Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. worden, doch niet dit is hun voor naamste grief, - zij verwijten de regee ring in hoofdzaak het leger te hebben ver waarloosd, van de krijgtoerustingen der Boeren niet op de hoogte te zijn geweest, en daardoor schuld te hebben aan de ernstige verliezen in de eerste tijden van den oorlog. Maar overigens gaan zij in de inlijvings- politiek geheel met de regeering mee, en op dat punt heeft Chamberlain dus ge wonnen spel. Wel vraagt Harcourt wat er van de vervulling van Chamberlain's beloften omtrent arbeiderspensioenen, doortastende drankbestrijding, woningver betering is terecht gekomen wel critiseert hij het verkwistend beheer van 's lands geldmiddelen, waardoor in de plaats van een goed gevulde schatkist bij het optreden dezer regeering, nu schuld en hooge be lasting zijn gekomen, doch voor dit alles heeft de groote menigte der kiezers, nog altijd bevangen in den waan van het kakhi-patriotisme, geen oor. Alleen de socialisten, de Ieren, en een enkel radicaal, zooals Labouchère, wiens zetel trouwens groot gevaar loopt, hebben den moed ronduit den oorlog als een schan delijk bedrijf te brandmerken, en voor de onafhankelijkheid der Boerenrepublieken te pleiten John Burns begon al met een kranige rede voor zijn kiezers te Battersea. Zijn zetel wordt hem hevig betwist, evenals aan den socialist Steadman In Westham hebben de sociaaldemocraten nog al kans om een tory te verdringen. De Amerikaanscbe troepen zullen, nu de regeering der Ver. Staten in onder handeling met China hebben toegestemd, uit China teruggetrokken worden, en weer naar de Philippijnen gevoerd worden. Stellig zijn zij daar meer noodig, en hard ook. De Philippino's zijn weer aan valllend opgetreden, en de Amerikanen hebben duchtig klop gehad. Generaal Mac Arthur seinde uit Ma nilla 19 dezer dat een Amerikaansche strijdmacht 800 opstandelingen in hun stelling bij Mavikaë aanviel, doch na heftigen strijd moesten de Amerikanen terugtrekken met dooden, Van de ge wonden wordt niet gerept. De Philippi no's hadden 10 dooden en 21 gewonden. Een andere tegenvaller is dat van de Zaterdag op Cuba gekozen afgevaardig den voor de vergadering die de staatsrech telijke verhouding tusschen Cuba en de Ver. Staten voorgoed zal hebben te re gelen, het grootste deel bestaat uit te genstanders van Amerika, en uit revolu tionaire elementen. Dinsdag kwam in de Tweede Kamer in bebaDdeling het adres van antwoord op de Troomede. Over de tweede zinsnede luidende Aan de behandeling van vele gewichtige aan hangig zijnde wetsontweipen zullen wij onze beste krachten wijden, voert de heer Schaper bet woord. De heer Schaper zegt, dat de Troonrede bfjzonderen nadruk op de sociale wetgeving legt en dat bet hem nu treft, dat over de quaestie door de Regeering aangewend ten opzichte der Ongevallen Wet eenvou dig niets wordt gezegd in het ontwerp-adres. Spreker begrijpt dat de Eerste Kamer ge zwegen heeft op de zinsnede uit de Troon rede, waarin de Ongevallen Wet werd ge noemd, daar zij in dit opzicht zuiver op de graat is, nv t de Tweede Kamer is dit uiet het geval. Spreker meent, dat niet mag gezwegen worden over de Ongevallen Wet, daar deze wet in het belang zijnde der arbeidende klasse, algesluil is op den onwil van de Eerste Kamer. De voorzitter verzoekt den heer Schaper, de Eerste Kamer niet in het debat te breDgen. De beer Schaper zegt, dat het hem moeilijk valt dit te laten, omdat de ge- heele opzet zijnei rede op het gebeurde in de Eerste Kamer was gebaseerd. Spreker