llurgerlijke Stand. Marktberichten. des namiddags te ruim twee uur eene bood schap in den Noordhoek, en ziende dat er zooveel volk in de Industriestraat stond, was zij door die straat gewandeld tot nabij de woning van den heer Kessels. Terugkeerende, ontmoettte zij den com missaris van politie met iemand, die later bleek de koster te zijn. Nabij de kerk ge komen, stond aan de zijde van het café De zwarte Ruiter een man, die baar op zeer gejaagden toon, en met onsamenhangende woorden aansprak en zeide »Ja, ja, juf frouw, het is wel iets, ze hebben hem," en wijzendj naar den koster voegde hij er bij»die heeft het gedaan De juffrouw, erg verschrokken over deze mededeeling, antwoordde »maar man, weet jij er dan iets van »Ja, ja,'' hernam hg niet bevende stem, »ik kon het niet langer zwijgen, als het kiud er boven op lag (op de kerk) of bloot dan kon je het hier zien liggen." Terwijl hij dit zeide keek hij met ver wilderde blikken naar het dak van de kerk en liep daarna hard den Noordhoek in Ook is deze juffrouw opdenmorgen.dat de misdaad werd gepleegd, in de Noord- hoeksche kerk geweest tusschen half tien en tien uur. Toen zij de kerk verliet, stond er in de deur van het bewuste kerkportaal iemand met een jas aan, die in de richting keek van de Industriestraat. Zij herinne, t zich dat dit dezelfde persoon was, die baar Vrijdagsmiddags aansprak. Door den schilder M. was aan de justi tie medegedeeld, dat hij eene juffrouw op den middag der arrestatie van den koster had aangesproken en nagenoeg hetzelfde had gezegd, als thans door de getuige wordt bevestigd. Het feest van de Prins Hendrik Stichting. Zondag was het feest te Egtnond aan Z°e. Uit vele woningen, zelfs de nederigste stulpen, wapperde een vlag of vlaggetje, en wel ter eere van de »Prins Hendrik Stichting" welke 25 jaren bestaat. De zaal, waarin gemeenschappelijk gegeten wordt, was door de oudjes met groen en bloemen versierd en dundoek was langs de wanden geslingerd, eene aangename verrassing voor den directeur, de heer G. G. A. van Hall, toen hij zijn gewoon ochtendbezoek aan de mannen bracht. Hij zeide hun dank voor dit bewijs van genegenheid en vriendschap. En nu hij een maal aan 't woord was, wierp hy even een terugblik op de afgeloopen 25 jaren. Vee) leed, maar veel meer lief had hij daarin ondervonden. Helder stonden hem nog voor den geest, zijn trouwe ei warme vrienden die, nadat het plan voor een Tehuis" voor ouden van dagen ontworpen was, niet rust ten voor het welslagen er van was verzekerd. Dat het oorspronkelijke denkbeeld een toevluchtsoord voor oude lieden te Egtnond, zou uitloopen op een stichting als waarin wij ons thans bevinden, waarin oude zee lieden uit alle ootden des lands een warm bed en goede verzorging vinden, daaraan dacht geen der oprichters op 7 Oct. 1875. Maar toch, vervolgde de heer van Hall, hoor ik den eersten voorzitter des bestuurs en ontwerper van het plan, ds. Van Laer, nog zeggen »de toekomst is aan ons." En die woorden zjjn waar geworden. Want op dezen dag worden wij overtuigd, dat de zegen des Allerhoogsteu rust op de stich ting door den grooten steun, welke wij van het weldadige Nederlandsche volk mochten ontvangen. Moge die steun en sympathie blijvende zijn Zoo ooit uit het kleine iets groots en grootsch is voortgekomen, dat wel uit deze stichting. Met weemoed wijdde spr. nu eenige warme woorden van hulde aan de nagedach tenis van zijn edele vrienden en mede-oprich ters, ds. van Laer en A. C. Wertheim, wier bemoedigende woorden nu nog dikwijls van kracht waren en die moed deden schep pen, wanneer moeilijke omstandigheden zich voordeden. Ook gedacht hij daarbjj de Pers, die ten allen tijde de stichting zoo flink en zoo bereidwillig steunde. Hierop ging de heer Van Hall de rjjen