fiemengd Ni«nws. Burgerlijke Stand. Keterbaai, 15 M. Drol, 16 M. Gebloemd Katoen, 85 M. Geel Katoen, 8 M. Asch- grauw Diemet, 16 paar Vrouwenkousen en 2 paar Manskousen. Hiervoor werd ingeschieven door de beeren J. Zonnevijlle voor 102,80 en P. J. Wiest voor 94,25. Aan den laagsten inschrijver is de leve ring gegund. Beiden wonende alhier. Van de in Zeeland geplaatste kom miezen bij 's rijks belastingen zijn, met ingang van 1 dezer, bevorderd tot de 2e klasseC J. de Bruijne en P. F Leenknecht, beiden 3a klasse te Ter Neuzen tot de 3e klasse de kommiezen 4e klasse F. J Thomson te Hansweeitftijd I. Risseeuw te Sas van Gent, P. J. Stoutjesdijk te Koewacht en H. R. J. Clarijs te Honte- nisse. Naar wij vernemen is in den nacht van Zaterdag op Zondag 11. op Belgisch Overslag in een herberg, tusschen de be zoekers twist ontstaan welke op vechten uitliep. Daar al spoedig een mes gebruikt werd namen eenigen, die in de richting Koewacht woonachtig zijn de vlucht, doch zij werden achtervolgd door de tegenpartij meest Bel gen. Een der vluchtenden, zekere F. de M. werd op Nederlandsch grondgebied gegre pen door de achtervolgers en danig toe getakeld. Hem werd een levensgevaarlijke steek in den buik en nog andere wonden toegebracht. Do Marechaussees uit Axel en die uit Moerbeke hebben te zamen oumiddellijk onderzoek gedaan, en men zegt dat zij thans de daders kennen dat twee hunner reeds gearresteerd zijn. Heden is in verband met bovenstaande het parket uit Middelburg naar Overslag vertrokken. Verdere bijzondei heden ont breken. Omtrent de Overslagsche geschiedenis vernemen wjj nog nader, dat de Neder- landsche en Belgischejustitie hedenochtend eene conferentie hebben gehad, dat 3 Belgen zijn gearresteerd en dat de toestand van den gewonde ernstig is. Nauwelijks is de eerste indruk van het drama te Overslag vei dwenen of een dergelijk bericht komt tot ons uit Hulst. Zondagavond kregen aldaar in eene her berg twee jongens twist, welke zoo hoog liep, dat een hevige vechtpaity volgde. Een derde persoon wilde de vechtenden scheiden, waarop een van b6n, zekere V. d V. smid te Terhole onder Hontenisse, ztjn tegenpartij met een mes een steek toebracht, in den buik, welke zoo hevig toekwam, dat de ingewanden te voor schijn kwamen. De getroffene, zekere W., een oppassend jongeling uit Hulst, zakte onmiddellijk ineen en werd per draagbaar huiswaarts gbbracht, waarna men liet noodig oordeelde, dat hij dadeljjk berecht werd. Zijn toestand is zeer ernstig. De dader bevindt zich in arrest. Naar wij vernemen is te Clinge Zondagavond een dergelijk feit gepleegd. Byzonderheden ontbreken. Men meldt ons uit Ter Neuzen Woensdagavond vergaderden ten huize van mej. de wed. Susijn alhier eeuige heeren ter bespreking van plannen tot oprichting van een ziekenhuis. De heer Eijke die, op verzoek de leiding der vergadering op zich Dad genomen, opende de bijeenkomst en sprak ongeveer het volgende Mijne heeren Wat komen wij hier doen, hoe komen wij hier samen Elk Ter Neuzenaar weet dat wij hiei moeten hebben een ziekenhuis. Voldoet ons tegenwoordig gemeente ziekenhuis op de Smidswal ook maar aan eenigen eisch aan zoo'n inrichting te stel len Neen. Niet alleen dat de beide zalen zijn on gezellige kamers, waarin niet eens vol doende versche lucht is aan te voeren kameis zonder eenige gemakken, maar het is o. m. voorgekomen dat, terwijl een lyder aan een besmettelijke ziekte de eene kamer bewoonde, er in de andere kamer eene operatie moest worden verricht. Verder is het personeel, dat bij "eiken te behandelen zieke, om zoo te zeggen moet worden gezocht, volstiekt