Rechtszaken. (jlcmengd Nieuws weinig medewerking was van het gem een te- bestuur, wat betreft afzetten van het ter rein enz. Aangeboden werden 139 paar.ien waar van 15 hengsten en 33 merriën werden aangenomen. Alle hengsten behoorden zonder uitzon dering tot het zware Brabantsche ras van d» merriën behoorden er 25 daartoe, bene vens 3 Amerikanen, 2 zoogenaamde in landers, 2 gekruiste Clydesdalers en één Shire. Op de tentoonstelling te Kruiningen kon de prys van 50 vooreen volwassen hengst niet uitgekeerd worden, evenmin die van 25 voor een tweejarigen hengst. De prijs van 50 voor een éénjarigen hengst daar entegen wel. De prjjs van 25 voor een volwassen meirie werd ook uitgereiktniet die van 25 voor een tweejarige merrie. Over 't afgeloopen jaar dekten 51 heng sten, als volgt over de districten verdeeld Schouwen-Duiveland 8, Tholen en St. Phi- lipsland 7, Walcheren 3, Zuid-Beveland 8, Noord-Beveland 5, Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen 11 en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren 9. Op de algemeene vergadering der Ver- eeniging te Rotterdam werd aan de eischen der atdeeling te gemoet gekomen, zoodat er van afscheiding geen sprake is. De financieele toestand is voldoende. Daarna kwamen in behandeling de pun ten, voorkomende op de agenda der alge meene vergadering van de Vereeuiging, te houden te Rotterdam op 26 dezer. Het hoofdbestuur stelt voor lo. Het hoofdbestuur waardeert het streveD der regeering ter beveiliging van den gezondheidstoestand van den veestapel, doch acht de vooronderstelling niet onge grond dat de maatregelen bij invoer van paarden niet altijd doeltreffend zjjn. Reden waarom het voorstelt zich tot de regeering te wenden met aandrang om uniformiteit by de voorschriften te verkrijgen. De heer Hanken lichtte dit voorstel nader toeop sommige plaatsen worden inge voerde dieren gekeurd en ingeëntop andere plaatsen niet. Wenschelijk zou het zijn dat óf overal öl nergens de keuring en inënting verplichtend gesteld werd. De heer Van Weel gaf in ov rweging den afgevaardigden ter vergadering Rot- teidam op te dragen voor dit voorstel te steinmpn, waarmede de vergadering zich vereenigde. 2o. In het belang van de Nederlaidsche Paardenfokkerij moet gestreefd worden naar verbetering by het vervoer van paarden per spoor tot wijziging der thans geldende ta rieven. De nadeelen, uit den bestaanden toe stand voortspruitende, doen zich in het bij zonder bij vervoer van fokdieren gevoelen. Het Hoofdbestuur vraagt aan de vergade ring machtiging om by de Regeering aan te dringen tot het nemen van maatregelen om de noodige verbetering te brengen in de thans bestaande bepalingen en voor schriften, alsmede in de tarieven. Ook dit voorstel lichtte de heer Hanken toe. Dirigeert men de dieren b. v. van Nieuwe Schans aar sommige stations, dan betaalt men voor vracht niet meer dan f 4, naar andere ongeveer 100. De Hollandsche spoor is zeer billijk, de Staatsspoorwegen da-rentegen zyn zeer duur. Ook andere leden haalden staaltjes aan van verschil in prijsberekening. De heer Van Weel betuigde zijn bljjd- schap dat een voorstel gedaan werd om ver betering in de tarieven te verkrijgen. Hy geloofde echter dat men van de Staatsspoor wegen nul op het rekest krijgen zal. In dat geval zou het overweging verdie nen dat de personen, die goed op de hoogte zyn van de routes, het publiek inlichten omtrent de beste en goedkoopste manier om vee per spoor te vervoeren. De vergadering besloot dit voorstel te steunen. De heer Voorbeijtel stelde daarop voor, indien de a in te wenden poging