wel met el kander omgingen waaraan zij nog toevoegde dat zij meermalen in hun beider gezelschap is uitgeweest. Dit laatste was zelfs nog ge beurd op den 23sten December den dag van Naatjes vermissing. Toen heeft P. de meisjes naar de woning der ouders verge zeld. Zij hadden de ouders van de verstand houding onkundig gelaten, omdat Naatje reeds verkeering bad en de ouders die nieuwe relatie zeker niet zouden goedkeuren. Den dag, volgende op dien, waarop van het meisje bet laatste iets vernomen is, kwamer een brief voor haarvan den vrijer uit Indië. In Manchester zjjn weer vier lijders, vergiftigd door het drinken van slecht bier, gestorven. Eenige dagen geleden waren nog drie slachtoffers gestorven, zoodat het gezamenlijke cpier reeds tot 98 is gestegen. Bij al deze gevallen luidt het verdict, is gestorven door varsenicum-vergiftiging." Er zijn een aantal dagvaardingen aan bier brouwers uitgereiktalle bierbrouwers in de stad hebben zich aaneengesloten en zijn van plan alle verantwoordelijkheid te werpen op de leveranciers, die hun de grondstoffen leverdeD. Reeds nn is bepaald dat, als de oor log in Zuid-4fiika uit is, Kitchener het bevel over het Indische leger krijgt. Volgens een Duitsch geneesheer zijn appelen een geneesmiddel tegen dronken schap. Bij eiken maaltijd, ontbijt, tweede ontbijt en middagmaal veel appels eten. Appelen verdrijven den lust tot het gebrui ken van alcohol en als men slechts appelen genoeg eet, zal mer. de drankzucht geheel verdrijven. Het is soms niet een handelaar in appe len, in plaats van een geneesheer, die dit aanraadt Te Beira zjjn onlusten ontstaan aan boord van een stoomboot, welke een 186 Somalis en Abessyniërs aanbracht, die waren aangenomen, om in de mijnen van Rhodesia te werken. Het schijnt dat de stokers aan de zwartjes hadden verteld, dat zij in een ketting zoudei moeten werken. De Portu- geesche politie werd te hulp geroepen, maar het duurde eenige uren voor de rust weer hersteld was. Te Brussel bestond vrees dat de vijvers van Boitsfort, in verband met de toenemende uitbreiding der stad, zouden worden gedempt om als bouwterrein te dienen. Thans heeft koning Leopold dit gevaar voorkomen door vijvers aan te koopen. Ongeveer een jaar geleden werd ma dame Rejane slachtoffer van een diefstal daar uit haar kleedkamer een étui met byouterieën, ter waarde van ruim 100.000 irs., werd ontvreemd. De Parijsche politie slaagde er niet in den dief te vinden, wat uiet te verwonderen was, daar nu is ge bleken, dat de dief zich naar België had begeven, waar hjj'Zaterdag in zjjn woning aan den boulevard du Midi te Brussel is aangehouden. De man bekende, na een langdurig verhoor, de diamanten te hébben gestolen en ze te Parjjs en te Brussel in een bank van lcening te hebben gebracht. In Lausanne bestegen enkele studenten een berg met een gids, toen de laatste ens- klaps viel door de zachtheid van de sneeuw. Hij stortte in een afgrond, waar juist een sneeuwval neergleed. Alle pogingen om den man te vinden, zijn mislukt. Als hij niet aan zijn wonden is overleden, is bij toch van honger en koude omgekomen. De opwinding, die in Lausanne heerscht, is groot en algemeen. Koning Leopold heeft op de Nieuw jaars recepte niet alleen ernstige maar ook leuke antwoorden gegeven, Zoo hield de voorzitter der Kon. academie van Geneeskunde, dr. Van den Corput een toespraak, waarin hij hulde bracht aan haar krachtig optreden in den strijd tegen tabak en alkohol, in het algemeen belang. »Ernstig, heel ernstig viel de Koning hem in de rede ten minste voor mij, want ik rook en ik moet bekennen dat ik somtijds ook wel een glaasje drink. Is dat nu zoo groot kwaad >Sire, de wetenschap zegt het," ant woordde de dokter. »Maar misschieu voerde de Koning hiertegen aan zeggen de praktijk en het gezond verstand niet hetzellde." En in strijd met alle etikette, barstte de gansche hofhouding in een onbedaarlijk lachen uit, zooals men in geen twintig jaar in het paleis gehoord bad. De draadlooze telegraaf heeft al eenige malen goede diensten bewezen. Dezer dagen weer op de Ostender mailboot, die uit zee naar den wal seinde, dat een in nood vetkeererd schip een sleepboot vroeg. Op Oudejaar werd een echtpaar te Bergilers verrast door de geboorte van een »welgesehapen» zoon. Den volgenden dag werd er nogmaals een jonge wereldburger geboren. Een- tweeling dus, waarvan de jongste zijn broeder later zal kunnen verwijten dat hg nog uit de vorige eeuw is. Als 't waar is Een gebeurtenis, die onaangename i gevolgen hebben kan, heelt dezer dagen te Pera plaats gehad, Een Fransch officier woonde met zijn dame een concertuitvoe ring bij. Een Turksch officier uitte belee- digingen aan het adres der dame, waarop de Franschman den Turk een oorveeg gat en toen deze daarop den degen trok hem met zijn revolver neerschoot. Te Bern is dezer dagen een scbrikkelijke moordzaak behandeld, Zekere Binggeli, de eigenaar van een groote hoeve