Binnenland. llcclitszakeii Gemengd Nieuws. Oranjerivier werden bewaakt, doch de Boeren ontdekten een doorwaadbare plaats. Zij zijn zonder ossenwagens, doch hebben Kaapsche wagens bij zich. Het commando staat onder Hertzog en Brand. Kameelfontein is een depot der Engel- schen en had een garnizoen van 20 man der Yeomanry en 9 grenadiers, Toen de Boeren hun eerste salvo vuurden van een naburig kopje, begreep de bezetting er niets van, want niemand wist, dat de vijand zoo dichtbij waa De Boeren in het koolmyn-district staan onder commandant Visagie Het com mando van Beyers trok er door De ka nonnen, die bij Potchefstroom verborgen werden, zijn opgegraven en worden weer door de Boeren gebruikt. Een commando trekt van het snijpunt van de Kalschri- vier met den spoorweg in de richting van Bothaville. Bij Zeerust namen de Boeren twee karren met bespanning. In de richting van Kafferkraal werd schie ten gehoord. Lord Kitchener vaardigde een procla matie uit, waarin hij zegt, dat aan alle Boeren die zich vrijwillig overgeven, ver gund zal worden, met hun gezinnen te wonen in lagers, door de regeering op gericht. totdat de guerilla zal toelaten, dat zij naar hunne woningen terug- keeren De veestapel en de eigendommen zul len worden gerespecteerd. Indien zij be- noodigd zijn zal er voor worden betaald. Het huwelijk der Koningin zal, volgens Het Vad nu, behoudens onvoorziene om standigheden, voltrokken worden Donder dag 7 Februari Den Eersten Kerstdag woonden de Koninginnen en hertog Hendrik de gods dienstoefening bij in de Duitsche Evan gelische kerk den Tweeden Kerstdag bezocht de Koningin de Kloosterkerk. De Koningin heeft met Kerstmis aan hare moeder geschonken vier prachtige koetspaarden, donkerbruin van kleur, be nevens een victoria-rijluig, terwijl hertog Hendrik vier Russische paarden, zwart van kleur, aan zijne verloofde ten ge schenke aanbood. AXEL, den 28 December 1900. Axel, 22 Dec. Heden werd alhier door bet Algemeen Burgerlijk Armbestuur aan besteed de levering van het benoodigde brood voor bet le kwartaal 1901. Ingeschreven werd door de heeren W. M. Visscher te Axel voor 9,75, hoort het eerste schotZoo riep Hendrik buiten adem, en zoog bloed uit zijnen gewonden vinger, want hij had zich aan eenen doorn der roos gestoken. De vinger deed hem niet half zoo zeer, dan hij wist zelf niet recht wat en waarom Daarbij zag hij weder ter zijde naar het lieflijk evenbeeld der roos, van wie die zoete smart kwam. Guise legde aan, mikte, de pijl vloog weg en miste. Nu trad Hendrik voor, spande den boog, mikte keek over den arm nog eenmaal ter zijde, en dan weder naar de roos, en drukte af. De pijl doorboorde het hart der bloem. •Gij hebt overwonnenriep Guise, doch de jonge vorst van Beam wilde zich nauwkeurig overtuigen, en liep naar het doel. Hij haalde den pijl van de plank. De dooi boorde ioos zat er aan vast als om eenen steel. Hij vloog er weder mede naar het lieve aardige meisje, om haar de geroofde bloem terug te geven. Met eene hchte buiging bood bij de schoone de roos en tegelijk den zegevierenden pijl aan. »Uw geschenk bracht mij g.'luk aan!" zeide hij. »Uw geluk was echter het ongeluk dei- arme roos!" antwoordde de kleine, terwijl zij met hare teedere vingers de bloem van den pijl zocht te bevrijden. Het is billijk, dat ik u daarvoor den strafbaren pijl laat behouden Dien heb ik niet noodig!" antwoordde het meisje. J. F. Scheele le Axel voor 9,25 en J. C. Verbruggen te Axel voor ƒ9,20, alles pei 100 K G. Een inschiijvingsbiljet vooi ƒ8,48 per 100 K.G. werd van onwaarde verklaard als zijnde ongeteekend. De le.ering is Diet gegund. De Nieuwjaars-collecte heeft alhier opgebracht 503,88. Donderdag had bij A. van Dorsselaer te Kijkuit, vanwege de Maatschappij Vooi - waarts" de aanbesteding plaats van pl.m. 70,000 kilogram Suparphosphant. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Adriaansens to Walsoorden voor 2,591/2, D. J. Oggel te Axel voor f 2,581/2, Gebr. Colim te Leuven voor 2,55^ en A. Rottier te St. Jansteen voor 2,54. Aan den laagsten inschrijver is de leve ring gegund. Aan den kapitein der marechaussee F. X. L. Schoenmaeckers is, ter zake vaD zijn krachtig en beleidvol optreden ter handhaving der openbare orde bij de jong ste werkstaking te Ter Neuzen, door tus- scbenkmnst van den betrokken Procureur- Generaal. de bijzondere tevredenheid der Regeering betuigd. Te Amsterdam is benoemd tegen 1 Jan. tot klinisch adsistent van lector De Bruyn bij het onderwijs in de paediatri in het