Laudbouw. Hecktszaken. (jemengd Nieuws. Hiermede is dus voorloopig deze le gende, die wel eens aanleiding had kun nen geven tot het annexeeren van andere gedeelten van het Hemelsche rijk door andere mogendheden van de baan. Rusland houdt Mandschoerije slechts tijdelijk bezet, als een voorloopigen maatregel en als middel, om de alge- meene bevrediging van het keizerrijk te bewerkstelligen. Rusland heeft nooit het plan gekoesterd om buiten het Europeesch concert om te handelenhet heeft altijd de instandhouding van het concert der mogendheden voorgestaan, Rusland denkt er niet aan, om Mandschoerije, dat het tijdelijk bezet heeft, te behouden. LORENZO MARQUEZ, 1 Oct. Een ontzettende ontploffing had te Komati- poort plaats bij het vernielen der door de Boeren achtergelaten ammunitie. Twintig Gordon Highlanders werden gedood. PARIJS, 1 Oct. De Engelsche groep, deelnemende aan de vredesconferentie te Parijs nam met algemeene stemmen een resolutie aan. die voorgesteld zal worden aan het vredescongres In deze resolutie wordt geconstateerd, dat de Engelsche regeering in der tijd tegen de Boeren de arbitrage weigerde, die door dezen was aangenomen. Dientengevolge wendt het vredescongres de verantwoor delijkheid voor den oorlog op Engeland, dat de arbitrage weigerde en veroordeelt deze regeering, die zich niet verwaardigd heeft de aanbevelingen der vredesconfe rentie te 's Gravenhage, te erkennen. NEW-YORK, 1 Oct. Een telegram, den 28en Sept. uit Takoe verzonden, bevat het bericht, dat de bevelhebbers der verbonden troepen besloten een ge combineerde land- en marine-expeditie te zenden naar Shangkai-Kwan. De colonne zou Takoe heden verlaten en 4000 man sterk zijn. Een telegram uit Tientsin, van den 28e zegt, dat daar bevel uit Washington ontvangen werd, volgens hetwelk de hoofdmacht der Amerikaansche troepen zich terug moet trekken. Maatregelen voor den terugtocht werden onmiddellijk genomen, Het bericht van het vertrek der Amerikanen verwekte sensatie onder de verbondenen te Tientsin. In Dantumadeel is eene proef genomen met den verbouw van vier soorten van rogge, nl.Schlanstedter, Zeeuwsche, Pet- kuzer en Russische. De uitzaai geschiedde in October 1899 de opkomst was goed, en in net voorjaar was de 'stand naar wensch, maar wel wat dicht. Het stroo der Schlanstedter en Petkuzer was stevig met goede vierkante aien de Zeeuwsche had iets fijner en korter stroo en legerde bij regen de Rus sische had bohoorlijk goed stroo, maar zeer korte en fijne aren. Do uitkomsten per HA. waren als volgt: Schlanstedter, 40 H.L. rogge 6550 K.G., 69 K.G. stroo per H.L. Zeeuwsche, 42 H.L. rogge 6250 K.G., 7O1!2 K.G. stroo per H.L. had weldadig gespeeld Lasalle vergezelde van nu af Julia als hare schaduw, en zt) die zonder vriend, zonder bloedverwanten, zonder beschermer was, reikte den geliefde, wien zij haar hart niet onthouden kon, ook voor eeuwig bare hand. Ik had het genoegen, bet huwelijk van dit paar, dat sedert vele jaren mijne belangstelling had opgewekt, voor het altaar mjjner kerk in te' zegenen. Eeuige dagen na de voltrekking van hun huwelijk reisden beide, op ver langen van Julia, over Hambuig naar En geland, Twee jateu geleden ontving ik van Lasalla een blief uit Amerika, waardeen mj zich met zijne gemalin had begeven, om vreemd te blijven aan de vooroordeelen onrust, oorlogen en staatsomwentelingen, die nog verder de rust van ons werelddeel konden verstoren. I 1) E. Petkuzer, 361/2 H.L rogge 5000 E.G., 69 K.G. stroo per H.L. Russische, 201/2 H.L. rogge 4650 K.G., 69 K.G. stroo per H.L. De grond, waarop de