(üemengd Nieuws. - Wie in deze dagen een kijkje gaat nemen aan de onderscheidene plaatsen waar de suikerbeten ter verzending naar de verschillende fabrieken, moeten afge leverd worden, voelt den polsslag van den grooten slagader van den landbouw, zoo als die op de tegenwoordige wijze wordt uitgeoefend. MilHoenen kilogrammen pas- seeren de verschillende weegbruggen, tal van wagens rijden van den morgen tot den avond af eu aan, om de suikerhouden de wortels op de plaats van bestemming af te leveren. Vooral loopt het in 't oog welke massa'.-, worden afgeleverd tegen den tijd dat hier aan het station "net hek wordt geopend. Tot vjjftig wagens toe staan dan gereed om het ladingsterrein van den spoorweg binnen te rijden. Ieder wil dan do eerste zijn en dat er daarbij minder aardige tooneeltjes ter aanschouwing gegeven wor den en dat er dikwijls woorden uit de monden der wagenmenners vloeien, die in geen enkel fatsoenlijk woordenboek zijn te vindon, laat zich begrijpen, als men be denkt, dat de wagens zoo dicht op elkan- j der staan, dat de wielen elkaar raken en van geen uitwijken naar links ol rechts sprake kan zijn. Het verkeer over den toe gangsweg Daar het ladingsterrein van den spoorweg is op die oogenblikken totaal gestremd. Nu is het wel te begrijpen, dat er bij de aflevering der boten eenige baast, of liever spoed betracht wordt, om de een voudige reden, dat, wanneer de landbouwer zijne beten heeft afgeleverd na weging op de fairbauk, dezelve voor rekening van den fabrikant zijn, zoodat schade door vorst of anderszins bem niet meer deren kan, doch de veronderstelling ligt voor de hand, dat men veel beter deed op oogen blikken wanneer vele wagens tegelijk aankomen, met eenvoudig queue te maken, dat wil zeggen, als alle wagens geregeld acbter elkander geplaatst werden, dan kon bij opening van het hek de goheele trein zich in beweging stellen en ieder werd op beurt van aankomst gelost. Hierbij komt nog, dat alsdan het werk zeer geregeld zou gaan en bij slot van rekening de wagens over bet geheel genomen veel f spoediger om nieuwen voorraad konden vertrekken. Men deelde ods mede dat op een der dagen, van de vorige week de hulp der politie moest worden ingeroepen om orde te brengen in den warwinkel. Bjj toepassing van net raiddel hetwelk wij hierboven in overweging geven, kan zulks onmogelijk voorkomen En dat is dunkt ons, toch ook veel beter. Met ingang van 15 dezer is de in voer van Nederlandsche melkkoeien langs de tolkantoien Santvliet en De Clipge tot nader order verboden. In een dezer nachten weid in het Noord-Brabantsche dorp Huibergen op twee plaatsen ingebroken, waarbij de die yen op ongehoord brutale wijze te werk gingen. Bjj een landbouwer braken zij de kast open in de kamer waar de menschen sliepen en ontvreemdden ruim 100 gulden, plus verschillende gouden voorwerpen, ter wijl zjj bjj een ander ingezetene het ge slachte varken uit den kelder haalden. Bij laatstgenoemde werd de dienstbode wakker doch een der dieven hield onder doodsbe dreiging bij haar bed de wacht, tot allen vertrokken waren. Van schrik lag het meisje des morgens nog bewusteloos. Nabjj Steenwjjk werd dezer dagen een zesjarig knaapje, dat van school naar huis ging, even buiten de Oosterpoort door eenige voorbijkomende.kermisreizigers op gepakt eu in hun kermiswagen gestopt. Gelukkig werd dit gezien door een paar personen, die terstond de maréchaussees waarschuwden en dezen wisten het knaapje dat vreeseljjk schreide, spoedig te bevrijden zoodat eene ontvoering werd voorkomen, De ontvoerders krijgen, hopen wij, een zware strafwant wia zegt welken nood- lottigen invloed die oogenblikken van angst door het knaapje uitgestaan, op zijn volgend leven zullen uitoefenen 1 Gisteren is nabij het station te Utrecht een man door den trein overreden en gedood. Te Winschoten is een aanval gedaan op de