mmmm. Marktberichten. Advertentiën. aanbesteden: van het hongerige vee opmerkzaam waren geworden, gingen eens een kijkje nemen en vonden het viertal geheel uitgeput en naakt in een bed liggend op een gesloten dak kamertje. Of de menschen naar een krank zinnigengesticht zjjn overgebracht, meldt de berichtgever niet. Op merkwaardige wijze is te Parjjs een dief in den val geloopen, of liever ge klommen. Hjj stal een paar schoenen en de winkelier holde hem achterna. De dief sprong over een muurtje op een plaats. Daar stond een ladder en hiermee klom hij op het dak van het huis, en van daar liet hjj zich aan den anderen kant langs een gootpijp zakken. Beneden aangekomen, kwam hij tot de ont dekking dat' hij in een politiebureau was aangeland. De gestolen schoenen had hp r.og bij zich. Te Membach (Pruisen) is een bosch wachter door twee Duitschers vermoord. Men vermoedt dat de daders naar Limburg zijn gevluchtalthans door de politie te Maastricht worden nasporingen gedaan. Bij Gemunden zijn twee spoorwegar beiders door een van Aschaöenburg komen den trein overreden en gedood. De kolennood heefteen merkwaardig gevolg. Men is overal gaan zoeken naar nieuwe vindplaatsen van het kosibare goed, en de resultaten zijn verrassend. 3jjna geen dag gaat voorbij, of wjj lezen van nieuwe ontdekkingen. Nu weer in Hongarije. In het buitenland zal men natuurlijk aan stonds partij trekkeh van den gevonden schat. Of Nederland ook zal gaan ontginnen Wij gewaagden dezer dagen van Java steenkool. Men weet al 15 jaar dat een Schotsch deskundige in Suriname steenkool ontdekte; op de Westkust van Atjeh wacht de steenkool ook op ontginning, Bij de raadsverkiezing in Londen stond dezer dagen een Jingo-candidaat zich op een vergadering zeer op te winden. Op het hoogtepunt zijner redevoering gekomen richtte hij tot de verrukte schne o. m. de volgende uitnoodiging en vraag »Ziet voor u uit, mylords en gentlemen ziet voor uit vraagt niet alleen wat het heden u brengt, doch wat de toekomst u geven zal en geven kan. Vraagt u niet alleen al wat Engeland nu doet, stelt u ook de vraag: wat zal Engeland over tien jaar doen Still chase De Wet (nog achter De Wet aanjagen) antwoordde somber een cynisch wpsgeer achter in de zaal. De uitwerking van deze woorden laat zich begrppen. Door den Duitscben keizer is een prps van 100.000 mark uitgeloofd voor den gene dio de beste automobiel voor oorlogs gebruik fabriceert. Verder heeft hij eene subsidie van 50.000 mark toegezegd voor de wedstrijden in 1901, te organiseeren door de Duitsche automobiel-club. Voor den krpgsraad te Parijs ver scheen iemand die beschuldigd werd van insubordinatie hp had nl. verzuimd tijdig onder de wapenen te komen en de gen darmerie kennis te geven van zijn vertrek. De man had dienst genomen in de gelederen der Boeren en streed aan de zijde van de Villeboi8-Mareuil. Met algemeene stemmen werd hp vrijge sproken 1Te Leeds is een schilder voor den politierechter verschenen wegens moord van een kat, Het dier was zijn woning binnen- geloopen en beet den man in de hand, toen hij het wilde wegjagen. De schilder gieep toen de kat en sloeg haar den kop op den vloer aan stukken. De rechter ver oordeelde hem tot veertien dagen dwang arbeid. Heftige woordenwisselingen hebben dezer dagen in den gemeenteraad van Flo rence plaats gehad naar aanleiding eener gift van 1200, voor eenige maanden doot lord Somerset aan de armen ter eere van eene overwinning der Engelschen in Trans vaal