niet slagen mocht, publiciteit te geven aan de voordee- ligste routes. Ook dit werd goedgevonden. Daarna bracht de heer Voorbeijtel ver slag uit omtrent het voorgevallene op de algemeene vergadering, 27 Augustus jl. te Rotterdam gehouden- Vervolgen» was aan de orde de benoe ming der commissie van onderzoek der rekening over 1900. Daarvoor werden aanbevolen de volgende dubbeltallen J. Peper, Aagtekerke, P. Maas, Koudekerke, en A. Meeuse, Middel burg, en J. de Rycke, Gapinge, W. Melis Pz., Serooskerke, en A. Aarnoutse, Melis- kerke. Benoemd werden de heeren Maas mei 15, Meeuse met 14 en Peper met 13 stemmen. Op de heeren J de Rycke waren 2, M. Kostense en Aarnoutse een stem uitgebracht. Ais plaats, waar de zomervergadering in 1901 zal worden gehouden, werd aange wezen het hotel De Commerce te Middel burg, op den dag der tentoonstelling, 's moi- gens te half tien uur. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van twee afgevaardigden en hunne plaatsvervangers voor de algemeene ver gadering te Rotterdam in 1900. Bij acclamatie werden de heeren Voor beytel en Van Weel als afgevaardigden benoemd en als hunne plaatsvervangers de heeren Kostense en Dorst. Voor zoover de heeren aanwezig waren, namen zjj de betrekking op zich. Aan de orde was verder de benoeming van drie keurmeesters voor de te houden keuring van paarden ter opname in het stamboek ter gelegenheid der in 1901 te houden tentoonstelling van wege de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zedand. Aanbevolen werden, zooals wij reeds heb ben gemeld, twee dubbeltallen. Het eerste bestond uit de heeren Al. Govaert, West- dorpe, le luit. Momma, Bergen op Zoom, en L. Louter, IJzendijkehet tweede uit de heeren Jos. Vae], St. Jansteen, kap. Baud, Bergen op Zoom, en A. Risseeuw, Heinkenszand. Benoemd werden de heeren Louter met 15 en Govaert en Momma ieder met 14 stemmen. De heeren Vael en Baud kregen ieder 1 stem, 2 briefjes waren blanco. Het tweede dubbeltal werd als plaats vervangers aangewezen. Hierna werd overgegaan tot de behande ling van het voorstel naar aanleiding der ingekomen missive van de afdeeling Wal cheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelandstrekkende tot het uitloven van 500 aan prijzen en premiën ter gelegenheid der te Middelburg in 1901 te houden tentoonstelling. De heer Van Weel deelde mede dat de rekening over 1899 aanwijst 1386.81 in ontvangst en f 937.69 is uitgaat, zoodat. het vermoedelijk goed slot 398.92 zal be dragen. De begrooting voor 1901 besomt in ont vang en uitgaaf f 1280.92, wanneer daar op wordt gebracht de voorgestelde som var. 500 voor prijzen. De heer Hanken bestreed het denkbeeld om aan een jaarling hengst 50 toe te kennen op grond dat de beoordeeling van een hengst van een j .ar niet voldoende uit zicht ge°ft dat de hengst op later leeftijd voor een bekroning zal in aanmerking komen. Verder werd de vraag besproken of de 500 zal beschikbaar gesteld worden voor de afdeeiingstentoonstelling dan wel voor de er aan toe te voegen keurtentoonstelling. Na discussie werd door den heer Wagtho voorgesteld, evenals andere jaren, aan de afdeeling f 175 toe te kennen en het be stuur diligent te verklaren over de 325 te beschikken. De heer Haoken wenschte de cijfers anders te stellen en 300 te geven aan de afdee ling en 200 beschikbaar te stellen voor het bestuur en daarmede naar bevind van zaken handelen. De heer Hanken grondde dit voorstel hierop dat de tentoonstelling te Middelburg belangrijk grooter zyn zal dan andere af- deeüngstentoonstellingen. De heer I. G. J. Kakebeeke wilde, al