AALLötnL a 1 Florette, of de eerste liefde i\'o. 77. Zaterdag 5 Januari 1901. I6e Jaarg. voor Zeeuwse h -Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad l/°\ aks óoj F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. k] te Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het nieuwe jaar begint goed voor de Boeren. Wel zijn er geen berichten van groote krijgsbedrijven er is alleen te Rosmead'bij Middelburg in de Kaapkolo nie een trein aangehouden door de Boe ren. Deze namen er uit, wat zij gebrui- den konden en staken de rest in brand. De soldaten, die met den trein reisden, werden gevangen genomen, sommige waren gewond. Hoe gering ook als oorlogsfeit, de Boeren in den Vrijstaat en in Transvaal doen dikwijls zulke dingen, is het toch een zaak van groote beteekenis, Immers, er blijkt uit, dat de Engelsche troepen in het Noorden der Kaapkolonie niet bij machte zijn de Vrijstaatsche commando's in bedwang te houden, laat staan over de Oranjerivier terug te jagen. De Boeren dringen dientengevolge door naar het Zuiden, waar zij weinig moeite hebben aan proviand te komen, en hebben Middelburg reeds achter den rug. Rosmead is een spoorkruispunt. Van daar gaat een lijn naar Stormberg en een direct Noordwaarts, om op eenigen afstand van Rosmead met een zijtak naar De Aar te gaan. Een belangrijk strategisch punt dus, en men kan zich niet begrijpen, waarom de Engelschen niet voor een betere verdediging hebben zorg gedragen. Middelburg ligt al vrij diep in de Kaap kolonie en de Boeren zoo voortrukkend weldra in de brandpunten van de Afri kaander beweging en daarmee dreigt Engeland het groote gevaar. Het helpt voor 't oogenblik niet, of te Londen al van Hendrik IV. Het is de dochter van den tuinman van het kasteel," antwoordde de edelman, »zij doet het beroep van baren vader, als ook zich zelve met haren naam eer aan," Hoe heet zij dan »Tbans noemt men haar Floreite, en als zij ouder is Flora." Florettezeide Hendrik, en wist zelf niet wat hij zeide. Hij zag nog eenmaal om, en wist toch dat er niets te zien was. DE FONTEIN DE LA GARENNE. Hendrik had in zijn leven dikwijls het woord liefde gehoord, en hoe toch zou hij het, zonder doof te zijn, aan het hof te Parijs niet hebben moeten hooren Hij verstond het echter even zoo weinig, als hij Arabisch of Chaldeeuwsch verstond, waarvan hij insgelijks geboord bad, dat het in de wereld voorhanden moest zijn Intusschen leerde hij het beminnen ge makkelijker, dan het Arabisch, en werd in latere jaren, daaiin meer ervaren, als het voor zijnen roem betaamde. Men weet, zijne gevechten en overwinningen waien niet zoo moeielijk te tellen, als zjjne minnarijen en derzelver vruchten. alles wat maar eenigszins bruikbaar is, naar Zuid-Afrika wordt gezonden en of er al nieuwe bestellingen van paarden zijn gedaan. De Kaapkolonie kan overrom peld zijn voor deze nieuwelingen op het oorlogsveld te Kaapstad zijn aangekomen Het beste bewijs dat de macht der Engelschon in de kolonie geheel onvol doende is, vindt men in de proclamatie van den hoogen commissaris Miluer. waarin een beroep wordt gedaan op »de loyale burgers in 27 districten der kolonie* om hulp te bieden bij het afslaan van den inval in de kolonie het doel is een defen siekorps te maken dat betaald zal worden. Er spreekt veel benauwdheid uit die proclamatie. In gewone omstandigheden laat zulk een beroep op het volk zich hooren. Hier evenwel ligt er een gevaar in, grooter dan Milner denkt. De Engel sche bevolking op te roepen om den in val der Boeren te keeren staat ongeveer gelijk met het proclameeren van den burgeroorlog, het is als een uitdaging aan de Afrikaanders om ook naar de wapenen te grijpen. In zijn blinde woede of in zijn vervaarlijken angst