Rechtszaken. Gemengd .Nieuws schien staan die twee dingen wel in eenig verband met elkaar Uit Krugersdorp wordt gemeld, dat op den 17en dezer een gevecht plaats had met een detachement Boeren, die 12 dooden en twee gewonden hadden en tevens 4 paarden moesten achterlaten. Het telegram meldt geen verliezen der Engelschen. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat Turkije de erkenning weigert van den Amerikaanschen consul van Karpont. In officieele kringen schijnt ernstige on gerustheid te heerschen, aangezien Ame rika het oorlogsschap >Kentuchy« heeft gezonden naar Smyrna, ten einde aan den eisch om schadevergoeding, vroeger door de Vereenigde Staten gesteld, kracht bij te zetten. PARIJS, 29 Nov. De „Figaro" deelt mede, dat heden een nieuwe conferentie zal plaats hebben tusschen minister Del- cassé en President Kruger, die belangrijke telegrammen wacht. De „Echo de Paris" zegt, dat de Pre sident zijn vertrek uitstelde, naar aan leiding van de gesprekken, die hij voerde met verschillende officieele personen, te Parijs aanwezig. Men gelooft, dat. de Pre sident Zaterdag rechtstreeks naar Berlijn vertrekt. In de „Intransigeant" weidt Rochefort uit over het biieenroepen van een reuzen- conferentie en een monster-inschrijving in Europa, Amerika en Indië, om de zaak der Boeren te verdedigen. KAAPSTAD, 28 Nov. Door een snellen en succesvollen marsch wist generaal Knox De Wet voor te komen en zich op te stellen tusschen hem en de Oranje rivier, waar deze naar toe trok. AXEL, den 30 November 1900. Zooals van algemeene bekendheid is, wordt op morgen het nieuwe postkantoor in gebruik genomen. Het kantoor zal voor het publiek geopend zijn op werkdagen van 8 uur in den mor gen tot 12 uur, des namiddags van 1 uur tot 2.30 uur en van 5.30 uur tot 8 uur, alles tijd van Greenwich. Na half 3 des namiddags worden geen postwissels ter verzending aangenomen. Op zon- en feestdagen is het kantoor open des morgens vau 7.30 uur tot 8.30 uur en des namiddags van 12.30 uur tot 1.30 uur, tijd van Gieenwich. »Postwis- sels en postpakketten worden op zon- en feestdagen niet aangenomen. Het lichten der brievenbus blijft hetzelfde. De telefoon blijft voorloopig op het stadhuis. Het hulpkantoor Zaamslag komt met te zeggen, haar daar met zijne tegen woordigheid te verrassen. »Ik verlang zeer naar de eenzaamheid,* zeide hij tot mevrouw de Pompadour, >voor dat ik naar het leger vertrek, en mij in het gewoel des oorlogs stort. Nog eenmaal zou ik wenschen, mij in de schoone natuur te verlustigen, en mij daar in de stilte onder kaarten en boeken voor den veldtocht voor te bereiden. Zou de koning mij een verblijf van eenige weken te Fontainebleau toestaan Een woord van u, mevrouw, en ik ben door uwe goedheid gelukkig.* De markiezin beloofde hem de toestem ming van den koning, en verkreeg die ook. Toen mevrouw de Pompadour in- tusschen het plan van den prins bij zich zelve naging, en bedacht, dat haar gun steling biDnen korten tijd Frankrijk zou rppeten verlaten, deed het haar leed, zijn bijzijn vroeger te moeten ontberen dan noodig was. »Sire,« zeide zij tot den koning, „ik gevoel een onoverwinnelijk verlangen naar de eenzaamheid. De glinsterende pracht van het hof vermoeit my. Uwe majesteit heeft verstrooiing noodig. Wij hadden Marly reeds gekozen, om daar den zomer door te brengen, maar de lente noodigt ons uit de buitenlucht te genieten. Hoe zou uwe majesteit het vinden, indien wij de Meimaand te Fon tainebleau doorbrachten Wordt vervolgd.) den dag van morgen onder het postkan toor