Binnenland. Rechtszaken. tüemengd Nieuws. Kaapstad komend, aan. De Boeren plun derden den trein en staken hem vervol gens in brand. Een gepantserde trein arriveerde daar na van Geneva; vuur werd geopend op den vijand, die uiteen ging. Passagiers bluschten den brand. De trein ging door naar Kroonstad met twaalf gevangenen. De trein is slechts licht beschadigd, maar de bagage is gedeeltelijk vernield. De gevangen genomen manschappen van den voorpost werden later losgelaten. ALIWAL NOORD, 31 Oct. Op een be richt van den commandant der Kaapsche Politie te Oldendalstroom, dat bij Palmiets- poine, aan de Oranjerivier, vuren was gehoord, vertrok een verkenningstroep van 40 man, onder kap. Knott, van Aliwal Noord en rapporteerde vervolgens, dat een commando van 200 Boeren tegenover Oldendalstroom was gezien. Nog veertig man vertrokken daarop ter versterking der Kaapsche Politie te Oldendalstroom, terwijl tachtig man kapitein Knott te hulp zijn gezonden. Volgens de laatste be richten, duurt het gevecht nog voort in de nabijheid van Henningsfarm, tegenover Oldendalstroom. INVOERRECHTEN. Het Nederlandsch Landbouwcomiié heeft, in een adres aan de Tweede Kamer om trent het wetsontwerp tot herziening van de wet op de tarieven van invoerrechten en de daarmede in verband staande be palingen van zyn oordeel doen blijken Vooropgesteld wordt dat, alhoewel de landbouw reeds meermalen zich tot de regeering heeft gewend met verzoek om de hem belemmerend werkende bepalingen niet aan te nemen, ook thans wederom met deze wenschen geen voldoende reke ning gehouden is en bestaande grieven niet opgeheven zijn. Voorts wordt gewe zen op het landbouwbelang dat bij de bijenteelt betrokken is en in verband daar mede dringt bet adres aan op het hooger belasten van den Havanna-honig, die, in groote hoeveelheden uit Amerika alhier ingevoerde, den prijs van den binnenland- scben honig laag doet houden. Daar de minister er op wijst dat een belangrijke tak van bedrijf, de koekfabiicage, bij het hooger belasten van den Havanna-honig zoude lijden, vraagt het comité of men de belangen, bjj de koekfabricage betrokken, op eene lijn kan stellen met de belangen van den geheelen Nederlandschen land bouw en tuinbouw. ter?" vroeg zij, >gjj weet dat de koning goed is." De prins sprak van de opengekomen boekhouders plaats, van ce uitstekende bekwaamheid van zijn aangenomen zood, Nikolaas Rosier, en met ware opgetogen beid van diens rechtschapenheid. Daarna ging hij vooit: >en deze brave, jonge man moet gebrek lijden, dewijl hij zonder schei ming is. Hij is alleen de erfgenaam van de deugd en armoede zijns pleeg vaders." Mevrouw de Pompadour greep, hevig aangedaan, met beide handen de hand van den prins, en zeidepi ins als een er varen, beminnelijke man van smaak heb ik u altijd gekend, maar niet als den goeden gevoelvollen menschenvriend. Schaam u niet over die tranen, z[j maken den man eerbiedwaardig. Ontvang daarvoor dezen kus. Die Rosier moet de plaats zijns vaders hebben. Toen de markiezin hierover met den koning spiak, zeide deze; »de ministei van marine heeft mij juist heden een por teteuille gebracht, om eenige aanstellingen te doen. Zie eens na, of de man, dien gij noemt, er bij is," De markiezin gehoor zaamde, en vond dat in plaats van den boek hou lor een zekere Meuron benoemd was Nu wij willen dit dan zoo laten blij vei mii.ister moet hem kennen. Hij W' i - dat beter dan wij. Lateu wij ons niet met die kleinigheden bemoeien." »öue," antwoordde de markiezin, »alleen Wat de producten »onversmolten en versmolten rundvet, huiden en haar