der stad geschonken. Het republikeinsche raadslid Minuti ver weet den burgemeester Forrigiani in harts tochtelijke bewoordingen dat geld, met het bloed der grootmoedige, vooi hun vrphuid kampende Boeren bezoedeld, te hebben aan genomen. Dat was eene vernedering voor de stad, zeide hij De burgemeester poogde eerst de zaak te verhelen en zeide, toen dit niet ging, dat de armen zich over de mildheid des heereD Somerset niet beklaagd hadden, dat de stad in een buitenlandsch geschil geen partjj behoorde te kiezen, zich er voor wachten moest vreemdeling°n voor het hoofd te stooten, die haar zooveel blijken van ge hechtheid gaveD, enz. Doch de heer Minuti voerde aan dat de burgemeester, sedert Mei het geschenk ge heim houdende, wel getoond had te gevoe len, welk een schande de aanneming voor Florence was. Men bad, hield hp vol, de aalmoes te eer moeten weigeren, omdat de uitingen van der Engelschen staatszucht de Italianen zelf troffen. Immers op Malta hadden de over heden het gebruik van de Italiaansche taal afgeschaft. Spr. eindigde met eene motie ten gunste der Boeien voor te stellen, welke daverende toejuichingen onder het publiek uitlokte en zulk een geroep van »Leve de Boeren dat de burgemeester dreigde de zaal te zullen doen ontruimen. Uit Barmen wordt gemeld, dat aldaar den IBen Maart een gemeenteraadsvergade ring is gehouden, waarin besloten werd. het oude kantongerechtshof af te breken, daar het belette de »Ruhmeshalle" op de Kari- plats die door den keizer is ingewijd, van de Wetherstraat te zien en omdat het niet in overeenstemming was met dat prachtige gebouw. Niet alle leden waren echter be reid aan de kunst dit offer te brengen en er hadden langdurige debatten plaats. Dit heeft den architect van de »Ruhmeshalle" aanleiding gegeven tot de volgende grap Hij heeft op een deur hel volgende laten schilderen. Onderaan staat 8. S. 13,3 (ge meenteraadszitting van 13 Maart). Daarbo ven verheft zich een leeuw, die een half af gebroken zuil omklemt. Op de gebroken zuil is het kantongerechtsgebouw geteekeed. De vereenigiug dezer zitting wordt daarom vooral orgineel, omdat het niet ingewijde publiek naturrlijk leest S. S. 13.3(Spreu ken van Salomo 13 vers 3). Daar leest »Wie zijnen mond bewaart, behoudt zijn ziel, maar voor hem is verstoring, die die zijn lippen wjjd open doet. Hotjjournal Iilusutre bevat een plaat waarop geschetst wordt het huldebetoon, dat op d'-n verjaardag van president Kruger in het Paviljoen der Zuid-Afrikaansche Re publiek op de Parpsche wereldtentoonstel ling plaats had In een artiketje zegt de redactie In de afgeloopen week had de verjaring van pre sident Kruger plaats. Om deze gebeurtenis te vieren waren een aantal Hollanders en bewonderaars van den president der repu bliek bijeen gekomen in het paviljoen van de republiek op het Troeadero, om daar twee prachtige kransen voor de buste van den president neer te leggen. De Hollandsche en Transvaalsche volks liederen werden gezongen, waarna onder het roepen van »Leve KrugerLeve de Wet 1 Leve de Villebois MareuilLeve Frankrijk 1" uiteen ging. Een Engelschman, die »Dood aan de Boeren!'' gaioepen had, werd onmiddellijk verwjjderd. Om vier uur in den namiddag had een zelfde manifestatie plaats, waaraan door een nog grooter aantal personen werd deelgenomen. - Moderne vlucht, 't Geschiedde natuur lijk in Amerika. Toen de Kaiser Friedricb" van Hoboken naar Cherbouig vertrok, zag men plotseling eene dame, gevolgd doo haar kamenier, langs