Buitenland. Binnenland. Landbouw. verkeert nog altyd in de vaste overtui ging, dat vleesch nu eenmaal tot ons onderhoud noodzakelijk ishet is hier de plaats niet, om dit onderwerp breed voerig te bespreken, dit alleen zij hier vermeld, dat de deskundigen bet er nog niet over eens zijn, of wij vleesch noodig hebben of niet. Wil men hiertoe niet overgaan, men kan dan toch medewer ken, om de gruwelen bij het slachten ge pleegd, te helpen bestrijden. Het slachten kan pijnloos geschieden met behulp van het schietmasker. Ongegronde tegenwer king evenwel openbaart zich, zoodra men er op aandringt. En bovendien, wat bel ommert de menigte zich om het lijden dr dieren, als men het vleesch maar he- ft, men is dan tevreden, 'l Is wel te bej'-.Timeier, dat men het Diet gebruiken wil. ut schietmasker, terwijl de veld wachter van de Ned. Vereeniging lol be scherming van dieren kosteloos in het gebruik daarvan onderricht wil geven. En wat ook ergeriyk is, is hbt schoon maken van paling, de meusch is ook in deze volkomen gevoelloos en onverschillig Men trekt ze levend de huid af, terwijl men door toepassing van het volgend middel deze marteling vermijden kan. Na een slag op Jen kop, die bewusteloos heid veroorzaakt, worde de geheele kop op een plank of steen met een zeer scherp mes afgesneden. Daar het aftrek ken van de huid met afgesneden kop echter moeielijk is, is bet nog beter, de paling, te begicuoD bij het punt waar kop en rug verbondeh zijn, met een scherp mes den kop in de lengte geheel te spiyteD. Doch daar zijn nog andere giuwelen, zoogenaamde roode-gruweleD, de z. g. gruwelmode genoemd, het dragen van vogelveeren op den hoed. Volgens een opgemaakte statistiek, door den ©ostenrijkschen Bond van vogelvrienden te Giaz geboudeD, zijn er in de laatste 80 jaren meer dan 3 duizend millioen vogels aan deze mode opgeofferd. De schade, hierdoor aan den landbouw teweeg gebracht, is niet te rekeDen, en als het zoo voortgaat, zullen er naar alle waar schijnlijkheid over 20 of 30 jaar geen zangvogels meer in Europa bestaan. Voorts mag niet vergeten worden, hier te ver melden de mode-wreedheden by paarden b. v. door opzetteugels, nauwe oogklep pen, en dan het gruwelijke, leelijke af hakken van den staart, waardoor men het dier slechts leelijker maakt en van zijn natuuriyk wapen tegen vliegen be- roolt voorts bij honden door afhakken van den staart en het gruwelijk af snijden van de ooren. Waarlijk de mensch is geen koning der schepping meer, maar afscheid van den EDgelschman, stond op en volgde den boekhouder, die haar niet bepaald ten dans gevraagd had, naar de danszaal. De Brit volgde hen met zijne oogen. Men ton zien, dat een inwendig vuur hem verteerde. »Ik heb toch geen diefstal begaan aan dier. heer daar, zeide Nikolaas tot de sciioo e Julia. »Hij trekt een gezicht als een onweerswolk" »In tegendeel, ik ben u wel verplicht, mijnheer Rosier, omdat gij mi] van dien vervelenden man hebt bevrijd antwoord de het meisje»het is reeds meer dan wel, dat ik dien heer sedert twee maan den dagelijks bij ons moet zien. Hij over laadt mijn vader mei geschenken maar ik neem niets van hem aan. Ik haat hem, en hij volgt mij als mijne schaduw." Nikolaas kon zich in geen anderhalf uur van zyne danseres ontdoen, die het op de verovering van zijn hart had toege legd. Hij was blijde, dal hij eindelijk naar den verlichten tuin kon vluchten Hier liet bij zich in een der liefelijkste prieeltjes punch brengen. Nu trof het zoo, dat, toen hij juist tegenover den ODgelukkigen aan bidder van Julia gezeten was. Naast hem zat een zijner bekenden, mijnheer de Bon- naye, een geheim-secretaris. Men was in een levendig, staatkundig