politie. Vier boerenknechts uit Ékamp vielen een brigadier en een marechaussee onverwacht aan, waarna een verwoed ge vecht begon, waarbij de brigadier zijn ka rabijn verloor, bij de keel werd gegrepen en be; haalde malen op het hoofd werd ge slagen de nestels van de uniform werden verscheurd, de jas en pet in stukken ge sneden. Drie der belhamels werden gearresteerd en naar het buis van bewaring overgebracht Te 's-Gravenhage geraakte Donderdag avond een beer onder de stoomtram. Tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuis is hij reeds overleden. Ooggetuigen verzekeren, dat de, reeds bejaarde en zeer bijziende man tegen de machine was geloopen. Te Anna-Paulowna (N.-Et.) wilde een negen-jarig meisje met haar broer meerijden op een Uar met steenen. Het kind had het ongeluk erat te vallen, waarbij de kar over het bovengedeelte van het lichaam ging en een handje verbrijzeld werd. Ofschoon on middellijk geneeskundige hulp werd inge roepen, is het kind aan de gevolgen bezweken. Te Rotterdam sprong een jongen, bevreesd voor een pak slaag van zijn vader, uit het raam der eerste verdieping. De knaap werd met verschillende kneu zingen naar het ziekenhuis gebracht. Men schrijft uit Parijs aan het weekblad Op voor Transvaal d.d. 7 Nov. De ontvangst, die Kruger bij zijn aan komst in Frankrijk zal ten deel vallen, zal ongetwijfeld de stoutste verwachtingen van alle Nederlanders overtreffen. Dr. Leyds is thans hier gelogeerd in het hotel »Scribe", doch vertrekt morgen weder naar Brussel omdat, naar ik verneem ook daar ter stede de ontvangst een grootsch karakter zal dragen en alhoewel de gezant daaraan geen direct aandeel heeft, zijn ad vies toch in vele hiermede in verband staande gevallen niet kan worden gemist. Zooals men weet heeft 't »Coraité pour l'indépendance des Boerse, dat hier onder voorzitterschap van senator Pauilliat is opgericht, het initiatief genomen om pre sident Kruger een grootsche ontvangst te bereiden. De afdeeling Marseille van dat comité heeft de leidiig daarvan op zich genomen en mag op hoogst gunstige re sultaten wjjzen. Niet alleen dat uit alle groote steden van Frankrijk afgevaardig den te Marseille aanwezig zullen zijn bg de aankomst van president Kruger, doch ook uit vele andere landen, als Duitsch- land, Rusland, België, Nederland enz. zul len afgevaardigden van in 't belang der Boeren werkende comité's tegenwoordig zijn- De Gelderland zal, wanneer geen ongun stige omstandigheden tusschen beiden komen op 17 dezer te Marseille aankomen en reeds op 12 dezer zal het hoofdbestuur van het comité uit Parijs naar Marseille vertrek ken, om de noodige maatregelen te nemen. Te Marseille zal president Kruger ïogee- ren in het hötel de Noailles en den vol genden dag vertrekken naar Dyon, terwijl op de tusschen-liggende plaatsen als Avig non en Lyon de president door de ge meentebesturen zal worden verwelkomd. Te Dyon heeft zich een eere-comité ge vormd waar president Kruger wederom met eerbewijzen zal worden overladen, om vandaar op 18 en 19 Nonaar Paiijs te vertrekken, alwaar hg in het hotel Scribe zijn intrek zal nemen. Hier zal het gemeentebestuur den Pre sident officieel welkom heeten zooals in de laatste vergadering met algemeene stemmen besloten is. Feestbanketten, optochten, illu minatie, enz. enz. zullen plaats vinden om president Kruger als vertegenwoordiger van de kranige Boerennatiën eer te bewij zen Nu reeds worden op de Boulevards hier liederen verkocht met portret van Kruger enz. in de Trausvaalsche kleuren gedrukt welke liederen op populaire wijze worden gezongen, om aldus den president door het volk hulde te betoonen. Uit deze liederen blijkt ook hoezeer de Fransche natie het aanbod van Koningin Wilhelmina, om de Gelderland ter be schikking van den president te stellen, waardeert. In één woord Vooral te Parijs en te Marseille zullen