Rechtszaken. Gemengd Nieuws. het juiste was en meenden dat het ontwerp te centraliseerend was. Spreker waardeert het in de Regeering, dat zij het belang van de zaak heeft gesteld boven politieke overwegingen. De heer Savomin Lohman heeft bezwaar tegen de schuchtere wijze waarop de regee ring bij het toekennen van vrijheid aan de industrie te werk gaat en toont aan, dat de Regeering de concurrentie met de Rijksbank moeilijk maakt, zoodat het weer hetzelfde wordt als vroeger bij de ver houding van bet openbaar en bijzonder onderwijs. De minister van Financiën, de heer Pierson is dankbaar, dat in de Kamer zooveel belangstelling getoond is in de waardigheid van de Regeering. Indien zy daarentegen gezondigd beeft, zijn vele regeeringen in andere landen haar daarin voorgegaan, wat de minister met voor beelden aantoont. Do heer Drucker verdedigt den heer Kerdijk, tegen bet verwijt, dat het hem te doen zou zijn om een middel tot agitatie bij de verkiezingen. Dit is de bedoeling niet doch men mag het oog niet sluiten voor den invloed dien het gebeurde op den verderen gang der wetgeving hebben zal. Spreker meent, dat de regeering niet alleen op bijzaken heeft toegegeven maar dat ook iets van het beginsel is prijsge geven. Dat blijkt uit het feit, dat een zoo principieel tegenstander als de heer Lohman tot voorstemmen geneigd is. Hierop werden de algemeene beraad slagingen gesloten en gaat de Kamer over tot het behandelen der artikels. Op art. 19 is een amendement door dr. Kuyper voorgesteld om uitdrukkelijk te nepalen, dat 't mogelijk is te maken, dat de geneeskundige behandeling wordt over gelaten aan commissies of aan de werk gevers of vennootschappen. De heer Kuyper herinnert aan de be lofte van de Regeering om in de regelen, bij algemeenen maatregel vast te stellen omtrent de geneeskundige behandeling, te bepalen, dat gebruik kan worden ge maakt van bestaande Ziekenfondsen en de gelegenheid geopend wordt, dat 't bestuur van de Bank de behandeling tegen betaling opdraagt aan den werkgever De heer Schaper vreest, dat de getrof fene dikwijls genezen zal worden verklaard als hij in werkelijkheid nog niet hersteld is. De Minister van Waterstaat, de heer Lelyleest de vroegeie uitspraken ter voor koming van misverstand nog eens voor en verklaart zich bereid zich ook thans daardoor verbonden te achten, doch hij vindt het amendement ongewenscht om dat het commissie, werkgever en vennoot schap in een adem noemt terwijl met be trekking tot de eerste alleen sprake is van toezicht en Dij de beide andere van overdracht en geneeskundige behandoling. Ook in andere opzichten is de redactie niet geheel juist. De heer Kuyper meent, dat de Minister indertijd wel heeft gesproken van het op dragen van de behandeling aan commis sies. Spr. constateerde destijds uitdrukke lijk dat hij die woorden zoo opvatte en de Minister weersprak dat niet. 't Woord regeling, door den Minister gebezigd, gat tot die opvatting aanleiding. AXEL, den 1 i October 1900. Als bewijs van de enorme groeikracht welke dit jaar overal is op te merken, breede steenen trap af naar mijne woning, Door eene rij groote, hooge ledige kamers, bracht hij mij in eene ruime zaal, waar een ledikant stond, met zware, gele da masten gordijnen omhangen, een oude tafel met half vergulde pooten en een half dozijn bestovene stoelen. Een ontzag gelijke, met vergulde krullen versierde spiegel hing aan den muurde behangsel tapijten, die met de schoonste geschiede nissen uit net oude testament prijkten, wareD, ten halve verteerd, en hingen in lappen naar beneden. Koning Salomo, zittende op zijn troon om