m Binnenland. De verloving; van de Koningin. Provinciale Staten van Zeeland. llechtszakeii. in de achtereenvolgende Fransche en Duitsche nota's vervat, de volgende grond slagen voor onderhandelingen voorgelegd, lo. China betuigt leedwezen over de jongste gebeurtenissen en belooft dat ze nooit weder zullen voorkomen 2o, China erkent de veplichting een schadevergoeding te betalen. 3o. Het verklaart zich bereid de oude handelsverdragen te hernieuwen of te wijzigen. 4o. Bij goedkeuring dezer algemeene grondslagen dienen de mogendheden na- dat de schadevergoeding geregeld zal zijn, de troepen uit Peking terug te trekken. 5o. Onmiddellijke schorsing van de vijandelijkheden. Dinsdag begonnen in de Tweede Kamer de beraadslagingen over de voorgestelde wijzigingen in enkele artikelen der kies wet. Wanneer de behandeling zal afge- loopen zijn zullen we een overzicht geven van de gewijzigde artikelen. Thans vol staan we hiermee Het amendement Troelstra om den leef tijd grens van 25 jaar op 23 jaar terug te brengen werd verworpen met 44 tegen 21 stemmen. Art. la werd aangenomen met 37 tegen 31 stemmen Het amendement Troelslra om allen die in de grondbelasting zijn aangeslagen, tot het kiesrecht toe te laten en niet alleen hen, die minstens 1 betalen werd met 58 tegen 13 stemmen verworpen. Het amendement De Boer tot toelating van wie twee jaar woont in een woning, indien hji minstens een gulden grondbe lasting betaalt weid met 51 legen 20 stemmen verworpen. Het amendement Troelstra e. a. om bij loon-kiezers seizoenarbeiders de ondei- brekerij der werkzaamheden niet aan te rekenen als onderbreking der dienstbe trekking werd aangenomen met 72 tegen 13 stemmen. Verworpen werd met 51 tegen 34 stemmen het amendement werk loosheid, werkstaking en uitsluiting niet aan te rekenen als onderbreking der dienst betrekking Aangenomen werd met 44 tegen 40 om tijdelijke ongevallenrente in rekening te brengen voor vol loon en mof 43 tegen 41 om het inkomen der vrouw te laten gelden voor inkomen van den man en inkomen van minderjarige kin deren 70or de helft te laten gelden voor inkomen van de ouders. Het amendement om alle verstrekkingen van genees- en heelkundige hulp niet als geneesmid delen te beschouwen wordt verworpen met 52 tegen 33 stemmen. Het artikel in stemming komend, wordt aangenomen met 60 tegen 22 stemmen. Een amen dement Troelstra om alle huur-, loon-, spaar- en examenkiezers ook voor den gemeenteraad te laten kiezen, al betalen zij geen belasting wordt verworpen met 54 tegen 30 stemmen. Eveneens art. 4 met 46 tegen 39 stammen. Artikel 9èts, bevattende gemakkelijker bepalingen voor de arbeiders om als kie zers op de lijst te komen wordt verwor pen met 65 tegen 22 stemmen. Zooals reeds is gemeld, zal het. huwelijk der Koningin met Hertog Hendrik in de tweede helft van Januari plaats hebben. Omdat het dan geen gunstige tijd is voor feestelijkheden, waaraan het geheele volk kan deelnemen, zal, zoo zegt men, van het Hof zelfs de uitnoodiging uitgaan, de fees telijkheden te verschuiven tot aan het be zoek, dat het vorstelijk echtpaar later aan de verschillende provinciën zal brengen. Het trouwkleed van onze Koningin, wat het borduurwerk bbtreft, een zeer uitge breid werk, zal vervaardigd worden door mevrouw Van Emstede-Winkler, leerares aan de Rijksschooi voor Kunstnijverheid, afdeeling Kunstnaaldwerk. Dezelfde dame bracht ook het piachtige en kostbare borduurwerk aan op het kleed dat de Koningin droeg tjjdeus Hare kroning. In de aanslaande najaarsvei gadering dier Staten, te beginnen Dinsdagavond 6 Nov., zal mededeeling worden gedaan van bet adres, door Gedeputeerde staten aan H. M. de Koningin aangeboden bij H. D. ver loving. Verder komen ter tafel adressen van de gemeenteraden van Nisse en 'aHoer Abtskerke, om een renteloos voor schot voor wegsverbetering en van den gemeenteraad van S c b o r e om subsidie ter voorziening in verloskundige hulp. Aan de orde zijn vervolgens de aange houden voorstellen van het Gedeputeerd college tot bet vaststellen van regelen voor het pensionneeren van en hot verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en bedien den, in dienst der provincie, en tot bet verleenen van een subsidie aan eene Nedei landsche Maatschappij voor den aan leg en de exploitatie van eene stoomtram van Westkapelle over Domburg naar Middelburg. Voorts komen in behandeling de vol gendo voorstellen van Gedeputeerde staten tot afwijzing van het verzoek van het Bestuur der IJzendijksche stoomtrammaat schappij om verlenging voor tien jaren van bet suDsidie uit de provinciale fondsen tot het verlengen van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoom