Binnenland. Landbouw. Provinciale Staten van Zeeland. Huwelijk der Koningin. Te 's Gravenhage is het bestuur gevormd van een Vrouwen comité voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Hr. Ms. aan staand huwelijk. Daarin hebben o. a. zitting barones van Harinxma thoe Slooten, geo. Collot d'Es- cury, ecbtgenoote van den burgemeester van Den Haag, als presidente; mevr. Pierson W aller, als vice-presidentemevr. Gleichman-Cort van der Linden, ecbtge noote van den president der Tweede kamer, als penningmeesteres, en jonkvr. Schorer, dochter van den vice-president van den Raad van State, als secretares. Boterwet. Door den minister van binnenlandscben zaken is eene nota van wijziging ingezonden tot verhooging van enkele artikelen der Staatsbegrooling voor 1901 in verband met de invoering der boterwet. Aan elk der Rijkslandbouwproefstations te Goes, Groningen, en Maastricht, zal zoolang het gerechtelijk boteronderzoek niet is overgebracht naar het Rijkszuivel- station te Leiden, tijdelijk een buitenge woon ambtenaar moeten verbonden wor den om te worden belast met het tweede onderzoek van elk monster, noodig inge volge het bepaalde bij art. 10 der nieuwe Boterwet. Zoodra dit proefstation gereed is, zullen verdere uitgaven noodig zijn, en een en ander eischt vei hooging van uit gaven. De ramingen zijn vastgesteld in overleg met de deskundige botercommissie. Het getal botervisiteurs wordt althans loopig bepaald op 7, aan welke beambten respectievelijk de hieronder volgende as sorts zouden worden aangewezen. Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Leiden en Delft; het overige gedeelte van Zuid-Holland, Zeeland en de helft van Nooid-Brabant, de andero helft van Noord- Brabant en Limburg, Utrecht, Gelderland, en Overijsel, Friesland Groningen en Drente. De jaarwedden dier beambten zouden ƒ800 kunnen bedragen, behalve die voor de visiteurs te Amsterdam en 's-Graven hage enz., welke, met het oog op de duur dere levenswijze in die steden, hooger zul len moeten worden gesteld, Voor de kosten van een rijkszuivelsta- tion te Leiden wordt ƒ20.000 berekend. (M. Ct.) Uit het verslag van het rijkslandbouw" pi oefstation te Goes over het jaar 1899 met net aangename bericht van den oor log te verrassen. Ongelukkiger wijze had graaf van Oron gezelschap, waaraan zij niet mocht ontbreken. Zij zond aan Niko- laas eenige regels, en verzocht hem, al werd het ook wat laat, haar af te wachten. Nikolaas was reeds bijna hersteld, en sedert eenige dagen uit het bed. Toen de brief van Paulina kwam, had hy reeds en wel op eene verrassende wijze het vertrek der afgezanten vernomen. Een persoon, die bij dit gezantschap behoorde, was bij hem gekomen, en had hem een brief gebracht van den volgendon inhoud «Mijnheer, op het punt zijnde naar En geland terug te keeren, verneem ik eerst den naam van een man, dien ik in den tuin van Drouet alleronwaardigst heb be- haudeld. Ik deed het in dionkenscbap gij waart onschuldig en ik vergoot uw bloed. Ik ga niet uit Frankrijk zonder mijn plicht te hebben gedaansta mij toe te gelooven, dat gij het mij vergeeft, en dat ik u bijgaande papieren op de Fran sche Oostindische compagnie, die jaarlijks tien duizend renten geveo, als uw eigen dom mag overgeven. Ik wil niets uit dit gehate land medenemen dan uwe ver giffenis. S. T. Brown, Esp. Nikolaas dacht edel genoeg, om den Engelscbman de papieren met de verze kering zijner vergiöenis terug te zenden blijkt dat tegenover het voorafgaande jaar, het eerste jaar ua de splitsing van het oorspronkelijke (Breda) Goes voor het jaar 1899 eene toename