recht te sprekeD, had het hoofd verloten, en van den wel- lustigeu grijsaard in bet bad van Suzanna waren de handen verteerd. Wordt vervolgd.) deelt men ons als een bijzonderheid mede, dat op den wal in pacht bij Mattelé een viertal koebeeten zijn uitgedaaa die samen 241/2 kilo wegen. Bij uitzondering maken wij biervan mel ding, en verzoeken van verdere mededee- lingen vaD dien aard verschoond te blijven- Zaterdagavond 13 dezer, ten 6x/2 uur, openbare vergadering in d9 Gerefor meerde Kerk A, van den Geref. Jonge lingsbond. Voorganger Ds. K. J. Kapteijn alhier. Dinsdag werd de gareelmaker V., die per fiets van zijn werk huiswaarts keerde even buiten Zuiddorpe door een persoon, een van de vele met een kastje beiaden zoogenaamde rondreizende kooplui, lastig gevallen en op den grond geworpen blijk baar met roofzuchtige bedoelingen. De hulp der marechaussees alhier werd inge roepen, doch het onderzoek heeft voor zoover ons bekend nog geen resultaat ge had. Naar men zegt, was de aanrander in eenigszins beschonken toestand. Hulst. Waar hel spreekwoord >Een- diacht maakt macht" als een gulden spieuk, met onomstootbare waarheid, wordt aangemerkt, daar is zulks zeer zeker van toepassing op het gebied der Coöperatie Verscheidene onderlinge vereenigingen van landbouwers zagen wij de laatste jaren tot stand komen en met. succes werken, thans is er wederom eene nieuwe onderlinge vereeniging opgericht n,l. De onderlinge Veever zekeringmaatschap pij in het voormalig V' district van Zeeland. J). Maandag vegaderden alhier een dertigtal landbouwers en werd het Bestuur gekozen, bestaande uit de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse, VoorzitterJos. van Wese- mael, te Hengstdijk, Onder-Voorzitter Alph. Staal Pz. te Graauw - E. B. Plas- schaert te St. Jan Steen Th. van Haelst te Stoppeldijk Jos. Vael te St. Jan Steen en J. F. Buijsrogge te Clinge, Bestuurs leden, terwijl tevens tot Secretaris-Pen ningmeester werd beneemd de heer Jos. van Waesberghe te Hulst. Het Bestuur der Onderlinge Veeverze keringsmaatschappij mag zich reeds ver heugen in de toetreding van een 60 tal deelgenooten, waarvan de meesten groot landbouwers, en houdt zich overtuigd, dat, nu de Maatschappij eenmaal defini tief gevestigd is, nog meerdere deelname zal volgen. De Maatschappij treedt in werking met den lsten November a. s., terwijl men zich voor deelneming in de Maat schappij kan aanmelden bij éér, der Be stuursleden of bij den Secretaris-Penning meester. Het inleggeld bedraagt voor iedei paard slechts 1 en voor ieder stuks vee slechts o,50 terwijl de jaarpremie, welke om de zes maanden wordt voldaan voorloopig slechts lx/2 van het verze kerd bediag zal belu yen. De vereeniging is zuiver onderling, terwijl de kosten van administratie zoo laag mogelijk gesteld zijn. Daarom, landbouwers, met gerustheid zeggen wij u. vereenigt u en sluit u aan bij de Onderlinge Veeverzekeringsmaat schappij, ten einde door eendrachtig en krachtig samen te wei ken te komen tot het doel dat beoogd wordt Sterke macht te zetten tegenover mogelijke ongelukken welke aan ieder van U kunnen overkomen. Donderdagmorgen bad in 't Schut tershof te Middelburg de partijdag plaats der anti-revolutionnairen in Zeeland. Alle aangesloten anti-revolutionnaire kiesvereenigen waren door hare afge vaardigden vertegenwoordigd. Daarenbo ven vulden belangstellenden, waaronder enkele dames, bijna de geheele zaal. De vergadering werd geleid door den heer mi. C. Lucasse, die, nadat de heer A. Littooy,|predikaut te Middelburg, voor gegaan was in 't gebed, een koit opej ningswoord sprak. Nu trad prof. dr. H. Bavinck, hoog