Landbouw. Rechtszaken. Lemen gd Meuws. Burgerlijke Stand opgenomeD een beschikking van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waar bij het model woidt vastgesteld van de verklaring in art. 10 der wet. Omtrent de regelen, wanneer de Ge meenteraad bevoegd is voeding en klee ding te verstrekken aan schoolgaande kiDderen, voor wie daaraan behoefte be staat, of met dat doel subsidie te veilee- nen, wordt o. a. bepaald De Gemeenteraad is verplicht aan Ged. Staten mede te deelen, op welke wijze zal worden voldaan aan het voorschrift van het tweede lid van art. 35 der Leer plichtwet, dat kinderen, die openbare en kinderen die bijzondere scholen bezoeken, op gelijken voet worden behandeld. Voeding en kleeding wordt alleen ver strekt aan kinderen, die uit hoofde van gebrek aan voeding of kleeding niet of niet trouw ter school komen of van wie het te verwachten is, dat zij zender verstrek king van voeding of kleeding niet gere geld de school zullen blijven bezoeken. Verstrekking van voeding en kleeding mag niet anders dan rechtstreeks aan de kindei en zelf plaats vinden. Voor kleeding van een en hetzelfde kind mag niet meer besteed worden dan 10 per jaar Verstrekking van voedsel zal zooveel mogelijk plaats hebben buiten de gewone schoollokalen. Subsidiën, als bedoeld in art. 35 eersto lid, der Leerplichtwet worden alleen ver leend aan vereenigingen of commissiëu, die zich het verstrekken van voeding en kleeding a iu kinderen ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen, en aan schoolbesturen. Wordt aan een vereeniging, commissie of schoolbestuur subsidie verleend voor het doel omschreven in art. 35 der Leer plichtwet, dan geschiedt dit onder de vol gende voorwaarden lo. dat aan het einde van het jaar den Raad rekening zal worden gedaan van de wijze waarop het geld, waarover de ver eeniging. de commissie of het schoolbe stuur ten behoeve van het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaan de kinderen beschikt, is besteed 2o. dat de vereeniging, de commissie of het schoolbestuur zich verbindt niet af te wijken van de regelen, genoemd in artikelen 6, 7 en 8 van dit besluit alles onverminderd de bevoegdheid van den Gemeenteraad om aan deze ook nog andere voorwaarden toe te voegen. Omtrent het onderzoek, dat door den arroudissements-schoolopziener kan wor den ingesteld naar het lager huisonder wijs, is o. m. bepaald. De arrondissements-schoolopziener is verplicht den pet soon of de personen, door wie het huisonderwijs wordt gegeven tot het bijwonen van het onderzoek uit te noodigen. Hij kan die personen tevens uitnoodigen de leerboeken en schriftelijk werk der kinderen mede te brengen. Indien de personen, dooi wie het huis onderwijs verstrekt wordt, gevolg geven aan de uitnoodiging, in het eerste lid van dit artikel bedoeld, mogen zij op straffe van verwijdering zich niet ongevraagd in het onderzoek mengen. Het instellen van het in artikel 25 der Leerplichtwet bedoelde onderzoek ten aan zien van leerlingen eener byzondere school, behoorende tot die, genoemd in het voor laatste lid van dat artikel, geschiedt door den arrondissements-schoolopziener bij het bezoek, door hem ingevolge de voorschrif ten der wet aan de school te breugen. Wordt het den arrondissements-school opziener bemoeilijkt het onderzoek op de omschreven wijze in te stellen, of omdat by, zich voor schoolbezoek aanmeldende, de school herhaaldelijk gesloten vindt ten gevolge van vacantiën waarvau hij geen «Niets minder dan dat, oooze Paulma sedert ik met de bekoorlijke dame de Pons onder één dak woon, ben ik zoo zeer in het gevaar verhard geworden, dat ik geen ander meer te vreezen heb." Beken mij dan oprecht, Nikolaas, maar