rond, allen hartelijk de hand drukkend, allen nou eens op het hart drukkend, dat zij moesten medewerken om de vervulling zijner moeilijke taak gemakkelijk te maken. Door een der verpleegden werden den diiecteur namens allen twee etsen aange boden van Dake naar schildergen van Mauve en Israels. De directeur ontviug in den loop van den dag een groot aantal gelukwen- schen, zoo per telegraaf als per brief. Behalve een extra feestdisch ontvingen de oudjes een extra uitdeeliog van tabak en sigaren voor dit doel geschonken. Des namiddags was er op het voorplein matinee musicale door het Egmondsche fanfarecorps en al de bewoners van het dorp waren uitgeloopen om naar de opwekkende muziek te luisteren. De gebroeders Wilson, uit Hoorn, ver maakten des avonds de oudjes en dat zij daarin slaagden bewees het hartelijk gelach, waarmede de heeren werden beloond. Van verschillende zijden kwamen reeds geschenken in klinkende munt. Zoo onder andere giften van 300, van 100 en 25 gulden. Maandag was er op beide scholen feest. Men meldt uit Vrijenban aan de N. E. Cl Ongeveer 8 jaar geleden werd de heer P. C. Setteur benoemd tot gemeente ont vanger. Toen nu dezer dagen de burge meester, een der wethouders en de secretaris zich bezig hielden met het opmaken der kas, vroeg de wethouder aan den ontvanger „Bevalt het u niet langer bij ons dat u ons gaat verlaten Met verwondering keek de een den ander aan en niet het minst de ontvanger, die er niets van begreep. Ja, zegt de wethouder, u hebt ontslag gevraagd, want op de agenda staathet op verzoek verleenen van eervol ontslag aan den ge meente-ontvanger. Toen nu op de hierop volgende raadszitting dit punt der agenda in behandeling moest komen, deelde de voorzitter eenvoudig mede, dat het tot een volgende vergadering werd aangehouden, omdat het verzoek nog niet was ingekomen. Wat is nu hier het geval. Toen de titu laris werd benoemd, had de burgemeester voor de betrekking op het oog zijn ambte naar ter secretarie, den heer H. Th. Klein, die echter nog minderjarig was, en hoewel er bijna zeker niets van in de notulen is vermeld, dat de benoeming slechts voor drie jaar was, en dit ook niet in de aanstelling van den titularis werd vermeld, nam de burgemeester toch de vrijheid den ontvangei er op te wijzen dat hg zijn ontslag moest nemen na dien tijd. De heer S-, die zijn kosten voor borgstelling heeft gemaakt, is echter niet van plan zich aan de waar schuwing van den burgemeester te storen en houdt zijn betrekking vast. Met belang stelling ziet men den afloop tegemoet van dit staaltje van plattelandsregeering, Overstroomingen in Italië. De schade in Ligurië door de overstroomingen aange richt is zeer groot. In Cengio, Mallare, Gesiliano, Pian di Merlino en Millesimo werden verschillende huizen verwoest en andere staan op instorten. Talrjjke bruggen werden vernield. De velden zijn in een allertreurigsteu toestand. Te Pian di Merlino heeft de vloed een geheel huis met het daarin wonend gezin medegesleept, zeven menschen verdronken bierbij. Te Millesimo bereikte het water een hoogte van 10 meter. Er zijn vele menschen omgekomen, hoeveel echter weet men niet. Het spoorwegverkeer zal waarschijnlijk den 19eu October worden hervat. De Sheriffs van Londen, die onlangs gekozen zijn, moeten volgens een eeuwen oude instelling ieder jaar aan het ministerie van financien zes hoefijzers met het benoo- digde aantal spijkers betalen als huur voor een stuk grond in de gemeente St. Clemens. Dit stuk grond werd in het jaar 1234 aan een hoefsmid verhuurd en later kwam het in handen van de City-Corporatie voor den zelfden huurprjjs. De hoefijzers en de nagels zjjn sedert 1234 geregeld betaald, De heer Kruger en zijne dames. Reserveer drie kamers voor mg Kruger. Toen den heer