President Kruger, Rechtszaken. tiemengd Nieuws. De troepen zijn nu weer te Peking terug. Waldersee zegt, dat ettelijke duizenden geregelde troepen onder twee generaals in wilde vlucht uit de provincie Tchili naar Schansi zijn gejaagd. De aanvoerders van een Britsche ko- lonne Torek is gestikt door kolendamp en naar Peking gebracht om begraven te worden Met de Chineezen wordt min der omslag gemaakt. Daar is de Peiho of het open veld goed genoeg voor. Een wanklank in deze victoriezangen is het bericht uit Tientsin, dat vier com- pagniëen Duitsche troepen op 35 mijl ten Westen van Paohingfoe ernstig bedreigd werden. Acht compagniën Franschen zijn er op uit om hen te ontzetten. IN DE RESIDENTIE. We stonden te wachten. Duizenden en duizenden in de Rijnstraat en op het perron, thans ordelij it een ruimte latende voor de deur der ontvangkamer. Daar stonden de Gemeenteraadsleden, met den burgemeester en de comités. Daar waren Zuid-Af rikaaDsche hoofdambtenaren, prof. Van Hamel, levendig vertellende van de zegetocht van Kruger door Frankrijk, ook dames, mevr. Van Harinxma, de echt genoote van onzen burgemeester, Tbérèse Scbwarze en andeien. Eindelijk kwam het signaal de trein is Voorburg gepasseerd. Er kwam leven in de rijen. Het ging van mond tot mond de trein is in aantocht. Toen op eens gejuich, aangolvend uit de verte en plot seling daar vliegt de trein het station binnen, de Transvaalsche vlaggen aan de locomotief. Daar heften de 600 zangers op bet peiron het welkomstlied Psalm 72, vers 6, 7 en 11 aan Ja, elk der Vorsten zal zich buigen En vallen voor Hem neer. Daarna weer oorverdoovend gejuich- Voor het portierraam verschijnt de eer waardige gijjsaard President Kruger. Zoo enthousiast als toen zal men de Hollanders zelden gezien hebben Het was een geroep van Leve Kruger, Leve de Boeren Dr. Leyds begeleidt den President en, rechtop nog, stapt hij vriendelijk buigend het perron over de ontvangzaal binnen. Daar scharen met dr. Leyds en dr. Muller, de heeren Fischer, Wolmarans, Wessels, Haymans, Eloff en anderen z.ch om den President, die niet plaats neemt, maar rechtop blijft staan. Hij ziet er goed uit en naar het schijnt is hij niet vermoeid. Flink kijkt hij rond en met aandacht volgt hij de sprekers. Het eerst is de burge meester baron Van Harinxma aan het woord. Hij zegt ongeveer het volgende «Mijnheer de President der Zuid-Afri' kaacsche Republiek, hoogedele heerNa mens den Gemeenteraad van 'sGraven- hage, namens de geheele Haagsche bevol king, heb ik de eer, u welkom te heet6n op deze plaats. Gij weet, aan den grond van geheel ons vaderland, byzonder aan dien van 's Gra- venhage, zijn groote geschiedkundige herin neringen verbonden. Ligt het daaraan, of ligt het aan de stamverwantschap van uw volk en van ons volk, dat zoo groote sympathie hier overal in den lande zich heeft vertoond Ik weet het niet, maar ik kan u wel ver zekeren, dat in deze gemeente aller harten hebben gebloed bij 't vernemen van do rampen die uw volk hebben getroffen. Aan dezen bodem zijn groote geschied kundige herinneringen verbonden en ik bid u, wanneer een dei eerstvolgende dagen de gelegenheid zich voordoet, wend dan uw schreden naar 't voormalig verbljjf van onze stadhouders. Daar kan de bodem waarop gij gaat, bij eiken voetstap u ver. paard mei roffelende trom en achelklin kende muziek aftrok, zoo dat Fontaine bieiu zo» stil word als een graf, riep de kardinaal buiten zich zeiven 7an ver wondering»wat is dat? Is het toeval, of heeft de windmaker Rosier een verbond mt" „oesten aangegaan Wordt vervolgd.) kondigen, hoe dikwijls op diezelfde plaats de groote Zwijger en zijn doorluchtige zonen een