Binnenland. President Rruger. Rechtszaken. (jemengd Nieuws. Bjj de verdere behandeling in de Tweede Kamer van de begrooting voor Binnenland- sche zaken in de zitting van Donderdag, verklaarde de minister van de ingediende wet tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee verbetering van den toestand in het Zuiden van het land te verwachten en geen speciale wet tegen vervalsching van veevoeder te kunnen toezeggen. Hij bestreed de meeuing dat er te weinig voor het lager landbouwonderwijs wordt ge daan. Aan een wetsvoorstel daarvoor wordt met kracht gewerkt. De minister verdedigde verder tegenover den heer Van der Zwaag de aanstelling van een nieuwen landbouw-inspecteur. De heer Troelstra verdedigde die aan stelling, ter verkrijging van een vooruit strevend bevoegde, opdat de sociale hervor mingen op landbouwgebied tot stand komen, maar omdat de minister betoogde dat de nieuwe inspecteur slechts technisch adviseur was, verklaarde die afgevaardigde zich tegen den desbetreffenden post, die werd aange nomen met 46 tegen 41 stemmen. Aan den heer Hennequin, die voor Zee land bepleitte scheiding van de betrekking van landbouw-leeraar en directeur der win- terschool, verklaarde de minister die schei ding over het algemeen te willen bevor deren. Na eenig debat werd besloten tot oprich ting van een suikerlaboratorium en een tweede plantenkas voor het onderwjjs in tropische cultures aan de landbouwschool te Wageningen. Door aanneming van het amendement- Ëouman c. s. is besloten, met 75 tegen 12 stemmen, de ryksvakzuivelscbool niet te Leeuwaiden maai te Bolsward op te richten. Hoewel niet geneigd om het mond- en klauwzeer uit de wet op de besmettelijke ziekten te lichten, beloofde de minister aan de heeren Van der Zwaag en Schaper in overweging te zullen nemen bepalingen ter verzachting van de wet, met betrekking tot verbeurdverklaring van vee. M Ct. Uit Petersburg schrijft men van 24 Nov. (7 Dec «Ofschoon ik er niet volkomen zeker van ben, is mij toch uit een bron, die bet weten kan, uit de onmiddellijke omgeving van den Metropoliet, verzekerd, dat Presi dent Kruger door den Tsaar zal worden ontvangen. Misschien zal het zijn op aan drang van de hoogste geestelijkheid, die steeds pro-Boer is geweest, misschien ook door den invloed o. m. van Grootvorst Wladimir, die door zijn huwelijk de toe komstige zwager van Koningin Wilhelmi- na is.« Voorts schrijft men nog Alle bladen van eenige beleekenis ver melden, het gedicht van Edmond Rostand en noemen het »rijk aan schoonheid.* »De profeten zegt de monarchale »Swet« waren altjjd dichters. Daarom ligt in de inspiratie van den gevierden dichter iets profetisch. »Op het hootd van de jeugdige, geliefde en liefhebbende Koningin WUhelmina schit tert de kroon, op haar schouders rust de mantel waarvan het purper nog niet be vlekt is met bloed en in baar hart zetelt liefde. »Doch geen kroon siert beter haar hoofd dan een van olijftakken, het symbool des Vredes. Die dochter uit het huis van Oranje, de afstammeling van Willem den Zwijger de Koningin der Nederlanden) Wilhelmina is opgegroeid in en doordrongen van het gevoel van het gewicht, de heiligheid en den ernst van den strijd voor de vrijheid en de onafhankelijkheid van het Vaderland tegen sterke vijanden zonder hart en zon der mededoogen. »Op den weg die de Koningin in te slaan heeft om haar do°l als bemiddelaarster te bereiken, zullen diplomatieke listen staan en eischen van étikette. »Maar de Koningin weet dat niet om redenen van étikette de graven van mond en Hoorn hun hoofden onder den bjjl neergelegd hebben, en dat haar voor vader, de eerste stadhouder niet langs di plomatieken weg slaagde, maar met zgn leven de onafhankelijkheid van de Neder landen betaald heeft.* Omtrent het onderhoud van den President der Zuid-Atrikaansche Republiek, bijgestaan door dr. L«yds, Dinsdag gevoerd met de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Financiën, wordt ons het volgende mede gedeeld (dat wij onder reserve wedergeven) De heer Kruger ontvouwde 't doel van zijn komst hier te lande zooals bij dat reeds sedert zijn betreden van den Europeeschen bodem herhaaldelijk bjj verschillende gele genheden, ook nog jl. Donderdag hier ter stede bad uiteengezet. De bespreking, die zich hieruit ontwik kelde en geruimen tijd duurde, moei echter den indruk hebben achter gelaten, dat de Nederlandsche Regeering in deze niet anders dan een lijdelijke rol kan vervullen dat, indien er iets gebeurt, de stappen daartoe van de groote Mogendheden zullen moeten uitgaan en eerst daarna overwogen kan worden wat voor de Nederlandsche Regee ring is te doen. President Kruger heeft Woensdag het grootste gedeelte van den dag doorgebracht met het behandelen van Staatszaken en verscheen op het sedert Dinsdag vastge stelde uur eenmaal op het balkon. Te 21/2 uren ontving de President ver schillende Regeeringsambtenaren uit de Zuid-Afrik. Republiek, tijdelijk te 's-Gra- venhage vertoevende. Bjj de ontvangst Woensdagmiddag door President Kruger van de gouvernements ambtenaren der Zuid-Afrikaansche Repu bliek werd door deu secretaris van de aldaar opgerichte Yereeniging van Afrikaansche ambtenaren, den heer Bok, een ad: es voor gelezen De ambtenaren. 