resprek verdiept, en omdat det gezelschap uit Engeischen en Franschen bestond, juist over die zaken, waarcm de graaf van Albemarle naai Parys gekomen was. Men een tiran, die doet wat hij wil, zonder zich aan de wetten van humaniteit en zedelijkheid te storen. Voorts ziju daar de kindervermaken. Kinderen zijn meestal wreed, misschien als overblijfsel van deD wilden aard onzer voorouders, of uit onnadenkendheid. Die wreedheid openbaart zich in dierenkwel ling onder allerlei vorm het schieten met katapulleD, het vangen van musschen iD knippen, het opprikken van kapellen, het uittiekken van de pootjes der insecten b.v. vliegen en het aan draadjes laten vliegen van meikevers, het uithalen van vogel nesten enz. Een ruim arbeidsveld biedt zich hier aan voor onze onderwijzers, om in de jeugdige harten liefde te leggen voor alles, wat leeft; en in de eerste plaats voor de ouders, willen zij niet, dat huu kindereu ODtaarden. Vervolgens kunDen wjj wijzeD op gruwelen in de sport, als daar zijn wedrennen, harddraverijen enz. Ook het wielrijden kan middelijk tot die- renmaiteling aanleiding geven, wanneer iemand op een langen, snellen tocht zijn bond achter het rijwiel aan laat rennen. Het lang achtereen iD gelijkmatige vaart voortloopen ligt niet in den aai d van alle hondensoorten en is voor vele dezer dieren zeer uitputtend. In dit alles nu kunnen wij verbeteiing brengen vooreerst door elke dierenmis handeling by ons zeiven en anderen tegen te gaan, en ten tweede door ons aan te sluiten bij de Ned. Vereen, t. Bescherming v. Dieren, den Haag, contributie 1.25, ten einde deze nuttige vereeniging in haar edel streven te steunen. Wij willen deze beschouwing niet eindigen, zonder een beroep te doen op alle welgezinden, die menschelijk gevoel genoeg hebbeD om te weten, dat ze geen dieien mogen mis handelen, en willen medewerken, ten einde elke mishandeling tegen te gaan Ziet men hei een of ander op stiaat, men getuige er tegen en wijze op de strafwet-artikelen, die dierenmishandeling strafbaar stellen. Eere zij hier gebracht aan onze politie, die doet, wat zij kan, om dit kwaad tegen te gaan. Daar is al zooveel leed op da weield, laat het ons dus niet ver meerderen. De dieren, die ons ten dienste zijn, hebben een kort en moeitevol leven laat ons hun leven niet verbitteren, maar veraangenamen. Laat ons hen met zachtheid behandelen en dit beginsel ook aankweeken bij de opkomende jeugd, die eenmaal in onze voetstappen zal treden. Zij het niet in het mishandelen, maar in het met liefde en zachtmoedigheid behan delen der dieren. Mocht dit artikel daar toe iets bijgedragen hebben, dat zijn wij weer een stap nader gekomen tot het goede. deed elkander, evenals in de kabinetten dei ministers, eenige verwijten. De Fran schen verweten de Engelscheu, dat zij aanspraak wilden maken op de ontzagge lijke landstreken van Arcadiën de Britten verweten de Franschen, dat zij aan den Ohio forten hadden aangelegd, om Enge- lands handel met de wilden te verhinderen. De heeren schenen evenzeer door wijn en punch als door vaderlandsliefde te worden aangezet. Dewijl Nikolaas als vreemde bij hen kwam, zweeg hij en bleef een onverschillig toehoorder. Toen sir Brown, de man met het gelaat ais een onweerswolk, den boek houder, die hem zijne sylphide ontvoerd had, gewaar werd, voer hij nog heftiger uit. Hij donderde nog erger tegen Fian- kryks diplomatische aanmatigingen hij meende, dat, wanDeer hij geheel Frankrijk met zijn toorn trof, bij ook noodzakelijk zijn gehaten mededinger moest treffen. Niemand echter was minder getroffen dan onze niets kwaads vermoedende Nikolaas. Hij liet liet aan zijne tegenwoordig zijnde landslieden over, de