Buitenland. Binnenland. 3' publiek maakte. De menschen waren door zijn vriendelijk groeten en zijn prettig uiterlijk direct ingenomen. Wij vernemen nog, dat verleden jaar bij het bezoek der Koninginnen te Ru- dolphstadt aan de grootmoeder van hertog Hendrik, deze daar aanwezig was en toen reeds tot de verloving zoo goed als be sloten werd, Bij het bezoek van de Ko ningin aan Koenig was ook hertog Hen drik aldaar. Een jaar geleden maakte de hertog een groote reis om de wereld, waarbij hij al ler harten Voor zich innam door zijn vriendelijk en bescheiden optreden, Op zijn tocht door Indië reisde hij met den bekenden, later in Nieuw-Guinea om bet leven gekomen ontdekkingsreiziger, Otto Ehler. Zijn oudste broeder, de marine-luitenant Frederik Willem, verloor 22 September 1897 als commandant der torpedoboot S 26, die op de Elbe bij Cuxhaven verging het leven. De spreuk der Groothertogelijke familie van Mecklenburg is„Per aspera ad astra" In haar wapenveld komen voor twee ^stierenkoppen, twee griffioenen, een vrou- wenarm aanbiedende een ring. benevens «en gekroond kruis De tenanten zijn een griffioen en een stier. De kleuren zijn blauw geel en rood. Eerstdaags zal naar uit Berlijn aan de de N. R. Ct. wordt geseind, de voorzitter van het Landesgericht, Langefeld uit Schwerin zich naar 'sGravenhage begeven, om ten aanzien van het huwelijkscontract de vereischte maatregelen te helpen nemen. De vierentwintigjarige hertog van mid delbare grootte en blond, lijkt uiterlijk .veel op wijlen zijn grootvader van vaders zijde Hij is vroolijk en vriendelijk van aard, en in de hofkringen te Potsdam zoowel als in Schwerin geliefd wegens zijn gezonde levensopvatting en beminne lijkheid. Zijne tijdgenooten aan de beide hoven mogen hem gaarne lijden als vrooliik en verdraagzaam kameraad en in den schoot der hertogelijke familie is hij om zijne gezelligheid en zijn vriendelijk humeur een lieveliDg. De bevolking van Schwerin kent hem als een aantrekkelijk jongmensch die ook tegenover eenvoudige menschen zich eenvoudig gedraagt. Wel heeft hij den gebruikelijken mili tairen dienst doorgemaakt hij staat dan ook nog la suite bij het garde regiment te Potsdam maar hij heeft geen bijzonder militairistische neigingen. Hij houdt integendeel veel meer van tuin en landbouw en heeft bepaald voorliefde voor de houtvesterij. Met dit laatste gaat vroeg Nikolaas beklemd. »Ik vertiouw op God; Hij zal de on schuld niet verlaten. Ik zwijg en wacht getroost mijn lot af. Ik zal wachten, tot dat men mij gevangen neemt. Ik ben in de handen der justitie ten minste tegen sluipmoord beveiligd. Dan zal ik spreken, er 7olge, wat er wil, God verlaat de on schuld niet. Tot dien tijd zwijg ik. Ik geef u mijne bezittingen. Word ik on schuldig veroordeeld, zegepraalt de boos heid dooi het hooge standpunt harer bloed verwanten, goed, blgf eerlijk en zorg voor u zeiven. Uw ondergang kan mij niet baten." Beide spraken nog lang over dit vree- seljjk voorvalde boekhouder met den vasten moed, dien de bewustheid der onschuld hem gaf, Nikolaas met de wan hoop en droefheid van een dankbaren en liefhebbenden zoon. De heer Larmes her kreeg in dit gesprek zijne rust en vast beradenheid, hoe meer Nikolaas beide verloor. Terwijl gene zgn pleegzoon troostte, werd hij zelf getroost. Hij beval hem Daar zijne kamer te gaaD, en zich door den arbeid, zoo veel hij kon te vei- strooien. Nikolaas gehoorzaamde zwijgend en treurig. De