van runderen" betreft, merkt het comitié op, dat alhoewel het eerstgenoemde artikel belast wordt met eeD invoerrecht van 3 per 100 KG., hierbij in het ontwerp niet op de meermalen geuite wenschen van den landbouw is gelet. Dat 3 per 100 kilogram op onversmolten vet als invoer recht wordt geheven, moge in een zin eenige voldoening geveD, in allen geval len is, met het oog op de accijns, die hier te lande van het geslacht wordt geheven, dit recht veel te laag. Het comité acht het onredelijk dat de Nederlander niet in dit opzicht minstens gelijk wordt gesteld mei den uitlander. De tarifeering van meelfabrieken en aard appelmeelfabrieken doet adressant viagen of het de bedoeling van den minister is om alle meelsoorten te belasten en der halve ook van tarwemeel, satoenzaadmeel enz. invoerrechten te heffen Dit laatste zoude zeker, als voor veevoeder bestemd, niet behooren belast te worden, daar hier voor geen enkele billijke reden zou zijn te vinden, terwijl daarentegen voor het hef fen van een recht van 2 op de buiten- landscbe meelsoorten als volksvoeder dit zou kunnen worden aangevoeld, dat hierbij zeer veel vervalsching wordt geconsta teerd, dit artikel alzoo de volksgezondheid benadeelt en de eerlijke concurrentie in het binnenland onmogelijk wordt gemaakt, Dat stijfsel en dextrine niet met invoer rechten belast worden, daartegeB zijn ver se lillende bezwaren ingebracht. Door het feit dat in den vorigen herfst in 53 aard appelmeelfabrieken een totaal van 7 milli oen hectoliter aardappelen wordt verwerkt, zijnde de opbrengst van circa 20.000 hec taren land, dus nagenoeg 1/3 der opper vlakte van de bietencultuur hier te lande, acht het comité het bewijs geleveid van hoe groot belang het is voor den land bouw om ook maïstijfsel en sagomeel met 2 per 100 kiligram bij invoer te belasten. Voor een verhooging van invoerrecht op vteesch, versch en gezouten, in plaats van handhaving van het bestaande recht is te zeggen dat het invoerrecht nog niet eens gelijk is aan den accijns, terwijl de begunstiging van versch vleesch ook voor het gevaar der overbrenging van vee ziekten, bedenkelijk is. Het invoerrecht voor het Amerikaansch en Australisch vleesch in bussen van meer dan l1^ KG., dat gelijk is aan dat van vleesch, oordeelt adressant op dezelfde gronden te laag Met de verhooging van de post vruchten, in siroop of suiker ingemaakt van 18 tot 25 per 100 KG., kan het bestuur zeer goed meegaan, maar het geeft in over weging ter wille van het bevorderen van de jamfabrikaten hier te lande, dat de be taling der belasting, welke nu vooraf ge schiedt voor de te gebruiken suiker, ten behoeve dier industrie, op dezelfde wijze door credieteering werd geregeld als bij het gedistilleerd en het zout. Evenzoo kan het br,stuur zich vereeni gen met de verhoogingen van deinvoerr. op druiven van 5 pCt. op 10 pCt., doch de bemoeiing van uwe majesteit kan het edele werk, dat gij begonnen zijt, en dat geheel Parijs met vreugde veiwult, vol tooien. Uwe majesteit heeft den trotschen misdadiger ontmaskerd, de onschuld gered, De laatste gedachten van deu stervenden grijsaard waren aan u, sire, want gij hebt hem gered. Dankbaar spreekt bij thans uw naam iD den hemel uit." De koning lachte luidkeels, en zeide »heb ik het niet altijd vermoed, dat gij met de andere wereld in correspondentie stondhoe zoudt gij anders kunnen weten wat de ziel van den boekhouder daarheen met zich heeft medegesleept Mijn naam zegt gij veel eer. Ik moet dan wel, om beleefdheid met beleefdheid ta beantwoor den, den naam van zijn pleegzoon naar het bureau van