President Kruger. Roberts heeft deze praetijk niet gesanc tionneerd, dan als straf op rebellie, of voor schade aan den spoorweg toegebracht. Op dit punt zijn we het geheel eens met Lord Roberts. Of het beter is, de methoden van onze generaals te wijzigen Ik geloof, dat men dit aan hun discretie moet overlaten." Dit is een heerlijk staaltje rethoriek De oorlog wordt zeer menschelijk gevoerd, als we vrouwen deporteeren, is dit om haar te beschermen tegen de Kaffers, de Engelsche soldaat is een „gentleman" en de Engelsche generaals zijn discretion Al deze onzin is niet zoo erg als het feit, dat er in de Engelsche volksvertegenwoor diging een meerderheid gevonden wordt, die den Right Hon. gentleman toejuicht. Chamberlain zeide verder: De regee ring is voornemens Sir Alfred Milner tot gouverneur te benoemen van beide kolo niën en hem toe te voegen een plaats vervangend gouverneur voor den Oranje Vrijstaat. De gouverneur en zijn plaats vervanger zullen bijgestaan worden door een uitvoerenden raad, die samengesteld zal worden uit de hoogste regeering- ambtenaren. Wij stellen ons niet voor aan den Vrijstaat en de Transvaal dezelfde grond wet te geven. Elk der twee kolonies zal geregeerd worden volgens haar verdien ste, en vermoedelijk zal de regeering van den Vrijstaat eerder in werking treden dan die van de Transvaal. Er is één punt, waaraan de regeering buitengewoon gewicht hecht, het is het zoo spoedig mogelijk samenstellen van gemeenteraden voor Pretoria, Johannes burg, Bloemfontein en waarschijnlijk en kele andere centra. Aan deze gemeente raden zal de regeering de macht over dragen, die aan locale autoiiteiten ge woonlijk gegeven wordt. Ik vrees, dat 't moeilijk is, voor het oogenblik meer te zeggen Zooveel als het in onze macht is, zullen wii de zaken laten, zooals zij waren, en waar wij het kunnen, in alle ambten der plaatselijke besturen Afri kaanders benoemen. Wij verbinden ons, in geheel Zuid Afrika dezelfde wetten en dezelfde vrijheid te doen heerschen, doch geen politieke onafhankelijkheid. Proclamaties, waarin onze plannen bekend gemaakt worden, worden in de verschillende talen opengesteld en zullen spoedig in Zuid Afrika verspreid worden." Die domme BoerenBij zulk een toe- komst-muziek te blijven doorstrijden Engelsche onderdaan te mogen zijn, is reeds een onschatbaar voorrecht, het te mogen zijn onder het alleen zaligmakend bestuur van Sir Alfred Milner..., het zal weldra heetenZuid-Afrikaan zijn en sterven. De Oranje-Vrijstaat zal anders beheerd worden dan de Zuid-Afrikaansche Repu bliek - natuurlijk. In den Vrijstaat is niets meer te halen, van over de Vaal nog zeer veel schatten. In dedriegroote steden moeten zoo spoedig mogelijk ge meenteraden samengesteld worden, ook dat is zeer verklaarbaar. zijt zoo zeker minister als de allerchris- telijke koning werkelijk koning is maar gij kent mijne denkbeelden ieder ver standig mensch weet, dat noch de koning beerscbt, noch dat gij regeert." »Wat wilt gij daarmede zeggen Wie heerscbt wie regeert er dan Mevrouw de Pompadour „Veigeef mij. De markiezin is zoo on schuldig als gij of de koning.* Meent gij dal Nu, wie regeert er dan Gij prikkelt mijne nieuwsgierigheid spreek!* »Ik weet het nietmisschien kame niers, ketellappeis, vrouwen van konink lfjke raadsheei en, misschien hunne zonen ot dochters, koks, lakeien of koetsiers heden deze, morgen gene; waai geen vaste, ijzeren wet beerscht, daar heerscht het toevaltusschen den dwang der wet t n en het spel des toevals ligt geen middenweg. De ministers en koningen ziin ten laatste slecht3 bewerkers en werktuigen van vreemder,.