Ter Neuzen, zoodat de boden van Zaamslag niet meer naar Axel komen en dus brieven voor Zaamslag eerst per trein naar Ter Neuzen moeten. Het publiek dient hier dus wel op te letten. Voor een niet zeer talrijk publiek gaf het tooneelgezelschap onder directie van den heer A. Bakker, Woensdagavond in Het Wapen van Zeeland eene buiten gewone voorstelling. Opgevoerd werden Het laatste ideaal, Een man die te veel gekoesterd wordt en do operette Richard en Mathilda, welke drie stukjes zeer in den smaak vielen en telkens een luid applaus uitlokten. Ter Neuzen, 29 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad alhier was ingekomen een verzoek van de gemengde zangvereeniging »Tot nut en genoegen" om in een der lokalen van school B de repetitiën te mogen houden. Dit verzoek weid met algemeene stemmen ingewilligd. Verder werd aan den heer E. J. L. Nolson in erfpacht, zonder het van den publieken dienst te onttrekken, afgestaan een strook gemeentegrond liggende naast zijn woning. Voorts werd aan de Industrieële Maat schappij, die volgens de concessie op 1 Januari 1901, eleotiisch licht aan de ge meente moest leveren, uitstel gegeven tot 15 Februari 1901. Daarna kwam in behandeling een voor stel van het Dag. Bestuur tot wijziging van de verordening op de brandweer. De Voorzitter deelde daaromtrent mede, dat zooals de heeren weten, ieder jaar moeilijkheden waren ondervonden en dal naar alle waarschijnlijkheid ook voor het volgend jaar de mogelijkheid bestond dat de brandweer, door een vonnis, zonder personeel zou zitten. Daarom heeft het Dag Bestuur ia overleg met het Bestuur der Brandweer besloten een voorstel tot wijziging der verordening te doen. Deze wijziging is gebaseerd op algem. dienstplicht, waardoor het loten maar éen keer noodig zal zijn nl. bij het inwerking treden. Ieder jaar zullen, tot het dienen bij de brandweer worden aangewezen, alle mannelijke ingezetenen, die den leeftijd van 30 jaar hebben bereikt en hun 51ste nog niet zyn ingetreden, behoudens de in de verordening aangegeven vrijstellingen. Wanneer het getal personen is bereikt, dat noodig is voor de bediening der spuiten, wordt aan de overigen vrijstelling ver leend Daar rang van ouderdom. De Voorzitter hoopt na deze wijzigiDg tot eeD goeden toestand te geraken en meent dat wanneer wij een paar jaar verder zijo, alleen personen tusschen de 30 od 40 jaar oud, bij de brandweer zullen moeten dienen. De voorgestelde wijzigingen worden met algem. stemmen aangenomen en besloten de verordening direct af te kondigen. Tot leden van het Burg. Armbestuur werden herbenoemd de heeren R. J. Scbeele en P. van Strien, terwijl ook de aftredende leden van de commissie van fabricage de heeren Van der Hooft, Visser, Grenu en Van de Velde werden herbenoemd. Eindelijk werd nog tot voorzitter van de Nieuwjaars-commissie benoemd de heer P. A. van de Velde. Blijkons bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met ingang van 1 December a s, de invoer van Nederlandsch melkvee langs de tolkantoren Santvliet en de Clinge weder geoorloofd zijn. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Dingdag 4 December L900. Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 51/, ure De hr. van Os. (Zendeling onder Israël.) Zondag 3 December 1900. Voorin. 91/, nre De hr.-Spillenaar. (Zendeling nit Egypte.) Nam. 2 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A, Voorm. 