heer Larmes, die te moede was als iemand, wiens laatste uur naderde, bracht zijne papieren in orde. PAULINA. Nikolaas Rosier liep bleek en handen wringend over de plaats van het nuis, eene sterke liefde voor de jacht gepaard Even over elven maakte Donderdag de koningin met den prins-gemaal een wan delrit te paard. De koningin droeg een groen amazonekleed, de prins-gemaal was in politiek Zij waren vergezeld van twee dames en twee heeren van de hofhouding. Omstreeks half een waren de koningin en de prins-gemaal weder op het Loo terug. Prins Hendrik was zeer minzaam en hielp H. M. bij het op- en afstijgen. De gelukwenschen ter gelegenheid der verloving van H. M. de Koningin waren Woensdag zoo talrijk, dat de drie Huges toestellen op het telegraafkantoor op 't Loo niet voldoende waren alle telegrammen op te nemen Ze werden met pakketten per trein van Apeldoorn overgezonden. H. M. de Koningin heeft haren ver loofde, Z. H. Hertog van Mecklenburg Schwerin, het grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. De vorige week moesten de Engelschen erkennen dat De Wet hun ontsnapt was bij Yredefort, maar de telegrammen meld den er bij, dat er nu een beweging was begonnen waardoor hij onmogelijk uit den cirkel van vijanden breken kon. Zijn overgaaf was een kwestie van zeer korten tijd. Sedert moest Roberts melden dat de Boeren onvermoeid voortgingen met min of meer gelukkende aanslagen op den spoorweg, hetgeen hij verwonder lijk vond omdat de „ernstige bestraffing" (door het verbranden der naburige hoeven) niet achterwege bleef. Nog meer verwondering is er voor Roberts weggelegd, nu de Wet zoowaar voor de zooveelste maal hem verschalkt heeft, tusschen zijn vervolgers is doorge glipt, en na Kliprivier bereikt te hebben, in veiligheid is De Wet heeft een proclamatie uitge vaardigd waarin hij dreigt alle Vrijstaat- sche burgers, die weigeren de wapens te dragen tegen de Engelschen, als krijgsge vangenen te behandelen. Hoe het spookt in het Noordoosten van den Vrijstaat blijkt uit een rapport van generaal Bruce Hamilton over zijn tocht van Lindley naar Kroonstad. Hij is onaf gebroken lastig gevallen door een com mando Boeren, onder Hasebroek. Geen enkel maal maakt hij er melding van dat hij front maakte tegen de Boeren, hij erkent dat zij hem vervolgden In de herhaalde aanvallen op zijn achter hoede werden 2 officieren en één soldaat gedood, verliezen die ook hier wel weer waarin de heer Larmes eenige kamers aan de achterzijde bewoonde. Het gebouw behoorde aan den graaf van OroD, die van een der aanzienlijkste geslachten uit Frank rijk was. Men zeide zelfs, dat de prins Soubise zijn hof mankte aan de dochter van den graaf. Ind, rdaad was de prins een vriend des huizes, die zich altijd bezig hield met de jODge gravin. Maar hij zelf wist beter daD iemand, dat zijne bezoeken minder de gravin golden, dan hare bemin nelijk9 speelgenoot, Paulina de Pons. Pau line, een ouderloos meisje, zonder ver mogen, afhankelijk van de genade van den graaf, bekommerde zich weinig om de vleiergen, die de veertigjarige, in alle hof- en lietdekabalen beproefde prins, haar toe fluisterde. Zij in den eersten bloei der jeugd, had des le meer oogen voor haren vijf en twintigjarigen buurman Nicolaas. Zg had ook steeds gewichtige zaken met hem t6 verhandelen. Hij schreef nu eens gedichten, dan weder muziekstukken voor haar en de jonge gravin af, dat hem ruim beloond werd. Maar dat hij ook