* Wordt vervolgd.) De geregelde bevolking is weg, wat handlangers der regeering, tevens verte genwoordigers der mijnkoningen, zullen met het bestuur belast worden, het is de eenvoudigste zaak ter wereld. Voor het fatsoen werden ook Pretoria en Bloemfontein genoemd, doch het is alleen te doen om Johannesburg. Ook dat is zeer natuurlijk. En verder laten we alles blauw blauw. Daar was trouwens de oor log niet om begonnen. Men ziet het, de regeling, die de heer Joseph Chamberlain voorstelt, is in alle Jeelen zeer logisch en zeer nuchter De Boeren zijn nu eenmaal idealisten, die voor een idee strijden, op hun mede werking is dus voorloopig nog niet te rekenen. Vrijdagmiddag kort Da de aankomst van President Kruger heeft dr. Leyds officieel aan den Minister van Buitenlandsche Zaken die aankomst bericht. Tot de eerste bezoekers behoorden Vrij dagmiddag de Ministers van Waterstaat, Binnenl. Zaken, Koloniën, Justitie, Oorlog en Marine. In de kamer van President Kruger in het Hotel des Indes staat een prachtige fau teuil, in den rug waarvan in kleuren is aangebracht het wapen vau Transvaal. Deze stoel is een geschenk. De President heeft in gezelschap van den heer Eloff het middagmaal gebruikt. De deur van zijn woonkamer werd bewaakt, zoodat niemand er binnen kon, die niet tot zijn onmiddellijke omgeving behoorde. Vóór het hotel bleef een groote men- schenmassa wachten, in de hoop, dat Oom Paul zich nog eens zou vertoonen. Er werd gejuicht en gezongen, maar het balkonven ster bleef' potdicht. President Kruger liet te halfnegen Vrij dagavond het nog steeds juichende ejo zin gende volk verzoeken bet zingen te staken, aangezien hij zich ter ruste wilde begeven. Aan dit verzoek werd onmiddelljjk vol daan en langzamerhand trok de menigte af, waarna de President zich in zjjn slaapver trek begaf, nadat hp, na het diner, had zitten igezeisen" met den onderprefect vaD politie uit Transvaal Bredell. President Kruger is Zaterdagochtend reeds zeer vroeg opgestaan, maar heeft zjjn par ticuliere vertrekken niet verlaten. Na bet dejeuner heeft hij nog een geruimen tijd rust gehouden, waarna hij confereerde met de leden der deputatie en met dr. Leyds. Op een der bovenzalen vau het Hotel des Indes is een register van verwelkoming neer gelegd, waarop Zaterdagochtend voorkwa men de namen van leden der Eerste en Tweede Kamer, burgemeesters van omlig- geude gemeenten, wethouders der resideutie, militaire autoritenen, pr.J. Van Hamel, tolk van den President op zijn Fransche reis. Van ongeveer 9 uur af hadden zich men- schen verzameld voor het Hotel, trots het regenachtig weder. Langzamerhand groeide de menigte aan, die zich echter onthield van uitroepen. Maar tegen elf uur hoorde men plotseling het zingen van een Psalm door eenige zangers. Het waren de leden van een Christelijk genootschap, die met ontbloot hoofd, een ge* ijd gezang aanhieven in de zichtbare hoop, dat zij medezangers zouden krijgen uit de menigte. Dit gelukte echter niet al te best, maar beter gmg het toen het Wilhelmus en het Transvaalsch Volkslied werden aangeheven. Van dat oogenblik af rustte men niet, voor dat Oom Paul, door het gezang gelokt, op 't balkon verscheen gedurende eenige oogen- blikken. Een hartelijke ovatie werd den Staatspresident gebracht, die op zijn gewone wijze, amelijk door bretde groeten met de hand, daarvoor dank bracht. Een uur later verscheen de heer Kruger opnieuw op het balkon. Een leerling der Academie vau Beeldende Kunsten, die met verschillende anderen, waaronder ook joDge James, buiten stond, bad nl. de stoute schoenen aangetiokken en had, door bemid deling van den heer De Brujjn laten