Binnenland. Landbouw. uit, de nabijheid van het bezette gebied zouden teruggeroepen worden. Verdere expedities zouden dan zijner zijds uitblijven. - In het debat over de toepassing van de wet op de kerkelijke vereenigin- gen heeft de Fransche regeering een tweede votum van vertrouwen gekregen met 366 tegen 192 stemmen. Door minister Millerand is aan de Fransche Kamer aangeboden het wets ontwerp, dat hij in zijn rede te Lens aangekondigd had en dat een regeling zou treffen voor het uitbreken en het verloop van werkstaking door scheids rechterlijke uitspraak tot zekere hoogte verplichtend te stellen, en over het neer leggen van den arbeid bij meerderheid van stemmen te doen beslissen. De bedoeling is niet om by de wet tot arbitrage te verplichten, doch bij het aangaan der dienstbetrekking zal tusschen arbeider en patroon moeten worden over eengekomen of die verplichting zal be staan of niet. Vandaar dat art. 1 luidtIn eiken ijver heids of handelsinrichting, waar minstens 80 arbeiders of bedienden werkzaam zijn zal een gedrukte mededeeling aan iede- ren arbeider of bediende, worden ter hand gesteld, waaruit dan zal kunnen blijken of twistpunten over de arbeids-voorwaar- den tusschen de eigenaren dier inrichtin gen en de arbeiders of bedienden al of niet zullen onderworpen zijn aan scheids rechterlijke uitspraak, zooals die bij deze wet is geregeld. Is het eerste het geval, dan wordt men drie dagen na het in dienst treden geacht over en weer goedgevonden te hebben zich naar de bepalingen dezer wet te gedragen. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de commissarissen der Ko ningin in de provinciën een schrijven ge zonden, waarbij zij worden verzocht hem mede te deelen, of en, casu quo, voor welke gemeenten in hun provincie, in verband met de uitkomsten der laatste volkstel ling en met het bepaalde in art. 3 der ge meentewet (dat dezelfde persoon burge meester kan zijn van meer dan een ge meente, mits de bevolking van geen dier gemeenten 5000 zielen te boven ga, de gemeenten aan elkander grenzen en hun gezamenlijk zielental 10.000 niet over treft), ontslag van burgemeesters noodig is, tot een verbond met ons hof over te halen. „Men moet aan niets wanhopen eraaf, zeide Nikolaas, die dadelijk begreep, tegen welken prijs het brabactsche sieraad veil was, »hoe veel is er in de wereld niet mogelijk, wanneer men het niet voor onmogelijk houdt I" De gezant was innerlijk vei heugd over die woorden. »Vriend," zeide hij, »houdt gij het verbond voor mogelijk, nadat het geheele hof er zich tegen verklaartna dat de kardinaal en de markiezin mij het tegendeel verzekerd hebben Nikolaas bedacht zich een oogenblik, en ging in den geest alles na, wat hem reeds gelukt was. Dit gaf moed. „Wan hoop niet, hoe moeilijk het ook moge schijnen I" zeide hij tot den gezant. „Viiend I" riep deze verheugd uit >hoe veel het kosten moge, gelukt bet verbond, zoo zal het mij gelukken, u zulk een sluier als belooning aan te bieden. Indien ik den vurigsten wensch mijner keizerin kan vervullen, zoo zal zij mijne bede om een sluier Diet onver vu ld laten." J .i.s hadden beide diplomaten elkan de begrepen. Men zette het gesprek verder voortNikolaas werd van alles onderricht. Hij beloofde zijnen invloed bij den kardinaal te zullen gebiuiken en de giaaf wederkeerig bij de keizerin, Wordt vervolgd.) Najaarsvergadering van het Hoofd bestuur van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeelandgehouden te Middelburg den 8sten November 1900. Van het Uitvoerend deel is afwezig de heer J. J. van