niet op de hoogte van verplegingvan zelfopoffering kan immers in deze geen sprake zijn en zelf opoffering is noodig om zijn zieken mede- mensch te helpen in alles wat noodig is en wat de geneesheer voorschrijft. Zelf opoffering kan men in dezen niet ver wachten vab iemand die niet bepaald ge leerd heeft, medelijdend mede te leven, om me zoo eens uit te drukken, met wie lijdt. Verder ontbreken menigmaal, althans zoo was bet vroeger wel eens, de een voudigste hulpmiddelen voor gewonden of ziekenvooral bleek dit, wanneer eens met spoed moest gehandeld worden. Kort om de toestand is treurig te noemen en behoeven we hierover we) niet verder uit te wijden, 't Is van genoegzame bekend heid. De gemeente schijnt de gewenschte verbeteringen aan het gebouw niet te kunnen aanbrengen en toch, we weten het verbetering is dringend noodzakelijk en i oet verbetering in den toestand dus zoo spoedig doenlijk worden aangebracht. Door wie en hoe Om tot beantwoording dezer vraag te komen, zijn wij, myne heeren hier saamgekomen. Door een paar personen werden de heeren T. van Burssum Waalkes, J. C. Heijblom en ik meermalen aangezocht dit werk vooi te bereiden en aan te vangen. Het is mijne heeren, ik heken het, een groot werk en vele, zeer vele moeilijkheden zulleD vermoedelijk moeten worden overwonnen, eer wij de uitvoering van het werk zullen zien. Nadat op ons verzoek de overige hier aanwezige heeren zich bereid verklaarden tot medewerking, kwam dit vooiioopig comité tot stand en zullen wij samen trachten het particulier initiatief op te wekaen om, zij liet ook eerst na langen tijd, een ziekenhuis te deen verrijzen, Ter Neuzen eenigszins waardig, of, kon het zijn, eene aan alle eischen voldoende inrichting Natuurlijk zal hiertoe, behalve bij alle particulieren, steun moeten worden ge vraagd bij gemeentebestuur, armbesturen, vereenigingen en autoriteiten en zal zeker heel veel van onzen tyd en van onze krachten woiden gevorderd, voor we zullen kunnen of boeren zeggen »nu komt hot nieuwe ziekenhuis tot stand, 't wordt dé&r gebouwd." Ter Neuzen bezit echter ten deze krach ten genoeg naar ik meen en ons moet de arbeid eene scboone taak zijn. Niet de bijzondere beginselen van een eukelen, niet die van een of meer gioepee- ringen zullen hier werkzaam zijn hier gelden alleen de beginselen van liefde tot van weldoen aan of voor alle monschen. Wij zullen werkzaam zijn in 't belang van onze zieken, van onzen ougelukkigeD na tuurgenoot, van onzen medemensch 1 Is de ons opgelegde taak zwaar, ze is niet minder verbeven en daarom, mijne beeren, laat ons werken met al de kracht die in ons is om voor en in Ter Neuzen eene inrichting daar te st-llen, die zal zijn eene eéreznil, een werk, waardig om eene nieuwe eeuw mede aaD te vangen. Ziedaar dus, mijne beeren, waarom en hoe wij hier samen komen. Hoezeer ik mij de groote moeielijkheden, waarmede wij ie kampen zullen hebben, niet ontveins, meen ik toch dat door ver eende krachten het resultaat van den arbeid goed kan zijn. Elk Ter Neuzenaar is overtuigd van do noodzakelijkheid der voorgestelde stichting en, »Eendracht maakt macht" met ver eende krachten komt veel tot stand en hiermede verklaar ik het comité voor geïnstalleerd. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van een Bestuur. Benoemd werden tot voorzitter de heer J. A. van Roinpu, tot vice-voorzit er de heer T. van Boissum Waalkes, tol secre taris de heer J. C. Heijblom, tot penning meester de heer J. A. Klaassen en tot commissarissen de treeren M. Eijke, M. Verbrugge en J. O. Harte. Bjj een horlogemaker te Groningen zijn 32 gouden en zilveren horloges, een juweelen stel, een gouden broche, een arm band, een bankbiljet van f 60 en een van 25 en ongeveer f 40 in zilvergeld gestolen. De diefstal werd ontdekt, toen de fa milie des nachts te drie uur van een brui loft thuis kwam. Toen bleek dat de commensaal, pen 25 jarige photograaf uit. Biberach (Duitsch- land) met den trein naar Nieuwe Schans was gegaan, waar hij, naar later bleek, overnachtte om vervolgens naar Duitsch land te gaan. Woensdagavond vond de politie te Amsterdam in een huis zes kinderen, tus schen, 4 en 16 jaar oud, die daar door de moeder in den meest verwaarloosden staat waren achtergelaten, terwijl ze zelf met een kind naar Utrecht was gegaan. Ook de vader was heengegaan, naar men vermoedt om zyn vrouw op te sporen. Vijf der kin deren werden voorloopig door een buur vrouw opgenomen, terwijl een veertienjarig meisje, dat ziek was, naar het Binnengast huis werd vervoerd. Te Lieshout is Zondagavond door on bekende oorzaak de hofstede met schuur en stalling en de geheele oogst van den land bouwer J. Schetz een prooi der vlammen geworden Zes paarden en een koe kwamen jn het vuur om. Alles is verzekerd. Maandagmorgen werd een bewoner van de Mereelselaan te Utrecht, de heer J., wakker door een benauwende gaslueht. Daar hij in zijne woning geen spoor van een lek, waardoor het gas ontsnapt kon zijn, ont dekte scheidde hij bjj den bewoner van het benedenhuis, den heer T., aan. Op zijn herhaald luid schellen geen anl woord krijgende, riep hij de hulp der politie in. Met behulp van een tweeden sleutel ge lukte het nu in huis te komen en vond men den heer T. en zijne echtgenoote bewusteloos. Onmiddellijk werd een geneesheer geroe pen en door diens hulp gelukte het de beide vei doofden tot bewustzjjn zou brengen. Volgens het »U. D." heeft men tus schen Vianen en Lekmond den burgemeester van Hagestein gevonden met twee revolver schoten in den hals. Men vreesde voor zijn leven en gelooft niet, dat aan een moord aanslag kan gedacht worden. Te Apeldoorn is eene werkster ge arresteerd, die op een dag in hare dienst betrekking zich achtereenvolgens tot drie malen toe aan diefstal van geld schuldig maakte. Sipido is Zaterdag naar zijn vroegere woning gebracht om afscheid te nemen van zijn stervenden vader. Uit de Engelsche haven op de Oost kust van Afrika wordt aan de Daily Ex press geseind, dat de Gelderland daar aankwam. President Kruggr leed veel van de zeeziekte. Volgens een telegram uit Shanghai is thans te Nanking een kruitmagazijn in de lucht gesprongen. Een groot aantal sol daten werd gedood en het Vamen van den militairen gouverneur verwoest. Het schijnt dat de hervormers" weder aan het werk zjjn geweest. Een mooi verhaaltje, echt Ameri- kaanschHet kleine dorpje Greenwood, in het kolendistrict, waarvan Alto^a het centrum is, is in rep en roer gebracnt. Daar had me een jongen het in zijn hoofd gekregen om aan den staart van een koe niet den traditioneelen ketel, maar een dynamietbommetje te hangen. Dit verandert' de zaak nogal, zou mpn meenen. Het beest was door het dolle heen en rende het geheele dorp door, overal schrik en ontzetting verspreidend onder de rustige inwoners van het liefelijke plaatsje. Gelukkig daar holt de koe het veld in ai verder en verder. Men staart haar na met open mond. Pang, die bom springt, ijlings snelt men naar de plaats van het onheil en wat aan schouwt men daar Een diepe kuil, waarin al de stukken van een uiteengesprongen koe bij elkaar lagen. De bom had niet alleen voor 's dieren dood maar ook.voor zjjn grai gezorgd. Toen de Koninginnen, op haar door reis naar Lensahu, Bremeu