zucht hebben geslaakt, toen him land in even moeilijke omstandig heden verkeerde als thans het uwe. Moge die herinnering aan den grooten Zwijger en zijn groote zonen Mautits en Fredeiik Hendrik, u bemoedigen en u nieuwe krachten schenken. En moge dezelfde Voor zienigheid die hun stryd tot een zoo ge lukkig einde heeft geleid, ook uw reis tot een gelukkige uitkomst wenden, uw volk ten zegen, de menschheid tot eer." Hierna treedt dr. Muller naar voren om den President namens de Zuster-Republiek welkom te heeten en hem toe te wenschen, dat het doel zijner reis moge beantwoorden. Kruger, die al dien tijd gestaan heeft, schijnt zich thans wat vermoeid te gevoe len, maar hij neemt toch niet plaats op de voor bem gereed staande zetel. Hij heeft aandachtig de verschillende sprekers gevolgd en vraagt nu aan dr. Leyds Kan ik sprekeD Zeker, President, luidt het antwoord en Kruger spreekt. Zjjn stem is nog krachtig, flink en vol overtuiging spreekt hij. Het is doodstil als hij begint Mijne heeren. Laat mjj eerst vooraf ex cuus maken, ik heb nooit veel school ge had, weet niet van mannelijk of vrouwe lijk, van lidwoorden of verbuigingen. Ik spreek zooals ik ben, en ik zeg bet zoo- als ik het weet. Ik ben niet ongeleerd, maar ik ben ongeletterd. Ten eerste dan moet ik u hartelijk dank zeggen voor deze ontvangst. Geen woor den kunnen zeggen hoe ik alles, wat Hol land gedaan heeft, waardeer, Holland was onder allo landen de ernstigste die onze zaken heeft verdedigd. Ik ben daar har telijk dankbaar voor. Gij heeren hebt in uw woorden het eerst aangehaald den tachtigjarigen oorlog van Holland. Wij weten -.vat oorlog is. Wij zijn een klein kindje tegen zoo'n groote Mogendheid. Ik zal u zeggen wat die zaak is. Het is begonnen reeds met Jameson. Telkens werden weer grieven tegen ons geuit. De ergste was. dat de vreemdelingen geen stem hadden. Wjj hebben alles gedaan wat wij konden, om de z. g. grieven weg te nem'en. Wij heb ben naar Salisbury geschreven om den vrede te bewaren, maar die Engelschen wilden niet. Die Republieken moesten niet langer bestaan, niet om de grieven maar om de grond van ons land was bet te doen en om dien van de Oranje Vrijstaat, onze Zuster-Republiek. Die Vrijstaat is ons trouw gebleven. Zij wis ten, dat als wij ten onder gingen, ook hun land weg moest. Toen konden wij niet anders. De En gelschen troepen stonden aan de grenzen en namen de beste plaatsen in. Wij schre ven nog, dat wij na 5 jaar kiesrecht zou den toestaan, maar dat hielp niets. De Engelschen wilden niet, Wij hebben het toen in Gods hand gegeven en gedaan wat wij konden. En heeft God niet reeds een mirakel aan ons gedaan Zoo'n kleen hoopje menschen. tegen zoo groot een Rijk? Ik vei trouw vooral ook op Holland en op Frankrijk, op allen wie God vreezen naar Zijn Woord, hoe zij dat Woord ook uitleggen, van welke gezindte zij ook zijn. Want wie God liefheeft, heeft de recht vaardigheid lief. De Regeeringen hielpen ons niet, maar God bleef toch met ons Ik ben met mijn volk gebleven zoolang dit mogelijk was, maar ik ben een oud man, 75 jaar al, en toen de oorlog veranderde en wij telkens moesten verder tiekken, zij die gouver nement President, gaat gij van ons, gaat over de zee en zegt daar de volken wij willen recht. Wat doen de Engelschen nu zij niet de mannen overwinnen kunnen, nu komen zij op tegen de vrouwen en de kinderen, ontnemen hun kost om te leven en laten hun geen dak boven het hoofd. Lord Roberts is voor mijn familie zelf welwillend geweest, maar ik vraag niet voor mijn familie, ik vraag het voor mijn arme volk. Ik vraag, kan een be schaafd volk, dat iD God gelooft, aanzien t kinderen gemoord