meent, dat wanneer men tot de Kroon en de Hegeering spreekt, men moet wat meu op het hart heeft. De heer Schaper stelt voor de tweede zinsnede aldus te iezen »Aan de behandeling van de vele ge wichtige aanbangig zijnde wetsontwerpen waaronder de voorgedragen Ongevallen Wet zullen wij onze beste krachten wijden. Wij hopen dat deze, door de beslissingen van de andere Kamer der Staten-Generaal, niet vruchteloos mogen worden aange wend." Dit voorstel wordt met 47 tegen 14 stemmen verworpen. Over de zevende zin snede luidende voor de meóedeelingen omtrent de financiën van het Rgk in Europa en omtrent de indiening vaD verschillende voorstellen van wet, betuigen wij Uwe Majesteit onzen dank voert de heer Kolk man het woord. Spreker had gaarne gezien, dat de Re geering de zinsnede in de Troonrede over versterking der middelen handiger gesteld had. Hg had gaarne de aankondiging van een heiziening der Onderwijswet ge boord, de Regeering herinnerende aan baar wooiden dat een heiziening dier wet noodig was om in de stijgende kosten van bet openbaar lager onderwijs In verband met den leerplicht en ook om te kunnen vol doen aan haar plechtige beloften afgelegd ten opzichte van het bijzonder onderwijs. De heer Pierson. minister van financien antwoordde, dat de RegeeriDg hetonnoo- dig achtte te herhalen in de Troonrede, wat zjj nog zoo kortelings geleden in de Kamer had gezegd. Het antwoord op de troonrede werd met 61 tegen 1 stem aangenomen. De Ongevallen Wet en de herziening der Kieswet wordt a. s. Woensdag begonnen. AXEL, tien £8 September 1900. De beide avondvoorstellingen in het circus Roberti alhier gegeven, hebben zich in een druk bezoek mogen verbeu gen. De ruime tent, op Amerikaanscbe wijze ingericht, was goed bezet. Dat zulks op den tweeden avond ook bet geval was, is wel een bewijs, dat de eerste voorstelling aan d9 verwachting bad voldaan. Eu hetgeen op de verspreide programma's vermeld staat, is waarlijk geen fantaisie, maar eenvoudige werke lijkheid. De heer Roberti geeft vooral in enkele nummers blijk, een uitstekend dresseur te zijn en men weel dikwijls niet wat meer te bewonderen, het groote geduld om dat alles aan te leeren, dan wel de leerzaamheid van de paarden zelve. De dieren zien er alle flink uit, er zijn zelfs prachtexemplaren bij en de directeur beeft ze volkomen ODder zijn bevel. Ook de rijderessen en rijders verdienen een pluimpje voor hun optreden Zij ge voelen zich te paard als 't ware in hun element en geven toeren te aanschouwen die in menig circus van den eersten rang niet kunnen verbeterd worden Twee aardige clowns doen al hun be3t, om tusschen de ver-chillonde nummers de laobtspieren iu beweging te brengen, wat hun dan ook uitstekend gelukte. Hel zijn twee rappe gasten, die menig staaltje van hun levigheid te zien geven, Een flink orkest zorgt voor denoodige muziek, zoodat alles te zamen geno en alle factoren aanwezig zijn om het pu bliek een aangename uitspanning te ver schaffen. Heden middag werd een druk bezochte kindervoorstelling gegeven en van avond is de gelegenheid voor liet laatst alhier opengesteld, om nog eenmaal een bezoek aan den heer Roberti en zijn personeel te brengen. Aan bet einde der kindervoorstelling werd mededeeling gedaan, dat heden avond aan de werkzaamheden zal worden deelgenomen door een paard van dhr. Donze te Terneuzeö, dat door deu direc teur in den korten tijd van 8 uren is gedresseerd. Ongetwijfeld zal de laatste voorstelling heden avond weder druk bezocht worden. Id een bijvoegsel tot de »St.