heeft Milner wellicht niet zoo ver gedacht en zijn vriend Rhodes ook niet Bij Rosmead ten Zuiden van Middel burg hield een troep Boeren van 200 man een trein aan. waarin 60 koloniale man schappen, die gevangen genomen werden, doch later ontdaan van wapens en andere overtolligheden weer werden losgelaten Er werden verscheidene hunner gewond De wagens werden verbrand De madri's van Nieuw-Zeeland zullen niet tegen de Boeren worden losgelaten. Chamberlain heeft hun komst afgelast. Men zingt immers heden nog van de scboone Gabrielle d'Eslrées, van de be koorlijke Henriette van Balzac d'Entrag- nes, van Jacqueline de Beuil, van Char lotte des Essarts eu anderen, die in het doornrijk leven van Hendrik den Groote rozen vlochten. En toch was onder die allen niemand, die hy ooit bemind heeft als Florette van Neracniemand schoo ner neen, dat zal ik niet zeggen, en geen' dichters en andere vrouwen ver wijten, want ieder heeft in dit geloofs artikel vrijheid van geweten neen nie mand was beminnelijker, wanneer het den graad der beminnenswaardigheid ver hoogt, dat men door trouwe wederliefde waardiger is bemind te worden. Dat was Florette. Met de doorboorde roos was ook haar hart doorboord, en toen Hendrik haar den pijl gaf, schoot, haar brandende blik uit de donkere, schoo- ne oogon, vol zoete wraak eenen anderen pijl in zijne onverwterde borst. Nu begon bij deze kinderen het onge luk, en niemand wist,wat met hen gebeurd wasFlorette kon den geheelen dag niet uit de droomen van bet ongeluk ontwa ken, daar hij voor haar stond met den pijl, en den geheelen nacht kon zij niet inslapen. En Hendrik liep, zoodra hij het kasteel kon verlaten, in den tuin van het kasteel rond, eu beschouwde alle bloemen met groote liefde en oplettend heid, om reeds uit hare scboonneid op te maken, of Florette die geplant, of slechts Het zou ook al te bar geweest zijn. Menigeen zal het vreemd vinden, dat de Engelschen den voortgang van de Boe ren niet stuiten en vragen waarom zij dat niet kunnen. De zaak is heel eenvou dig. Vooreerst moeten de Engelschen de strategische punten in den rug der Boeren bezet houden, daar er steeds nieuwe com mando's de Oranjerivier kunnen overste ken heel veel troepen zijn er dus niet beschikbaar. Toch zou dit aantal nog groot genoeg zijn om de Boeren, indien zij gezamenlijk aanvielen, geheel te ver slaan Maar de Boeren volgen hun gewone tactiek, zij laten zich niet slaan zij verdeelen hun macht in tal van kleine commando's die overal een botsing met de Engelsche macht vermijden en bij de groote uitgestrektheid van het terrein, gemakkelijk gelegenheid vinden tusschen de Engelsche soldaten heen hun weg te vervolgen. De Engelsche soldaten, hoe persoonlijk dapper zij in den regel ook zijn, bewegen zich niet vlug en hebben zooveel noodig, dat hun tros altijd hun bewegingen belemmert, terwijl de Boeren uitmunten door hun buitengewone vlug heid. Daarbij hebben de Boeren overal waar zij kwamen versche paarden geno men, zoodat zij nergens noemenswaard oponthoud hadden. Te Kaapstad zit men nu met de handen In 't haar de Ministerraad hield een bui tengewone zitting van langer duur, wat ook al niet hielp om de Boeren te stuiten. Men zegt, dat besloten is den staat van beleg is nog meer districten af te kondigen. Waaromniet in de geheele Kaapkolonie Een telegram van Kitchener uit Pre toria van Woensdag zegt begoten had. Men zou gewed hebben, dat hij kruidkundige wilde worden, wanneer men hem zoo vertrouwelijk en peinzende met overelkander geslagene armen voor de bloembedden had zien staan. Hij zou echter het liefst een tuinier geworden zijn aan de zijde van Florette. En wan neer hij langzaam met een gebogen hoofd, met den blik naar den grond, in gedach ten