het hart van Paulina gewonnen had, kwam hem volstrekt niet in de gedachten. Het ver keer met Paulina was hem eene aange name behoefte geworden. Waarom zou hij ook niet gaarne in bet gezelschap van het beminnelijke meisje geweest zijn. Doch den stillen gloed van haar blik begreep hij volstrekt niet. Hij ging zonder hart klopping naar haar toe, en kwam zeer kalm terug. Hg wist niet wat liefde was. Wordt vervolgd.) door een verkleinglas zullen zijn gezien. Generaal Schoeman. die door Roberts uit de gevangenis te Barberton is bevrijd, waar Botha hem had opgesloten wegens de verwaarloozing van zijn plicht als com mandant, toen hij in het begin van den oorlog werkeloos rondom Colesberg bleef liggen, zal door de Engelschen uit Pretoria naar de la Rey en de Wet gestuurd worden om hen van het onmogelijke van verderen tegenstand te overtuigen Bulier heeft bij zijn vertrek Daar Europa een openbare dankbetuiging van Roberts voor zijn goede diensten meegekregen. Hij schijnt intusschen beter een generaal dan soldaten te kunnen missen Aan den burgemeester van Kaapstad heoft hg al thans doen weten dat er voor gezorgd zou worden de Kaapsch-koloniale vrij willigers in den kortst mogelijken tijd na 15 October te doen terug keeren maar tegelijkertijd drukt Roberts de hoop uit dat de meeste vrijwilligers zullon blijven dienen, omdat hun terugkeer op dit oogen- blik de meest noodlottige gevolgen zou hebben. De berichten worden hoe langer hoe ongunstiger voor de Engelschen. Heel in het Zuid Oosten van Natal hebben de Boeren weer huis gehouden, en ten Noor den van Standerton de spoorwegverbin ding verbroken. Roberts vertrek is (daar om uitgesteld Van overal elders blijven de berichten volhouden van aanvallen op de spoorlijnen. Bij Kroonstad in het Noorden van den Vrijstaat zijn 1400 Boeren genesteld, al dus melden Engelsche verspieders.Een kapitein en 9 man van de bereden in fanterie werdon gevangen genomen, op een tocht van een Britsche kolonne door de Vrijstaatsche distrikten Heilbron, Reitz en Frankfort. Roberts seint voorts, dat French met een kavallerie-brigade van Machadodorp in de richting van Heidelberg oprukte, »om het gebied dat tot nog toe niet be zocht was, te zuiveren". Heidelberg ligt ten zuiden van Pretoria, en in plaats van tegen Botha op te trekken zakt men dus hoe langer hoe meer naar het zuiden terug. Kolonel Mahon, zoo seint Roberts ver der, raakte 13 October met den vijand slaags. Het resultaat was schitterend (waarin het resultaat bestond, wordt niet verteld doch de verliezen waren zwaar. Gedood werden nl. 3 officieren en 8 man gewond 3 officieren en 25 man Kalmpjes gaat dan Roberts voort te seinen dat Lyttleton den marsch van Lijdenburg naar Middelburg voortzet. Dat wil niet anders zeggen dan dat al het veroverd" terrein hals over kop wordt opgegeven en Lyttleton met de kous op den kop voor Botha zuidwaarts terug trekt. Een sukcesje voor de Engelschen moet de bezetting van Bloemhof tusschen Kim- berley en Mafeking zijn geweest waar 50 man gevangen werden gemaakt, als het waar is. Tegelijkertijd komen er echter berichten van stevig optreden der Boeren in den omtrek van Mafeking. Heel ernstig is wat uit Durban geseind wordt, Dit telegram luidtBloemfontein wordt ernstig bedreigd alleen geblindeer de treinen, voorzien van mitrailleuses, rijden nog. De mannen van De Wet heb ben het gebied tusschen Bloemfontein en de Vaal doorkruist, en overal de bruggen en stukken