der werkzaamheden valt waar te nemen. Onderzocht werden 868 monsters mest stoffen, 203 voedermiddelen en 44 divers- sen, of te zamen 1210, Voorts 4232 monsters suikerbieten en 312 monsters boter. Uit Zeeland kwamen 1172 monsters van 301 inzenders, waaronder 41 ver- bruiksvereenigingen. De ontvangsten bedroegen 5060.58, waaronder zijn begrepen de openbare con- trolegelden van meststoffen en voeder middelen over 1898 434.89)de, uit gaven beliepen 3835- M Ct- In de jl. Vrijdag gehouden vergadering werd o. a. aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot verlenging van den ter mijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg Hulst Walzoorden aangenomen is het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Ossenisse om subsidie voor den aan leg van eene haven aangenomen werd het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot van 20,100 voor wegsverbetering aan den polder Nieuw- Kieldrechtaangenomen werd het voor stel tot het verleenen van een crediet aan de afdeeling Zeeland van de vereeni- ging Het Nederlandsche Ruadveestam boek ten behoeve der veefokkerijaan genomen werd het voorstel tot vereeni- ging van de nieuw bedijkte gronden in den Brakman tot een waterschap. De heeren Hennequin c. s. vroegen en verkregen ten slotte vergunning tot het doen van een voorstel, vreemd aan de orde van den dag. Dit voorstel strekte om aan de landbouwtentoonstelling, van wege de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland in 1901 te Middelburg te houden, eene subsidie te verleenen van 500 uit de provin ciale kas. Na de hierover gevoerde beraadslagingen bleek, dat het aantal aanwezige leden te gering was om een besluit te nemen, waarom besloten werd te beslissen in eene vergadering te houden op Zaterdag des ochtends te 10 ure. In die vergadering nu werd het boven genoemde voorstel aangenomen met 20 tegen 3 stemmen. De vergadering is daarna in naam der Koningin door den voorzitter gesloten. maar de Brit nam deze aan, doch zond de papieren terug. Het was bijna nacht, toen Paulina by hem kwam. Nikolaas ijlde haar te gemoet. Wat hadden zij el kander niet te vertellen 1 Hij bracht haar in zijne kamer, en >onde baar het ge schenk. Zij was verbaasd, en werd door de grootmoedigheid van den Engelschman getroffen. «Hadden wij dat geweten, dan hadden wij geen oorlog aan Engeland verklaard. De man, dien wij vervolgden, heeft u rijk gemaaat. Hij handelde mis schien even hartstochtelijk in zijne groot moedigheid als in zijne ijvorzucht, en in beide heeft hij ongelijk. Gij zijt nu rijker dan ik Nikolaas. Weet gij, wat u nu nog ontbreekt; eene schitterende loopbaan te maken «Nietszeide Nikolaas, en sloot Pau lina aan zijne borst: Ik bezit immeis alles 1" «Zult gij in dat bezit mogen blyven «Wie kan het verbieden Wie kan broeder en zuster scheiden Paulina, eene zaak onbreekt mij nogeen adelsdiploma, Dan mag ik u Hij waagde het niet meer te zeggen, uit vrees haar door de vermetelheid zijner wenscheu te beleedigeD, die Paulina ech ter door zijn zwijgen begreep. Zij leunde blozende methare wangen tegen de zijnen 6n zeide fluisterende: «gij hebt gelyk het adelsdiploma moet gij hebben. Wij zullen het vragen." Wordt vervolgd.) AXEL, den 13 November 1900. Voor een flink bezette zaal trad gister avond in kerk A. alhier de heerSnijman op. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 99 vers 1. Ds. Kapteijn leidde den spreker in. Hij veronderstelde de zaak, die besproken zal worden, bekond. Daarom zou hij er hier r.iet verder over spreken, alleeD wenschte hij enkele woorden te zeggen over den spreker zelf. Ü6 heer Snyman is een Afrikaander van geboorte. Hij woonde in de Kaap-kolonie en was dus onderdaan van de Eng9lsche regeering. Toen echter de oorlog uitbrak toen Transvaal en Oranie- Viijstaat de wapens opnamen tegen het trotsche Albion, toen hing ook de heer Snyman het geweer over den schouder en streed mee in de gelederen der Boeren Later in zijn woonplaats teruggekeerd moest hij die echter spoedig verlaten, wilde hij niet als rebel door de Engelschen ge- fuseleerd worden. Na deze korte inleiding gaf ds. Kapteyn het woord aan den heer Snijman. Spreker begon met te zeggen dat hij niet in bijzonderheden de geschiedenis zou vertellen van het Boerenvolk. Daartoe ontbrak hem de tijd. In korte trekken vertelde spreker het ontstaan van de Kaap kolonie en van de beide Republieken. In bet jaar 1652 werd aan de Kaap de Goede Hoop een Hollandsche kolonie geslicht op aanraden van den scheepsdokter van Rie- beek. Later maakten de Engelschen zich van deze kolonie meester. De Boeren echter wilden niet onder Britsch bestuur komen. Zoo trokken zij steeds vervolgd door de Engelschen noordwaarts. Nergens vonden de Boeren de rust, die zij zochten. Eindelyk echter meenden zij de welver diende rust gevonden te hebben. De beide republiek en Oranje-Vrystaat en Transvaal worden gesticht in een verdrag met Engeland werden de bepalingen opgeno men waaraan beide partijen zich moest onderwerpen. Toch was dit Engeland nog niet vol doende. Voortdurend bleef het nog loeren op de onafhankelijkheid der beide repu blieken. En de gelegenheid «wam om weer den oorlog met den Boer te beginnen. De Engelschen, die in de Transvaal woon den, begonnen hun grieven te laten hooien tegen de bestaande toestanden. Zij meen den achteruit gesteld te worden bij de andere bewoners. Vooral de stemrecht- kwestie was een der voornaamste bezwa ren. Kruger of liever de Transvaalsche regeering deed zooveel mogelijk concessies; maar toen Engeland, dat het inmiddels bad opgenomen voor hun in Afrika wonen de onderdanen, de suzereiniteit eischte, was de oorlog onvermijdelijk Engeland's heerschappij aanvaarden was zich over geven aan de Engelsche Jingo-troop. Dat zou de bevestiging wezen van het Engel sche Imperialisme. Dan liever den oorlog. Dan met leeuwen ïoed gestreden tegen de machtige legers van Engeland. En de oorlog kwam. Spreker beschreef den slag bij Stormberg, bij Bethulië en de Modderrivier. Het zou ons te ver vo ren, wilden we alles weer geven, wat de heer Snijman ons daarvan mededeelde. In breede trekken hebben wij vroeger in ons overzicht van den oorlog deze veldslagen beschreven, terwij! het bij ons blad behoorende Zondagsblad den lezers nog nauwkeuriger op de hoogte stelde Verschillende opmerkingen in zijn ver haal vlechtende deed hij zijn reeds zoo boeiende voordracht nog leerzaam worden bovendien. Zoo vertelde spreker o a. hoe een Maxim werkt. Een Maxim is een klein kanon dat door 1 paard getrokken wordt. Het lijkt op eenjdeine machine die op een wagen staar.. Achter aan de machine staat een soldaat die een slinger ronddiaaiten bij elke ronddraaiing gaat een kogel het kanon uit. En wanneer men nu weet dat per minuut een zestigtal kogels kunnen afgeschoten worden, dan zal het zeker geen verwoudeiing baren, dat de Maxims ver schrikkelijke verwoestingen kunnen aan richten. Spreker zegt dat de Engelschen gewoon lijk gemeld hebben, dat hun aftrekken in geregelde orde geschiedde. Spreker zegt dat is waar. Dat kan ook niet anders. Want de Engelsche soldaten waren steeds te afgemat om te loopen. En hij rekent het als een overgeeflijke fout van hem