Wright, van het Hotel Cecil" t,e Londen dit telegram overhandigd werd viel hij b'jjna om. »Wat zal u met hem doen vroeg een gast. »In de eerste plaats laat ik hem zjjn bakkebaard afscheren, antwoordde de aan gesprokene, die reeds visioenen had van delegaties yan »kleine Engelanders" die met vuile schoenen over de karpetten van het hötel draafden óm hun eerbied aan Oom Paul te betuigen. De barbier van bet hotel liet terstond een extra wetsteen halen en gedurende den geheelen middag waren zijn bedienden bezig met slijpen van messen en scharen. Den geheelen Dinsdagmiddag heerschte er een koortsachtige angst in het hötel. Bij het voorbjj raarcheeren van zes soldaten in khaki ontstond bijna een paniek. En toen een officier met een koffiekleurig gelaat uit een rijtuig voor het hötel stapte begon de heer Wright zich af te vragen of bij algeheele overgave ook de American bar die beneden was daaronder zou zijn begrepen. Bij aankomst van den omnibus van de boot kwamen een net gekleed heer en twee dames de stoep op. »Ik heb geseind om drie kamers," aldus begon de bezoeker. »Mjjn naam is Krugsr." En daarop ademde ieder in het hotel weer vrijer. In »De Levende Natuur* komt een opstel voor over de malaria-mug. Het geheimzinnige der moeraskoorts is volgens den schrijver van 't artikel, den heer Thijsse, aanzienlijk verminderd en het is te voorzien, dat binuen enkele jaren de echte malaria een duideljjk te definieeren ziekte zal zijn. Malaria en muggen zjjn onafscheidelijk, 't Is een van de schoonste ontdekkingen in deze eeuw en de Engelschen hebben er alle eer van. 't Begon met de wetenschap, dat mala- ria-ljjders bedorven bloed hadden. Hun roode bloedlichaampjes, de mooie uitge holde schjjfjes, die met hun zuurstofdra- gende kleurstof 't leven aan den gang houden, ondergingen allerlei misvormingen en gingen in groot aantal te Diet, 't Eenige wat er van overbleef waren zwarte korrel tjes en 't was maar een schiale troost, dat de geleerden ze met den naam van melaDine bestempelden. Doch de bacterio logen deden meer. Spoedig werd ontdekt, dat de ondergang der roode bloedlichaampjes te wyteu is aan de werkzaamheid van kleine wezen tjes, die zich in het bloed vertoonen en die eigenlijk niets zijn dan ontzettende kleine vlokjes levend slijm (protoplasms), begaafd met de noodlottige eigenschap van zich zeer snel te kunnen vermenigvuldigen. Als je er van daag een in je bloed krjjgt heb je er morgen honderdduizenden. Ze heeten haemauioeba en ze gaan dood van kinine. Nu restte nog de beantwoording der vraaghoe komen die haemamoeben in ons bloed Een Engelsche geleerde kwam door een scherpzinnige redeneering tot de slotsom, jlat daarbij dieren moesten be trokken zjjn. die in stilwater en in de lucht en op de menschen leven, en dat konden natuurlijk niet anders zijn dan muggen. Maar welke van de honderden soorten van die bloedzuigers en rustver stoorders Dit vraagstuk werd met oneindig veel vlijt en geduld opgelost door een anderen Engelschman, die naar Britsch-Indië toog en daar in malaria-streken onvermoeid een paar jaar lang allerlei muggen, stuk voor stuk, in al hun deelen microscopisch on derzocht. Hij vond, dat bjj een soort met gevlekte vleugels, afkomstig uit eenstreek waar malaria heerschte, de maagwand aan de buitenzijde bezet was met zeer groote knobbels, die reeds met eea geringe ver grooting te zien waren. Het bleek nu. dat de haemamoeben met 't ingezogen bloed in de maag van de mug terechtkomen. Daar ondergaan zjj een verandering, ver menigvuldigen zich natuurlijk weer sterk en dringen dan door den maagwand heen Aan de buitenzjjde van de maag blijven die knobbels een poosje zittenmaar wel dra verdeelen ze zich weer en raken nu verspreid door de lichaamsholte van de mug, die, zooals bekend