Weelwegens familieaan gelegenheden alle afdeelingen zijn door twee afgevaardigden vertegenwoordigd verder zijn tegenwoordig de Directeurvan het Rijkslandbouwproefstation te Goes, de Rijkslandbouwleeraar en de Zuivelconsu- lent in deze provincie. Na de opening met een woord van welkom aan de aanwezigen wijst de Voor zitter er op, dat deze vergadering de eerste is Da het bekend worden van de verloving van Hare Majesteit de KoninginBescherm vrouw dezer Maatschappij. Hij stelt daarom namens het Uitvoerend deel voor Hoogsl- dezelve per draad den gelukwensch van het Hoofdbestuur over te brengen, welk voorstel, geestdriftig toegejuicht, onmid dellijk ten uitvoer wordt gebracht. Het verzonden telegram luidt Aan Hare Majesteit de KoningiD. De afgevaardigden van het Hoofdbe stuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw eD Veeteelt in Zeeland, voor de eerste maal te Middelburg ver gaderd na het heuglijk bericht Uwer Maje- steits verloving geven aan de Hooge Be schermvrouw hunner Maatschappij de ver zekering vaD hunne warme belangstelling id deze voor het levensgeluk Uwer Maje steit zoo gewichtige gebeurtenis, die ook aan bet Vaderland teD zegen moge strekken. Hierop ontving de voorzitter, nadat de vergadering reeds gesloten was, het vol gende antwoord Hare Majesteit de Ko ningin betuigt de Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zee land Hoogstderzelver dank voor de aan geboden gelukwenscheu. De adiudant van dienst VAN HOOGSTRATEN. 2. De notulen der zomervergadering van hel Hoofdbestuur worden onveianderd 3. Naar aanleiding van vroeger geno men besluiten, enz. wordt medegedeeld, dat er geene klachten over de verzending van het Maandblad werden gehoorddat aan den Directeur-Generaal, chef van de afdeeling Landbouw gevraagd is om do Verslagen der proefvelden weder in het laatst van Januari te doen verschijnen, in plaats van iD April, zooals dit jaar het is geweesten dat het Uit voerend deel geen heil ziet om gehooi te geven aan den wensch »dat de geboorte van ingevoerde heDgsten in het buitenland moet blijken uit het veulenboek," dewijl met dat veulenboek toch allerlei knoeie rijen kunnen plaats hebben. - Na eenige bespreking sluit zich de vergadering aan bij dit advies van het Dagelij nsch bestuur. 4. Besloten wordt in 1901 eene ten toonstelling te Middelburg te houden, naast de gewone afdeelingstentoonstelling, van paarden, tunderen, enz., die bij keuringen of tentoonstellingen reeds prijzen verwor ven hebben, om daardoor een overzicht te krijgen van de resultaten van hetgeen Rijk, Provincie en Maatschappij gedaan hebben voor de bevordering van de belangen van Landbouw en Veeteelt. Voor deze keur- tentoonstelling, wordt door de Maatschappij eene som uitgetrokken van 1000, - men zal zich verder wenden aan de Provinciale Staten, aan de gemeente Middelburg en ook aan particulieren met net verzoek deze tentoonstelling door ruime geldelijke ondersteuning mogelijk te maken. 5. Aan ieder der vijf onderwijzers uit Zeeland, die dit jaar de landbouwakle verwierven zal eene gratificatie worden uitgereikt van 25, Omtrent de voor waarden onder welke in het vervolg deze gratificaties verleeDd zullen worden zal in de volgende Hoofdbestuursvergadering eene nieuwe regeling worden vastgesteld. Aan de leerliDgen der landbouwcursus sen, die hun diploma verwerven, zal door de Maatschappij een boek vereerd worden 6. De afdeelingen der Maatschappij zullen voortaan de kosteD dragen vao het frankeeren van het Maandblad. De subsidie van ƒ25,— voor den pro vincialen veearts op Noord Beveland blijft gehandhaafd. 