weten, dat de leerlingen Oom Paul zoo gaarne een ovatie wilden brengen. Daar kwam de boodschap terug, dat aaD dit welmeenend verlangen zou worden vol daan en een oogenblik later kwam 09m Paul werkelijk en kende het gejubel geen grenzen. Dit moment werd gecinemato- grafeerd. Omstreeks 2 unr waren het de leerlingen eener school uit een omliggende plaats, die door het zingen der Transvaalsche volks liederen, door hoerageroep en handgeklap, een groote menigte voor het hotel lokten. Allen stemden in met de liederen, die on vermoeid werden aangeheven totdat Presi dent Kruger opnieuw op het balkon ver scheen. Weder een warme ovatie. En altijd door maar meer menschen De President zag er nu beter, minder vermoeid uit. Wjj vernemen, dat de Staatspresident der Z.-A. Rep. heden of Donderdag receptie zal houden in de versierde Ceciliazaal van het Geb. voor K. en W. en wel van 11 1 voor corporatiën en particulieren en van 41/2-6 voor hooge Staatslieden. De President komt door den hoofdingang binnen en zal verwelkomd worden door een koor van kinderen der openbare scholen ten getale van 400. De ter audiëntie komenden zullen aan de zijde van de Muzenstraat binnengaan, zich in de groote zaal verzamelen en vervolgens langs den President trekken. DE HULDEBETOOGINGEN AAN DEN PRESIDENT. De presidenten der beide Kamers hebben zich van de hen verleende opdracht schrif telijk gekweten. De missive van den voorzitter der Eerste Kamer luidt Hooggeachte heer »De Eerste Kamer der Staten-Generaal, heet u hattelijk welkom, nu u HoogEdele Nederland met uw hooggewaardeerd bezoek vereert. Zij stemt volkomen in met uw edel streven om recht te verkrijgen, opdat de u opge drongen onrechtvaardige oorlog, die op zoo barbaarsche wijze gevoerd wordt, moge op houden en de in alle opzichten zoo zeer gewenschte vrijheid en onatbankeljjk der beide Republieken bljjve en voor altgd ver zekerd worde. Zjj is steeds vol bewondering voor den onovertroffen heldenmoed en zeldzame vol harding van haar stamverwanten in Zuid- Afrika, van welke u HoogEdele de uitste kende en terecht algemeen bewonderde ver tegenwoordiger is. Van ganscher Ijarte hoopt zij dat ons aller Vader u HoogEdele steeds zijn onmis- baren zegen zal schenken en nog geduren de vele jaren in goede gezondheid zal doen werkzaam zijn tot heil van Zuid-Afrika. Het schrijven van den voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft mij gemachtigd uit haar naam u een op recht welkom in het land toe te roepen en u de betuiging van haar harteljjke sympa thie aan te bieden. Mij van deze opdracht kwijtend, teeken ik mij met bijzondere hoogachting," enz. Bij de aankomst van Kruger heeft Vrjidag de pastoor van de Kath. Kerk aan het Be- zuidenhout de klokken een half uur doen luiden. KRUGER'S ONTVANGST DOOR H. M. DE KONINGIN. Zaterdagmiddag te 3.15 is President Kruger door H, M. de Koningin ontvangen, De President werd in een hofrijtuig door een der hofdignitanssen afgehaald Dr. Leyds volgde in een gewoon huurrjjtuig. Er was een zeer talrijke menigte verza meld voor het Hotel des Indes" zoowel als voor het Paleis en natunrljjk groeide deze menigte voortdurend aan. Van alle zijden kwamen de menschen aanhollen. Precies te 3.15 kwamen de rjjtuigen be geleid door politie te paard, voor het Pa leis aan. Zooals gebruikelijk bp bezoeken van hoof den van Staat, ontvingen de h.h. der hof houding den President op het bordes. De begroeting van de jonge Koningin door den ouden President moet zeer harte lijk geweest zjjn. Om vier minuten over halfvier versche nen de heeren weer op het bordes om den President uitgeleide te doen. Toen daverde het