marine zenden." Hjj schrapte den naam van Meuron door, en zette er Nikolaas Rosier voor in de plaats. »0 sire, wat zijt gil boos en toch goei zeide de beminde, en kuste de hand van den vorst, die den naam bad nederge- schreven. {Wordt vervolgd.) het voorstel dit recht te heffen van de waarde, komt het bestuur voor niet bil lijk te zijn. Hoe toch wil men de waarde bepalen In overweging wordt gegeven deze vruchten per kilogram te belasten, zooals ook in België geschiedt, waar 15 per 100 kilogram woidt geheven. Naar aanleiding van het vorenstaande verzoekt het bestuur aan de Kamer op het bovenstaande hare aandacht wel te willen vestigen en in overweging te willen nemen in hoeverre aan de door den Nederland schen [landbouw gewenschte wijzigingen kan worden voldaan. M. Ct. AXEL, den 2 November 1900. Naar wij vernemen zal op Maandag 12 Nov. e.k. in onze gemeente optreden, om eenige bijzonderheden uit den Trans- vaalsch-Engelschen oorlog mede te deelen, de heer A. Snijman, wonende in de Kaap kolonie. Hij heeft voor een groot deel den ongelijken worstelstrijd medegemaakt en houdt thans tijdelijk hier in Nederland verblijf, Zondag werd ten huize van W. van de Bilt, aan den Nieuwen Molen, onder de gemeente Koewacht de 12de jaarlijksche feestvergadering gehouden van den Johan- neskring. Als voorzitter werd herkozen de heer Judocus van Hecke met 12 stem men, op den heGr Van Gooije waren 4 en op den heer Joh. de Bock 2 stemmen uit gebracht, terwijl 1 briefje blanco was in geleverd. Zooals gewoonlijk bleven de leden langen tijd gezellig bijeen. Zuiddorpe. Door een onbekende oorzaak raakte Donderdagavond op het land van den landbouwer E. van Nieulande, een hoop rogge in brand. Spoedig waren velen ter plaatse om aan het blusschingswerk te helpen en weldra arriveerde ook de brandspuit, doch daar het water van el ders aangevoerd moest worden, kon dezo niet uit alle kracht werken. Toch was men binnen een goed uur den brand mees ter en kon men zeggen, dat voor twee andere graanhoopen, die naast den bran denden hoop stonden, het brandgevaar ge weken was. De schade, die dus niet zoo groot is, als eerst gevreesd werd, wordt toch nog op ruim 200 geschat. In Zeeland zijn, met ingang van 1 November, verplaatst de kommiezea bij 's rijks belastingen P. Versluijs, le klasse, van Hansweert naar Heiükenszand, J. van Rooié le klasse, van Heiukenszand naar Hansweert, J J. Pannekoek, 3e klasse, van Eede naar Ellewoutsdijk, F. Remerij, 3e klasse, van Ellewoutsdijk naar Eede, J. van Soest, 4e klasse, van Sas van Gent naar Vlissingen (haven), M. T. E. Neder hand en P. van Wouwe, beiden 3e klasse resp. van Sas van Gent en Hoedekens- kerke, tijdelijk naar Vlissingen (haven), Met ingang van 1 December a. s. is benoemd tot kommies-ontvanger van het grenskantoor der le categorie te Eede, M. Hofstee, thans in dezelfde betrekking te Kapellebrug. M. Cl PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag -4 November 1900. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. P. Lanting Nam 2 ure Ds. A. P. Lanting (van Audel.) Kerk B. Yoorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Woensdag 7 November ÏOOO. (Gereformeerde Kerken.) Keik A. Yoorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 u.e Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure De. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Arroiidisseineiits-Reclitbunk te Middelburg Zitting van 2 November 1900. A. L. R., 26 jvropger secretaris eener staalfabriek te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg is wegens verduistering veroord. tot een jaar gevang, met in min- deringbrenglng der doorgebrachte hecht. I P. A. d. L., 26 j., letterzetter te Sas van Gent, is wegens wederspannigheid veroord. tot 3 weken gevang. J. F.. 33 j-, huisvrouw van J. S., zonder roep te Ter Neuzen, is wegens eenvou dige beleediging veroord tot 2 boete of 2 dagen hecht. Dinsdagavond, bij het afgaan van de werf, is de scheepmaker J. M. B werk zaam op bet stoomschip „Koning Willem III" in aanbouw bij de Koninkl. Maatschap- ij De Schelde te Vlissingen, van het tas- schendek in het ruim gevallen. De man was onmiddellijk doodhij was 59 jaren oud en zou Vrijdag voor de tweede maal in het huweljjk treden. Haardsteden en belasting. Het »N. v, d. D." acht 't niet van belang ontbloot er de aandacht op te vestigen, dat het publiek, in verband met de vernieuwde wjjziging op het personeel, goed zal doen te zorgen, dat het aantal in dienst te stellen haard steden het getal, dat aangegeven is, niet overschrjjdt. De ambtenaren der belasting hebben de bevoegdheid te controleeren of alle haardsteden, die gebruikt worden, wel zijn aangegeven. Alvorens dus in deze dagen een kachel aan te leggen, zal men verstandig doen eens na te gaan of men zich tegenover den fiscus verantwoorden kan. Tegen een diaken van de Ned. Herv. gemeente te Feijenoord zijn twee geldboeten van 25 of 2 maal 5 dagen hechtenis geeischt, wegens het schrjjven en verzenden van twee beïeedigende briefkaarten aan het adres van den predikant aldaar. Bekl. ont kende, hoewel hjj toegaf, dat de verhouding tusschen hem en den predikant voortdurend gespannen was geweest. De deskundigen herkenden echter het schrift als dat van beklaagde, Op het stationseraplacement te Gel- dermalsen heeft men Dinsdagnacht gevon den het verminkte ljjk van een treinsmid, die vermoedelijk door de locomotief van den goederentrein was overreden. De doode was nog maar enkele weken gehuwd. Te Winsnm is bjj het rangeeren een spoorwegwerker tusschen een wagon en een stootblok geraakt. De man werd zoo ernstig gewond dat men voor zijn leven vreest. Bjj Den Ham viel een kind, dat met een hond speelde, in het water. De hond liep naar huis en toen men, daardoor op merkzaam geworden, naar het kind ging kjjken, vond men het bewusteloos in het water drjjven. Het kind weid bjjgebracht. Op een uiterwaard bjj Ochten is ruim een meter onder den grond het ge raamte gevo iden van een man. Er werden by hem gevonden een schroevendraaier, eenige vreemde munten en metalen, waar schijnlijk looden knoopen, waarop het ge tal 57 sommige nog aan een stuk bjjna geheel vergane kleedingstof gehecht. Aan de fabriek van een firma te Wormerveer hebben ruim veertig arbeiders het werk gestaakt. Oorzaak is de wensch der arbeiders om den 14 urigen werkdag door etn 12-urigen te vervangen, aan welk ver langen niet voldaan werd. Te Bavo heeft een jongetje van jaar, dat in het hooi aan het spelen was met zyn 4-jarig broertje, dezen per ongeluk zoodanig met een hooivork in het voorhoofd gestoken dat de hersens werden geraakt, en het knaapje na een paar dagen lijden aan de gevolgen is overleden. Het bekende Staphoster boertje zal zich naar Amerika begeven en aldaar een rondreis maken. Een'dame reisde Dinsdagavond van Amsterdam via Den Haag naar Rotterdam. In dezelfde coupé zaten twee hëeren en twee dames, die in Den Haag uitstapten. Bij aankomst te Rotterdam vermiste de dame haar beurs met 80, die zjj, nog voor 's-GraVenhage, naast zich in de coupé had gelegd (onvoorzichtig genoeg De bestolene stelde de politie met de zaak in kennis.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2