worden? Maar ik geloof, dat de dagen zullen komen, dat alle Christen, volken,, dat allen, hoe zij de Bijbel ook verklaren, tot rechtvaardigheid zullen komen. Het gaat tegen Kerstavond Al wat God vreest zal dan nadei komen tot God, nader tot Hem, die al het ver keerde van de aarde zal doen verdwijnen. Dit vertrouwen in God geeft mij kracht, want al willen de gouvernementen ons thans niet helpen, als God zegt gij moet, dan zullen zjj ook moeten. Dan zullen zjj het niet langer aanzien, dat kinderen en vrouwen mishandeld worden. Het gou vernement der Republiek wilde daarom, dat ik over de zee zou gaan en net de gouvernementen vragen: steun ons, want onze zaak is die dei rechtvaardigheid. En ik blijf vertrouwen, dat God de bai ten zal neigen en alle menschen nad^r brengen tot Hem en tot het goede. Zoo sprak Kruger en er was gloed en geloof in zijn woorden, hartstochtelijk zelfs klonk soms nog zijn krachtige stem. Her haaldelijk werden zijn woorden dooi een applaus of geroep van juist zoo, zeer goed, onderbroken en toen hij uitgesproken had, barstte een hartelijk gejuich losLeve Kruger, leve de Boeren. De heer Canneel, vice consul alhier, heette daarna den President welkom en onmiddellijk daarna nam Kruger weer het woord Laat mij nog eens zeggen, mijne heeren, dat ik vraag om arbitrage laten alle geschillen onderzocht en laat ons rechtvaardigheid geschieden. Ik vraag om arbitrage, want die kan vrede Dron gen over alle volken. Nogmaals weerklonk hetLeve Kru ger, leve de Presidenten toen ging men naar de rijtuigen en begon de zegetocht door de stad naar het „Hófel des Indes* Langs de straten een dichtopeenge- pakte menschenmassa jubelend in éen onafgebroken kreetLeve Kruger. En de oude Presiaent, getroffen met dit eerbe toon, altijd door maar groetend met zijn hoed. Zoo bereikt de stoet het voorplein van het Hotel des Indes. Aan den ingang stonden twee meisjes, de eene met de Transvaalsche de andere met de Holland- sche vlag in den arm. Ook hier weer een onstuimige begroe ting van de enthousiaste menigte. Als bjj op het balcon verschijnt, gaat een oorverdoovend gejuich op. Van alle kanten weerklinkt het Krugerliedje, op de wijze van de zilvervloot, door een vriendelijke hand onder de menigte ver- spieid In het midden van een groep van heeren, half beschenen door het licht, dat de lantaarns omhoog werpen en dat naar buiten diingt door de geopende salon deuren, slaat daai de krachtige gestalte van den President Het is een zeldzaam tooneel, daar voor he Zoover het oog reikt, tusschen de boomen door,een zwarte massa in het spaarzame licht der straat lantaarns, wuivend met hoeden en zak. doeken, jubelend tot in bet onstuimige toe. Enkele minuten duurt het. Dan gaat de President, al maar groetend, naar binnen- En 't juichend volk trekt af, zingenójde liederen van Transvaal en Nederland 1 AXEL, den December 1900. Dinsdag avond te half 6 trad in de Christelijke School te Spui, op voor ruim 200 peisonen de heer H. van Wyck uit Transvaal, thans te Ter Neuzen verblij vende. Spreker schetste in het kort zijne er- vaiingen, opgedaan in de veldslagen te Colenso, Spionkop en Macbadodorp en door hem medegemaakt. Met belangstelling werd er naar spreker geluisterd. De vergadering werd met psalmgezang en dankgebed gesloten. Het aandeel door de gemeenten in Zeeuwscb-Vlaanderen te dragen in de lichting der Nationale Militie voor 1901 is door Gedep. Staten vastgesteld als volgt: Ter Neuzen 19, Aardenbui g 5, Axel 12, Biervliet 6, Boschkapelle 3, Braskens 5, Cadzand 4, Clinge 6, Eede 2, Graauw 5, Groede 5, Hengstdijk 1, Hoek 5, Hon- tenisse 5, Hoofdplaat 4, Hulst 5, IJzen dijke 8, Koewacht 6, Oostburg 3, Osse- nisse 2, Overslag 1, Philippine 2, Retran- chement 2, Sas van Gent 3, Schoondfoke 5, Sluis 5, Stoppeldijk 4, St. Jansteen 7, St. Kruis 1, Waterlandkerkje 2, West- dorpe 5, Zaamslag 9, Zuiddorpe 3 en Zuidzumle en Nieuwvliet 3. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Voorin. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 9 December 1900. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hagenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam 2 ure Ds. K. J. Kapteijn (Voorbereiding H. Avondmaal.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp (Voorbereiding B. Avondmaal.) Arrondissements-Reclitbauk te Middelburg- Zitting van 7 December 1900. R., 23j., huisvrouw van P. v. B., zonder beroep te Axel, is wegens twee feiten van diefstal veroord. tot eene maand gevang. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in da Nes te Amsterdam omstreeks half twee de hulp van de politie ingeroepen by een hevige vechtpartjj, waarbjj iemand door een messteek ernstig was gewond. In een café-chantant, een nachtlokaal, waar zekere Laufer kastelein is, kwam een clubje van vijf Duitschers, verbonden aan een bierbrouwerij en maakte daar eenige vertering. Toen 't op betalen aankwam, kreeg men verschil over het verschuldigde bedrag, dat de bezoekers te hoog vonden, maar dat de kellner toch van hen bleef eischen, omdat de chanteuses toch ook had den meegedronken. De Duitschers verkozen niet te betalen wat er gevraagd werd, de kastelein kwam er bij, een paar andere be zoekers gaven hem gelijk, de woordenwis seling werd heftiger en heftiger het lokaal raakte in rep en roer, de pianist en de kellners kwamen er by en ten slotte weid men handgemeen. In de hitte van het gevecht trok een van de Duitschers een laug, scherp jacht mes en gaf daarmede den kastelein Laufer een steek in den buikeen vud de twee andere bezoekers, die voor den kastelein partij trok, kreeg een steek in den rug. De dader vluchtte op straat, maar werd door den nachtportier van een ander lokaal tegengehouden en gegrepen een politie agent kwam er by en nam hem in verzeker de bewaring. Hy ti achtte het mes Dog hei melijk weg te werpen, maar dit mislukte. Op het politiebureau legde de gearresteerde een volledige verklaring af. De beide ge wonden zijn naar het Binnen-Gasthuis ge bracht en daar verbonden. Daarna hebben beiden zich weer naar huis laten brengen, niettegenstaande de toestand van Laufer van dien aard was, dat de doctoren hem zeer ernstig aanraadden in het Gasthuis te blijven, omdat zijn verwonding inderdaad ernstig was. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld, (N. v. d. D.) Te Tiel is een meisje overledeD aan de gevolgen van hevige brandwonden, den 16en November opgeloopen. Geheele stuk ken van haar lichaam, als neus en ooren, waren afgevallen. Een 's nachts van Geleen, alwaar hy dienst had gedaan, naar Sittard terugkee- rende maréchaussee ontmoette nabij het ge hucht Ophoven eenige hevig twistende per sonen. Toen hij tusschenbeide wilde komen, werd de maréchaussee, naar het schynt, door de noodzakelijkheid gedwongen van zijn revolver gebruik te Diaken. Een der twistenden, iemand nit Leijenbroek is daar door zoodanig verwond dat zyn toestand hoogst bedenkelijk is. Het geheele getal rijwielen, aan de belasting onderworpen, bedroeg in 1899 94.370 De Min. heeft geen reden om te twijfelen of op de toepassing der wet in dezen naar behoeren wordt toegezien. De voorloopige hechtenis van de ver dachten in zake den ntoord op het doch I tertje van den heer Kessels te Tilburg is weer met dertig dagen verlengd. wt DO I PO

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2