Binnen-gasthuis, de heer H. B. L. Vos, arts te Graauw. Zaamslag is heden is feestdos bij gelegenheid van de inhaling van den burgemeester, deD heer P. J. Wortman. Het geheele dorp langs zijn sparretjes geplant en van bijna alle buizen wap pert de driekleur. Heden avond wordt een prachtig vuurwerk afgestoken uit de werkplaatsen van den bekenden heer Hendrickx te Antwerpen. Jammer dat net weder niet erg geschikt is voor der gelijke feestelijkheden. Arrondisseiuents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 December 1800. A. D. Pz., 19 j. landbouwer te Axel (Kijkuit) is wegens mishandeling ver oordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. Bij bevelschrift der Arrondissements- Recntbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting diet Rechtbank ver J. v. E., 26 j., landbouwersknecht te 's-Heer Arendskerke, gedetineeid te Mid delburg, terzake van in de maanden Oc tober en November jl. tegenover diverse »Ik geloof het gaarne; gij kwetst met scherper pijlen!" antwooidde Hendrik, en zag het schoone onschuldige kind aan, die beschaamd voor l.ein stond, en toen, zij hem aanzag, versl ende en bloosde. Hjj bloosde even als zi], en hield de hand on willekeurig voor zijne borst, als wilde hij deze voor een ongeluk bewaren. Hij kon geen letteigreep meer stamelen, boog en ging naar de schutters terug. Het spel was geeiudigd. De schutters trokken naar het kasteel terug, dat aan de donker groene er langs stroomende Baize in hel dal lag, en de omstanders gingen uiteen. Het jonge meisje met de dooi boorde roos aan de pijl begaf zicb, ver gezeld van hare speelnooteu, ook op weg. De speelnooten snapten zeer veel en be nijdden de kleine den pij!. Zij zelve was echter geheel stom, en beschouwde slechts de doorboorde bloem, en zag er bijna uit, als ware baar eigen hart doorboord. Toen de schutters op de trappen van het kasteel stonden, zag Hendrik nog een maal om naar de toeschouwers, die rechts en links uit elkander gingen. En onder hen zocht hij eene persoondoch zij was niet meer te ODtdekken. »Wi« is toch dat kleine, aardige meisje, welke "ik die roos heb afgenomen vraag de hij aan eenen kamerheer zjjner moeder de koniDgin Johanna. (Wordt vervolgd.) in de gemeenten 's-Heer Arendskerke en 's-Heeienhoek wonenden landbouwers schriftelijke bedreigingen met brandstich ting te heblic n gepleegd. Aan den beklaagde is Mr. P Dieleman advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. PREDIKBEURTEN TE AXÈL. Zondag 30 December ÏOOO. Ned. Herv. Keik. Voorin. 9Yj ore Us. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteyn Nam 2 ure Ds. K. J. Kapteyn Kerk B Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp maandag 31 December 1900. Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 51/, uur Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kei ken.) Kerk A. 's Avonds 57« our Ds. K. J. Kapteyn Kerk B. 's Avonds 51/, our Ds. R. van der Kamp Dinsdag 1 Januari 1901, Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteyn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp De Vereeuiging tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam, geeft opnieuw den bundel liederen uit, die in i898 zoo alge meen door ons land is verspreid. In dien bundel is thans ook opgenomen een nieuw lied«Feestlied bij het huwelijk onzer Koningin," op verzoek der Vereeniging gedicht en gecomponeerd door de H.H. Dr. E. Launllard en Rich. Hol. Waar door de medewerking van beide genoemde Heeren werkelijk iets goeds is tot stand gebracht, twjjfelt de Vereeniging er niet aan, of hare pogingen om ook by de feesten in 1901 eenheid in het gezang te bevorderen, zullen door ieder gesteund worden. Bedoeld feestlied zal ook afzonderljjk worden uitgegeven met pianobegeleiding en in vierstemmige zetting voor gemengd koor en voor mannenkoor. Aan iederen kooper van Jen bundel zal later door de Vereeuiging nog kosteloos worden toegezonden een exemplaar van het lied, dat in den prjjswedstrjjd, door de Redactie van »De Telegraaf' uitgeschreveu, bekroond wordt. Onderwijzers en leiders van zangscholen kannen op aanvrage bij het Bestuur Voor zitter J. Stamperius, le Secr. P. Blokker Nz., Marmxkade 47,) een present-exemplaar van den bundel bekomen. Vrjjdag hadden de Scheveuingsche visschers hun loon ontvangen, hetgeen niet zeer gunstig op hunne st-raming bleek te werken. Verontwaardigd over de eenigszins hardhandige arrestatie van een jongen deug niet uit het dorp, keerde de visscbersbe- volking zich tegen de politie, die