Binnenland. vroegere sterkte verhouding. Een zeventig tal verkiezingen moeten nu nog in Schot land plaats hebben, die, al zouden zij alle den liberalen ten goede komen, de meer derheid niet kunnen omzetten. Chamberlain heeft gewonnen. Men heeft bij de groote massa met succes weten te speculeeren op een be krompen en verwaand nationaal gevoel, men heeft de tegenstanders van den oorlog verraders van hun vaderland gescholden, daarbij een taktiek volgend die men tijdens de Dreyfus-affaire in de Fransche nationa listen niet scherp genoeg wist te veroor deelden, en vooral - men heeft als roem der regeering verkondigd dat de oorlog nu ook uit was, en twee landen als nieuw gebied aan het Britsche wereldrijk gehecht waren. De oorlog was uit, Roberts zou terug- keeren. Baden Powell aan het hoofd van een politiekorps achterblijven, de vrijwil ligers uit de colonie werden afgedankt, de militie in Engeland naar huis gezonden, een Boerenleger bestond niet meer, de commando's waren verstrooid, en de strijd bare bevolking gaf zich bij honderden en duizenden aan de Engelschen over. Dit is een opzettelijk verbergen of ver zachten van de werkelijkheid, diedeEn- gelsche regeering vroeg of laat duur te staan zal komen. Want niet voor altijd kan dergelijke politiek worden volgehouden, en als de tijd komt dat ernstige dingen niet langer kunnen verzwegen worden, is de kans groot dat het Engelsche volk,! eindelijk uit zijn waan opschrikt, en de leugenpro feten tot verantwoording roept, De oorlog is nog niet uit, na een jaar vol zwaren strijd, en het is hard voor Roberts dit zelf te hebben moeten er kennen. Het zal toch wel wat ontnuchterend gewerkt hebben op de in overwinnings- roem bevangen menigte, dat Roberts Vrij dag uit Pretoria het volgende sombere verhaal moest seinen: „Een trein heeft men Zaterdag bij Kaap muiden, (aan den Delagoa-spoorweg,) bij het passeeren van de Kaaprivier doen ontsporen. Drie man werden gedood, een officier en vijftien man gewond, allen behoorende tot de 66ste batterij. Ook werden veertig trekdieren gedood. Kapitein Paget van de Rifle Brigade ging met twee genie-officieren en achttien DE DOODSANGST. Bij het schijnsel van eeoe oude lamp, die in een hoek op eene tafel stond, zag ik midden in de voorkamer den vermoor den ontvanger, gelijk ik hem des avonds gezien had, en daarenboven nog duidelijk de roode bloedvlekken in zijn bemd bet geen ik des avonds niet bad gezien, de wijl het toen door een lijkkleed bedekt was. Ik trachtte mijn moed te verzame len, en mij te overtuigen, dat het alles slechts een spel mijner verbeelding was ik trad nader. Toen echter mijn voet tegen de kist stiet, dat het dot weergalm de, en het was, alsof het lijk poogde zich te bewegen en de oogen te openen, toen verloor ik alle bewustheid. Met ontzetting vlood ik naar de zaal terug, en viel ach terover op het bed neder. Intusschen ontstond er b(j de kist een groot geweld. Ik moest bjjna gelooven, dat de ontvanger uit den doode ontwaakte, want het was een geruisch als van iemand, die moeilijk opstaat. Ik hoorde een dof gesteun. Ik zag weldra daarop de ge daante van den vermoorden ontvanger in de deur staan, zich aan de posten vast houden, langzaam de zaal binnen komen, en in de duisternis verdwijnen. Terwijl mjjn ODgeloof nogmaals poogde alles te loochenen, wat ik gehoord en gezien had, wederlegde zulks het spook ot de doode, of de wöder levend gewordene op eene ontzettende wijze, want deze legde zich, zoolang en loodzwaar als hij was, op mijn bed, ja, op mijn lichaam, met Zijn kouden rug over mijn