Gemengd Jïienws. genoemde cijfer berecht. Een voorstel van den heer Troelstra e. a. om bet aan plakken der kandidaten lijst te doen ver vallen en een ander van den heer De Waal Malefijl e. a. om de lijst niet aan te plakken, maar ze op de secretarie ter inzage te leggen werden verworpen bet eerste met 60 tegen 3 stemmen, het tweede met 51 tegen 15 stemmen. Een amendement van den] beer De Waal Malefijt. waardoor de gemeenteraad zou kunnen bepalen, dat de stembus maar tot 5 uui geopend zal blijven, werd verworpen een amendement van den heer Bastert om Ged. Staten bet recht te geven op verzoek van den gemeente raad de stembus reeds ie 3 uur te slui ten, werd eveneens verworpen en bet amendement van den heer Troelstra e.a. om de slembus van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8 uur met een uur pauze te houden, ging denzelfden weg op. Met 36 tegen 34 stemmen werd een amendement van den beer De Waal Malefyt verworpen om zeevisscbers den Zaterdag voor afgaande aan den algemee- nen dag van stemming, gelegenheid tot stemmen te geven. Nog is bepaald, dat op een stembiljet punten, strepen, vlakken, nagelindrukken vouwen, scheuren en gaten, niet als bij voegingen zullen worden beschouwd. Als aan de geldigheid van een stem biljet wordt getwyfeld, maakt de Voor zitter dit onmiddellijk aan de aanwizigen bekend en bij zegt er bij waarom Ver langt een kiezer dan het biljet te zien, dan moet dat geschieden, maar hij mag het niet in handen krijgen. Heden heelt de eindstemming plaats. AXEL, den 30 October 1900. Op de gisteren alhier gehouden vee markt waren aangevoerd14 paarden, 128 stuks hoornvee, 82 varkens en 2 schapen. Premiën werden uitgereikt als volgt: Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs 5,—aan M. Wolfert landb. en 2e prijs 3,aan C. Scheele landb. Voor het schoonste hengst- ot merrie veulen beneden het jaar oud, een prijs van 2,— aan F. van Cadsand landb. Voor bet schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs ƒ4,- aan P. van Hoeve landb. en 2e prijs 2,50 aan M. Wolfert landb. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaien oud, een prjjsvaD 5,— niet uitgereikt. Voor de schoonste baatgevende ofkalf- DE OITWEBKING. Het was reeds laat op den avond. De boekhouder Larmes zal in zijne kamer voor eene schrijftafel, en teekende ver scheidene zaken op. Nikolaas stond naast hem. »Thans, mijn zoon, zeide de oude, opge ruimder na het voltooien zijner bezigheden, heb ik niets meer op mijn hart. Alles is in orde Er gebeure wat er wil, ik zal mij nooit, schriftelijk of mondeling, aan het bestelen der kas schuldig verklaren. Ik sta onder Gods hand. Het is eene heerlijke zaak, Nikolaas, een reia geweten te hebben men kan daarmede een geheel leger van gerechtsdienaars, beulen en fol- terkDechts, ja, de geheele hel in het aan gezicht zien. En al zendt men mij naar de galeien, ik zal welgemoed gaan.'' Er werd geklopt. Een politidienaar trad binnen, en men zag duidelijk door de geopende deur meer gewapenden. De beambte veiontschuldigde zich met te zeggen, dat hij handelde op hoogor bevel, en vroeg wie de heer Larmes was. Deze maakte zich verbleekende en be vende bekend. Nikolaas beefde, alsoi hij de koorts bad, en kon zich niet staande houden. De beambte zeide tot den heer Larmes: »gij heb dezen morgen een merkwaardig gesprek gehad met den heer Gatry." De boekhouder boog toestemmend hij kou het woord ja niet uitspreken. r »Zjjt gij iD het bezit va a een briefje, dragende koe, le prijs 5, - aan V. Poppe te Koewacht en 2e prijs ƒ3,— aaD A. Schelieman koopman. Voor de schoonste kalfdiagende vaars een prijs van ƒ4,— aan Ph. J. van Dix- hoorn landb. Voor het schoonste 2-jarig rund een prijs van ƒ3,- aan B. van Herreweg koopman te Ertvelde. Voor den schoonsten hokkeling eer prijs van 2,— aan J. Dieieman Wz. koopman. Voor den schoonsten springstiereen prijs van ƒ5,- aan E. Baecke koopmau te Assenede. Voor het grootste getal paarden van éénen eigenaar ter markt gebracht 4, aan M. Wolfert landb. Voor het grootste getal hoornvee als voren ƒ4,— aan J. A. van Boven koop man to Goes. Voor het grootste getal schapen, niet uitgereikt. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks ƒ2,- aan J. de Meij koopman te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee ƒ5,— aan P. van Hoeve landb. De heeren achter wier naam geen woonplaats is vermeld zijn allen te Axel woonachtig. De handel was levendig. Gisteren was in het café Waelput alhier een reus te zien. Het jongmenscb, een kolossale dikkerd van 21 jaar oud, weegt 230 kilo en is geboren te St. Nicolaas. Het zag er een gezonden baas uit en er werd druk gebruik van gemaakt om dit buitengewoon mensch te gaan zien. Hij zat op twee stoelen en rookte smakelijk zijn sigaartje. In evenredigheid van zijn dikte was deze kolossus echter niet heel lang. Naar we vernemen is de heer D. Galle als onderwijzer aan een der Bijzondere Scholen te Antwerpen benoemd. Bij kon. besluit is, de heer J. Barendregt Az. benoemd tot burgemeester van Heinkenszand met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Zaamslag. Sedert den 27en dezer is de invoer van Nederlandsch melkvee langs de Clinge (station) weder geoorloofd. Zaterdag jl. werd aan de stedelijke universiteit te Amsterdam tot arts bevor derd de heer Jac» van de Ree, ge boren te Ter Neuzen. Benoemd tot buitengewoon opzichter van den waterstaat bij de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen W. R. H. Lommertzen. dat hij u ter overschrijving gegeven heeft De boekhouder was verbaasd over de alwetendheid der politie, en staarde den beambte met open mond aan. »Wilt ge zoo goed zijn, rnjj te ant woorden zeide de politiedienaai ernstig- De boekhouder boog andermaal, »In naam des konings vorder ik van u mij te antwoorden, en mij, zoo gij nog in het bezit zijt, dien brief over te geven". De boekhouder ging wankelende naar een kastje, haalde het briefje uit eene portefeuille, en reikte het met bevende hand den ambtenaar over. »Tbans zult gij Je goedheid hebben, mij in het rijtuig te volgen, mijnheer Larmes." Waarbeen riep Nikolaas wanhopend uit, »hij is onschuldig noem mij ook mede, ik weet alles, ik zal alles verhalen." De beambte zag den jongeling verwon derd aan en zeide „ik heb wel geen bevel, niemand anders dan den heei Larmes mede te brengen, evenwel kan ik aan uwen wensch voldoen. Mijnheer Larmes, gij schijnt ongerust te zijn, doch stel u gerust." »Laat dien jongen man hier blijven," zeide de heer Larmes, wan neer gij geen uitdiukkelijk bevel hebt, hem mede te nemen. Hij kan rmj in ueze zaak niet tot nut zijnook zonder hem zal ik de waarheid zeggen. Het is zijne vriendschap voor mij, die hem dat onbezonnen verzoek ingeeft. Ik. weet t eeds wie mijn aank lager Men schrijft uit Wemeldinge aan de N. R. Ct: Om even tien nar liepen Zaterdagochtend, trots den feilen wind, nog eenige schepen de haven uit, waarvan een drietal echter spoedig, gedwongen door den immer aan- groeienden storm het kanaal weder binnen vluchtten. Een vijftal evenwel hield vol, waaronder een paar mosselscheepjes (hoog aarzen) uit Bruinisse. Ongelukkigerwijze geraakte eene bjj 't inloopen van het We meldingsche Schaar de ver uitstekende punt der Vondelingenplaat, met't toen on vermijdelijk gevolg, dat het vaartuig bijna terstond lek stampte en volsloeg. De op varenden, twee mannen, verlieten on middel lijk hun vaartuig en bereikten ongedeerd het nog kleine droge gedeelte der zand bank. Hulp bieden was echter van de overige schepen totaal onmogelijk, wilden ze zich zelf niet aan een wissen ondergang prijsgeven. Het water kwam onrustbarend op, zoodat er na korten tjjd van de zand bank slechts een zeer smal strookje droog zand te zien was. Met het gewapend oog kon ik alle be wegingen der beide op de zandbank gevan gen mannen nauwkeurig gadeslaan, terwjjl inmiddels ook tal van menschen op de uiterste puut der haven met kloppend hart toezagen. De voor 't oogenblik geredden liepen in doodsangst met een kleedingstuk zwaaiend, van 't eene eind der bank naar 't andere, doch niet een der schepen kon hulp bieden. En steeds hooger steeg de vloed. Onderwjjl was echter een wakkere borst met zijn scheepje teruggekeerd, liep snel, voortgedreven door den storm, om d<* plaat door een ondiepe geul en heeft het genoe gen mogen smaken na een uur laveerens ongeveer, beide eilanders nog juist i ntpds te redden. Te Nieuw-Scheemda brandde door onbekende oorzaak een groote boerderij totaal af. Zes paarden en vele varkens kwamen in de vlammen om. Te Wehl werden twee op korten afstand van elkaar staande woouhnizen in de asch gelegd. De inboedels gingen verloren. In de Achterzaan is een schippers knecht over boord geslagen door een onver- wachten rukwind. De man verdronk. Boven Hoorn en omstreken woedde Vrijdagnacht een hevige storm met zwaar onweer. Te Spanbroek sloeg de bliksem in den kerktoren, die, hoewel geen brand ontstond, gesloopt zal moeten worden. is, het is mijn chef, de heer Gatiy. Ik volg u." De politiedienaar zeide„ik treed niet in de zaak, welke tusschen u en den heer Gatry hangende is. Gij zult buiten twijfel de eer hebben bem te zien, want ook bij