leeraar te KampeD, op met een lezing over de anti-revolutionnaire politiek^ waarin hty de politicophobie bestreed eD' de anti-revolutionnaire politiek teekende als partij des geloofs en der vrijheid Aan het debat werd deelgenomen dooi de heeren Yan Koetsveld, predikant te Goes, die namens de vrije anti-revolution nairen bedankte voor de uitnoodiging en op samenwerking van alle christelijk pro- testautsche partijen aandrong; door den heer G. Hofstede Gz., doopsgezind pre dikant te Aardenburg, die meer licht be geerde over het toekomst-ideaal voor de vrije schooldoor den heer Boeijenga, predikant te Arnemuiden, die opkwam voor het vaderlijk gezag en door den heer A. Littooij, die meer nadruk op de vrij heid dan op de gelijkheid der christblijke scholen wenschte gelegd te zien. Prof. Bavinck beantwoordde de spre kers, wen&chte samenwerking van alle christelijke partijen en eindigde met een welsprekend betoog voor de vryheid der school 6D der kerk, die juist door te groote gelijkheid zou worden bedreigd. In de pauze werd een provinciaal co mité benoemd, bestaande uit de heeren mr. Dieleman, Middelburg, Heemskerk, Sas van Gent, H. J. v. d. Meer, Vlissin- gen, Tichelman, Tholen, Jbr. J. J. Pompe van Meerdei voort, Goes, De Die, Oost burg en Mulder, Schouwen In de namiddag vergadering sprak de heer Talma, predikant te Arnhem, over de auti-ievolutiounaire politiek ten op zichte van het sociale vraagstuk. M. Ct. De St. Ct. van Donderdag no. 238, bevat de statuten der vereenigingdui- vensocieteit Nieuw Leven te Koewacht. Het doel dezer vereeniging is om door gemeenschappelijke verzending der duiven zoowel voor vreemde liefhebbers als voor hen die binnen de gemeente wonen, het africhten zoo gemakkelijk en goedkoop mogelijk te maken en door het geven van concoursen de lielhebberü in het spelen mei duiven te onderhouden en te bevorderen. In de Donderdag door den heer L. J. M. Koert, zuivelconsulent in Zeeland, bijeengeroepen vergadering van directeuren van Coöperatieve zuivelfabrieken in deze provincie, werd door de daartoe gemach tigde afgevaardigden besloten tot de op richting van een Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Zeeland." Dsn heer Koert werd opgedragen een concept-regle ment samen te stellen. Voorloopig kan deze bond vooial nuttig werken door hel houden van geregelde boterkeuringen en het gemeenschappelijk aankoopen van enkele hulpstoffen. Door zich later aan te sluiten bij den 20 October e. k. op te richien »Federa- tieven Nederlandscben Zuivelbond zal hij deel uitmaken van een groot en machtig lichaam, dat in staat zal zyn de gemeen schappelijke Nederlandsche zuivelbelangen te behartigen, niet het minst zeker door krachtig op te treden tegen de toene mende knoeierijen, waardoor de eerlijke zuivelhandel meer en meer metgeheeien ondergang wordt bedreigd. M Ct Te Philippine is Dinsdag voor lid van den raad, vacature E. Cuelenaere (aftr. 1901), slechts een candidatenlijst ingeleverd en als lid gekozen verklaard de heer E, A. de Mul. De gemeenteraad is nu weer voltallig. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 14 October 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Voorb. H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Leeskerk. (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 October 1900. P. H. A. v. d. P., 68 j., gepensioneerd brigadier der rijksveldwacht, wonende te Hulst, is W6gens smaadschrift veroord. tot ƒ25 boete of 14 dagen hecht. B. J. F., 53 j., landbouwer te Hontenisse (Molenhoek,) is wegens diefstal veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. P., 