hoofd, zoodat mij nauwe lijks lucht genoeg over bleet om adem te halen. Ik begreep nog in dit uur niet hoe bet man in een goederenwagen, de lijn langs om de schade op te nemen. De Boeren lagen echter in hinderlaag en openden het vuur. Kapitein Stewart kwam met veertig man te hulp. Onze verliezen zijn zeer zwaar. Kapitein Stewart en een man werden gedood, kapi tein Paget, een ander officier en vijf man gewond, en een genie-luitenant en tien soldaten geraakten gevangen." Dit zijn geen aangename dingen voor een opperbevelhebber, die op het punt staat naar huis te gaan omdat de oorlog eigenlijk uit is. En een tweede bericht is wel in staat den onaangenameD indruk nog te verster ken. Uit Lydenburg toch wordt dato 2 October geseind dat de Boeren het kamp van Bulier een uur lang 's ochtends vroeg beschoten. „Een troep van 200 cavaleristen verliet het kamp, zoo wordt er heel krijgshaftig bijgevoegd, om de kanonnen der Boeren te veroveren. Zij reden vier uur lang tot zij aan een heuvel kwamen, waar de Boeren post hadden gevat. Zij ontdekten toen echter, dat de vijand en de kanonnen verdwenen waren.'' Er is nog meer. Roberts heeft ook een gevecht te melden door generaal Barton Dinsdag bij Krugers- dorp westelijk van Pretoria geleverd De Engelschen hadden één officier ge sneuveld, drie officiereu en elf manschap pen gewond. Yan de Boeren wordt alleen gezegd dat er drie gevangen genomen werden en „verscheidene" op het slagveld bleven. Maar het ernstigste bericht komt uit het Zuiden, van de grenzen van de Kaap kolonie. Uit Bethulie, het plaatsje in den Vrij staat gelegen aan de Oranje-rivier die de scheiding vormt met de Kaapkolonie, wordt geseind dat de Boeren Woensdag een voorpost van twaalf man gevangen namen, terwijl de spoorweg over een lengte van zes honderd meter werd opge broken. Dit zijn blijkbaar dezelfde Boeren, die eerst Wepener, Rouxville en Ficksburg bezet hadden, en nu nog meer Zuidelijk zijn afgezakt, om wellicht dezer dagen tot in de Kaapkolonie zelf, waar hun vrienden talrijk zijn, hun strooptochten voort te zetten Maar de oorlog is uit, volslagen uit Lord Roberts seint dato 13 Oct. dat er kwam, dat Ik het leven niet verloor. Want mijn schrik was wel een doodelijke schrik te noemen. Ook moet ik lang buiten ken nis gelegen hebben. Toen ik onder mijn zwaren last de klok hoorde slaan, en meende dat het een uur was, die gewensch- te tijd, waarop het spookuur een einde neemt, sloeg het reeds twee. Ieder stelle zich eens in mijn verschrik- kelijken toestand. Rondom mij eene lijken lucht en boven op mij het lijk, ademde en weder warm geworden zijnde, roche lende, alsof het voor de tweede maal zou sterven ik zelfs was verstijfd, gedeeltelijk van schrik, gedeeltelijk van krachteloos heid, gedeeltelijk door dien zwaren last. Alle ellende in het hol van Dante is eene kleinigheid vergeleken met den toestand, waarin ik mij bevond. Ik had de kracht niet, mij van het lijk te bevrijden, dat ten tweede male op mij scheen te sterven en al had ik de kracht gehad, zoo zou mij misschien de moed ontbroken hebben, waDt ik bespeurde duidelijk, dat de onge lukkige, die na het eerste bloedverlies slechts in eene onmacht gevallen was, daarop voor dood gehouden en in eene kist was geworpen, nu eerst wezenlijk met den dood worstelde. Hij scheen geene macht over zich zeiven te kunnen ver krijgen, noch om te kunnen leven, noch om te kunnen sterven. En dat moest ik op mijn lichaam laten gebeuren ik moest het doodkussen van den ontvanger zijn Menigmaal had ik giooteu lust alles, sedert mijne aankomst