herhaalde malen van sabel en wapenstoK moest ge bruik maken. Een agent werd door een bende halfdronken zeelieden ernstig mis handeld, zoodat men hem tjjdeljjk buiten dienst moest stellen. Tegen den avond moest versterking der politie-macht uit 's-Gravenhage worden ge zonden. Eerst toen die aanwezig was, werd het langzamerhand wat rustiger. In den kelder van een magazijn te Amsterdam, waar men aan 't verbouwen is, was een schipper, geholpen door een graver, bezig sintels aan te brengen. De schipper zette bierbjj het kastje op zyde, dat voor de veiligheid van de electrische kabels der verlichting is geplaatst, en raakte deo kabel ongelukkigerwijze aan. Een hevige schok wierp den man ter aarde. Naar het gasthuis vervoerd, bleek bij bjj aan komst reeds een ljjk te zjjn. Bij Qnatrebras (Fr is een brutale aanranding geschied. Een veehouder, van de weekmarkt te Leeuwarden terugkeeren- de, reed met zekeren J P. op een honden kar huiswaarts. Op den eenzamen, donke ren weg pakte nu P zjjn passagier aan. Twee andere vrachtrijders de Gebr. v. d. I., het gezelschap van den veehouder niet vertrouwende, hadden evenwel zoo goed mogeljjk een oogje in het zeil gehouden. Toen zjj bemerkten hoe op de kar gewor steld «verd, sprongen zjj toe en hielden den karrijder aan. De veehouder miste ruim 190. De politie verscheen en deze begon dadiljjk naar het geld te zoeken. Het werd gevonden gedeeltelijk in de kar, terwjjl een ander gedeelte moet gevonden zjjo in de laarzen van den karrijder. Er is proces-verbaal opgemaakt en de justitie moest last gegeven hebben tot voorloopige aanhouding van den karrjjder. N. R. Cl. De Amsteidamsche Rechtbank heeft Lammetje Zondag, hondster van het veel genoemde hotel »De Vriendenkring", we gens beleediging van een politieagent, ver oordeeld tot een g-ldboete van 40 subs. 21 dagen hechtenis. De milicien De Bruyn bekend om zjjn dienstweigeren, is na zjjn straf onder gaan te hebben geplaatst by het 8e reg. inf. te Bergen-op-Zoora en ingedeeld bjj de compagnie hospitaalsoldaten. Te Rukfen, bij Rozendaal (N.-Br.), is bjj een alleenwonende dame ingebroken Behalve een aanzienljjke som gelds hebben de dieven verschillende voorwerpen van waarde meegenomen Op de deur stond met krjjt geschreven dat, indien de bewoonster aangifte deed van bet gebeurde, het haar dood zou zyn Spoorwegongeluk te Tioelloo. Omtrent het spoorwegongeluk, dat Zaterdagavond omstreeks negen uur voor het station Twel- loo heeft plaats gehad, wordt nader gemeld, dat de oorzaak van de ramp een verzuim van een wisselwachter is, die den wissel niet omgelegd had, tengevolge waarvan beide treinen de sneltrein die te 6.40 uit Amsterdam was vertrokken en de per sonentrein Almelo-Apeldoorn op dezelfde lij i kwamen, voor het station, juist op het oogenblik dat de sneltrein in volle vaart kwam aanrjjden. Had de machinist van den sneltrein, die het gevaar zag, niet met volle kracht geremd, dan zouden de gevolgen nog ontzettender zjjn geweest. Met een hevigen schok botsten de locomotieven tegen elkaar, zoodat de bagagewagen van den sneltrein over den eersten wagen van den trein, met ceupés eerste en tweede klasse, heenschoof en het voorste gedeelte daarvan totaal werd verpletterd. De beide dooden, zyn tabakshandelaar (J. Tb. Broekhuis niet J. F.) en assu radeur. De heer Broekhuis, uit Deventer, was eenig kind. Terwijl de trein te Apeldoorn stil hield aan het station, had hjj nog aan zijne ouders getelegrapheerd dat hjj straks thuis kwam. Men had veel moeite om zjjn ljjk los te maken uit de stukken van den verbrijzelden wagen De vjjt niet vier gewonden, die in bet ziekenhuis te Twelloo werden opgeno men, zjjn G. Jacob8on, koopman te Am sterdam, met de beide voeten gebroken, J. Schreuders, te Utrecht, met een gecompli ceerde breuk aan het onderbeen. Vis, boek handelaar te Amsterdam, met beenknenzing, mejuffrouw Motkee uit Enschede, vroeger te Vlissingen, met een verwonding aan oog en neus, en mej. Jonker nit Haarlem met beenkneuzing en verwonding aan den mond. Geen hunner verkeert in levensgevaar. De machinist van den passagierstrein werd, niet ernstig, gewond aan dij en arm, en een conducteur liep een hoofdwonde op. De stationchef te Twelloo had juist diea avond vrjj af. Ternauwernood is de voorzitter van hef Mecklenburgsche «Landsgericht," dr. Lang- feldt, die 'in een der botsende treinen zat, aan bet gevaar ontsnapt. Hjj bleef echter ongedeerdalleen zyn bagage ging ver loren.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2