9 nre Ds. K. J. Kapteijn Nam 2 nre Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 nre Ds. R. van der Kamp Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 November 1900. J. M. d. B., 23 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. D., 51 j., werkman te Axel is wegens mishandeling veroord. tot 21 dagen gevang. De gevangenisstraf van een maand opgelegd aan J. L. A. d. L., redacteur van »De Toekomst" te Middelburg, we gens smaadschrift ten opzichte van den notaris Z. te Yzendijke, is door het ge rechtshof te 's Graveühage verhoogd tot ai ie maanden. ZAAK MISSEGHERS. Dinsdag weid behandeld bet cassatie beroep van A. C Misseghers tegen het arrest dd 4 Oct. jl. van het Gerechtshof te 's Gravenhage, waarnij hij, met beves tiging van bet vonnis der Rechtbank te Middelburg van 21 Juni 1900, veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 15 jaar wegens doodslag, gepleegd op Prudentia Yervaet, buisvrouw van Serafiuus Haeck, te Koewacht. Nadat door jhr. mr. Laman Trip, als raadsheer-rapporteur, het uitvoerig rap port in deze zaak was uitgebracht, werd door mr. J. J HeLjse, advocaat te Middel burg, die den requirant ook in beide vorige instanties als raadsman terzijde bad ge staan, de voorziening toegelicht. Een drie tal cassatiemiddelen werden, door pleiter aangevoerdvooreerst zou recht zijn ge daan op aanwijzingen niet bewezen door in de zaak daartoe bij uitsluiting aange wezen bewijsmiddelen als lo, de aanwijzing dat b6kl. in den avond van den doodslag (13 April 1899) met Piu- dentia te Koewacht is gekomeD, omtrent welke door bekl. ontkende omstandigheid geen der in 't vonnis vermelde getuige nissen eenige verklaring inhoudt eD welke dus slechts bewezen wordt door de aan wijzigen, uit die verklaringen voortvloei ende 2o. de aanwijzing dat in de zakken met bet lijk der verslagene en in die met haar kleeren steenen waren geheel gelijk aan die, welke op de achterplaats van bekl's woning lagen, welke aanwijzing de Recht bank heeft afgeleid en bewezen uit het door baar overgenomen oordeel der des kundigen 3o. de aanwijzing, dat bekl. bedreigin gen tegen 't leven van Prudentia beeft geuit, welke aanwijzing o. a. steunt op de aan bekl. toegeschreven briefkaart en briefje, welke noch als authentieke, noch als erkende onderhandsche geschriften in aanmerking konden komeD, doch waar van de Rechtbank, op grond van deskun dige verklaringen eigen bezichtiging en verklaringen van getuigen aannam, dat ze door bekl, zouden zijD geschreven, ofschoon zij geen onderteekening dragen. Voorts zou het Gerechtshof ten on rechte in het vonnis der Rechtbank te Middelburg een schrijffout hebben verbe terd, zonder daarbij dat vonnis gedeelte lijk te vernietigen. En eindelijk zou ten onrechte in de overweging van het vonnis betreffende de aanwijzingen, voorvloeien de uit de ten processe geproduceerde brief kaart en beschreven papiertje, waarop is recht gedaan, die aanwijzingen o. a. als bewezen zijn verklaard door getuigenver klaringen, in welke omtrent die schrift uren niets was vermeld. Het Openbaar Ministerie zal, 11 Decem ber conclusie nemen. Vod. Te Roosendaal vierde Woensdag zekere J. Bruininks drie gouden jubilees, nl. zijn 50-jarige echtvereeniging, 50 jaren werk zaam bij een zelfden patroOD en 50-jarig lidmaatschap van het schuttersgilde »l'Ami- tié Unie." Te Meersen kreeg een familie bericht, dat een familielid in Indië overleden, haar een aanzienlijk vermogen had nagelaten. De blijdschap was zoo groot, dat het hoofd van het gezin er krankzinnig van werd en naar het gesticht te 's-Hertogenbosch moest wor den overgebracht. Sedert eenigen tijd wordt te Groningen vermist juffrouw De Baan, vroeger