van den spoorweg met dyna miet vernield. Bij Lindekedrift heeft een afdeeling van de Wet met de Engelschen een achter hoede-gevecht geleverd. Elk oogenblik vindt men lijken van Engelsche soldaten die zich buiten de grens van Bloemfontein hadden gewaagd, en door de Boeren zijn gedood. Bij de voortgezette behandeling der Ongevallen Wet werd een am. van de heeren Schaper, Van Kol en Troelstra om de wet in haar ouden vonn te herstellen verworpen een van de heeren Drucker, Fokker, Kerdijk en VeegeDb om de admi nistratiekosten en het reservefonds voor rekening der werkgevers te brengen, ver worpen 3e een van de heeren Kuyper en De Visser om niet het reservefonds maar wel de administratiekosten voor rekening der gezamenlijke werkgeveis te brengen, met 45 tegen 42 stemmen aangenomen 4e een van de heeren Drucker e. a. om alleen aan den staat, de provincies en de gemeenten van meer dan 20,000 zielen zelfverzekering toe te staan en voor de overdracht van het risiko aan een ven nootschap te eiscben, dat deze uitsluitend verzekering ten doel heeft, dat zij het risiko draagt van minstens 100 werkgevers en een pand heeft van minstens 300,000, verworpen; 5e een amendement Kuy- per-De Visser, waarin wordt bepaald, dat de werkgevers, die het risiko zelf dragen of overdragen aan de Rijksbank een even redige bijdrage moeten betalen in de ad ministratiekosten en dat de bezoldiging van het Bestuur der Bank en de onder geschikte ambtenaren voor de helft ten laste komt van het Rijk, verwotpen. Donderdag 25 Oct. heeft de eindstem ming over de Ongevallen-Wet plaats. AXEL, den 1» October 1900. De UITSLAG der Loting voor de Nationale Militie der lichting 1901, in de gemeente Axel is als volgt NAMEN ti H 0 DER Reclames. LOTELINGEN. 18 Hypolitus Aug. v. d. Abeele Eenige Z. 5 Pieter Bakker Geene 9 Johannes Willem Bliek Eenige Z. 27 Jacobus Boeting Geene 40 Reinier Boeije Eenige Z. 43 Dirk de Bruijne Geene 33 Eduardns van de Casteel n 46 Aarnout Dieleman 21 Adriaan P. Dieleman J.H.z. Broederd. 19 Francois Dieleman Jac.z. Gebreken 49 Francois Dieleman Adr.z. Geene 42 Pieter Dieleman n 17 Willem van Dixhoorn Broederd 45 Pieter Dobbelaar Geene 31 Adriaan van Dron gelen Eenige Z. 39 Jacobns D. van Drongelen Geene 11 Camillus Th. Duijm Broederd. 8 David Galle n 30 Jan Jacobns Gans Geene 7 Daniël Hamelink ii 26 Hendrik Hamelink Te klein 24 Jan Hamelink Geene 15 Bernardus H. van Hecke n 36 Jacobus J. van Hoeve n ij 38 Frangois de Jonge n 20 Hnbregt Jan de Jonge n 4 Salomon de Klerk 32 Maarten W. Koster Eenige Z. 41 Adriaan P. van Langevelde Broederd. 50 Alphonsns Lippens Geene 23 Dingeman Jac. Luteijn 1) 1 Willem Mieras Gebreken 16 Jacobus F. van Mossevelde Eenige Z. 47 Egbert Chr. Oggel Geene 34 Jozias Oppeneer n 13 David Overdnlve 35 Jan de Putter 6 Pieter de Putter n 3 Gijsbregt Riemens Broederd. 25 Jan van Rijn Geene 28 Adriaan Scheele Eenige Z. 44 Levinns Schieman Geene 22 Cornelis J. van de Velde ti 10 Camillus Alph. Verstraeten 48 Johannes Chr. Vink 37 Martinns de Visser 29 Petrus de Witte Eenige Z. 12 Benignns L. Tsebaert Geene 2 Adriaan Zegers t) 14 Adriaan Zegers n Westdorpe. Num. Namen. Ree. 14. Gustaaf van den Abeele. Geeoe. 20 Alosius van Acker II Johannes Alfred de Block 4 Arthur Lodovicus Buijsse 8 Edmond Buijsse 7 Polidor de Caluwe 13 Alphonsius de Causemaeker 2 Alfied Josephus Geilleit 6 Alfred Henri van Giesen Broerd,

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2