1 Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand. Marktberichten. berghe Janssens, lid der Ged. staten, te Hulst, J? M. Kakebeeke, lid tier Provinci ale staten, te-Goes, W. J. Vader van 's-Gravenpolder, lid der Provinciale staten, te Wissekei ke, en mr. J. P. Cau, president derarrondissements-rechtbank,teZ:erikzee. Thans zullen wel spoedig plaatselijke comite's gevormd worden. Aan belangstelling en steun zal het die zeker wel niet ontbreken. Jhr. Mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg heeft zich bereid verklaard ais eero-voorzitter op te treden. M. Ct. Voor de tijdelijke waarneming van het vacante grenskantoor der le categorie te Kapeilebrug is, met ingang van 29 dezer aangewezen de kommies-verificateur 2e cat. Th. G. van Silfhout te Terneuzen. In de eerste plaats voDd hij het on aangenaam, dat de hooge prijzen juist werden toegewezen aan buitenlanders, maar ten andere was het hem gebleken, dat by de tegenwoordige regeling misbi ui keu mogelijk zijn en dat er ook feitelijk bedrog wordt gepleegd. Het was hem bekend, hoe een inlandsen veulen naar het buitenland werd ver voerd en daar opgefokt, om later als buitenlandsch paard naar de invoerpremiën tb dingen. Verandering daarin achtte spreker zeer gewenscht. De voorzitter wees er op. dat men naar veler meening tot dusver hier te landt) nog geen voldoend aantal manne lijke fokdieren heeft en daaiom de invoer van vreemde diereu primeert. Komt.daar- daarooor de premie aan buitenlanders, de gevolgen, de verbetering van de paarden fokkerij, komen toch ten bate van de fokkers hier te lande en daardoor wordt het doel bereikt. Het andere bezwaar zal door het Hoofd bestuur worden onderzocht en overwogen. Men vermoedt in 's-Gravenhage, dat het huwelijk der Koningin op een Donderdag zal plaats hebben. Tevens gaan geruchten dat het tusschen 28 Januari en 4 Februari zal worden voltrokken. Wordt dit bevestigd, dan zou dus Donderdag 31 Januari de plechtigheid plaats vinden. De vreemde vorsten en vorstinnen kunnen t6gen den Maandag te voren verwacht worden, om Vrijdag daaraanvolgende weder te vertrekken. AXEL, deu 20 November 1900. Alhier is jl. Zondag eene afdeeling op gericht van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, aanvankelijk met 8 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren L. B. A. Rolff Jz., voorzitter M. L. vao Ves- sem, vice-voorzitter, beiden te AxelA. J. Geerards te Koewacht, secretarisJ. A. Lijppens te Zuiddorpe, penningmeester, en C. T. Dieleman te Axel, gewoon bestuurslid. De afdeeling zal den naam dragen Axel en omstreken. In den toestand van den bg de vecht" partij te Overslag zoo deerlijk mishandel den De Meg is thans een verandering ten gunste gekomen, zoodat de geneesheer alle hoont, heeft hem in het leven te houden. Hij bevindt zich nog steeds ten huize van Van Alten doch men hoopt hem deze week naar zjjne wooing te vervoeren. De verdachten die te Gent in voorloop! ge hechtenis zaten zijn op vrije voeten ge steld. Het onderzoek wordt door de Belgische en Nederlandsche justitie nog voortgezet. Zaterdag zijn eenige personen van wie men denkt dat zg iets kunnen weten, te Mid delburg voor den rechter van instructie ge weest en morgen heeft te Gent weder een verhoor plaats. De provinciale commissie voor aanbieding van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin, tei gelegenheid van