Russische verbouwd was, is wat lichter dan die waarop de andere soorten wareD verbouwd zij lbed daardoor iets meer van de droogte in bet voorjaar, doch in graanopbrengst bleet zij ie veel ten achter, zoodat, zij voor uitzaai niet in aanmeiking kan komen Petkuzer was goed, doch de andere soorten waren beter van kwaliteit. De korrels der Zeeuw sche zitten vast in de aren en vallen niet gemakkelijk uit. De Schlanstedter heeft lang en stevig strco, is daardoor geschikt op goede bumusrijke gronden, terwijl de Zeeuwsche meer aan te bevelen is op lichte zandgronden, wijl zij vatbaar is voor legeren. (AL d. D.) De kosten der door het rijk gesnb sidieerde proefvelden in de provincie Zee land in 1900/1901, worden geraamd op 1112.71. Proefvelden als leermateriaal voor land- bouwcursussen zullen o. a. worden aan gelegd te Westdorpe door den heer H. F. J. van Bijlevelt en te Koewacht St. An- dries door den beer Fl. Remery. Bemestingsproeven zullen o. a. genomen worden te Koewacht door den heer Em. Plasscbaert op zomergerst en te Klooster- zande door den heer K. J. G. baron Collot d'Escury op suikerbeten. Cultuur- proeven zullen o. a. genomen worden te Westdorpe door de wed. Jos. Daelman en te Axel door den heer Alpb. de Beleir, beiden met betenvariëteiten. AXEL, den Z October 1»00. In den voormiddag van gisteren over kwam dokter Offringa, arts alhier, een vrij ernstig ongeval. Onder het terugkeeren van Westdorpe, ongeveer aan den Zwarten hoek, viel bij het uitsteken voor een met bieten geladen kar, hot paard van den beer O., waardoor deze voorover viel en met het onderlijf op de garde boue van het rijtuig bleef hangen, waarbij een hevig bloedende wond werd veroorzaakt. De beer O., die de vereischte benoodigd- heden bij zich bad, bezat nog tegenwoor digheid van geest genoeg om de wond voorloopig te verbinden. Per rijtuig naar zijne woning vervoerd, werd den heer O. verder de noodige hulp verleend door den heer Ittmann, arts alhier, die gelukkig spoedig bijstand kon verleenen, daar hij juist van het bezoek zyner patiënten huis waarts keerde. Zaterdagavond werd door de muziek- vereeniging Axel's Werkmanskring," het nieuwe vaandel, een geschenk van den burgemeester, aan diens woning afgehaald. Aan het vaandel was gehecht een fraaie herinneringsmedaille, eveneens door den burgemeester geschonken by gelegenheid van zijne 10-jarige ambtsvervulling. Het fanfaren-gezelschap »Concordia" be gaf zich dienzelfden avond naar den bur gemeester, om hem dank te betuigen voor eene prachtige medaille, eveneens geschon ken ter herinnering aan hetzelfde feit. Beide gezelschappen maakten eene mu zikale wandeling door de stad, wat een heele drukte gaf en veel volk op de been bracht. Om den dienst der beide brieven bestellers alhier eenigszins te verlichten, zal gedurende enkele uren daags ben derde persoon dienst doen in den tijd dat de buitenwijken besteld worden. Voor deze hulpverleening is voorloopig aangewezen A. F. Schieman, winkelier alhier. Zooals men ziet, ontvangt het platteland de weldaden droppelsgewijze. Waarom niet flinkweg een paar bestellers voor den vollen dienst benoemd? Ze zouden hun handen nog vol genoeg hebben. Misschien zal het wel zoover komen maar dan moet het natuurlijk eerst klachten legenen. Tot zetters voor 's Rijks directe be lastingen voor de jaren 1901 tot en met 1904 zijn alhier herbenoemd de heeren C. N. Jansen van Rosendaal en J. Smies. Te Gent slaagde met onderscheiding, voor het toelatings-examen aan de School van de Genie Civil verbonden aan de Universiteit aldaar, de heer J. van Vliet van