-Ct." van Dinsdag 25 Sm ember 1900. no. 224, zijn opgenomen de uitkomsten van de achtste algemeene tieDjaarljjksche volkstelling. De werkelijke bevolking op 31 December 1899 was over het geheele rijk 5.103.431 personen, 2.520.157 mannen en 2.583 274 vrnuweD. Die van de provincie Zeeland bedroeg 216.293 personen, en wel 106.928 mannen en 109.365 vrouwen. Het cijfer dei bevolking in de gemeenten was Axel 4342, Boschxapelle 1235,Clinge 3032, Graauw c.a. 2072, Hengstdijk 625, Hoek 2238, Hontenisse 5035, Hulst 2804, St. Jansteen 2632, Koewacht 2354, Ter Neuzen 8174, Ossenisse 852, Overslag 456, Philippine 922, Sas van Gent 1581, Stop peldijk 1540, Westdorpe 1817, Zaamslag 3220 en Zuiddorpe 1014. Met 1 October a. s. begint voor de verschillende reisgeiegenheden de winter- dienst. Ofschoon de wijzigingen iu de thans aangegeven uren gering zijn, meenen wij toch het reizend publiek er op te moeten wijzen. Een paar minuutjes te laat aau den trein komen kan immers een geheel reisplan in duigen doen vallen. In bet volgende nummer wordt de nieuwe dienstregeling opgenomen. Met ingang van 1 October a. s. zijn de komraiezen bij 's rijks belastingen D. J. Jansen, 3e klasse, te Kauter, J. H. van Zijl, 3e kl., te Ylissingen (haven) en H. J. A. van ScbingeD, 4e kl., te St. Jansteen, tijdelijk verplaatst naar Rotterdam. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 30 September 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. K. J. Kapteijn Ds. K. J. Kapteijn Ds. R. van der Kamp Ds R. van der Kamp Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg' Zitting 28 September 1900. J. d. K., 41 j., bootwerker te Ter Neuzen is wegens het opzettelijk bjj gelegenheid van een volksoploop zich niet onmiddellijk verwijderen na het derde door het bevoegd gezag gegeven bevel veroordeeld tot 14 dagen gevang. P. A. A., 46j., werkman te Ter Neuzen is wegens alsvoren veroordeeld tot 14 dagen gevang. J. v. W., 24j., bootwerker te Ter Neuzen is wegens wederspannigheid veroordeeld tot één maand gevang. P. E. W., 29 j., vrouw van J. J. deN., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens wederspannig heid veroordeeld tot f 7 b. of 7 dagen hecht. P. J. v. d. P., 34j., bierbrouwersknecht, wo nende te Clinge, is wegens mishandeling veroor deeld tot f 5 1). of 5 d. hecht. Spoorwegongeluk bij Utrecht. Woensdag avond is dicht bjj Utrecht een trein, komende van 's Hertogenbosch, in botsing gekomen met den lokaal-trein van Utrecht naar Zeist- Driebergen. Aanleiding er toe was dat, wjjl de Jere- miabrug eenige herstellingen ondergaat, de treinen genoodzaakt zjjn een eind ver over enkel spoor te loopen. Alle in- en uitgaande treinen in de richting Bokstel en Arnhem moeten dat enkel spoor volgen. Toen nu Woensdag de trein Bokstel in aantocht was, kwam van de andere zijde een locaaltrein, voor Zeist Driebergen be stemd, en op deu wissel botsten de locomo tieren tegen elkaar. De locomotief van den eenen trein liep op den tender van den anderen, waardoor beide locomotieven ontspoorden. De botsing was zeer hevig. Ver in den omtrek weid de slag gehoord In een oogenbiik was de weg bezaaid met omgevallen wagens waaronder ook de beide locomotieven. Een 3e klasse wag gon van den locaaltrein is geheel vernield. Alleen een paar achterste wagens bleven staan. Voor het personeel van den Bokstelschen trein was de ramp al zeer noodlottig de hootdconducteur van Kuyk kreeg een her senschudding, de machinist verloor zijn beide beeuen en de stokei is z .vaar aan hoofd en rng gewond. De machinist van deu locaaltrein