te Aeckermatt, was altijd, zooals uit de getuigenverklaringen bleek, opgewekt van aard geweest, tot op het ooeenblik, dat zijn vader stierf. Bij veideeling van d- erfonis toch, meende Binggeli aat bij een stuk land re weinig kreeg, en over deze misdeeling kon hij zijn spijt niet kroppen. Sedert verdween zijn blijmoedigheid geheel, en hij bleef mokken, werd een stug, prikkelbaai man steeds nijdig en grof tegen zijn huisge- noct'en. Dat ontaardde langzamerhand in een hevig zenuwlijden, en driemaal moest hij in een krankzinnigengesticht worden ver pleegd. Doch de buitenwacht, de buren en zelfs de meiden en knechts op boerderij merkten van al het gebeurde niets of heel weinig. De hoeve bleef er welgesteld als altijd uitzien, en de rijke boer en zijn gezin behoorden steeds tot de notabelen van het kleine dorp, tegen wie ieder met onverdachten eerbied opzag. Deze gemoedstoestand was het, die den ongelukkige tot zijn misdaad bracht. Op zekeren morgen was de man het bosch achter zijn huis een nieuw ge weer gaan probeeren hij had heel lang bij het maaien staan kijken was vervol gens eer. oogenblik in de kaasmakerij geweest en ook bij het gemeenschappe lijk eten was niets bijzondeijvoo: gevallen Daarna had hij zijn hoeve nog eens rond geloopeD, en toen vroég hij zijn 8-jarig zoontje wat mee te gaan kuieren in 't bosch. Op een schot en gegil was de moeder toegesneldBinggeli was haar tegemoet gegaan, had haar gevraagd meö te gaan kijken wat daar gebeurd was, en bjj het ljjs van haar kind schoot hij ook de moeder dood. Zoo vervolgens had hij, steeds op dezelfde wijs, zijn schoon zuster en zijn moeder met een kogel neergelegd- Alleen zijn broer, die juist op de boerderij was, had hjj gespaaad, Iedereen hield deze vreeselijke moorden voor een uiting van krankzinnigheid. Maar de geneeskundigen, die den beklaagde onderzochten, waren daarover volstrekt niet eens. En ook ter terechtzitting scheen ae moordenaar kalm. Hij zat steeds met het hootd voorover, blijkbaar zonder te letten op gezworenen of publiek, en geen enkele maal maakte bij opmerkingen over de getuigenissen. Maar heel klaar klonken zijn antwoor den op de vragen van den presidentHij wist zeer goed dat hij moorden deed, zijn haat dreef hem er toe, hij wist dat zijn haat bet vermoorden van zijn familie Diet rechtvaardigt, maar hij had zichzelf ook willen dooden. Zijn zoontje had hjj alleen neergescho ten omdat hij niet wilde, dat het zonder bescherming bij de gehate familiebetrek kingen zou overblijven, en omdat hij in de gevangenis te veel naar het kind zou hebben verlangd, als het was blijven leveD. En zijn broeder had hij gespaard, omdat hij diens kinderen niet vaderloos wilde maken. De gezworenen hebben de zaak niet ten einde kunDen berechten, want in de tweede zitting werd BiDggeli plotseÜDg krankzinnig. De moordenaar is weer naar het krankzinnigengesticht gebracht, dat de ongelukkige volgens deskundigen wel niet meer zal verlaten. De Elzasser »Landes-Zeitung" meldt, dat de familie Dreyfus een buiteD gekocht heeft bij Mühlhausen, waar Alfred Dreyfus voorloopig gaat wonen. Van 16 tot 31 December 1900. Hulst. Geboorten: 10, Albertus Cor nells z. van Jacobus der Weduwe en Angelina Pbilomena Vermeulen. 27, Jo sephine Maria d. van Joannes Hillaert en Coleta Johanna Scbuerman. 30, Al- phonsus Johannes z. van Adrianijs Jo- sephus Persijn en Maria CelestinaFerket. Overlijden 19, Maria Catharina Reabel 79 j. d. van Nicolaas en Anna Luijten (beiden overl22, Machiel Petrus Rom- bout 65 j. echtg. van Maria Johanna Janssens. 30, Maria Francisca van Vooren 5 m. d, van Jacobus en Maria Virginia Stevendaal. Koewacht. Huwelijks-aangiften 27, Antonius Josephus Kamoen, 37 j. jm. en Virgenie van Laere (van Axel) 28j. jd. 28, Eduardus Ludovicus Roggeman (van Kemseke, België) 23 j. jm. en Josephina Baert 24 j. jd. Geboorten. 19, A una Maria Rosalia d. van Hono'-é Constantipus Kips en Rosa lia Morres. 24, Anna Christina d. van Charles Ludovicus Gijsel en Maria The- resia van Overloop. 29. Josephus Augus tus Leopoldus z. van Dominicus de Schep per en Maria Ludovia Zwartelé. Overlijden 25, Stephanie Bracke 51 j. echtg. van Eduardus Audenaerde. 26, Ernest Swartelé 16 d. z, van Carolus Ludovicus Dominicus en Josephina Maria Baeit. 31, Maria Sijlvia van Vlierberghe 17 d. d. van Aloysius en Rosalia ColraaD. Zaamslag. Huwelijks-AangifteD. 20. Pieter Vyillemsen, 17 j., jm. en Jacoba Pieternella Lensen, 20 j-, jd. Marinus de Vos, 35 j., weduwn. van Mechelina Pou- lina' van de Velde, en Elizabeth KoljjD, 32 j., jd. Geboorten. 17. Anna Catharina, d. van Cornelis Overdulve en Pieternella Clazina Missu. 18. Francois, z van Francois Hamelink en Geertrui Faas. 21. Jan, z. van Dingenus Kempe en Helena Die- leman. 24. Johanna Christina, d. van Jacob Tholeh en Christina Geerdica van Rennes. 29. Jan, z. van Marinus da Putter en Thona Viake.

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 3