Axel. De heer F. C. Zonnevijlle d9ed Maan dag met gunstigen uitslag examen voor de tweede alasse der Rijks-Tuinbouwschool te Gent. Zuiddorpe. Met ingang van 1 November a. s. is de beer Aug. de Coninck, alhier, benoemd tot brievenbesteller in de buiten wijken der gemeente Zuiddorpe. De jaar wedde aan deze betrekking verbonden bedraagt 150 gulden per jaar plus vrije kleeding. De bode, die nu 's morgens half acht en 's namiddags half vijf van hier naar Axel vertrekt, zal van af genoemden datum 's morgens om zes uur en 's middags o n elf uur vertrekken. Een verandering, die bij het raeeiendeel der inwoners van Zuiddorpe niet in den smaak valt, maar xlaarnaar wordt niet gevraagd. Kort onder de gemeente Schoondijke is Vrijdagmiddag een machinist van de stoomtram Breskens Maldeghem, die met een zandtrein reed door onbekende oor zaak van de machine gevallen en door de locomotief zoowel als door de wagens over reden. Zijn deerlijk verminkt lijk werd op den weg teruggevonden. De machinist, Kouwei genaamd, stond voor op de machine en heeft daar mis schien een duizeling gekregen of mogeljjk wel het evenwicht verloren. De mede op de machine aanwezige stoker, die echter achterop stond, merkte dat de machinist van de locomotief was toen hij hem met het oog op de nadering van het station Schoondijke toeriep te rem men Geen antwoord krijgende dacht hij, dal de machinist moest overreden zijn. bij reed langzaam terug en kwam tot de biei boven vermelde ontdekking. Hieromtrent meldt de M. Ct. nog het volgende Maandagochtend te 8 uur kwam een extra-trein van Draaibrug naai Schoondijke, om het lijk van den vei ongelukten machi nist A. Kouwer naar Oostburg te ver voeren, alwaar het Maandagmiddag ter aarde is besteld. De tram reed tot voor het hek van de begraafplaats en de kist werd in een bagagewagen geplaatst, die van uit het lijkenhuisje gedragen was door vijf wegwöïkeis en den agent van de tram Breskens Maldeghem. De trein reed zeer langzaam door de kom der gemeente, onder doodsche stilte van het talrijk publiek, voorafgegaan door den ploegbaas van de tram. Het geheel maakte een diepen indruk en in menig oog zag men een traan blinken. De klompenmaker V. te Koewacht had Vrijdagavond voor het naar bed gaan, het vuur, waarboven een partij Klompen te rooken hing, uitgemaakt, maar waar schijnlijk niet voldoende, want een paar uur later werd by door buren uit zijn slaap gewekt met de minder aangename mededeeling, dat er brand bij hem was. Met eenige emmers water waien de vlam men, die reeJls hoog den schoorsteen uit sloegen, gebluscht. Een honderd paar klompen waren verbrandeen en ander berokkent V. een schade van een 80 35 gulden. M. Ct. Iemand van Stekene, die onder Axel bij een landbouwer een baal uien van c.a- 60 K.G. had ontvreemd, meende Vrijdag zijn buit over de grens in veiligheid te brengen. Hij trok nabij Koewacht (dorp) ovei de schreef, maar, o wee Nauwelijks is hij op Belgisch grondgebied of daar ziet by twee gendarmen van zijn woonplaats, die in die buurt dienst deden. Er bleef den ongeluksvogel niets anders over, dan zijn vracht, die bij nu al zoo'n eind mede genomen had, te laten vallen en in den steek te laten voor de veiligheid van zyn persoon beducht, nam hij in de bosschen naast den weg de wijk echter is het der politie bekend, met wien ze in deze te doen beeft. M. Ct. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd Donderdag behandeld de zaak tegen J. R., geboren te Zaandam, rijksveldwach- ter-jacbtopzienei,gestationneerd teKapelle- brug, gemeente Clinge, en wonende te Hulst, die, zooals indertijd dooi ons is gemeld, door de Middelburgsche rechtbank werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, als zou hij een valech proces verbaal hebben opgemaakt, waarin hij opgaf mishandeld te zijn. Door den officier van justitie wasdestydd een gevangenisstraf van driejaren geëischt. In deze zaak, die den 1 Juni jl. voor de rechtoank te Middelburg werd behandeld wij gaven daarvan toen een bieedvoerig ovf rzicht werden nu voor het hof drie getuigen gehoord. De hoofdgetuige gaf óp dat bekl. in haar winkel om vleesch was gekomen, haar vei volgens had gesard, waarop zij beki. met een stalen voorwerp had gedreigd te slaan als hij niet den winkel uitging Zij was teen door bekl. meegesleurd, die haar bet staal had ODtrukt. Bekl. gat op, dat zij hem eimede had geslagen, waarna hy het staal in beslag had genomen. De procureur-generaal mr Reitsma,door de getuigenverklaringen het bewijs van het ten laste gelegde geleverd achtende, requi- reerde veroordeeling van bekl. tot een gevangenisstraf van twee jaren wegens aflegging eener valsche verklaring onder eede. De verdediger, mr. F. G. van Deinse, uit Middelburg, de antecedenten van bekl. hoogst gunstig achtend, niettegenstaande verschillende ongunstige renseignementen omtrent bekl. verzameld in het dossier, meende, dat bekl., ondor de bedreiging hem te zullen slaan, het staal heeft beet gepakt, doch daarop verschillende slagen heett ontvangen, vóór hij het aan de vrouw kon ontrukken, zoodat het proces-verbaal geheel overeenkomstig de waarheid was, daar bekl. toch geen enkele reden had een valsch proces-verbaal op te maken. Het overtuigend, zoomin als het wettig bewijs geleverd achtend, concludeerde pleiter tot vrijspraak, in overeenstemming met het vonnis der Middelburgscbe rechtbank. Na re- en dupliek werd de uitspraak over 14 dagen bepaald. M. Ct. Een achttal jongens is opgespoord» alle onder den leeftjjd van 10 jaren, die het vuurtje hebben gestookt waaraan het verbranden van het schoolgebouw te Am sterdam te wijlen is. Zij hebben hun gevaar lijk spelletje bekend en de justitie za! nu te beslissen hebben wat met hen zal ge schieden. Te Oude-Pekeia viel in een papier fabriek een 24-jarige, gehuwde arbeider in een in werking zijnde machine- Hij werd gegrepen en niedegesleurd en bekwam daar door ernstige verwondingen. Behalve eenige kwetsuren werd hersenschudding en een gescheurde long geconstateerd. Te Bilsen (Limburg) is het 3-jarig zoontje van een landbouwer levend verbrand. De moeder had de zorg over dan knaap even toevertrouwd aan een achtjarig meisje, daar zij zelf een boodschap moest doer.. Het meisje had door een of ander toeval de kachel omgestooten, die boven op het arme kind terecht kwam. Op het hulpge schrei kwamen de buren te hulp snellen, doch zij vonden slechts het verkoolde lijk van de kleine. Te 's Gravenhage geraakte op den Loosduinschen weg een zes-jarig knaapje onder een zwaar beladen kolenwagen H>-t kind was bjjna onmiddellpk dood. Aan de Vijzelgracht b/d Fokke Simons- straat te Amsterdam viel Zaterdagmiddag een meisje te water. Een slachtersknecht, wiens naam onbekend gebleven is, sprong, niettegenstaande de walmuur daar zeer hoog is, het kind achterna en wist het te redden. Toen de redder ook op het droge was, bemerkte hy, dat hij zijn zakje tnet geld kwijt was en dook het, voor de tweede maal te water gaande, spoedig op. Een bewoner van de gracht voorzag den redder van droge kleeren. De toestand dor gewonden bjj het spoorwegongeluk nabij Utrecht is bevre digend.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2