is, geheel met kleurloos muggebloed is opgevuld. Zoo doende komen de besmettingsdiertjes inde speekselklieren van de mug, die ergens in de nekstreek liggen, en van daar geraken ze weer met 't muggespeeksel in de bloed vaten van den mensch. Want een mug begint zjjn maal met een kleine inspuiting van giftig speeksel in 't wondje, dat hg geboord heeft. Dat jeukt dan zoo. Zoo lijden de menschen en die bepaalde muggen met gevlekte vleugels samen aan dezelfde ziekte, terwjjl ze elkander weder- keerig besmetten. Waren er geen menschen dan kregen de muggen geen malaria, en omgekeerd. De haemamoeben Kunnen, schjjnt hetj buiten den mensch nergens anders ieven en zich vermenigvuldigen dan in de mug en buiten de mug nergens anders dan iu den mensch. Waar een van beiden ont breekt, kan geen malaria bestaan en waar malaria heerscht, moeten èn malaria-men- schen èn malaria-muggen wezen. De malaria mug is een Anopheles en goed te kennen aan de gevlekte vleugels. Op iederen vleugel zgn vier donkere vlek jes. Anopheles legt haar eieren liefst in stilstaand water, waarin zich veel planten groei heeft ontwikkeld, want de larven leven van fijne plantendeeltjes en kleine wieren. Ze hangen niet, zooals gewone muggelarven, met hun kop omlaag en hun achterljjfspoot tegen de watervlakte aan, maar zij liggen liefst op wier en modder juist aan de oppervlakte van het water en zoo gekromd, dat kop en staard beiden ondergedompeld zgn. De malaria mug is, als zij tegen gordjjnen. muren of plafonds zit, daaraan te onderscheiden, dat zij haar lichaam schuin omhoog gericht houdt en niet evenwjjdig aan den rustwand, zooals de andere muggen doen. Van 15 tot en met 30 September 1900* Graauw. Huwelijks-Voltrekkingen. 12. Gomarus Joseph van Gijsel (van Hulst,) 27 j., jm. en Johanna Lust, 25 j., jd. Geboorten. 3. Anna Maria, d. van Ja cobus Franciscus de Beule en Maria van Bellen. 14. Johanna, d. van Petrus van Laar en Apolenia Meerschaert. 17. Maria Cornelia, d. van Josephus Tbeodorus d'Haens en Anna Catharina de Rooij. Adrianus, z. van Alphonsus Durinck en Ciementia Durinck. 20. Rosalia, d. van Judocus van Gimst en Louisa van Hove, 24. Victor Gijsbertus, z. van Pieter Anto- nius van Passel en Anna Maria de Caluwe. 27. Achile Alphonse, z. van Amandus Poppe en Maria Lossie. Ovei lijden. 14. Anna Maria Platjouw, 55 j., echtg. van Josephus Ferdinandus de Winne. 15. Servatius de Rijcke, 49 j., echtg. van Judoca Magnus. 17. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Willem van Immerseel en Matbilde Ivens. 20. Een als levenloos aangegeveu kind van het mann. geslacht van Josephus Boone en Apoloma Maria Daalman. 23. Martha Sophia van den Bergen, 1 j., d. van Petrus en Rosalia van Laar. 24. Jacobus Franciscus d'Haens, 26 j., z. van Pieter Judocus en Anna Catharina Staal. Koewacht. Geboorten. 20. Joannes Francies, z van Henricus van de Vijver en Philomena van Peteghem. August Benignus, zvan Petrus Adam en Maria Tberesia van der Sijpt. 25. Maria Leonie Coleta, d. van Petrus Cornells de Gucbte- neire en Maria Josephina Coumans. 26. Henricus Joannes, z. van Josephina Ludo- vica Maria de Cock. 30. Camiel Theophiel, z. van Dominicus van Goeije en Marie Louise Arends. Overlijden. 26. Henricus Joames de Cock, 8 u., z. van Josephina Ludovica Maria de Cock. Overslag. Geboorten. 28. Anna Marie, d. van Désiré Bernardus de Coeus en E meren tia Scholastica van de Vijver. Axel, 6 O C T. Ter Graan mar k t van beden (Zaterdag) waren de prijzen als rolgtTarwe t 8,75a f 9,35 Wintergerst a 7,75, a f 8,10, Zomergerst 1 7,25 af 7.50 Rogge 17—, a f7,25, Erwten f8,75 a f9,25 Paardenboonen f0, a 0,— Ha ver 1 0,— a f0,— Koolzaad f af Boter f 1,20 a f0,- per kilo Eieren» 0,95 per 26 stuks.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3