Russischen consul, dat het land, aan de overzijde der rivier, tegenover de Engel- sche en Duitsche nederzettingen, door Rusland geannexeerd wordt, op grond van het veroveringsrecht, tenzij vreemde eigenaren van het land onmiddellijk hun papieren overleggen, waaruit blijkt dat zij eigendomsrechten er op bezitten. An ders zal op geen aanspraken acht gesla gen worden, In het geannexeerde gebied liggen tal van eigendommen van den spoorweg en waarschijnlijk ook het oos telijke arsenaal. De consuls zullen zonder twijfel protesteeren. De president van de Vere Staten van Amerika Mac. Kinley is her kozen. De gemeenteraadszitting van Dublin gaf deze week hartstochtelijke tooneelen te aanschouwen. Het lid Clarrey stelde voor aan president Kruger het eere bur gerschap van de Iersche hoofstad te ver- leenen terzake van zijn vaderlandslie vende en moedige pogingen om de vrij heid van zijn land te verdedigen en als protest tegen het vuil-brutale streven van Engeland om de dappere en onover winnelijke Boeren tot slaaf te maken. Het voorstel werd door het publiek begroet met de kreten: Leve Kruger! Leve Sipido De burgemeester weigerde het in stem ming te brengen als strijdig met de staatsorde. Toen was de menigte niet te houden. Een Boeren-vlag zwaaiende verbrak zij de afsluiting, die haar scheidde van de vergaderzaal en wilde den bur gemeester te lijf. Met moeite kon einde lijk de voorsteller zelf het publiek tot bedaren brengen. De raad nam eenstem mig het voorstel aan. AXEL, den 9 November 1900. Gisteravond gaf de heer A. H. Pinot Jr. van Kaapstad eene voorstelling met lichtbeelden op de bovenzaal van den heer Koole. De lichtbeelden betroffen alle voor stellingen uit Zuid-Afrika en waren zeer natuurgetrouw weergegeven. Het publiek was niet talrijk. Zaterdagavond zal de voorstelling worden herhaald. Zuiddorpe. Gisterenavond is gevankelijk weggebracht door de marechaussees van Sas van Gent de 21-jarige arbeider G. H. alhier, verdacht van brandstichting op 1 November 1.1. in den graanhoop van E. van Nieulande. In de Nieuwe Rotterdamsclie Courant van Zondag 23 September j. 1. 2® blad A. komt een bericht voor uit Zeeuwsch- Vlaanderen als zoude een veldwachter laas verhaalde wijdloopig de geheeie ge schiedenis, niet zonder ook de schoonheid van Paulina den noodigen lof toe te zwaaien, toen hij over de schoone Julia sprak. Mejuffrouw de Pons erkende met een heimelijk genoegen de trouw van haar geliefde. De roem van de bekoorlijkheden van Julia was haar niet onbekend, ook niet, dat Nikolaas er zich weinig om be kommerende en het huis van den boek houder nooit betrad, hoeveel aanleiding hij er ook toe vinden kon. Zij zag in, dat de Engelscnman uit ongegronde ijverzucht den goeden Nikolaas vervolgd, beleedigd, ja bijna vermoord had. «Die ellendeling 1" riep zij, »hij is u de zwaarste voldoening schuldig. Ware hj) een Franschman, dan moest hij in de bas tille maar hij behoort tot het gezantschap van lord Albemarlewij moeten de zaak dus wel overwegen." »Er is weinig aan te overwegen, Pau lina," zeide Nikolaas, ontmoet ik sir Bi own, dan doorboor ik hem, of liever, ben ik genezen dan daag ik hem uit in het bosch van Boulogne. Niet als man van eer, maar als sluipmoordenaar viel bij mij onvoorbereid aan." »Zoudt gij u nog ongelukkiger willen maken riep Paulina uit, »want Niko laas, ware het geluk tegen u, zou ik u dan Kunnen overleven en indien gij hem dooddet, zoudt gij dato niet Frankrijk en mij moeten verlaten »Hij en ik kunnen niet beide te Parjjs door Belgische stroopers in hun midden genomen zijn en gedwongen zijn hen in het opjagen van wild behulpzaam tezijn, Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt heeft een ingesteld onderzoek aan het licht gebracht dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. In de Dinsdagavond onder voorzit tenschap van den heer mr. A. J. Roest, commissaris der Koningin, gehouden zit ting van de Provinciale Staten waren 37 leden tegenwoordig met den griffier, 5 leden waren afwezig. Door Gedeputeerde Staten is aan H. M, de Koningin bij H. D verloving het vol gende adres aangeboden »Aan de Koningin. Mevrouw. In naam van de Provinciale Staten van Zeeland, als vei tegen woordigers van hot geheeie Zeeuwsche volk veroorloven wij ons de vrijheid Uwer Majesteit onze eer biedige gelukwenschen aan te bieden bij gelegenheid van Hare 7erloving met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklem- burg-Schwerin. Wij behoeven Uwer Majesteit niet te