passeerden, was op de perrons een ontzaglijke men- schenmassa aanwezig, die de vorstinnen hartelijk begroette. De Nederlanders sten den vooraan en de dochter van onzen con sul, den heer Geilichs, bood Koningin Wilhelmina een bouquet aan. Ook een Nederlandsche dame schonk haar bloemen. Voor de correctioneele rechtbank te Berljjn heeft een merkwaardig incident plaats gehad. Een jaar geleden werd. in verband met een misdrijf tegen de zed een vervolging ingesteld tegen een bankn r, Een agent van politie beweert nu dat zjjn cliet Thiel hem 200,000 M. had be loofd, indien hjj een voor den bankier gunstig rapport opstelde. Thiel zou er hebben bjjgevoegd, dat «mlgens de verkla ring van den advocaat de bankier anders verloren was. De advocaat legde daarop de verdediging neder en vroeg als getuige te worden gehoord. De agent verklaard'-, dat, als hjj van zjjn ambtsgeheimen ont slagen was, nog meer kon mededeelen. De agent bekende op een vraag van een der advocaten, dat hjj zelf in relatie had gestaan met het meisje, dat den bankier had aangeklaagd. De rechtbank besloot daarop opheffing van het ambtsgeheim te vrageD. Volgens ontvangen bericht heeft een typhoon een deel van ADam verwoest 1600 personen zouden gedood zijn, ter wijl 5000 geen woning hebben. Daar de telegraphische gemeenschap gestoord is, kan men geen bevestiging of bjjzonderhe- den vernemen. Juist deze storing doet vreezen dat het bericht waar is. De koning van België heeft een motor die verbazend hard loopt, vertelt de »Fints" Donderdag reed Z. M. in het Bois de Bou logne te Parijs met zoo'n sr.elheid, dat een agent van politie het noodig vond den motor te doen stilhouden. Op de vraag, hoe de naam en het adres waren van den eigenaar fluisterde deze hem in 't oor »Zjjne Majes teit de Koning van België." En voort ging de motor. Gedurende de maaud October 1900. Hoek Geboorten. 1, Adrians d. van Pieter Moes en Maria Neeltje Jansen van Rosendaal. 3, Pieter z. van Gilles Goos- sen en Elisabeth Dielaman. 4, Jannetje d. van Krijn Pladdet en Johanna Michiel- sen. 7, Thomas z. van Thomas Meertens en Maria Vinke. 20, Sara Jacomina d. van Jozias Haak en Jacomintje de Jonge 21, Suzanna d. van Jacobus de Zeeuw en Janneke de Bree. 30, Charel z. van Eduardus Bomelijn en Nathalia van Acker. Overlijden. 4. AJriana Wilhelmina Hamelink 6 m. d. van Jan en Jacomina Pieternella Zegers. 5, HeleDa Pladdet 8 j. d. vaD Krijn eu Catharina de Braai. 7, Jacobus Buijze 14 d. z van Gelein en Neeltje Donze. 14, Levenloos aangegeven een kind van bet mannelijke geslacht van. Jacobus Rouw en Elisabeth Wienand. 20 Thomas Meertens 13 d. z. van Thomas en Mrria Vinke. 21, Maria ElisabetD de Groote 2 m. d. van Franqois en Helena Verheijke. 26, Pietei Goossen 23 d. z. var. Gilles en Elisabeth Dielemarr. Var, 16 tot 31 October 1900 Graauw. Huwelijks-Aangiften. 31 ,Gjjs- bertus Johannes Kegelaer, 29 j., jm. en Louisa Virgenie Kindt, 33 j., jd. Geboorten 6. Madelaine Josephine Ma rie, d. van Alpbonsius Staal en Maria Sil via Vael. 14. Martha Johanna, d. van Alphonsius Klaassen en Dorothea Waal poel, 19 Julma Elodie, d. van Johannes Camillus Buijsce en Mathilde Norbertina Martens. 20. Jacobus, z. van Petrus van den Berge en Rosalia van Laar. 20. Hen- üëtte Clemence, d. van AlphoDsius Marie Plasschaert en Maria Francken. 24. Anna Maiia, d. van Alousius Penguet en Louisa Cornelia van Daalen. 25. Germaine Mai jq Alida Henriëtte, d. van Johannes Aloisius Vei baegen en Marie Clothilda van Waes. 26. Josepbus, z. van Cotnelis Roelansen Anna Catharina Crombeen.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3