50 in getaJ, werden en corps door den President in zijn salon ontvangen. In het adres wordt den President aller eerst een hartelijk welkom toegeroepen, omdat alle ambtenaren kennen en diep medegevoelen de groote ramp, die den President op zijn hoogen leeftijd tot een zoo verre reis deed besluiten. Verder wordt medegedeeld, dat de amb tenaren zicb aaneengesloten hebben met het doel om, zoover zij kunnen, de zaak der Zuid-Afrikaansche Republieken, de heilige zaak van vrijheid en recht, te bevorderen en te verdedigen. Zij drukken hun gevoelen nit, dat de toestand in geenen deele hope loos is, want hef volk der Republieken strijdt den goeden strijd voor vrijheid en recht met God aan zijn zijde. Eindelijk wordt de wensch geuit, dat het den President gegeven zjj, na niet te langen tjjd weder te keeren naar de Re publiek en nog veie jaren't volk te leiden en voor te gaan als President, Eu ten slotte wordt de verzekering gegeven, dat, wat ook gebeure, de ambtenaren in den vreemde trouw zijn en zullen blijveu aan het land en het volk waarsan zjj trouw hebben gezworen. De President bedankte voor dit bljjk van sympathie zjjner ambtenaren en voor hun belofte om steeds hun trouw te bljjven betoonen. Hij zelf kon slechts de verzeke ring geven alle hoop op den Heer geves tigd te zullen houden, die sterker is dan alle Vorsten ter wereld, en Die, ook al zouden alle volken afvallen, het vartrou wen, dat de President in Hem stelt, niet zal beschamen. Ten slotte drukte Oom Paul alle amb tenaren de hand. Vod. AXEL, den 14 December 1900. Men meldt ons uit Koewacht: Deze week kwam de vrouw van den herbergier A. de V. alhier tot de ontdek king, dat een som gelds die in een beurs was geborgen, verdwenen was. Zij kreeg dadelijk vermoeden, dat het geld kon weggenomen zijn door zekere L. V. daai niemand anders in huis was geweest, waarom in dien geest aangifte werd ge daan bij den brigadiet der marechaussee van Axel. Deze wilde V. op bet raadbnis een vei hoor doen ondergaan, maar iu plaats van daar ïe komen, nam V. de de wijk naar België. V. die kuiper is van zijn a nbacbt, schijnt geen plan te hebben om spoedig terug te komen, aangezien zjjn zuster reeds een kuip die vermaakt moest wordeD, heeft teruggebracht bj] een buurman aan wien de kuip toebehoorde. In de Dinsdag te Hulst gehouden raadszitting werd aan het dagelijksch bestuur de beschikking gegeven over een som van 30, tot aankoop van medailles, uit te reiken aan alle schoolkinderen bij het huwelijk onzer Koningin. Goedgevonden werd aan den laagsten cscbrijver, J. Willekes te Hulst, voor 39.50 te gunnen het ophalen der haard- asch over 1901, en aan den hoogsten bieder, J. de Kort te Hulst, ad 325 de weegbrug aldaar voor de jaien 1901 en 1902. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden herbenoemd de heeren B. de Deckere en Ch. J. Burra. Bij de behandeling van twee verzoek schriften om te bekeien de bij de gemeente in onderhoud zijnde gedeelten weg naar Hulster-Nieuwland en Lijkstraatje c. a., ingediend respectievelijk door L. Boel en A. J. Balliauw en anderen, ontspon zich eenige discussie. Het dagelijksch-bestuur stelde voor af wijzend op d» requesten te beschikken, in overeenstemming met bet in Augs. jl. door den raad met algemeene stemmen genomen besluit, met bereidverklaring evenwel mede te willen werken, indien bnkele bezwaren worden weggenomen, en inmiddels af te wachten tot vanwege de betreffende polderbesturen meer be paalde voorstellen woiden ingediend. De heer Adriaanse kon, met het oog op bet groote belang, hetwelk de ge meente Hulst, als centrum van een land bouwdistrict, bij goede toegangswegen heeft, zicb niet met de vage toezegging vereenigen. Hoewel de raad thans wel niet aan de verzoeken kan voldoen, zoo lang van andere zijde d9 aansluiting Diet gewaarborgd is, zou toch een meer dui delijk antwoord kunnen worden gegeven waarom hij voorstelde: adressanten te kennen te gevendat de raad tot het tot stand komen van bedoelde harde wegen wil mbd9werken, indien de be treffende polderbesturen den aanleg van de verdere gedeelten waarborgen en van Provinciale Staten een renteloos voorschot kan worden verkregen. Het dagelijksch bestuur verklaarde zich bereid in dien zin zijn voorstel te wijzigen en het aldus gewijzigde voor stel werd met algemeene stemmen aan genomen. Het in de laatste raadszitting inge