Haar huwelijk, is thans in Zeeland gevormd en bestaat uit de beeren W. A graaf van Lijnden, lid der Ged. staten, voorzitter, te Middelburg, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lid der Ged. staten, secre taris-penningmeester, te Middelburg, mr. P. C. J. Hennequin, lid der Provinciale staten, le Aardenburg, L. J. M. van Waes Bg eene familie in de Willem-Barend- straat te Utrecht werd een doos met appel bollen bezorgd. Daar er door geen der huisgenooten iets van dien aard besteld was, zeide men den knecht, dat het zeker eene vergissing was. Doch de kuecht had het juiste adres op een stukje papier bjj zich. Daar men niet kon vermoeden dat iemand de lekkerng bij wijze van verrassing had gezonden, werd de doos voorloopig opzjj gezet. Een paar uur later werd een tweede doos bezorgd van precies denzelfden inhoud, doch van een anderen confiseur. Ook deze knecht wist zeker, dat hij aan het goede adres was Vermoedende dat er iets niet in den haak was met deze verrassingen, werd bij de leve ranciers een onderzoek ingesteld wie de appelbollen besteld had. Was de bestelling inderdaad aan het juiste adres bezorgd, dan wist men ten minste wien men voor die attentie bedanken kon. Doch wat bleek? Bij den eersten leve rancier was den vorigen dag een jongeheer geweest van ongeveer 12 jaar, die een stuK chocolade van 25 cent had gekocht en de appelbollen had besteld, die den volgenden dag da >r en daar moesten worden bezorgd. Het stuk chocolade zou hij maar meenemen en alles moest op de rekening. De leve ranciei vermoedde niets kwaads, en zag du; .leemd op toen hg vernam, dat hij het slachtoffer was geworaeft van een jeugdigen maar slimmen oplichter. Bij den tweeden leverancier was het precies eender toegegaan. Daar had het veelbelovend jongmensch een hart van borst plaat bemachtigd. U. D. Een bewoner van Oranjedorp, nabij Emmen, wordt sinds eenige weken vermist. De man was in Duitschland werkzaam en wilde tgdelijk een bezoek brengen aan vrouw en kind in de veenkolonie Oranjedorp. Men werd verwittigd vati zgn vèrtrek, terwijl tevens berichten inkwamen van het eerste ïlte zijner reis. Van het latere weet uien niets, maar de man kwam niet te Oranjedorp. Ijverige nasporingen leidden tot niets. Omtrent het te Goes met een dienst bode gebeurde woidt nu door de »G. Crt.' gemeld dat het geheele verhaal van het in 't water gooien door haar van A. tot. Z. gelogen is, en dat zij dit ten slotte heeft bekend. Maar was zij dan niet nat, toen zij 's avonds thuis of in raar dienst terugkwam. Als droog sterveling kon zg toch moeilgk de menscheri zoo'n yertelling opdisschen -- Een hoogleeraar van de Utrechtsche hoogeschool zal op het parket te Breda een scheikundig en microscopisch onderzoek in stellen naar de herkomst van een roode vlek, die op de mouw van den verdachten schilder is gevonden. Men acht het mogelijk dat dit een bloedvlek is. Te Sraallingerland. in Friesland werd een vrouw door een wielrijder aangereden, waardoor zij zoo hevig schrikte dat zg wel dra den geest gaf. Door de rechtbank te Kuttenberg was de Israëliet Leopold Hulzner ter dood ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan den moord op een jong meisje Hruza, doch dit vonnis was door het Hof gecasseerd. Het nieuwe proces heeft 17 dagen geduurd en de jury heeft Hulzner met algemeene stem men schuldig verklaard aan den moord op twee