juff. Driessens, onder welken naam ze beter be kend was. Na in de laatste jaren erg aan den drank te zjjn geweest n haar bijeen gegaard vermogen op allerlei wjjze te heb ben verloren, is ze voor eenige weken door het armbestuur in een kosthuis aan het Zuiderdiep onder dak gebracht. Met meer dere hulp is ze vervolgens bij een broer van haar gehuisvest, doch is nu waarschijn lijk verdronken. (P. G. Ct.) Terwijl de familie Zondag naar de kerk was, heeft te Heteren een twintig jarig jongeling door onvoorzichtigheid zjjn broertje van vier jaren doodgeschoten. Bjj had een geweer, dat hoog aan den muur hing, er afgenomen, niet wetende dat het geladen was met kruit en een papieren prop. Onverwacht ging het schot af, ter wijl het kleine kind op ongeveer een hal ven meter afstand stond bet kreeg het volle schot in den mond en was terstond dood. Dinsdagnamiddag viel in de branderjj van den heer Honnerlage Grete te Schiedam een 62 jarig brandersknecht van een distil leerketel en bezeerde zich daarby zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. Een 6 jarig jongetje, dat ongemerkt te water was gevallen in de Buitenhaven te Schie dam, geraakte bekneld tusschen den walkant en een overhaalpont, en bekwam daarbg doodelijke verwondingen aan het hootd. Hg werd naar het Ziekenhuis overgebracht. Uit den Amstel is onder Nieuwer-Amstel het lyk van een onbekenden werkman op gehaald. - In een weide te Alfen is een boer door zyn paard doodgeslagen. Te Baexem, bij Roermond, is Maandag nacht door onbekende oorzaak een hofstede met schuur en stalling geheel afgebrand. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Eenig vee is bij den brand omge komen. Alles was verzekerd. Toen Oom Paul nog een jonge man was, kwam hij op zekeren dag een oude vrouw tegen, die met moeite eeD zwaar pak torste. Hij sprong terstond van zyn paard zette het vrouwtje er op en geleidde het dier bij den teugel. Onderweg deed de oude niets anders dan hem bedanken voor dezen dienst »en" zoo sprak zij »als ik nu nog jong was en knap »Dan had ik het niet gewaagd," sprak Oom PanI leukjes. »Niet En waarom Ik zou u toch niet opgegeten hebben." »Neen," antwoordde Kruger, »raaar die daar ginds wel" en hjj wees op zyn vrouw, die voor de hoeve de terugkomst van haren man stond af te wachten. Te Aix-en-Othe is een acetyleen-toe stel, dien°nde ter verlichting van 't hotel »du Commerce," ontploft. Vier lijken, waaronder dat van de eigenares van de inrichting, zyn onder de puinhoopen vandaan gehaald. Twintig personen, die in het koffiehuis zaten, werden gewond. Te Hull is een nieuwe „Jack the Ripper* ontdekt. In een straat werden 4 vrouwen gestoken. Toen President Kruger van het stad huis te Parys terug reed naar het Hotel Scribe werden van verschillende balcons viooltjes geworpen. Een daarvan viel juist op de knie van Oom Paul, dezo nam het bloempje en bood het aan 't gemeenteraad lid Gulli die naast hem in 't rijtuig zat, aan zeggende »Voor uw 7rouw." Te Labartbe by Toulouse heelt een 27-jarige man met bijlslagen zijn moeder gedood. Keizer Wilhelm heeft de koningin van Portugal een gouden medaille ge geven voor haar moedig reddingswerk, waarvan we indertijd een koit relaas gaven. In de Belgische gemeente St. Gilles trok dezer dagen in een onbewaakt oogen- blik een kind van 15 maanden een op de kachel staanden kokenden pot water om. De kleine kreeg het heete vocht geheel over zich en bezweek een dag later onder hevige pynen aan de bekomen brand wonden.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2