de feesten het karakter van eene volksbetooging aannemen, welke minstens even krachtig zal zijn ja wellicht nog zal overtreffen al de betoogingen voor een paar jaar hier te lande gehouden bij de ontvangst der Russische officieren en matrozen, als gevolg van de tusschen Frankrjjfe en Rusland gesloten overeen komst. Van Parijs zal president Kruger ver moedelijk onmiddellijk naar 's-Gravenhage vertrekken om Koningin Wilhelmina zijn dank te betuigen voor de aanbieding van het oorlogsschip Gelderland als overtochts- vaartuig, om later Brussel en andere plaat sen in Europa te bezoeken. Op een spoorweg in Hongarije is tusschen de rails een lijk gevonden; bij onderzoek bleek, dat zich een diepe snede in de slaap vertoonde. Het lijk is herkend als dat van een handelsreiziger, die voor een waarde van 12.000 kroonen bij zich had. De ongelukkige schijnt door een me dereiziger in zijn coupé te zjjn vermoord en bestolen. In het station Choisy-!e-Roi, nabij Parijs, heeft Zondag een ontzettend spoor wegongeluk plaats gehad. Toen een lokaaltrein uit Parijs aankwam zouden de spoorwegbeambten dezen juist op een ander spoor brengen om den snel trein uit Nantes te laten passeeren zonder te stoppen, doch voor dit was geschied, stoomde de sneltrein reeds aan en botste met groot geraas op den lokaaltrein. De locomotief van den sneltrein drong in den eersten waggon, een derde klasse rjjtnig, van den lokaaltrein, die omstortte en in zijn val de pilaren vergruiselde van de perronoverkapping, welke daardoor geheel vernield werd. Het aantal dooden bij deze ramp be draagt 6, 5 mannen en een vrouw, terwijl bovendien nog tien personen meer of min der ernstig gewond werden. Het waren allen reizigers uit den trein van Nantes. Later bleek, dat het vreeselijke ongeluk ter verantwoording komt van den wissel wachter van den naastbijzijnden post. De lijken der slachtoffers zijn naar Parijs gebracht en daar in de morgue ten toon gesteld, terwijl de gewonden, na ver pleegd te zjjn, meerendeel huiswaarts ge bracht werdeD. Naar de »Pester loyd" meldt, zou koning Karei van Rumenië voor een aan slag op zijn leven on de volgende eigen aardige manier gewaarschuwd zijn. Augus tus 11. opende de bgzondere secretaris van den koning een brief met het volgend adres Z. M. koning Karei van Rumenië, Bukarest. Eigenhandig. Dit schrijven, dat uit Parijs kwam, be vatte de mededeeling dat onder de door de anarchisten veroordeelde vorsten ook ko ning Karei behoorde Daar de door het lot aangewezene, volgens zjjn zeggen, niet het hart van een moorde naar bad, wilde hij den vorst redden. Hij gaf daarvoor het volgende middel aan. Op een gegeven tjjdstip zou het gerucht ver breid worden, dat een »anarchist" drie scho ten op den vorst gelost had zonder te treffen, en dat de moordenaar ontkomen was. Op die wjjze zouden zijn sbroeders" overtuigd zijn, dat hij het plan volvoerd had, en tegelijkertijd zou de vorst gered zijn. Dag en uur werden genoemd, waarin hjj te Bucharest zou zijn, en de grootste ge heimhouding werd verzocht, om op die wijze den Vorst te redden en den ongelukki ge, die medeljjden inriep voor vrouw en kinderen. De particuliere secretaris van den Vorst heeft het schrijven aan den comrais saris van politie ter hand gesteld, en de stiptste voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Woensdagnacht heeft op de Noordzee een aanvaring plaats gehad tusschen twee Engelsche booten, waarvan een onbekend is gebleven de »City ot Vienna" zonk, met alle opvarenden, van wie slechts een gesed werd, doordien hij zich vastklemde aan een scheepsboot. De geredde klaagt dat voorbjj varende booteu hulp weigerdeu. Petersburgsche bladen melden, dat tengevolge van de hooge kolenprgzen, de Russische minister van het verkeer wezen bevolen heett, om op alle Russische spoor wegen met naphta te stoken. Volgens de Globe is sir Redvers