27 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens opruiing veroord. tot 3 maanden gevang. Het gerechtshof te 's Gravenhage d9ed Donderdag uitspraak in de bekende zaak tegen J. K geboren te Zaandam, rijksveldwachter-jachtopziener, gestatio neerd te Kapelle'orug, gemeente Clinge, en wonende te Hulst, die, zooals inder tijd door ons is gemeld, door de Middel- burgsche rechtbank werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, als zou h(j een valsch proces-verbaal hebben op gemaakt, waarin hij opgaf mishandeld te zijn. Het hof vernietigde het vonnis der rechtbank en veroordeelde J. K. tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het verhaal, waarvan wij melding gaan maken, is aan de werkelijkheid ont leend en speelt zich nog geregeld af in een der straten van een buitenwijk der stad Amsterdam. Hat benedenhuis wordt bewoond door een literator, die met het schrijven in perio dieken zijn dagelijksch brood moet verdienen. De zomermaanden heeft hij een optrekje ergens in de buurt van Amsterdam en keert, als de bladeren ven de boomen vallen, naar zijne woning in de stad terug. Onlangs begon het vallen der bladeren en onze literator keerde met zijn gade terug in zijn benedenhuis. Spoedig kwam hij tot de ontdekking, dat gedurende zijn verblijf buiten, het bovenhuis was bewoond door een dame, wier dochter wordt opgeleid in de muziek en daarom eenige uren per dag op de piano moet studeeren. Dat getjingel en gamma-gestudeer hin derde onzen literator geweldig in zijn arbeid, die niet meer vlotten wilde. Hij ging naar de menschen boven om te zien tot een vergeljjk te komen als de juffrouw op die en die uren gamma's speelde, en op die en die uren van haar instrument afbleef, kon mynheer schrijven en zou er goede buur schap zjjn. Nu zegt het eene verhaal, dat de juffrouw boven de regeling goed vond, doch dat me vrouw beneden op haar piano ging trom melen, geduiende de gamma-uren der juf frouw boven, voorgevende, dat de regeling van haar man haar niet >aanging," weshalve de juffrouw boven het »contract" verbroken achtte. De andere lezing zegt, dat de juf frouw boven het contract begon te verbreken door te gaan spelen als de literator bezig was een doorwrocht artikel in elkaar te schroeven. Wie gelijk had, laten wij nu in 't midden, maar een feit is het, dat mijnheer beneden krasse maatregelen ging nemen. Hij huurde een seraphine-orgel en liet aan den zolder hangen een groote stationsbel. Zoodra nu de juffrouw boven haar pianospel begon, ging mijnheer beneden op de piano klin gelen, terwijl mevrouw het seraphine orgel onder handen nam en de dienstbode de liefelijkste geluiden ging ontlokken aan de stationsklok alsof er brand was in de buurt. De juffrouw boven van haar kant gaf het echter tegen dat schoone harmonie-orkest beneden niet op en bleef lustig studeeren. De literator, woedend, nam nog krasser maatregel. Hij liet een groot orchestrion komen uit den Jordaan met den draaier er bij, 't was een gevaarte zóo groot dat de huisdeur moe3t gelicht uit de grendels om het ding binnen te krjjgen. Hij liet groote biljetten drukken, waarop hjj zich aanbeval als leeraar in orchestrion-muziek en mede deelde dat belanghebbenden gratis prospec tus konden bekomen. Maar nu traden de buren, die al va den oorlog tusschen boven en beneden gehoord hadden, en blijkbaar meer op de hand der gamma spelende juffrouw dan van den let terkundigen mynheer waren, op om het hem lastig te maken. Op een der avonden der vorige week liepen zy zijn deur plat om gratis prospectussen. Dit werd den

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2