en zijn medestrijders dat zij steeds te mede lijdend waren. In plaats van te schieten namen zij er steeds zooveel mogelijk ge vangen. Zij moesten ze gedood hebben. In den slag bij Bethulië had de heer Snijman naast zich een zevenjarig ventje. Hij raadde het jongetje aan naar huis te gaan daar hij zou doodgeschoten worden. «Ik dood geschoten worden," antwoordde het ventje, «de Engelschman die mij zal doodschiet, moet nog geboren worden. Zulke woorden, door zuo'n jongetje uitge sproken, zei spreker, geven den bejaarden man weer nieuwen moed Zoo zouden wij voort kunnen gaan. Maar genoeg. Aan het slot van zijn rede gaf spreker een beschrijving van zijn vlucht. Op 4 Maart ontving hij het bericht, dat bij vluchten moest, wilde hij niet gevangen genomen en gefusileerd worden. Drie uren later verliet hij zijn vrouw, die met vijf kinderen achter bleef op een groote boer derij. Het is ons niet mogelijk een be schrijving te geven van het tooneel, dat er in die boerenwoning toen heeft plaats gegrepen. Scheiden doet altijd wee, maar toch zoo'n afscheid is dubbel smarlelijk. «Vrouw," zoo zei de heer Snijman, «bij I zijn heengaan," zoek nimmer mijn naam I ouder de gevangenen, wel onder de ge- I dooden. Spreker vertelde verder nog, dat zijn I woning met al het huisraad door den I Engelschman verkocht is, dat zijn vrouw I en kinderen nauwelijks een rustplaats I overblijft, en dat derhalve zijn haat tegen de Engelschen eer aangewakkerd dan ver- minderd is. Aan het einde van zijn rede gekomen I dankte hij b6t publiek voor de welwillen- de aandacht. Hij hoopte dat de toehoor- I ders hem hadden kunnen velgen, daar bij als geboren Afrikaander niet het Hol- I landsch doch het Afrikaansch sprak. I «Vrienden" zoo besloot de spreker, toen ik van myn vrouw afscheid nam, vroeg ik haar of zij een psalm wilde I opgeven, die wij samen misschien voor de I laatste keer zouden zingen. Zij noemde I toen psalm 42 vers 5. Welnu gemeente I doe gij mij nu nog het genoegen en zing I met mij dat vers. Had spreker in een ander openbaar ge- I bouw hat woord gevoerd, een daverend I applaus zou den heer Snijman zeker ten I deel gevallen zijn. Namens het publiek dankte Ds Kap- I teijn den heer Snijman voor zijn boeiende I voordracht tevens do hoop uitende dat I het hem nog eenmaal gegeven mochl zijn 'I naar het erf zijn vaders terug te keeren. I Ds. Hugenholz besloot met psalm 68 I vers 1 en een dankgebed de bijeenkomst. I Na afgelegd derde of schriftelijk I gedeelte van het examen is te 's Graven- I hago onder meer bevorderderd tot Can- I didaat-Notaris de heer J. A Dregmans. I De WelEerw. heer ds. K. J. Kap- teijn, predikant bij de Geref. Kerk A alhier libeft voor het beroep bij die ge- I meente te Antwerpen bedankt Te Philippine trof Zondagmorgen I een jongen, die met pijl en boog schoot, I daarby een kind van vijf jaar zoo onge- I lukkig, dat een der oogen werd geraakt. De kleine zal dit voor goed moeten I missen. Was er in den toesiand van den te I Overslag zoo deerlijk mishandelden DeMeij I aanvankelijk eenige beterschap te bespeu- I ren, thans is daarin een ongunstige wen- I ding gekomen, zoodat men weinig hoop I meer heeft dat de jongeling in het leven I zal blijven. Naar wij vernemen zullen da I vermoedelijke medeplichtigen die te Gent I in voorloopige hechtenis zijn, spoedig in I vrijheid worden gesteld. De boosdoeners I worden tegen wooi dig wel zacht behandeld. I De vermoedelijke stichter van den brand I in een graanhoop te Zuiddorpe is Zondag j uit zyne voorloopige hechtenis ontslagen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2