vorens die voorstellen te behandelen, de hoofdkwestie uitmaken, nl. of in het geheel 500 zal worden toegestaan. Hy vond dat vooral noodig omdat de begrooting er niet bijzonder rooskleurig uitziet. De heer Van Weel bestreed dit laatste hy trachtte aan te toonen dal de begrooting er uog zoo slecht niet uitziet. Hy verdedigde het voorstel-Wagtbo. De heer Wagtho wijzigde zyn voorstel in dien zin dat het alleen gelden zou indien er, naast de afdeelingstentoonstelliog, een kjurtentoonstelling zou plaats hebben. De heer Voorbejjtel verdedigde het denk beeld om de gansche som van 500 te geven aan de afdeeling Walcheren. De heer I. G J. Kakebeeke gaf in over weging om op de hegrooting nog een post te brengen voor in te schrijven dieren, bijv. f 150, het gemiddelde bedrag in de laatste jaren. De heer Voorbeijtel verklaarde nog dat, waar hij twyfelde of het geheele bedrag van 500 aan Walcheren zal worden ge geven, hij met het voorstel Hanken zal medegaan. De heer Kostense bestreed dat voorstel hij zon het verkeerd achten aan de afdeeling Walcheren meer te geven dan aan andere afdeelingen. Hy zou zich daai om verklaren voor het denkbeeld-Wagtho. Het voorstel-Hanken, daarna in stemming gebracht, werd verworpen met 12 tegen 5 stemmen. Daardoor werd bet voorstel- Wagtho geacht te zyn aangenomen. Op voorstel van den beer Van Weel werd nog goedgevonden dat de prjjzen vanwege het stamboek alleen zullen worden toege kend aan paarden, waarvan de eigenaars in Zeeland wonen en leden van de vereeni- ging zjjn. Mededeelingen omtrent den uitslag der bekroningen voor de best ingevulde dek- boekjes moesten achterwege bly ven, wyl nog niet alle zyn ontvangen. De heer Hanken stelde daarop voor streng de hand te houden aan de bepaling dat de boekjes voor 15 October moeten zjjn inge komen. Boekjes, na dien datum ingezonden, blyven dan buiten beoordeeling. Conform dit voorstel werd besloten en daarna de vergadering opgeheven. M, Ct. AXEL, den 23 November 1900. Bij bet vervoeren van suikerbieten naar bet station Kijkuit bad gisteren L. de K. het ongeluk van een geladen wagen te vallen, waarbij beno een wiel over bet hoofd ging. Dit lichaamsdeel werd daar door zoo zwaar beschadigd, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen, de wonden zijn echter niet levensgevaarlijk en de toestand van den gewonde is op dit oogenblik bevredigend. Gelukkig was de weg met eeu dikke laag slijk bedekt, anders was ongetwijfeld de mau onmid dellijk dood geweest. Door de letterlievende vereeniging »Ernst en Luim" te Hulst zal in de maanden Januari en Febiuari a. s. een wedstrijd gehouden worden in het voor dragen van komische en dramatische schetsen. Er worden acht prijzen uitge loofd, bestaande in verguld zilveren, zil veren en bronzen medailles met diploma. De wedstrijden worden gehouden in »De Graanbeuts" op Zondagen 13 en 27 Janu ari eD 3 Februari, telkens des namiddags om 3 ure. De »Moniteur" te Brussel, bevat een besluit, waarbij de invoer van schapen uit Nederland van 25 Nov. verboden wordt uitgezonderd voor de abattoirs te Anderlecht, Antwerpen, Brussel Gent en Luik. In de St. Ct. van Woensdag, no. 273, werd gegeven het verbeterde be volkingscijfer der provincie ZeelanJ, op 1 Januari 1900. Dit wordt nu opgegeven als 217.331, nl. 107,695 mannen en 109,636 vrouwen. De militieraad zal, behalve in Mid delburg, ook vergaderen te Oostburg 19 Dec., Zierikzee 21 Dec. en te Hulst 28 Dec. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 25 November 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/» nre Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A, Ds. J. Tholen Leeskerk. Kerk B. Ds. R. van der Kamp Ds. R. vei der Kamp Voorm. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrondissemeuts-Rechtbauk te Middelburg. bnrj Zitting van 23 November 1900. P. v. D., 29 j., werkman, te Sluiskil (Ter Neuzen J is wegens mishandeling van een ambtenaar en wederspannigheid ver- oord tot 14 dagen gevang. J. H., 27 j., veldarbeider te Sluiskil (Ter Neuzen,) is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. A. J. d. S., 28 j., huisvrouw van J. ten H. te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. Te Barneveld heeft een jongmensch ge naamd v, L. by gelegenheid van een drink party zoodanig met zijn hand op een bier glas geslagen, dat dit brak en de scherven diep in zyn hand drongen. Zoo spoedig mogelijk werd hy met afgesneden slagader bewusteloos naar een geneesheer getrans porteerd. Daar by nog steeds bewusteloos is, vreest men voor het behoud van zyn leven. Te Maassluis zyn Maandagnacht drie matrozen van een loggei te water geraakt. Met groote moeite kon men twee drenke lingen redden de derde echter, een 24-jarige jonge man uit Oostvoorne, geraakte onder het vaartuig en verdronk. De jonge man, die onlangs te Utrecht, wegens een aanslag, met doodel ijken afloop, op een onde dame familielid veroor deeld werd, en wiens zaak binnen kort in booger beroep komt, wordt in bet testament van zijn slachtoffer met een legaat van 10.000 vermeld. Gevankelijk Is te Winschoten binnen gebracht een 17-jarige arbeider uit Onst- weddertange, verdacht van poging tot dood slag op vier personen, den 4en dezer ge pleegd. In den laatsten trein van Gorinchem naar Amsterdam ontstond Maandagavond een gevecht tnsschen passagiers 3de klasse. Toen de trein Giesennieuwkerk naderde werd door een mede-passagier aan de noodrem getrokken terstond was de trein tot staan gebracht en werd van het gebeurde proces verbaal opgemaakt, nadat de twistzoekenden gescheiden waren. Een en ander veroor zaakte een kwartier vertraging. De storm, die Dinsdagnacht over de Middellandsche Zee heerschte, is buitenge woon hevig geweest. Te Oran is een vuurtoren en tal van andere hoogstaande inrichtingen verwoest. Verscheidene schepen zonken en andere be liepen gioote schade. Ettelijke zeelieden kwamen in de golven om. Te Rotterdam kreeg des nachts een vrouw op hare kamer twist met een 16 jarigen jongen, over de betaling van geld, waarop zij meende recht te hebben. Toen zy het geld niet kreeg, nam zij een brood mes en bracht daarmede den knaap een hevigen steek in de maagstreek toe. De daderes werd naar het politiebureau gebracht en de knaap verbonden. Te Weenen is uit Bukarest bericht ontvangen, dat de onlusten veroorzaakt door den opstand van de boeren nog op verre na niet bedwongen zijn. Te Bradisero in het district Gory hebben ze bairicades opgeworpen en een cavalerie- charge afgeslagen. Een generaal, een kolonel en verscheidene officieren zyn gewond en vele soldaten ge dood. Vrouwen en kinderen bevonden zich onder de strijdenden. Een koopman van Malta, onlangs te Marseille aangekomen, beeft de ontvangst van den heer Chamberlain te Malta bijge woond en vertelde het volgende De afgevaardigden van Malta, allen van Italiaausche afkomst, zijn naar den minis ter van koloniën gegaan, om hem te vragen de draconische maatregelen, die onlangs in gevoerd zyn, te verzachten. De heer Chamberlain antwoordde droogjes, dat niets veranderd zou worden. >Gy zyt Engelscbe burgers", zeide hij, >gjj geniet dus de vrybeid van een Engelsch

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2