wordt op dit oogenblik gevangen genomen. Evenwel moet ik, jongman, u verzoeken mij ook te willeQ volgen." »De heer Gatry in hechtenis genomen 1" zeide de boekhouder op eeu eenigzins ver heugden toon. »Hoort gij het niet?" riep Nikolaas op getogen uit, »Gatry is in hechtenis geno men. Gij zijt gered. Nu merk ik, zie ik, weet ik alles Kom, kom, ha," aldus ging de verheugde jongeling voort, zijne handen ten hemel heffende, ba, onvergelijkelijke kostelijke, hemeischebijna bad by Paulina gezegd, maar bij bezon zich en riep justitie Nu volgde meu den ambtenaar, steeg met hem in het rijtuig en reed voort. Do heer Gatry was. reeds by den minis ter van justitie. De boekhouder zeide wat by wist. De be6r Gatry gaf, door alles tiiotscb te ontkennen, blijken van een slecht hart. Toen men hem echter het handschrift onder het oog hield en den boekhouder in zijne tegenwoordigheid bracht, verloor hij zijne tegenwoordigheid van geest, en verzocht zijne familie te sparen. Nog dienzelfden avond werden de heer Lm mes en Niko'aas vrijgelaten. Nog In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Viersen werd een raadslid op last van d->n burgemeester de raadszaal uitgezet door de politie, omdat liet raads lid tegen de qualificatie van >kindsch" te zjjn had geprotesteerd. Morgen zal, bij de plechtige herden king van den Hervormingsdag in de Groote kerk te Rotterdam, des avonds te 8 uren, o. a. wordeu uitgevoerd (met orkest) Psalm 8, naar de berijming vau dr I. I. L. ten Kate getoonzet voor gemengd koor met sop raan-solo door A. Lijsen. Bjj den zandzuiger van den in aan bouw zijnden gemeentelijken loswal te IJsel- monde heett men een in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van eeu manspersoon gevonden. Aan het lijk ontbraken hoofd en armen, de ribben lagen bloot. Aan de voeten waren nog laarzen. Te Scheveningen stond bjj den hevjgen Westenstorm de hooge zee dicht bij den mnur. De wandelpier bleet nog onbe schadigd. Zware boomen werden op den Scheve-] ningscben weg ontworteld. De viaschersvloot is geheel »uit"onge rustheid bestaat hierover echter niet. Tusschen Lochem en Markeloo werden door den trein drie paarden overreden, blijk baar uit een weide ontsnapt. De dieren werden geheel vermorzeld, terwjjl de trein hierdoor een half uurtje vertraging ondervond. Te Dordrecht brak bg het ophijschen van planken een streng. Een bootwerker die in het ruim stond, kreeg het houtwerk op de beenen die beide gebroken werden, I Terwijl te Utrecht een vrouw een ge moedelijk buurpraatje hield, viel baar drie jarig kind van de trap en brak een armpje. De moeder viel flauw van schrik. De bark Invercauld, van Liverpool naar Australië, heeft een eigenaardige reis gehad. Toen zij te Sydney aankwam, vroe gen de schepelingen allereerst om water en nadat dit verstrekt was, vertelden zij het volgende. Bij de Kaap de Goede Hoop werden zij overvallen door een orkaan en de zee ging zoo hoog, dat de voorraad versch water on- driukbaar werd gemaakt. Gelukkig was er eene grootere hoeveelheid stout aan boord bestemd voor koloniaal gebruik. Gedurende drie en twintig dagen droDk de bemanning niets dan stout. Waarschijnlijk zal het wel een vreemde boel aan boord geweest zjjn De bemanning verzekerde, dat de lust tot stoutdrinken door dit overmatige gebruik geheel bg hen vergaan was voor hun verder leven Te Breitennach wilde een familie, bestaande uit moeder, twee volwassen doch ters en een zoon, ten hemel varen. Zg bereidden zich daartoe voor door vasten, bidden en dergelijke vrome oefeningen. Hun roerend goed schonken zg weg, knipten zich de haren af en verwachtten het teeken tot de Hemelvaart, De scheper van het dorp, die van de zaak afwist, meende dan ook een schgnse' boven het huis te hebbeu waar genomen en verbreidde de mare, dat de familie ten Hemel was gevaren. De buren, die iets dieper nadachten, en door het brullen dienzelfden avond sloop Nikolaas met een muziekboek onder den arm, naar de kamer van Paulina en sloot zijne scboone zuster, die juist gereed stond naar het bal te vertrekken, aan zijn verheugd hart. Nog dienzelfden avond drukte Pau lina den gelukkigen prins Soubise vol dankbaarheid de band, en fluisterde hem toe: >gij hebt eenj hemeische daad vol bracht.* Nog dienzeifden avond lag de prins aac de voeten van mevrouw do Pom-1 padour en sprak: »ik moet u aanbidden gij zijt meer dan een engelNog dien- zelfden avoDd beleed LodewLjk XV" zijne bemindenog Dooit was hy door haar zoo schoon beloond geworden, dan voor deze dwaze geschiedenis. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2