een touwladder langs het boord naar beneden klauteren en ver dwijnen in een sleepboot, die op deze man ouvre scheen te wachten. Een oogenblik later dook van de »Friedric een heer overboord, die onmiddellijk op de sleepboot toezwom. De kapitein van het bootje dreig de hem met een pikbaak, doch de zwemmer haalde een revolver voor den dag. De ka pitein haalde daarop zjjn haak en den zwemmer binnen boord. Het ontsnapte drie tal bleek te zijn de graaf Micheney en de gravin met haar meid. Mevrouw had genoeg van haar man en trachtte op deze wijze f n zijn tyrannie te ontkomen. Sipido werd te Parps bp zijn tante in hechtenis genomen, Door twee agenten begeleid, kwam hij Zondagochtend met den trein van 9.55 te Poix aan, van waar hp reet- naar Saint Hubert werd vervoerd. Iu den omtrek van het station, rne Saint- Gilles en place l'Abbaye, stonden vele nieuwsgierigen, maar zij werden teleurge steld, daar de gevangenwagen geheei ge sloten was. Zoodra Sipido in het verbetergestiebt was aangekomen, werd hp in de uniform van deze inrichting gestoken. Aan zijn ad vocaat was het niet toegestaan hem te preken. Hoogstwaarschijnlijk zal de jeugdige heet hoofd in het verbetergesticht zijn beioep van blikslager blijven uitoefenen. Niettegenstaande het tegendeel wordt be weerd, komt de bevestiging van het be richt, dat Sipido te Parijs zich bij de anar chisten bad aangesloten, en meermalen deel nam aan socialistische manifestaties. Men zegt, dat hij op het punt stond naar Lyon te vertrekken, waar hij een betrekking zou krjjgen bp een socialistisch advocaat. Hjj droeg te Parps den naam vat Jean Haidy, en was eens zonder dat Dien hem zag de held van een ovatie. Toen de Trans vaalsche afgevaardigden daar ter stede de place de l'Hotel de Yille optreden, liepen enkelen, behalve het, »Leve de Boeren"', ook, »Leve Sipido leve de jonge Belg Sipido was nu bevreesd, dat bp herkend was en maakte zich snel uit de voeten, Uit het Noorden van Engeland komen berichten van hevige overstroomingen. Op verschillende plaatsen is het vervoer per spoor geheel onderbroken. De verbindingen met Southfield zijn geheel verstoord. De voornaamste wijken der stad staan blank. Uit Canton wordt gemeld, dat zee roovers het Engelsche stoomschip Pe.se- veranza," varende van Macao naar Canton, hebben geplunderd. Alle goederen werden meegenomen. Vier van deze zeeroovers, die later zoo brutaal waren om in Canton weer op een andere Engelsche stoomboot aan te monsteren, zijn gearresteerd. Waarschuwing aan hen die een huwe lijksreis doen. Niet dringend genoeg kan men hen, die een hu welpksreis doen, waar schuwen naar Milaan te gaan, want daar is het kussen verboden, ten minste op open bare plaatsen. Er is daar nog een politie verordening van kracht, die dateert uit den tijd der Sforza's, en waarbij het kussen in 't openbaar verboden is, daat het tegen de wetten der zedelpkheid irdiuischt. Het be staan van dit verbod is onlangs twee ge lieven in herinnering gebracht. Zp moesten voor de Milaneesche politie verschjjnen omdat zij elkaar in een hoekje van een pa'k hadden gekust en werden beboet met 15 lire. - Electrische zoeklichten bij de brand weer U New-York. Bp deze brandweer be hoort thans een compleet zoeklicht-toestel tot de uitrusting. De daarvoor bestemde wagen rijdt te gelpk met den brand wagen uit, en zal veel bpdragen tot het redden van levens en eigendommen. Het zoeklicht wordt gebruikt om donkere gedeelten der straat te verlichten en de brandwachts