jonge meisjes, waarop het Hof het doodvonnis heeft uitgesproken. Het is koning Alexander van Servië geweest, die van de Oosteorijksche verzeke ringsmaatschappijen de eerste weigering kreeg op een aanvraag om verzekering, 't Gold een postje vari slechts 250.000. Genoemde koning zou zich met zgn vader hebben verzoend. Op voorwaarde dat Milan niet in Servië komt en zich evenmin in Oostenrijk vestigt, zal het jaargeld, dat de zoon aan papa heeft toegestaan van 300.000 tot 500.000 fres worden verhoogd. Nog altijd spoorwegrampen. De maand November 1900 /al met een zwarte kool in de geschiedenis van het spoorwegwezen ge boekt worden. Alweer toch valt een ernstige ramp te vermelden, ditmaal in Zuid-Frank rijk, waar de groote exprèstrein van Parijs naar Bordeaux bij Dax door een aarden dam zakte. Het ongeluk had Donderdag tegeu den middag plaats, juist toen de reizigers in den restauratiewagen zatèn voor het ont bijt. Ongelukkig heeft juist deze wagen het meest geleden, daar van de 30 passagiers 16 het leven verloren en de anderen ge kwetst- werden, terwgl de kellner van schrik krankzinnig is geworden. De 4- passagiers die in hun coupé waren blgven zitten, zgn zijn ongedeerd de gekwetsten zijn naar Bayonue gebiacht, onder hen bevond zich de heer Donbrowsky uit Kieff, die hoewel hjj zwaar gekwetst was; het lgk van zgn vrouw vergezelde. Men zegt dat zich onder de dooden zeer hooggeplaatste personen bevinden. Men noemt het buitengewoon Italiaansche ge zantschap, dat naar Madrid gaat om de troonsbeklimming van koning Victor Emma nuel mede te deelen, den gezant van Peru te Madrid en het gezin van een aan dat gezantschap verbonden Peruaan. Een later bericht meldt dat nog twee van de gewonden zijn overleden tot deze twee behoort de hertogin van Canovaro, de vrouw van den bij het ongeluk omgekomen buiten gewonen Italiaanschen gezant. M. Ct. Aan het Smolna-instituut te St. Pe tersburg moet een vergiftiging op groote schaal hebbeD plaats gehad. Naar gemeld wordt zgn daar vierhonderd personen ziek geworden en vertoonen zich bij hen kram pen en verlamming van de ademhalings- werktnigen. Er wordt beweerd dat de vergiftigings verschijnselen zich vertoond hebben na het gebruik van een dessertvermoed wordt, dat een bakker, die vroeger leverancier van het instituut was, de spijzen heeft vergif tigd om zich te wreken over de opzegging van het contract. Uit New-York wordt gemeld dat alle treinen Vrijdag uren vertraging hebben ondervonden tengevolge van een blizaard. De sneeuw lag 4 voet dik en de sneeuw ploegen moesten de geheelen nacht in den kouden guren Oostenwind werken om de wegen weder vrij te maken. Op sommige plaatsen was de sneeuw 10 voet hoog gestoven en twee locomotiever. werden er gewoon onder begraven. In de stad New-York zelf ligt niet veel sneeuw, maar het vriest er hard, De volgende week zullen te Londen in het openbaar verkocht worden een regen jas en een vaas gevonden in het huis van De Wet, toen dit in brand werd gestoken een paar schoenen van mevrouw Cronje en een horloge, toebehoorende aan een neot van generaal Joubert, tot achttien maanden gevangenisstraf en 1000 pd. st. boete. Bij uitbetaling moet hij 18 maanden langer in de gevangenis blijven, ]De zoons werden beiden tot 18 maanden veroordeeld. In een dorpje nahg Coburg zijn bij een brand, die vijf huizen vernielde, drie brandweermannen verongelukt door het in storten van een muur. Te Kanton zgn weer eens 200 a 300 Ruizen afgebrand. Van 1 tot 15 November 1900. Ilulst. Huwelijks-Aangiften. 