trotsche onbeschaamd heid van den Brit, neder te zetten en zoo veel te liever, toen hij gewaar werd, dat de woordenstrijd met meer vuur gevoerd werd, daD in dit priëeltje noodig was om zich te verlustigen. i^Wordt vervolgd.) Roberts seint dat de Boeren bij Bethle hem verdreven werden omdat zij geen kanonnen hadden. Toch kregen de En geischen nog 3 dooden en 17 gewonden, waaronder Lord Grosvenor. Ook werd gerapporteerd, dat een 200 man sterk Boeren-commando bij Odendalstroom in de Kaapkolonie aan het stroopen is. De Engelsche politie-troepjes zijn vrij wel onmachtig. Kafferfontein is 24 Oct. door de Boeren bezet. De vrouwen en kinderen derEn- gelschgezinden vluchtten in de mijnen. Ten Zuiden van de Zandrivier hebben de Boeren vijf spoorwegbruggen in de lucht laten vliegen. Uit East-Londen wordt aan de Matin" geseind, dat generaal Brabant, chef der Kaapsche kolonialen, in een redevoering tot zijn troepen het betreurde, dat er tij dens zijn afwezigheid ongeregeldheden hadden plaats gehad. Hij voegde er aan toe, dat Lord Roberts de muiters streng zou straffen. Achteraf blijkt nog, dat generaal Bra bant gedurende eenigen tijd geschorst is geweest. De reden wordt niet gemeld. Er zullen binnenkort 5000 paarden naar Zuid-Afrika gezonden worden. Volgens de laatste opgaven van het War-Office verloren de Engeischen in Oc tober 3601 man. Er sneuvelden of stier ven aan ziekten 15 officieren en 152 man, gewond werden 43 officieren 457 man, aan hun wonden stierven 3 officieren en 68 man, vermist worden 6 officieren en 85 man. De totale verliezen bedragen thans 46.026 man. Te Bloemfontein zal een vast garnizoen sterk 7000 man, gelegd worden. Bij Edinburg werd Woensdag de spoor weg verwoest. Te Jagersfontein, Faure- smith en Philippolis zijn de levensmidde len zeer schaarsch, omdat de Boeren de verbindingslijnen verbroken hebben. Volgens den >Standaard"-correspondent te Pretoria is er een dagorder aan het leger verschenen, waarbij generaal Kitche ner tot opperbevelhebber benoemd wordt in de plaats van Lord Roberts, die naar Natal vertrokken is. Dagelijks worden de treinen, komende uit het Zuiden, aangevallen, voegt de corres pondent er bij. Volgens denzelfde is De Wet alweer verslagen en verloor hij alweer twee ka nonnen, nu bij Parijs, waar Knox en De- lisle hem zware verliezen toebrachten. Al weer verloren de Engeischen geen man. Maar alweer ontsnapte De Wet blijkbaar. Verleden week werd de vrijwifiigers- compagnie van het Berkshire-regiment door 50 Boeren overvallen. De heeren sliepen in de loopgraven en werden door de Boeren onzacht wakker geschud. De kanonnen door Knox bij Vredefort op De Wet veroverd, blijken te behooren tot de U-batterij, door de Engeischen bij Sanne's Post verloren. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat er twintig transportschepen in de haven liggen te wachten om troepen naar En geland terug te brengen, doch leukweg wordt er bijgevoegd, dat het niet waar schijnlijk is, dat er den eersten tijd een eenigszins belangrijk aantal zal terug keer en. Amerika en Frankrijk hebben nu geantwoord op de uitnoodiging om tot de Engelsch-Duitsche overeenkomst toe te treden. Beide mogendheden verklaren niet in te stemmen met de eerste twee artikelen waarbij n.l- vrije handel wordt voorgestaan en beloofd wordt geen uit breiding te eischen van grondgebied in China. Doch wat het derae punt betreft om wanneer een of andere mogendheid daar tegen handelt, gezamenlijk maat regelen te nemen ter handhaving van eigen belangen, dat vindt men te netelig en men behoudt zich dus volle vrijheid voor. Zooals men weet heeft de Chineesche regeering bij monde van Li-Hung-Tchang toegestemd in