te Brczwezmcisl, voor een droom te houden, indien ik niet al duidelijk van de wezenlijkheid ware oveituiga geweesten nog zeu ik gelooven, dat die verschrikkelijke nacht een droom verscheidene meer of minder geslaagde pogingen gedaan zijn om de spoor- en telegraaflijnen te vernielen. Het volharden der Boeren is merkwaardig, daar de schade spoedig hersteld is en steeds gevolgd wordt door zware bestraffing. Uit Kroonstad wordt gemeld, dat de Wet een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de Burgers, die weigeren te vechten, krijgsgevangen zullen gemaakt worden. Het West-Ken t-regi ment verrastte een Boeren-laager bij Frankfort en bracht den Boeren zware verliezen toe. Het maakte acht krijgsgevangenen. Generaal De la Rey heeft al zijn krijgs gevangenen in vrijheid gesteld - Een telegram uit Tientsin meldt, dat 5000 man Engelschen, Duitschers Franschen en Italianen onder generaal Balloud, Tientsin verlieten met bestem ming voor Paotingfoe Den 11e zal deze kolonue in de nabijheid van Paotingfoe een kolonne ontmoeten van dezelfde sterkte, die onder generaal Guselee's be vel uit Peking oprukt. De Amerikanen, Russen en Japanners nemen aan deze expeditie geen deel. - De krisus in de industrie in Spanje wordt hoe langer, hoe erger Te Barce lona breidt de sluiting der winkels zich voortdurend uit. In Catalonië zijn 700 gezinnen zonder werk, door het stilstaan der fabrieken. Ook te Geltru en Cahella hebben een aantal fabrieken stop gezet De oud-president van de Spaansche Re publiek Margeeli geeft als zijn meening te kennen, dat aan dezen toestand niets te doen is. De arbeidstijd wordt verkort omdat de fabrikanten zooveel mogelijk hun productie beperken, maar daardoor dalen ook de loonen en vermindert dus de koopkracht. De staat kon slechts zgn besh doen om lagere invoerrechten van andere landen te krijgen, consuls aanstel len, die aan den handel den weg wijzen en Je steeds stijgende belastingen op de noodzakelijkste levensbehoeften zooveel mogelijk verlagen. Door dit alles wordt echter de Spaansche industrie uit haar achterlijken toestand niet opgeheven Spanje heeft in de wereldconcurrentie den strijd buiten en binnen de grenzen moeten opgeven en staat nu voor het bankroet - Er loopen geruchten als zou er eenige spanning ontstaan zijn in de betrekkingen tusschen Oostenrijk en het Vaticaan, naar en niets anders ware geweest, zoo niet eene nieuwe gebeurtenis, treffender daD alle voorgaanden, mij van de waarheid had overtuigd. HET WORDT DAG. Het was reeds dag ik kon het wel niet zieD, want de stervende vriend drukte met zijne schouderen mijne oogen toe, maar ik kon het raden door het gedruisch van gaande en rijdende personen op de straat toen ik voetstappen en men- scheDSteramen in mijne kamer hoorde. Ik verstond niet, wat men sprak, want het was Poolsch, maar ik bemerkte wel, dat men zich met de kist bezig hield. »Buiten twijfel," dacht ik, »zullen zij den doode zoeken en mij verlossen." Dit ge schiedde ook, maar op eene wijze, dat ik Diet vermoeden kon. Eeu der zoekenden sloeg met een buig zaam Spaansch riet zoo onbarmhartig op den doode of stervende, dat deze plotse ling opsprong, en rechtop voor hot bed stond. Uok op mijn persoon was, door overmaat van slagen, zooveel nederge komen, dat ik niet kon nalaten, mijne smart luidkeels te uiten, en lijnrecht achter den doode te gaan staan. Deze oud-Poolsche of nieuw Oost-Pruisische met hode, om lieden uit den doode op te wek- keD, was wel probaat daar was niets tegen in te brengen, want de ondervin ding sprak hier luid, maar tevens