be hulpzaam te zijn in het leggen der slangen het oprichten der ladders, en het verlichten van de gevels van gebouwen, waar de men schen in gevaar verkeeren tevens om licht te werpen in de gebouwen waar de brand wachts aan het werk zjjn. Op het oog ziet het toestel er uit als eene stoommachine het bestaat uit een ketel, direct werkende machine en dynamo en 2 zoeklichten, elk met eene lens van 18 inch. Deze lichten kuDnen direct werken van den wagen, maar ook kunnen zjj naar eenig ander punt wor den gebracht, terwijl de verbinding plaats heeft door buigbare kabels. Op den top van een gevaarlpke hei ling te Alderley in het Engelsche graat schap Cheshire, staat een waarschuwings bord waarop een doodskop met twee gekruiste sleutelbeenderen is afgebeeld, Daaronder leest men het lugubere opschrift >Wielrijders afstijgen. Gevaarlijke belling, Op verzoek is aan het eerste huis beneden een brancard verkrjjgb; a Uit het krankzinnigengesticht, waar w verpleegd werd, is prinses Louise van Saksen-Coburg naar een villa bij Cannes overgebracht. Met haar geestestoestand is het nog treurig gesteld. Den ganschen dag doet de ongelukkige niets dan de hoeden en iaponuen, die zij zich vóór haar opsluiting gekocht heeft, vermaken. Te Kleef viel iemand uit Zutpben van den steiger eener derde verdieping. Inwendige kneuzing en schedelbreuk waren zoo ernstig, dat de man bqna on middellijk dood was. Te Indianahead, in Virginië, is een kruitmagazijn ontploft. Huizen werden tot ver in den omtrek vernield o. a. ver dween een maritieme waarnemingspost el. Het aantal slachtoffers is nog on bekend. Twaalf dooden heeft men reeds gevonden. Axel, 27 O C T. Ter Graan mar k t van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 1 8,—a f8,25 Wintergerst a 8, - af 8,15, Zomergerst f 7,25 a f 7,50, Rogge 17,—a f7,25, Erwten 19,50 a f 10,25 Paardenboonen 10, - a 0,— Ha ver t 6, a f6,50 Koolzaad I af Boter fl,— a 10,— per kilo Eieren, 1,— per 26 stuks. Gent, 26 OCT. Graanmarkt De prjjzen zijn opgegeven in franken en per 1Ó0 kilo, Tarwe 17, rogge 14,50 gerst 17, haver 16,50 tot - koolzaad - ljjnzaad tot lijnzaadkoeken tot koolzaadkoeken fr per 100 kilos. Boter per kilo 3,— tot 0,— Eieren de 26, 2,50 tot 0,-. Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 26 OCT. werden te koop gesteld58 schapen, 4 lammeren, 108 kalveren, 227 vette var kens, 2 loopers, 486 biggen 25 melk koeien, 2 groote ossen, 120 jonge ossen, 131 vaarzen, 93 vette koeien, 54 stieren, 209 magere dieren. Prijzen wareu per kilog. voorossen en vaarzenvleesch fr. 1,40 a, fr. 1,45 idem 2de qual fr. 1,30 a fr. 1,35 koeienvleesch fr. 1.30 a fr. 1,35 idem 2de qual. fr. 1,10 fr. 1,20stierenvleesch fr. 1,30 a tr 1,38 kalfvleescb fr. 1,45 a fr. 1.65, schapenvleeech fr. 1,40 a fr. 1,50 lams- vleesch fr. 1,90 a fr. 2.10; en varkens- vleesch fr. 1.10 a fr. 1.15. Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur te Axel, zal op Zaterdag 3 November a. s. des voormiddags ten 9 ure, ten Raadbuize bij enkele inschrijving de levering van 10 Meter Bombazijn. 40 Keterbaai. 15 Drol. 16 Gebloemd Katoen. 85 Geel Katoen. 3 Aschgrauw Diemet, 16 paar Vrouwenkousen en 2 Manskousen. Monsters ten Raadhuize Ie bezichtigen. Allee» ingezetenen der gemeente heb ben het ïecbt om in te schrjjven. Inlichtingen te bekomen bij den Ont vanger. Axel, den 23 October 1900. De President J. VERIJZER. De Secretaris C. VAN DEN BROEKE. De Ontvanger J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3