ti am weg Hulst Walsoorden] tot afwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Ossenisseom sub sidie voor den aanleg van eene haven tot afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur van Cortgene om een renteloos voorschot voor wegsver betering tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan den polder Nieuw Kieldrecht tot afwijzing van het verzoek van W. Moelker cs. te T h o 1 e n om subsidie voor een wagendienst Tholen-St. Maartensdijk tot alwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Nieuwerkerkom ontheffing van de betaling der af koopsom voor tolrechten op den weg van Zierikzee naar Zijpe tot het verleenen van een crediet aan de afdeeling Zeeland van de vereeniging Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek ten beboeve der veefokkerij tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, naar aanleiding van het adres van bet bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond tot inwilliging van het verzoek van den directeur van den Provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde om verboogiDg van zijne jaarweddeen tot afwijzing van het verzoek van H. van Gorsel, opzichter van den Provincialen waterstaat, om verhooging van zijne jaar wedde en toekenning van den titel van adjunct-ingenieur. Ingevolge het verzoek van den heer A. J. M. G. van den Bioeck om den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg van HulstnaarWal- soorden op nieuw te verlengen, stellen- Gedeputeerde Staten voor dat met éen jaar te doen. De gemeenteraad van Ossenisse vraagt een subsidie uit de .provinciale fondsen voor den aanleg eener haven aan den zeedjjk van den Afpolder bij de buurt Zeedorp. Naar bet oordeel van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat zijn de omstandigheden zeer ongunstig voor den aanleg van eene haven op het gekozen punt, omdat de havenwerken aan het volle geweld der stormen uit het westen en bet noorden zullen zijn blootgesteld en dus buitengewoon sterk zullen moeten worder. gemaakt, terwijl de ligging der haven tegen den zeedijk met daarvoor gelegen 350 M. breede slikken van ongeveer 2.7 M. boven laagwater nabij de zeewering afdalende tot laagwater bij de voorgelegen geul aan de bruikbaarheid der haven veel afbreuk zal doeD. De hoofdingenieur acht de werken, vol gens het overgelegde plan geraamd op f 34.200, geheel onvoldoende en is van oordeel, dat de raming door de noodzake lijke wijziging van het plan, globaal be rekend, wel met ongeveer 10.000 behoort te worden verhoogd. Gedeputeeide Staten hebben het ge meentebe&tuur met de opmerkingen van den hoofdingenieur in kennis gesteld en het uitgenoodigd tot herziening van het plan Welk gevolg daaraan zal worden ge geven is tot dusver niet gebleken. Met tiet oog op het onvoldoende 7an het overgelegde plan en op de omstandig heid, dat door de Staten voor den aanleg der havens bij Kloosternol, aan bet water schap Cadzand en bij den Schelphoek geen subsidiedoch renteloos voorschot is verleend stellen Gedeputeerde Siateu voor het ver zoek af te wijzen. M. Ct. AXEL, den 26 October 1900. Ter \euzeu. De gemeenteraad albier had heden een langdurige zitting, waarin behalve de begrooting ook nog behandeld werd een schrijven van de commissie van toezicht op bet lager onderwijs. waarin de noodzakelijkheid werd betoogd dat te Ter Neuzen een inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs wordt opgericht. Het Dag. Bestuur deed naar aanleiding daarvan een voorstel om daar toe geleidelijk te geraken. Zij is van raeening dat door het uitbreiden der ge meente het zoolang niet meer duren zal of een vijfde school zal moeten worden gebouwd. Met het oog daarop zou school B kunnen wordeD ingericht tot een school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Om geleidelijk daartoe te geraken, stel len B. en W. voor om als de Raad daar toe genegen is, school B te veranderen in een school voor meer uitgebreid lager ouderwijs met 9 klassen en dan voor dit jaar reeds een onderwijzer met taalacten te benoemen en dan ieder volgend jaar weer een tot het personeel voltallig is. De Raad ging evenwel met bet voor stel niet mede. Sommige leden meenden dat er mede gewacht moest worden tot de noodzakelijke dwang een nieuwe school te bouwen, een ander lid meende, dat het slechts een belang gold voor enkelen waaraan dan velen moesten betalen die hun kinderen er toch geen gebruik van konden laten maken, terwijl anderen nog tegen de kosten opzagen. Het voorstel werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Twee leden waren niet aanwezig. Verder werd nog besloten de paarden- en veemarkt op de gewone wijze te doen plaats hebben. Vastgesteld werd de begrooting van het Burg. Armb met een eindcnfer van 4600.