biecht eerlijk, waarom zijt gij te Fontaine- bleau niet zoo dikwijls bij mij als te Parijs.' Wordt vervolgd.) kennis kon dragen, of omdat niet wordt voldaan aan zijn verlangen, om tijdens ziju bezoek in den rooster der lessen de veranderingen te brengen, die voor een behoorlijk onderzoek noodig zijn, dan roept hij de leerlingen op, ten einde te onder zoeken, of hun voldoend onderwijs,over eenkomstig de voorschriften der wet wordt verstrekt. De door de Grondwet vereischte wet betreffende het huwelijk der Koningin moet zoo goed als gereed zijn om aan de Staten-Gen6iaal te worden aangeboden. Een regeling omtrent een dotatie of spanage aan den aanstaanden Hertog-ge maal zou niet te verwachten zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft dr. Poels te Rotterdam, be last met het instellen van een onderzoek naar de ooi zaken der infectie-ziekten onder de varkens in Nederland en naar de mid delen om die te vooraomen of te genezen (vlekziekte wordt uitgezonderd). Het on derzoek moet binnen 2x/2 jaar zijn afge- loopen. Men schrijft ons uit Noord-Brabant De campagne in de beetwortelsuiker fabrieken wordt van jaar tot jaar korter en vooral dit jaar zal ze voor vele fabrie ken zeer kort zijn. Zelfs zijn er nu reeds fabrieken waar de werkzaamheden zijn afgeloopen en in het begin van deze maand, dus binnen enkele dagen, zullen de meeste faorieken in Noord-Brabant hunne bieten hebben verwerkt, terwijl er enkele zijn, die tot omstreeks Kerstmis zullen werken. Dat de campagne dit jaar korter zal zijn dan vorige jiren vindl zijn reden hier in, dat er dezen zomer niet zooveel bieten zijn uitgezaaid als vorige jaren en dat de Campagnes voortdurend korter worden, ligt hoofdzakelijk daaraan, dat er telken jare vele verbeteringen aan de machines worden aangebracht, ten gevolge waar van dagelijks een grootere hoeveelheid bieten kan worden verwerkt. Db fabrieken, waar het eerst de werk zaamheden zullen zijn afgeloopen, zijn die welke hunne bieten bij het gewicht heb ben gekocht, terwijl zij die op gehalte hebben gecontracteerd, grooteren aanvoer hebben gekregen. Het suikergehalte is dit jaar over het algemeen bevredigend te noemen en de landbouwers die hunne bieten op gehalte hebben vei kocht, zullen dan ook zeer zeker hoogere prijzen voor hunne bieten hebben ontvangen, dan zij die per gewicht hebben geleverd. AXEL, den 4 December 1900. Slechts een 12-tal honoraire leden van »Concordia" was gisteravond ter vergadering gekomen om de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester over het afgeloopen vereenigingsj .ar aan tehooren. De ontvangsten bedrn gen 281.52i/2 en de uitgaven 158.18, zoodat er een batig slot was van 123.341/2- Geen wonder, dat het vernemen van een zoo gunstige uitkomst een luid applaus der vergadering uitlokte. Voor een muziekgezelschap toch is altijd geld noodig, het is dus een gelukkig ver schijnsel, dat de financieële toestand eener zoodanige vereeniging geen reden tot be zorgdheid behoeft te geven. Door den minister van Waterstaat is een commissie benoemd ter zake de haveninrichtingen te Ter Neuzen en de van die havenstad naar België leidende spoorwegen. Tot leden dier commissie zjjn benoemd de heeren J. L. Cluysenaer, tevens voor zitter, A. A. Bekaar, hoofdingenieur van 's Rijks waterstaat in het lie district J. A. P. Geill, burgemeester van Ter Neuzen, J. Nelemans, ingenieur van 's Rijks water staat aldaar en G. Rijperman, lid vap den Baad van Toezicht op de spoorwegdiensten terwijl aan de commissie als secietaris is toegevoegd jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, adjunct-commies bij het hoofdbestuur der posterpen en telegrafie. Door den Min. van