den eisch van bestraffing der hoofdschuldigen, in de eerste plaats van prins Toean. Doch Toean heeft die straf niet afge- wacht, heeft zijn hoofd kaal laten scheren en is als Boehdisten-monnik naar Mon golië vertrokken, waar hij niet te vinden zal zijn. Zoo zullen met behulp der Chi neesche regeering alle schuldigen wel achtereenvolgens zich weten te bergen. Uit Peking wordt geseind, dat op 1 Nov. een afdeeling Engelsche cavalerie gesteund door een detachement Italianen een ex peditie heeft gemaakt ten Noorden van Paotingfoe. Verscheidene dorpen werden verbrand en een groot aantal Boxers gedood. Een verkenningsmacht, hoofdzakelijk Engel sche cavalerie kwam te I.-Chau aan en ontmoette zeer weinig tegenstand. De Duitschers en Franschen zullen te Pao tingfoe overwinteren. In Spanje heeft de regeering haar bewind goed ingezet. Zij heeft alle grond wettige rechten in het gansche land ge schorst naar zij beweert wegens Carlis- tische woelingen doch dit zal wel niets meer dan een aanleiding zijn, waarvan gebruik is gemaakt om bij de dreigende ontevredenheid der volksmassa het mili tair geweld met onbeperkte volmacht te kunnen gebruiken. Markies Villadarin, de vertegenwoor diger van don Carlos en andere leiders dezer partij zijn gevangen genomen. Het is thans officieel dat het. huweijjk der Koningin op het eiode van Januari of begin Februari wordt voltrokken. Daarna gaat bet vorstelijk echtpaar voor ongeveer 14 dagen naar Het Loo, en na dien tijd wordt een bezoek aan Amsterdam gebracht. HET DRINKEN VAN IIET PAARD. Voor onze landbouwers en paardenliet* hebbers achten wij het volgende stukje, aan een buitenlandsch landbouwkundig blad ontleend, niet van belang ontbloot. Van zeer groot gewicht is, het paard niet toe te staan overmatig te drinken en ook Diet elk oogenblik. Bijv. een paard dat drinkt midden in den rit, kan maag-aandoening krjjgen, wanneer bij 't loopen hervat. Koud water geven aau een verhit paard, kan ver lamming teweeg brengen. Het gebeurt vaak dat paarden na het drinken de gevaarlijkste kromme sprongen gaan maken, die,zoomen wil,dienen moeten, om maagkwalen te voorkomen welke bijua altyd doodelijk zijn. Om deze ongevallen te verhinderen is het dus aan te raden, om de paarden te drinken te geven, of in den stal, of zoo bet in tuig geschiedt, ze niet direkt daarop al te veel inspanning te geven. Ook moet gezorgd worden dat het water niet al te kond is, vooral als de dieren bezweet zijn. Velen beweren dat het volstrekt niet gevaarlyk is, om de paarden plassen, of sloten te laten overtrekken, als ze na den arbeid in het land terngkeeren, mits men ze niet te snel en te diep laat waden. Indien het paard slechts de pooten in het water heeft, koelt het zich langzaam en zonder gevaar afdaarna kan het zwemmen en drinken gaan als n.l. de temperatuur lager is geworden. Langzaam aan afkoelen, is dus de eerste vereischte haast maken, is in dit geval zijn paard in de waagschaal stellen. Maandbl t. d. verv. Uit Zeeuwsch-VIaanderen W. D. schrijft men aan de M. Ct. Het is wel opmerkelyk dat verscheidene gevallen van mond-en klauwzeer juist voor komen bg landbouwers, die alhier ingevoerde Noord-Ilollandsche kalveren hebben ge kocht. Wp willen nu volstrekt met be weren dat die kalveen door de ziekte waren aangetast, doch willen alleen maar wijzen op de toevalligheid hierboven en landbou wers die later weder ingevoerd >klein goed" willen aanschaffen den raad geven bij in koop een deskundige te raadplegen. AXEL, tien 6 November lftOO. Zaterdag had alhier van wege het Alge-" meen Burgerlijk Armbestuur de aanbeste ding plaats vau 10 M. Bombazijn, 40 M.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2