zoo ou- genoegljjk, dat men bijna de voorkeur zou geven aan het sterven. Toen ik echter de kamer rond zag, be merkte ik, dat zij vol menschen was, en vooi het grootste gedeelte Polen. De slagen had een dinaar der justitie aanleiding van een voorstel dat van den Paus moet zijn' uitgegaan betreffende de Oostenrijksche politiek Er is sprake van dat de gezant van Oostenrijk bij het Vati caan zal vervangen worden. PRETORIA, 7 Oct. Yan der Post. een invloedrijk burger uit Fauresmith, heeft verlof gekregen om naar den Oranje-Yrij- staat te gaan, ten einde De Wet op te zoeken en hem de ongegrondheid van het voortzetten van de worsteling onder het oog te brengen Schoeman en andere bur gers zijn naar Botha vertrokken met het zelfde doel. LONDEN, 15 Oct. Volgens bij bulletin gepubliceerde telegrammen van de >Mor- ning Post* en andere bladen, uit Hong kong, Canton en Shanghai, beginnen de ongeregeldheden in Kwantang. Kwantsi en Szechoean meer en meer ernstig te worden. Zij zijn niet tegen de vreemdelingen maar tegen de dynastie gericht, in ver- eeniging met de hervormers-beweging in de Yangtse vallei. Zij dreigen zich te ontwikkelen ineen groote beweging tegen de Mandsjoe-dy- nastie, en eerst in het Zuiden, ten slotte zich over 'geheel China uit te breiden. LONDEN, 15 Oct. De verkiezingen zijn feitelijk afgeloopen. Van de overblij vende dertien zetels had de oppositie in het vorige parlement er twaalf bezet. Er is geen kans, dat er verdere verandering in de partijen komt. In de Vrijdag en Zaterdag gehouden zittingen van de Tweede Kamer werd de behandeling van de Ongevallen Wet voortgezet. Een araendement van de hee- ren Troelstra, Schaper en Van Kol om het ontwerp weer tot zijn vroegere en betere gedaante terug te breDgen bene vens een amendement van de heeren Kerdijk, Fokker, Drucker en Veegens om de vrijheid der werkgevers aan wat steviger banden te leggen, werd docr den minister sterk bestreden. De heer Kuyper kondigde met den heer De Visser een nieuw amendement aan, dat de admini stratie voor rekening van de werkgevers zou brengen en de reservekas voor de schatkist. Heden wordt de behandeling der wet voortgezet. AXEL, (len 16 October 1900. Zaterdag had alhier ten raadhuize door bet algemeen burgerlijk armbestuur de aanbesteding plaats voor de levering van 10,000 kilogram ruhrkolen. De levering is gegund aan dhr. D. C. Schieman voor 15,15 per 1000 kilogram. Op het Spui is voor de school met den bjjbel gecollecteerd 85,07. wien de last was opgedragen, het lijk van den vreemdeling te doen begraven. De ontvanger lag nog steeds dood in de kist, en wel in de voorkamer, waar dronken Polen hem hadden nedergezet, terwijl hun bevolen was, de kist naar 'oeneden in het kamertje van den voormaligen portier te brengen. Zij hadden echter aan mijne kamer de voorkeur gegeven, en een hun ner beschonken kameraden als wacht bij bet lijk achtergelaten, die vermoedelijk in geslapen zijnde, naar mijn bed was komen tuimelen, om daar zijn» roes uit te slapen. Die boosaardige geschiedenis had mij zoo sterk aangedaan, dat ik in eene zware koorts viel, waarin ik de gebeurtenissen van dien enkelen nacht zeven weken lang droomde. Nogtans, dank zij den Poolschen opstand 1 ben ik geen commissaris van politie te Brczwezmcisl meer, ik kan Diet zonder beven aan dat nieuw Oost-Pruisisch avontuur denkeD, maar ik verhaal het gaarne; sommigen zal bet genoegen doen, andereu zal het leeren. Het is niet goed, dat men dalgeen vreest, wat men toch niet gelooft. E I X D E.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2