7. Met algemeene stemmeD (een blanco) wordt de heer mr. P. C. J. Hennequin herbenoemd als voorzitter der Maatschappij, welke hetrekking hij aanneemt. Met algemeene stemmen wordt de heer J J. van Weel herbenoemd als af gevaardigde der Maatschappij naar het N. L. C. Met 13 van de 19 «temmen wordt heet H. J. Dorst Lz. te St. Annaland benoemd tot lid der Keuringscommissie ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. J. Labrijn. 10. Voor ingevoerde hengsten zullen in Januari uitgeloofd worden twee prijzen ieder van ƒ1000,-, twee van ƒ800,— en één van ƒ600, 11. De cursus in bet hoefbeslag is af- geloopon. De kosten bedragen in twee jaar 3855,70 waarvan ƒ2800— gevonden wordt uit subsidies van het Rijk, de Pro vincie en den Wilhelminapolder. Er slaag den 51 leerlingen in het verkrijgen van een diploma, dat uitgereikt werd na een examen afgenomen door de hh. VaD Rijssel, districts veearts te Dordrecht, J. de Vries, plaatsvervangend districtveearts te Zalt- bommel, Van Horsenonderwijzer iD het hoefbeslag aan de veeartsenijschool te Utrecht, en Larmeriewachtmeester aan de Rij- en hoefsmidschool te Amersfoort, aan welke commissie van examen de secre taris der Maatschappij als secretaris was toegevoegd. 12. Yorkshire varhensaangekocht te Frederiksoord zijn thans ingevoerd in vijf afdeelingenvoortaan zijn goede exem plaren te bekomen in den Wilhelminapol der, voortgesproten uit ouders door den heer Hankendirecteur van dien polder, rechtstreeks uit Engeland iDgevoerd. 13. Voor de bevordering der paarden fokkerij heeft de Provincie voor ieder der twee volgende jaren eene subsidie verleend van ƒ2350.- van den Minister werd 1100. ontvangen boven de reeds vroe ger toegekende som. Omtrent een voorstel van de afd. Tholen om de keurmeesters voor tentoonstellin gen te doen benoemen door het Hoofdbe stuur wordt besloten tot toepassing bij de tentoonstelling in het volgend jaar. Onderzocht zal worden of het Rijk ook subsidiën verleent voor het geven van cur sussen over paardenkennis. Na eene uitvoerige bespreking over de aanhangige wet op de Rijkskeuring van heDgsten, waarbij de voorzitter verklaart een bepaald tegenstander te zijn van keu ring op bouw, gang en stand, wordt met algemeene stemmen besloten, dat meD aan de provinciale keuring, zooals die thans is ingericht, de voorkeur geeft boven de voorgestelde rijkskeuring, tei wijl indien de rijkskeuring komen moet, 11 van de aan wezigen naast eene keuring op erfelijke gebreken, eene keuring wenschen op bouw gang en stand en 8 zich daartegen ver klaren. 14. De zuivelconsulent geeft een ver slag van zijDe werkzaamheden sedert de laatste algemeene vergadering waarvoor de voorzitter hem dank zegt, terwijl hij de aanwezigen aanspoort om hel houden van zuivelcursussen, zooveel mogelijk te helpen bevorderen. 15 In de Provincie zijn naast eene win terschool te Goes thans 17 wiDtercur sussen voor landbouwkunde, die bezocht worden door 204 leerlingen voor vijf dier cursussen worden de leden benoemd van de Commissie van Toezicht. Aan de heereu Swaving en Vorsterman van Oyen wordt dank gezegd voor hunne bemoeiingen om betere voorwaarden ic 't leven te roepen voor de aanbesteding van meststoffen en voedermiddelen, 16. Van de verslagen der afdeelingen zal gebruik gemaakt worden bij het voor bericbt van den almanak. 