verzekeren, dat in ons Gewest, waar de harten zoo warm kloppen voor het Konink lijk Huis, met levendige belangstelling is kennis genomen van dit voor de geheeie natie zoo heugelijke feit. Moge deze gewichtige gebeurtenis ten zegen strekkon aan Uwe Majesteit, Uwer Majesteit's Huis en aan het geheeie vaderland. Middelburg, 20 October 1900. Van Uwe Maiesteit de getrouwe onder danen en gehoorzame dienaren, De Gedeputeerde Staten van Zeeland. Van den directeur van het kabinet der Koningin werd onder dagteekening van 23 October het volgend antwoord ontvangen «Ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer u de betuiging van Harer Majesteits har- telijken dank over te brengen voor de Hoogstdezelve bij uw schrijven van 20 October 1900 aangeboden gelukwenschen, bij gelegenheid van de verloving van Hare Majesteit de Koningin met Zijne Hoog heid Hertog Hendrik van Mecklemburg- Schwerin," Het verleenen van een subsidie voor den aanleg van een stoomtram door Wal cheren is aangehouden tot de volgende zomervergadering. De volgende voorstellen van Ged. Staten werden o. a. overgelegd b. tot verlengen van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoom tramweg Hulst Walsoorden c. tot afwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Ossenisse om subsidie voor den aanleg van eene haven e. tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan den polder Nieuw-Kieldrecbt h. tot het verleenen van een crediet aan de afdeeling Zeeland van de vereenigmg Het Nederlandsch Rundveestamboek ten behoeve der veefokkerij n. tot vereeniging van de nieuw bedijkte gronden in den Brakman tot een waterschap Al deze voorstellen worden naar de af- deelingen verzonden. Na. mededeeling der voorzitters dat de presentielijst der vergadering van Gede puteerde Staten ter griffie is nedergelegd, stelt hij voor over te gaan tot de splitsing der vergaderiug. Alvorens wijst de beer Hennequin, in verband met het voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek van het bestuur der IJzendijksche stoomtramwegmaat schappij, erop dat in de vorige vergadering de toelichting niet in de afJeelingen is overgelegd, en hij vraagt of dit thans ge schieden mag. De heer Lucasse verklaart dat Ged. StateD daartegen geen bezwaar hebben. Bij loting werd de vergadering in af- deelingen geplitst, daarop bepaald dat de volgende bijeenkomst zou plaats hebben op hedenochtend 10 ure, waarna de ver gadering werd gesloten. De heer mr. P. C. J. Hennequin is gisteren met algemeene stemmen herkozen als voorzitter van de «Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland." PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag LI November L900. (DANKDAG.) Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Yoorm. 9'/« are Nam. 2 ure Voorin. 9 ure Nam 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B Ds. K. J. Kaptejjn Ds. K. J. Kapteijn Ds. R. van der Kamp Ds. R. van der Kamp leven!" hernam Nikolaas, «het beste zou zijn, dat men alle Engelschen wegjoeg. Men spreekt er van, dat ons hof tusschen vrede en oorlog met Engeland wankelt. Kardinaal Bernis en prins Soubise zijn vooi den vrede, spreek met den laatste. Men moet dien overmoedigen BritteD den oorlog verklaren; indien dit nietgebeuit, zoo voorzie ik ongelukken. Men moet den prins trachten over te halen hij heeft veel invloed." Nikolaas en Paulina stemden, wat den oorlog tegen Engeland betreft, spoedig overeen. Beide verheugden zich in hunne wraak, Het was het beminnende meisje wel te vergeven, dat zij in toorn over het vergoten bloed van haar beminde geheel Engeland wilde ten gronde richten. Zoodra Paulina den volgenden dag den priDS Soubise aantrof, zeide zij met de haar eigene sluwheid; «prins, gij hebt zeker de ongelukkige geschiedenis van den heer Rosier vernomen, die datgeen, hetwelk gij de genade hadt voor hem te doen, dank baar en eervol met zijn bloed betaald heeft." «Met zijn bloed hernam de prins vei^ wonderd, «geen woord weet ik daarvan." {Wordt vervolgd.) Rechtszaken. Arrondissemeiits-Rechlbank te Middelburg. Zitting van 9 November 1900. L. M. F., 24 j„ huisvrouw van P. F. S. te Hulst, is wegens mishandeling vrijge sproken. O. A. A. W., 20 j., arbeider te Sas van Gent is wegens mishandeling vrijgesproken. - Het gerechtshof te 's-Gravenhage, behandelde Donderdag de zaak van L., landbouwersknecbt te Zaamslag, die we gens mishandeling (vuistslag en verwon ding met een mes) tijdens de kermis al daar, door de Middelburgsche rechtbank tot 6 maanden