Waterstaat zijn benoemdJ. Van der Waerden, civiel-in- genieur te Rotterdam, tot tydelijk adj, in genieur bij de werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen en A. M. Van Veggel tot buitengewoon op zichter bij de werken tot verbetering van het kanaal vau Gent naar Ter Neuzen. Den 1 Januari hopen twee ambtena ren ter prov. griffie in Zeeland hun gouden jubileum als zoodanig te herdenken, nl. de heeren H. L. Dormaar, hoofdcommies en H. B. J, Van de Kreke, adjunct-commies der eerste klasse, die beiden sedert Januari 1851 op de provinciale griffie werkzaam zijn. De redacteur van het Socialistisch week blad «De Toekomst" De L., te Middelburg door het Gerechtshof te 's Gravenhage tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens smaadschrift notaris Z. te IJzen- dyke aangedaan, heeft legen die uitspraak cassatie aangetekend. Zooals men op een andere plaats in ons blad zal zien, zal de Wet op den Leerplicht op 1 Januari 1901, in werking treden. In ons nummers van 28 en 31 Maart hebben we een overzicht gegeven van de bepalingen dier Wet, zoodat we hierop niet behoeven terug te komen. Nu echter de invoering van de Wet aanstaande is zal het toch in het belang van ouders van school gaande kinderen wezen, dat zij een boekje in hun bezit hebben, dat dn voornaamste bepalingen bevat, waaraan zij zich te houden hebben. Met dat doel is door den heer C. A. Zelvelder, schoolopziener in het dis trict Heerenveen, een boekje geschreven onder den titel van Wat moeten ouders van de Leerplichtwet weten. Het is een handig, net en bevatteljjk geschreven werkje, dat alleen datgene uit de Wet bevat, wat onontbeerlijk is voor de ouders, willen zjj niet in strijd handelen met de bepalingen dier Wet. De geringe prijs, 5 cents, zal voor nie mand een beletsel wezen, het zich aan te schaffen. Het werkje is bij den uitgever dezer courant verkrijgbaar. De lezers van de „Wereldkroniek" worden deze week verrast met een »Kru - ger-nummerc, een beschrijving van den Presidents zegetocht te Marseille, met il lustraties over de aankomst aan de lan dingsplaats, de ontvang-en receptie kamers in 't hotel de „Noailles", het verlaten van de „Gelderland", in sloep naar den wal, het uitstappen, Krugei in zijn rijtuig, op 't balkon van het hotel, bij de receptie, in den salonwagen bjj zijn vertrek en bij zijn aankomst aan 't station te Lyon voorts portretten van den voorzitter en secretaris van 't comité van ontvangst, van een Transvaalvriend (verkooper van Kruger-portretten) van de kleindochters en achterkleinzoon van den President (mevr. Eloft ook in strjjd costuum) envanFrickie Eloffeindeljjk een groep van den Etat mayor van de „Gelderland.* In het bjj- voegselbet luchtschip van graaf Zeppe lin op 400 M. hoogte, de drietanden krab en de tangen worm in 't Berlijnsch aqua rium en in het 2e bij voegsel schetsen en kaart van Andrup's Groenlands expeditie. Toen gistervoormiddag de leerlingen van de hoogste klasse der school aan de Vijzelstraat te Scheveningen van de speel plaats in hun lokaal waren teruggekeerd werden plotseling allen opgeschrikt door een hevige ontploffing. Al spoedig bleek de oorzaak daarvan. Een dertienjarige knaap had eenige dagen geleden van zjjn neefje een >bnsje" dat aan het strand gevonden was gekregen. Hij had dat «busje" nu wil len openen en het daartoe aau den moed gebracht. Treurig waren de gevolgen. De rechterhand was op een vreeseljjke wjjze verminkt, de tanden waren hem uit den mond geslagen en het voorhoofd had een diepe wonde. De ontsteltenis van onderwjj- zer en leerlingen was groot, zooals zich laat denken. In allerjjl werd om geneeskun dige hulp gezonden en zeer spoedig was zuster Willemse van de «Ziekenverpleging" met de noodige verbandmiddelen by den armen jongen om aan hem de eerste zor gen te besteden. Op advies van dokter Vrjj- land, die mede zijn hulp kwam aanbieden is de knaap per brancard naar het zieken huis (e Scheveningen overgebracht. Door de politie is terstond een nader onderzoek ingesteld. Vermoedelijk is het busje" een dynamiet-patroon geweest. Dezer dagen bemerkten de manschap pen der brigade gendarmen, te Stekene gestationneerd en twee douanen van een naburigen post, die allen in dezelfde buurt aan de grens dienst hadden, het spoor van eenige koeien, die blijkbaar uit Nederland over de grens gedreven en dus Belgi» binnengesmokkeld waren. De ambtenaren gingen op verkenning uit en volgden het spoor der dieren op, die ingehaald werden te St. Anna (Vlaarnsch Hoofd) voor Ant werpen. Hier werden drie koeien van pui ke qualiteit in beslag genomen, die een waarde hadden van c. a. 2000 francs De smokkelaars, die hun vervolgers goed ken den, namen in allerjjl de vlucht. De koeien werden teruggebracht naar St. Nicolaas waar ze, met nog eenige andere, die vroeger in beslag werden ge nomen, in het openbaar verkocht zullen worden. Ook den douanen van het naburige Belgische Kemseke vielen twee gesmok kelde koeien in handen. M. Ct. Ook België Krijgt nieuwe postzegels door den schilder Dierckx ontworpen, De volgende maand zal voor het Hof van Assises van Oost-Vlaanderen te recht staan Hendrik De Jong, bij de Ne derlandsche justitie welbekend, beschuldigd van een dubbelen moord te Gent, bedreven in de Plateaustraat, op 19 Juni 1898. De beide slachtoffers, Philomene Wou ters en Jeanna Panwels, zijn dien dag in haar woning met hamerslagen gedood. Diefstal was de drijfveer. Om alle vermoe« dens te doen verdwgnen, heeft de moor denaar het huis in brand gestoken. Na blussching van den brand vond men de twee slachtoffers, by na geheel verkoold* De aandacht viel dadelijk op Hendrik De Jong, doch toen men hem wilde aan houden, was hij reeds verdwenen en pas eenigen tijd later kon hjj gevangen geno men worden. De Ned. politie verstrekte dadelijk het volledige dossier, dat zij over dezen mis dadiger bad verzameld Daaruit bleek, dat De Jong meermalen gehuwd wasachter eenvolgens in Engeland, Amsterdam, Gent Brussel, Antwerpen, Kortrijk en Ostende woonde, telkens onder andere namen. Hy stond reeds in ons land onder be schuldiging zijn vrouw Sarah Janet en zjjn meisje Maria Schütz vermoord te hebbeo, doch werd wegens gebrek aan bewijzm weer losgelaten. Hy onderging echter ver schillende veroordeelingen wegens oplich ting in verscheidene steden begaan, waar hy zich beurtelings voordeed als kellner, ingenieur, geneesheer, landmeter, neef van epn oud-President der Ver Staten enz. Zijn specialiteit was echter viouwen en meisjes het hoofd op hol te brengen en ze ten huwelijk te vragen, om voordat het tot een huwelijk was gekomen zjjn slag te slaan en te verdwijnen. Van 1 tot en mei 30 November 1900, Hoek. Huwelijks-Aangiften. I. Marinus Leendert Herrebout, 21 j., jen. en Cornelia Scheele, 21 j., jd. 22. Egbert Johannes Bakker, 24 j., jm, en Sara Johanna Plad- det, 22 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 15. Marinus Leendert Herrebout, 21 j., jm. en Cornelia Scheele, 21 j., jd. Geboorten. 4. Francois Johannes, z. van Cornells Sponselee en Maria Anna Platleeuw. 12 Jan, z. van Karei Buijze en Adriana de Koeijer. Levina, d. van Adriaan de Koeijer en Cornelia Pladdet. 20. Maria Anna, d. van Chrisliaan Bakker en Janna Meertens. 25. Janneke Poulina Elizabeth, d. van Jozias de Putter en Elizabeth de Somer. Overlijden. 12. Een als levenloos aan-

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2