diende vooistel van het lid, den beer Adriaanse, om den toelatingsleeftijd voor de gemeenteschool te vervroegen, d6wijl enkele arme jongens niet op jde zuster school konden komen, waai voor school geld wordt verlangd, weid na discussie lusscben den voorsteller en den voorzit ter, die zich namens het dagelijksch be stuur hield aan het ongunstig advies van het hoofd der school, met algemeene stem men op één na, die van den voorsteller, verworpen In eene geheime zitting werd daarna het suppletoir kohier van den hoofdelij- ken omslag behandeld. M Ct. Arrondissenieuts-Rechtbiink te Middelburg. Zitting van 14 December 1900. J. K., 28 jlandbouwer te Axel, is wegens vernieling veroord. tot 2.50 boete of 2 dagen hecht. A. C. A., 22 j., dienstknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. L. V., 23 j., kuiper te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. In zake F. R., 36 j., arbeider te Axel, appellant van een vonnis van het kanton gerecht te Tei Neuzen waarbjj hjj terzake van visscherjj-overtreding is veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht, is bet vonnis des eersten rechters vernietigd en de appellant vrjjgesproken. - In de zaak van Misseghers, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag gepleegd op PrudeDtia Vervaet, te Koe .vacht, heeft de advocaat-generaal bjj den Hoogen Raad, jhr. mr. Rethaan Macaré, geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep, door den veroor deelde ingesteld. De uitspraak is bepaald op Dinsdag 8 Januari a. 8. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 December 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/* are Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn [Bed. H. Avondmaal.] Nam 2 ure Ds. K. J. Kaptejjn [Nabetrachting.] Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. E. van der Kamp |Bed. fl. Avondmaal.] Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp [Nabetrachting.] Dezer dagen zjjn vier nieuwe getuigen gehoord in de moordzaak van Tilbuig. Twee biervan waren meisjes, die op den dag dat de misdaad geschiedde met een kruiwageD voor de kerk stonden en aldaar op het uur ongeveer, dat de moord gepleegd werd, den schilder voor het torendeurtje van de kerk zagen. De schilder Mntsaers is dooi beide meisjes herkend als dezelfde persoon te zijn, dien zjj gezien hebben. ;e verklar'mg komt niet overeen met betgeen M. heeft medegedeeld. De heer G. Boersma, predikant te Hollandscheveld, gem. Hoogeveen, geeft in de >Hocgev. Ct." een beschrijving van een woniDg van turf, waarvan het woonver trek 4 el in het vierkant is en zoo laag, dat iemand van middelmatige lengte er niet rechtop in kan staan. Tusscben dak en wanden zijn openingen, die aan wind, regen enz vrij spel laten, en eveneens in de bedsteden, twee hokjes onder het dak. Man, vrouw en acht kinderen eten 's mor gens en 's avonds aardappelen met olie, zoodat zij een kan olie per week gebruiken, en een snee roggebrood, zoo gesmeerd, dat zij één half pond kunstboter per week verbruiken. De kinderen toonen de dui delijkste sporen van gebreklijden. In een der hokjes slapen zes, in het andere vier personen, op stroo onder twee dunne dekentjes en de uitgetrokken kleeren. De kinderen zijn zóó uitgeput, dat zij niet kunnen werkeD, de vader lijdt aan een nierkwaal en moet in den turfhoop blijven. Hij heeft dringend behoefte aan verster kende middelen. De gezondheid van het gekeele gezin, dat oppassend is, dieigt verwoest te worden bij zulk een voeding in zulk een verblijf. En deze turfhoop wordt als woning aaD dit gezin verhuurd Te Blerik heeft een vreeselijk onge luk plaats gehad. De vrouw van een over weg wachter wilde de kachel aan makeD, waarbij hare kleederen vuur vatten en zjj dadelijk in laaie stond. Haar zoon en dochter, die te hulp sneldeD, bekwamen eveneens hevige brandwonden, zoodat alle drie per rijtuig naar het gasthsis te Venloo overgebracht werden. De moeder is reeds aan de gevolgen overleden en de zoon en dochter verkeeren ook niet buiten gevaar. Een smokkelaarsgeschiedenis. De com miezen Hulst en Breed veld te Reusel (N.-Br.) bevonden zich, zoo meldt men, den zesden dezer op surveillance op de heide bij Hoogemierde nabij de grens, toen zij op eenigen afstand een paar mannen ont dekten, die iets droegen. Deze personen werden aangeroepen te bijjven staan, op welk bevel zij echter bet hazenpad kozen. Bij achtervolging viel een dezer peisonen in handen der commiezen het was een berucht Belgisch smokkelaar. Deze, een krachtig gebouwd man, weigerde zich aan visitatie te onderwerpen of mede te gaan. Een hevige worsteling volgde om het jacht geweer van den aangehoudene, waarmede hij zich trachtte te verdedigen. Onder deze worsteling ging het ge weer afde commies

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2