gevangenisstiaf was ver oordeeld. Het O. M, requireerde bevestiging van dat vonnis. De verdediger, de heei mr. Rutgers van Rozenburg, vroeg vrijspraak wijl de bekl. uit zelfverdediging had gehandeld. Uitspraak 22 November. Dinsdag 27 November a. s zal de zaak Misseghers voor den Hoogen raad be handeld worden. Als advocaat zal weder optreden de heer mr. J. J Hejjse. («cmeiigd Nieuws. Op de drukkerjj van Van den Bergh's, Limited te Rotterdam zjju vervaardigd de welgelijkende portretten van II. M. de Koningin en Z. H. Hertog Hendrik, be nevens de atbeelding van het slot te Schwerin. De afbeelding prjjkt boven de portretten der verloofden op eene reclame kaart, welke bestemd is ter gratis versprei ding onder d« verbruikers van Van den Bergh's Vitello. Te Haarlemmermeer is de vrouw van een landbouwer, toen zjj de deur opende, in den kelder gevallen. De vrouw overleed weld a aan de gevolgen. Jaren geleden kreeg te Werkendam eeo schoolmeisje een wonde aan het hoofd met een griffel. De wond genas, doch steeds jaren aaneen hield het kind hoofdpijn. Thans, nu haar hoofd begon op te zet ten en pjjnlijker dan anders werd, besloot men die plaats te opereeren. Door drie geneesheeren is nu, na een lastige opera tie,'de punt van een griffel verwijderd, zoodat de patiënte geen pijn meer heeft en wel licht voorgoed daarvan bevrijd zal zjjn. Te Alphen aan den Rijn geraakte een geacht ingezetene door een ongelukkig toeval te water. Na eenigen tjjd werd de man levenloos opgehaald. Een ernstig ongeluk bracht Dins dag te 's Gravenhage groote ontsteltenis teweeg. Aan een in aanbouw zjjod perceel waren op den steiger, aan de straatzijde, drie werklieden aan het werk, toen plotseling men denkt door het kantelen van een balk de werklieden vielen. Een hunner klemde zich vast aan een ijzeren bint, maar werd door zijn kameraden gegrepen en in den val van ongeveer 7 meter hoogte, medegesleurd. De ongelukkigen kwamen terecht op groote blokken hard steen en jjzeren binten. Een der werklieden was onmiddelijk dood de twee andeien werden zwaar ge kwetst en werden, nadat een geneesheer de eerste hulp had verleend, door de po litie per raderbaar naar het Ziekenhuis vervoerd. De drie werklieden zjjn Schie dammers. Zij behoorden tot het personeel van den heer P. uit Schiedan. Een der verwonden was gehuwdda twee anderen waren vrijgezel. Het ongeluk, is bljjkens het resultaatvan een voorloopig onderzoek, toe te schrijven aan het breken van een legger, waarop de werkvloer van den steiger rustte, die 3 meter hoog was. De dood van den werkman werd veroor zaakt doordien de man met zijn hoofd op een stuk hardsteen terecht kwam. De werklieden waren allen door hun werkgever tegen ongevallen verzekerd. Te 's Gravenhage is een bekend aannemer overleden omtrent wien het vol gende wordt gemeld. Bjj het afgraven van het Seinpostduin had hij het ongeljjk te vallen, toen hg op een in beweging zjjn- den zandtrein wilde springen zgn linker arm werd afgereden. Met buitengewone koelbloedigheid stond de zwaar gekwetste op, uam den afge reden arm in de rechterhand en kwam zoo de dainen affoopen om hulp. Op den Singel te Amsterdam heb ben brutale inbrekers een weduwe van al wat zjj bezat beroofd. Een verdacht per soon is gearresteerd. In die stad herdachten dezer dagen twee echtelieden, 94 en 91 jaar oud, hun 70- jarige bruiloft. De vorige werk had te Heerlen een hevige vechtpartij plaats. Iemar.d uit Sim- pelveld liep een levensgevaarlijke messteek in den buik op. Woensdagmiddag is in de Roomsch Katholieke kerk aan het Bezuidenhof te 's-Gravenhage een jonge man van omstreeks 20 jaren op heeterdaad betrapt, toen hg bezig was geld uit de offerbus te ontvreem den. Hg werd aan de politie overgeleverd, die den dader geboeid naar het commissa riaat overhiacht Een heer had te Pargs in zgn hotel onder zgn oorkussen eene porteienille met duizend francs aan bankbiljetten laten lig gen. Hg was uitgegaan en toen hij 't ver zuim bemerkte terstond teruggekeerd, maar geen der knechts wist er iets va i. De heer gaf de zaak bjj den commissaris van poli tie aan. «Heeft u onder 't kussen gezocht vroeg deze. «Natuurlijk niethet bed is toch opgemaakt«Hm, zoo'n bed in een hotel Kortom, de commissaris ging naar de slaapkamer mee. Keurig opgemaakt siond het bed daar. «Ziet ge wel jam merde de heer. De commissaris stak de hand onder 't kussen en haalde de porte feuille te voorschjjn. «Ziet ge wel?" zeide hg-

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2