verzonken, door de breede paden tus schen de bedden heenwar.delde, had men weder willen wedden, dat hij een wijsgeer wilde worden, en reeds naar den steen der wijzen zocht. Hij echter zocht in het zand van de tuinpaden naai de kleine voet stappen van het aardige kind. Hy rilde en huiverde toen hjj aan het einde van den breeden slottuin, dichtbij de fontein de la Garenne, voetstappen herkende, die haar moesten toebehooreD. Hjj had wel Fiorettes voetjes nauwelijks goed gezien, veel minder gemeten, doch Hendrik had het zekirste meetkundig oog en de fijn ste berekeningsgavedit heeft h|j ia latere jaren op menig slagveld bewezen. En toen hij het spoor volgde, kwam hij door een boschje bij eene brug, over eene stille beek der Baïze. Aan de overzijde van het water stond een klein, wit, aardig huisje. Nu zoude bij gaSrne hebben willen vragen, wien dat kleine huis toebehoorde, of wie daarin woonde Daar was echter niemand in, dan zijnen pijl in de roos, die bij het venster stond, in eene kamer van het buisje. Nu verschrikte hij, als stond er Knox meldt, dat De Wet getracht heeft naar Bethlehem te gaan, maar daarin verhinderd is door PilcherDe Wet is toen teruggetrokken naar Lindley of Reitz. Een detachement bereden infan terie, dat uit Kroonstad vertrok, heeft tegenstand ondervonden, maar slaagde er in door te breken met gering verlies. De spoorweg is licht beschadigd ten Zui den van Serfontein. Williams is met de Boeren ten Zuid westen van Middelburg in gevecht ge weest. Engelscheh bezetten Graaff-Reinet. De Boeren hebben opnieuw Jagersfon tein bezet dat 25 Dec. door de Engel schen was ontruimd Een Boerenmacht heeft zich vertoond te Glenharry, een spoorwegstation vlak ton Noorden van Graaff Reinet. Kolonel Guillet met 500 man Fran- sche troepen zijn bij Tching-ting-foe, niet ver van Peking omsingeld door duizenden Chineezen. Generaal Bailloud is tot ontzet opgerukt. Het wemelt weer van Chineesche troepen in de provincie Petchili- en tegelijkertijd meldt men dat de Keizer in de eischen der gezanten onvoorwaardelijk heeft toe gestemd. In verscheiden steden van den staat Manu chuets hebben de socialisten ijverig deelgenomen aan de verkiezingen voorden gemeenteraad. In Haverhell hebben hun candidaten het met gering verschil moeten afleggen tegen de vereenigde burgelijke partijen maar te Brockton is een soc.-dem. tot burgemeester gekozen met 2922 stemmen tegen 2887 op den republikeinsche candi- daat. een monster aan het venster, draaide schielijk om en liep naar den tuin terug zijn hart klopte, en niemand vervolgde hem toch Des avonds ging hij weder naar den tuin. Het was reeds hall donker, doch brj had eenen scherpen blik. En hij zag bij de fontein de la Garenne een meisje in de verte, niet grooter en niet kleiner dan Florette. Zij beurde een emmer water om hoog, zette dien op haar hoofd en droeg hem door bet boschje en over de brug der Baïze naar het buisje. Nu danste hem den geheelen avond bet beeld voor de eogen. In het kasteel was een klein bal aangelegdde vorstinnen, de hofdames, de heeren, allen dansten. Doch geen jonkvrouw danste zoo schoon, voor Hendriks verbeelding, als hel tuiniers meisje met den emmer op het hoofd, door het boocb om de rots. En wanneer hij zelf mede danste, zag hij minder naar zijne danseres, dan naar de deur, waar de toe schouwers stonden. Hij zag echter g9heel te vergeefs om. DE TUINMAN. Den anderen dag was Hendrik reeds vroeg in den tuin van het kasteel. Nu wandelde hij met de spade op den schouder naar de fontein do la Gareune. Want rondom de traaie fontein was het ook al te zeer riklerd en verwaarloosd ver1 moedelijk, dewijl niemand daarheen kwam, als die water moest halen De fontein was

Axelsche Courant | 1901 | | pagina 1