was niet te vinden. Vermoedelijk is de man door schrik zoodanig bevangen, dat hjj het op een loopen heeft gezet. Wat de passagieis betreft, wist men niet met zekerheid te zeggen of en hoeveel ge dood of gewond waren. Sommigen spraken van 8 dooden, anderen van 6, weer anderen van 2. Doch het meest waarschijnlijke is dat er geen dooden zjjn. Vermelding verdient dat sommige reizi gers in den locaaltrein het ongeluk zagen aankomen en er uitgesprongen zijn. Dit is verklaarbaar als men weet dat de weg al daar een bocht maakt en zij den Bokstel schen trein konden zien. De machinist van den Bokstelschen tiein moet verklaard hebben dat het eerste sein veilig stond, het tweede onveilig. Door dit laatste is hij gereden. Hij zou zich dus aan onoplettendheid hebben schuldig gemaakt. Van andere zijde beweerde men dat hjj minder schuldig is dan oppervlakkig lijkt waren de seinen in orde geweest, dan had eerst een groen Jicht moeten vertoond wor den, waardoor de machinist wist dat hij lang zaam moest verder gaan, om dan op een tweede sein, dat onveilig aangaf, te stoppen. Vindt de machinist het eerste sein als veilig aangegeven, dan kan het tweede, dat op 1000 M. verder geplaatst is, niet onveilig staan. De gekwetste personen behoorden allen tot den lokaaltrein en zjjn in het stedelijk ziekenhuis opgenomen. Te Helder is Zondagavond in een cafe aan het Westplein een man, vader van een talrijk gezin, van de bovenzaal langs de trap naar beneden gestort en zoo ongelukkig op het hoofd neergekomen, dat hjj met gesple ten schedel werd opgenomen. Zijn tosstand is hopeloos. Met een dankbaar gevoel zien de ge- zamenljjke oude zeelieden der Prins Hendrik stichting den 7den October e. k. tegemoet den dag waarop de Stichti g haar 25-jarig bestaan herdenkt en waarop ook hun direc teur tevens oprichter zjjn 25-jarig jnbilé viert. Zjj hopen dezen, zijnde een dubbele her denkingsdag. feesteljjk te mogen vieren. Tusschen eenige kermisreizigers, die met hun wagen te Venlo waren, is Maan dagavond zulk een twist ontstaan, dat een hunner, een jongen van 18 jaar, zjjn meisje en haar moeder met een mes zoodanig heeft gestoken, dat beiden bewusteloos neer zjjn gevallen. De toestand van het meisje is hopeloos. De dader is gearresteerd. Zitting van 25 September 1900. Tegenwoordig de hh. Oggel, Lamaitre, P. van Hoeve, P. van Fraajjenhove, P. Dekker, Smies, Jansen van Roosendaal en Wolfert, leden, en Van Vessem, secretaris Afwezig de hh. Koster, F. Dekker en Dregmans. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. P. Dregmans dat hjj wegens ambtsbezigheden verhinderd is de veigadering bij te wonen. b. Missive van Ged. Staten dd. 8 Sept. 11. houdende terugzending van een exem plaar van de door hen goedgekeurde ge meenterekening over 1899. Voor kennisgeving aangenomen. II. Af- en overschrijving van posten op de begrooting voor 1900. III. Wjjzigen gemeentebegrooting voor 1900. Z. h. s. wordt tot beide punten besloten. IV. Vaststellen gemeentebegrooting voor. 1901. Deze was tot onderzoek in handen ge weest eener commissie, bestaande uit de heeren Jansen, Smies en P. Dekker. De commissie rapporteert bij monde van den heer Jansen dat zjj niets gevon den heeft wal tot op- of aanmei kingen aanleiding geeft, en adviseart daarom tot goedkeuring. Z. h. s. wordt daartoe besloten. V. Vaststellen dag voor het houden van de veemarkt. De Voorz. zegt dat het zeker wel in 't belaug van den handel zal zjjn met het oog op de markt van Sas van Gent, dat

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2