Bul- Ier niet alleen een groot generaal en een kranig gentleman, maar ook een logisch redeneerend man op den koop toe. Onlangs gaf hg daarvan een bewijs, toen bij zjjn terugkomst in Engeland 's avonds laat nog een juichende menigte voor zijn hotel hem dwong, zich op het balcon te vertoonen, terwijl hjj liever naar bed was gegaan. »Gij zijt de beste generaal van het ge» heele Engelsche leger", schreeuwde een enthousiast, en daarop riep Sir Redvers Bulier Als dat waar is" luister dan »rechts omkeert, naar bed, goedenacht!" Uit Milaan wordt gemeld, dat het onderzoek in de samenzwering tegen het leven van koning Humbert afgeloopen is. Waarschijnlijk wordt het proces behandeld in de laatste zitting van gezworenen welke dit jaar plaats heeft. Tegen de aauleggers van den moord, die zich thans in Amerika bevinden, zal het vonnis bjj verstek gewezen worden, terwijl de zich in voorloopige hechtenis bevindende anarchisten Laner en Quinta alle als mede plichtigen van Bresci zullen terechtstaan. Malaria en muskieten. In de Berliner klinische Wochenschrift" 1900 no. 24, trekt Grawitz te velde tegen de opvatting, dat de malaria-infeetie uitsluitend door middel van muggen zou plaats vinden eu tegen de consequenties, die uit deze volgens hem nog geenszins bewezen opvatting door som migen worden getrokken. Zoo geeft Celli een menigte middeien aan de hand om muggen en hun larven te vernietigen, huu bioedplaatsen onschadelijk te maken, den mensch tegen hun steken te beveiligen, enz. Giawitz meent, dat het uoodig is, eer men tot al zulke middelen overgaat en daardoor allicht andere voorzorgsmaatregelen laat varen, na te gaan of in de gematigde zóne wel dezelfde verhoudingen bestaan met be trekking tot malaria-infectie als in sommige warme streken, bijv. in Italië. Hij heeft daarom de statistische gegevens in de jaar- ljjksche gezondheidsberichten omtrent het Pruisische leger nagegaan eu gevonden, dat in de jaren van 1884 tot 1888, toen talrijke gevallen van malaria in de legercorpsen in Oost-Pruisen en in Posen, de twee oos telijkste provinciën, bijzonder sterk door die ziekte aangetast waren. Berekent men nu voor die vier jaren te zamen het aantal gevallen in elke maand voorgekomen, dan blijkt, dat dit aantal gedurende de maanden Maart en April sterk toeneemt, om in Juni het hoogste punl te bereiken, terwijl in Juli het aantal begint af te nemen, welke daling in Augustus even snel gaat als in het voor jaar het stjjgen. Uit deze cijfers volgt, dat een uitgebreide infectie met malaria kiemen plaats vindt in het voorjaar, een tijd, waarin slechts bjj uitzondering sprake kan zijn van mugge beten, terwijl ia de heetste maanden van het jaar, waarin in den regel de soldaten bjj de manoeuvres het meest aan het steken der muggen zjjn blootgesteld, een sterk afnemen van het aantal gevallen wordt aangetroffen. Voorts wijst de schrijver er op. dat het percentage van malaria-gevallen in het leger van 1809 tot 1896 sterk afgenomen is, en meent dat dit te danken is aan betere hygiënische verhoudingen in de garnizoenen, vooral het verstrekken van goed drinkwater. De bloed-parasieten, die bjj talrijke in het water levende dieren gevonden zijn, geljjken in vele opzichten op de malaria-parasieten bjj den mensch, eu dit feit wjjst volgens schiijver op de mogelijkheid, dat, evenals de muskiet in de lucht, ook wellicht een »Zwischenwirth" van de malaria-parasiet in het water bestaat. Niet in alle sti eken be hoeft echter het water de drager der infec tie-kiemen te zjjn, evenals men zich in vele streken ongestraft aan de steken der muggen kan blootstellen. Hongkong is Zaterdag door een hovige typhon geteisterd. Een Engc-lsche kanon neerboot is gezonken. De bemanning is gered. Ook de inlandsche vaartuigen leden zwaar, lerwjjl vele Chineezen omkwamen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3