door de lucht Leve Kruger en leve de Koningin, welke juich tonen langs den geheelen weg en vooral ook voor het hotel werden herhaald. Over het bezoek van President Kruger ten Hove kunnen wjj nog melden, dat H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder den President te zamen in het receptiesa lon ontvingen. Bij het onderhoud tusschen de Vorstin nen en het Staatshoofd was niemand tegen woordig. Dr. Leyds, in ambtsgewaad, had den Pre sident tot aan de Koninkl. appartementen geleid en tros zich toen terug totdat het gehoor was afgeloopen. Eenigen tijd na den terugkeer van Presi dent Kruger in zijn hotel brachten de Min, van Financiën, de heer Pierson, en de Min. van Buiteul. Zaken, de heer De Beaufort een bezoek aan den President, In de vesti bule weiden beide Ministers ontvangen door den heer Van Boeschoten, zaakgelastigde die hen naar de vertrekken van den Pre sident begeleidde. Dr. Leyds stelde hen aan den President voor, die nog in ambtsge waad was gekleed. Ook dr. Leyds was nog in gala Voor het Hotel des Indes zag het Zater dagmiddag bjj de terugkomst van Kruger van het Paleis weder zwart van de menschen en steeds groeide de menigte aan, totdat tegen halfvijf de President op het balkon verscheen. Het publiek bleef juichen en zin gen totdat hij weer in zijn kamers ging. Kruger was toen nog in ambtsgewaad. Over de gekleede jas droeg hij de Presidentssjerp en het Grootkruis van den Nederl. Leeuw, President Kruger wenscht als naar ge woonte den Zondag in kalme rust door te brengen, en daarom zal het wenscheljjk zijn, dat ook geen luidruchtige betoogingen voor het hotel plaats hebben President Kruger heeft Zondag de gods dienstoefening in de Groote Kerk bijgewoond onder gehoor van ds. Vermeer. Door Zjjn HoogEdele den Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek is ons op gedragen, »alle vereeDigingen en bjjzondere personen, die hebben bijgedragen tot de plechtige ontvangst op Donderdag 1.1. in 's-Gravenhagi, den diepgevoelden dank van Z. H. Ed. over fe brengen, speciaal ook aan den heer Richard Hol, voor de uitne- nemende leiding van het zangkoor op het peiron van het stationsgebouw. Ook wjj kunnen niet nalaten hierbij onzen dank te beluigen aan de talrijke vereeni- gingen en corporaties, die zoo bereidwillig en in het volkomen besef der beteekenis van de plechtige ontvangst, met ons hebben medegewerkt, om die ernstig, waardig en grootsch te doen worden. Door die toewijdende samenwerking van de vereenigingen, alsmede van het publiek in verband met het flink bezadigd optreden der politie, heerschte er by ongekende geestdrift der ontelbare volksmenigte, een voorbeeldige orde, hetwelk te zamen een diepen indruk op ZHEd. maakte. Het bestuur der afdeeling 's-Gra- venhage der Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging Dr. H. Blink president, Jhr mr. F. Beelaerts van Blokland, secretaris. Ofschoon de President des Zondags liever geen bezoeken ontvaugt, maakte ZHEd. een uitzondering voor den heer Gleichman, pre sident van de Tweede Kamer, die in den namiddag ontvangen werd. Ondanks het onaangename weder bleven Zondag toch velen vóór het Hotel des Indes staan in de hoop van President Kruger te zien. Met eerbiediging van zjjn wensch onthield men zich echter van ovaties. Ook vertoonde ZHEd. zich niet op het balkon. President Kruger heeft op het adres van welkom der Tweede Kamer het volgende geantwoord HoogEdelGestrenge Heer. Ik heb de eer Uwe Exellentie mjjn diep gevoelden dank te betuigen voor het wel kom, mjj door de Tweede Kamer der Staten Generaal toegezonden.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2