3. Alphou- sus Augustinus Malefason, 24 j-, jm. en Mathilda Virginia de Kort, 25 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 3. Johannes Beerens (van Lisse,) 29 jjm. en Clemen tina Maria van Overloop, 22 j., jd. Geboorten. 6. Julia Maria Christina, d. van Augustinus Alexander Kramers en Leonia Lucia de Bruijn. 7 Rosalia Apolonia, d. van Aloijsius Leonardus de Witte en Petronella Jacoba Lossie. 14. Christina, d. van Aloijsius Baart en Maria Louisa Sponselée. 15 Lucia Maria Louisa, d. van Antonius Johannes Lijbaart en Jean- netta Maria Janssen. Overlijden. 4. Charles Ludovicus Heij- man, 73 j., woduwn. van Isabella Mat- thijasec. 9. Pieter Jan Francies Schelf hout, 80 j., weduwn. van Maria Coleta Mengels. 12. Paulina Adriana Poelman, 81 j.. wed. van Johannes Jacobus Boo- gaart.' 13. Anna Maria de Witte, 74 j., wed. van Cornells do Witte. Overslag. Geboorten. 2. Arthur Leonar dus, z. van Joannes Baptista Apers en Maria Felicita de Mulder. Overlijden. 13. Juliane Audenaerd, 75 j., d. van Jacobus Francies en Marie Jacoba Hillaert, (beiden o vet leden.) Koewacht. Geboorten. 2. Hector Do- mien, z. van Henricus de Caluwe en Maria Josephine Ceelaert. Cyrilles, z. van Aloij sius Dominions de Vos en Maria Ludovica Janssens. 7. Augustus Bernardus, z. van Dominicus van Hecke en DelphinaMarA Pica vet. 11. Tbeophiles Aloisius, z. van Alpbonsius Anthonius van Damme en Maria Levina van Regen mortel. Overlijden. 13. Cyrilles de Vos, 11 d., z. van Aloijsius Dominicus en Maria Lu dovica JansseDS. /inuinslnir. Huwelijks-Aangiften. 1. Jacob Oostdijk, 57 j., weduwn. van Helena Buijze, en Neeltje de Putter, 53 jwea. van Jacobus Cove. 8. Abraham den Decker, 53 j jm. en Jozina de Pooler, 55 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 15. Jacob Oost- dijk, 57 j., weduwn. en Neeltje de Putter, 53 j., wed. Geboorten. 1. David, z. van Pieter Bak ker en Mecbelina Bareman. 5. Jan Abra ham, z. van Jan Dees en Gerritje van Liere. 6. Anna Maria, d. van Cornelis Elve en Anna Adriana Moens. 8. Klazina Hen- drina. d. van Flip Priester en Passira Hendrika Houg. 13. Janneke Maatje, d. van Salomon de Mul en Leijntje de Regt. O vei lijden. 1. Piecer Hendrik de Visser, 45 j eebtg. van Cornelia Johanna Geel- hoedt. 10. Anthonia Platteeuw 71 jwed. van Marinus van Pieubroek. Zuiddorpe. Geboot ten. 11. Mat „ha Maria d. van Alfons GLjsel en Dominica Ver strepen. Overlijden. 9. Adriaan Seghers, 67 echtg. van Dominica Aerts. Drie de Wets, vader en twee zoons en familie van den beroemden generaal, zijn door de rechtbank te New-Castle ver oordeeld. Zg werden beschuldigd de Boeren geholpen te hebben bg de expeditie naar Zoeloeland. De Wet senior werd veroordeeld A xel, 17NOV. Ter Graanmarkt van 'reden (Zaterdag) waren de prijzen als rolgtTarwe t 8,50a f8,70 Wintergerst a 8,10 a f8,25 Zomergerst I 7,25 a f 7,50, Roage f 7,50, a f7,60, Erwten f9,50 a f 10,— Paardenbponen f 0, - a 0,— Ha ver t 6,50a f7,— Koolzaad f af Boter f 1,10 a f 0,— per kilo EiereD, ƒ1,30 per 26 stuks. Gent, 16 NOV. Graanmarkt De prijzen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo, Tarwe 16,25, rogge 14,75 gerst 17, haver 16,75 tot koolzaad j— l'jnzaad

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3