17 Tegen het advies van het Uit voerend deel van het Hoofdbestuur is door Gedeputeerde Staten het nieuw ontworpen Reglement van de afdeeling Zeeland van het N. R. S. overanderd ter goedkeuring voorgedragen aan de Provin ciale Staten. In dat Reglement toch wor den hoogere prijzen uitgeloofd aan Ver- eenigingen, die een stier aanschaffen, dan aan particulieren. Dit werd door het Uitvoerend deel afgekeurd, omdat parti culieren bij aankoop en verlies steeds in ongunstiger conditiën verkeeren dan ver- eenigingen. Deze meening vindt algemeene instemming bij de vergadering, terwijl een der aanwezigen nog mededeelt, dat die bevoorrechting van vereenigiDgen in eene vergadering van de afd. Zeeland van het N. R. S. is aangenomen met 13 tegen 9 stemmen, terwijl er onder die 13 nog 6 zijn, die geen rundvee houden. De voorzitter betreurt het, dat het Gedeputeerd college zich zoo weinig rtcht naar de op aanvrage gegeven ad viezen van het Hoofdbestuur. Mededeeling wordt gedaan van eene ongunstige beschikking der hooge regee- riDg op het vei zoek van de afdeeliDgen Hulst en Oostburg dezer Mij. om voor Zeeuwsch-Vlaanderen openhandel te be- komen met België. 18. Andermaal wordt aangedrongen om bij de Regeering aan te vragen om de fairbanken voor het wegen van beten te doen ijken. Besloten wordt aan de Provinciale Staten aan te vragen om de Provinciale keuring bij invoer van vee in deze pro vincie op den ouden voet te herstellen, omdat op verschillende plaatsen gebleken is, dat het inbreken van mond- en klauw zeer onder het rundvee een gevolg is van den invoer van vee uit andere piovincies. De heer Swaving waarschuwt tegen het gebruik van eene meststof, die als kal- niet in den handel wordt gebracht en ruw kalizout is, dat te veel chloor bevatverder maakt hij opmerkzaam, dat bij den aankoop van superphosphaat en ammoniak-superphosphaat meer gelet moet worden op de strooibaai heid dan op hel vochtgehalte, omdat het zich kan voordoen, dat bij een zeer laag vochtge halte de strooibaarheid veel te wenschen kan overlaten, ten slotte brengt hij een monstersteker en eene verpakking voor monsters ter tafel, die door de aanwezi gen met belangstelling worden gezien en over welker doelmatigheid het oordeel algemeen zeer gunstig is. Daarna wordt de vergadering met de gewone plichtplegingen gesloten. Mr. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secretaris. Blijkens een in de St. Ct. van Vrijdag no 269, medegedeelden staat, kwamen in de maand October in de provincie Zeeland 246 gevallen voor van mond- en klauw zeer bij herkauwende dieren en varkens, bij 66 eigenaars, en wol in de volgende gemeentenSt. Annaland 16 (2), Axel 4 (1), Biervliet 59 (4), Bruinisse 30 (1), Cad- zand 9 (1), Clinge 21 (3), Dreisohor 24 (2), Duivendyke 25 (1), Graauw c. a. 15(2), Gioede 9 (1), Hengstdijk 2 (1), Hontenisse 12 (4), Hulst 31 (4), IJzeDdijke 17 (1), St. Jansteen 22 (2), Kattendijke 48 (1), Kerkwerve 38 f2), Koewacht 53 (5), St. Maartensdijk 44 (2), Nieuwerkeik 9 (1), Noordgouwe 17 (3), Oosterland 15 (1), Oss6nisse 27 (3), Ouwerkerk 5 (1) St Phi- lipsland 19 (2), Sas van Gent 2 (2), Schoon- dijke 25 (1), Stoppeldijk 23 (3), Wisse- kerke 36 (1), Wolfertsdjjk 36(1) Zierikzee 13 (3), Zonnemaire 40 (4). Nog kwamen in onze provincie 2 gevallen voor van vlekziekte der varkens, bij 2 eigenaars, nl. to IJzendijke 1 (1) en te Tholen 1 (1). In het geheele rijk kwamen 15356 (808) gevallen vaD mond- en klauwzeer voor eD 127 (64) gevallen van vlekziekte. De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden de eigenaars aan, de andere cijfeis bet aantal gevallen. Gisteren werd te Hulst in »Het Wapen van Zeeland" onder voorzitterschap van den heer J. Vogelvanger eene alge-

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2