-. Bij de behandeling der Gemeente be grooting, werd aangenomen een voorstel van den heer Visser, om de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie benevens die van den gemeentebode ieder met 50 te verhoogen. Ook de doodgraver kreeg 50 meer. Goedgekeurd werd een door bei Dag. Bestuur op de begrooting gebrachte post tot een geheel nieuwe rioleering van het marktplein met de daarop uitloopende straten. De geraamde kosten daarvoor bedragen 2875,5 Nog werd goedgekeurd de gemeente politie met een man uit to breideD. Zoo dat de politie zal bestaan uit een inspec teur en vijf agenten benovens een buiten gewoon agent te Sluiskil. De laatste die een adres had ingezonden om verhooging van jaarwedde, kreeg 50 verhooglng. Door bet Dag. Bestuur was op de be grooting gebracht een post van 4000 tot aanschaffing van een motor-spuit, met voorstel om dan een van de andere spui ten te Sluiskil te plaatsen. Dit voorstel vond veel nestrjjding. Ten eerste wilde men afwachten, om te zien hoe de motor spuit, die de Vrijwillige Brandweer binnen kort thuis kreeg, zal werken en ten tweede was het Bestuur Brandweer van oordeel dat het aan wezige braDdblusch matei ieel voldoende is. De Commissie belast met het na zien der begrooting stelde voor de post van 4000 te schrappen en daarvoor bet goede spuitje der Vrijwillige Brand weer te koopon en dit te Sluiskil te plaatsen. Dit voorstel werd met 9 tegen 2 stera men aangenomen. Door het Dag. Bestuur was op de be grooting een post gebracht, om to Sluis- kil een onderwijze! met boofd-acte aan te stellen. De Voorzitter zegt, dat het aantal school- gaande kindei en zoo groot is, dat eeu onderwijzer met hoofdakte moet worden aangesteld. Verder zal bet schoolgebouw moeten worden vergroot, Ook dit voorstel vindt bij vele leden bestrijding, omdat zij niet genegen zijn ten behoeve van de gemeente Axel, die uitgaven te doen, waarop de Voorzitter vraagt of bet dan de bedoeling is de kin deren uit de gemeente Axel niet meer toe te laten Hij herinnert er daarom aan, dat de gemeente Axel genegen is, in de kosten van uitbreiding der school bij te dragen Eenige leden zijn tegen het voor stel van B. en W. omdat zij nog niet weten wat de gemeente Axel zal doen. De Voorzitter wijst er op als de post ge schrapt wordt, de kinderen uit Axel niet meer kunnen worden toegelaten Het voorstel om de school te Sluiskil uit te breiden wordt verworpen met 9 tegen 1 st. De begrooting wordt daarna vastgesteld met een eindcijfer van 63561.90®. Dinsdag werd te Graauw en Langen- dam, io het raadhuis, door burgemeester en wethouders der gemeente Graauw en Langendam aanbesteed het met keien be straten van den weg van het dorp Graauw naar de buurt Schelfboutshoek, in die ge meente, ter lengte van 2450 M. Raming 18.016 Hiervoor kwamen in 12 biljetten. Minste inschrijver was, de heer J. J. A. Rottier te St. Jansteen voor 16.800. Hem werd het werk gegund. Verder was ingeschreven door de heereu A. Tholens Dz. voor 16.887. D. de Doel- der ad 17.200. P. A. Adriaansens P. Az., Walsoorden, voor 17.250. K. de Vos ad 17 300. B. van Eek voor 17.375, J. F. Adriaansens Polfliet, Walsoorden, ad ƒ17.400. P. de Bakker, idem, voor 17.500. E. P. Staal, St. Jansteen, ad f 17.553. W. Adriaansens P. Az. Honte- nisse, voor ƒ17.657, Alph. de Waal, Lamswaarde, ad 17.770, en W. Dekker Veere, voor ƒ20.520. De vier inschrijvers, wier woonplaats niet genoemd is, wonen te Terneuzen. Met den gunstigen uitslag, de aanneming is ƒ1216 beneden de raming -- werd door de bewoners van de buurt Schelf- houtshoek groote vreugde aan den dag gelegd. M. Ct. - Nabij Koewacht (dorp) zijn Dins dag namiddag door den brigadier en een paar douanen, aldaar op het Belgisch deel der gemeente gestationeerd, een zestal vette varkens in beslag genomen, die Bel gië binnen gesmokkeld waren. De dieren waren gekocht door den koopman A. de C, te Meerdonck (België) die nu een groot verlies lijdtzij werden naar het douanen kantoor vervoerd en zullen eerstdaags publiek verkocht worden. M. Ct. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 38 October 1900. Ned. Herv. Ke-k. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Ds. K. J. Kapten n Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg, Zitting 26 October 1900. A. d. B., 25 j., werkman te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot eene maaud gevang. J. H., 73 j., zonder beroep te Oroenendijk (Hontenisse, is wegens beleediging van een amb tenaar veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2