Binnenland. (lemengd Nieuws. troepen van den vijand zich meer be wegen. Op den morgen van den 19en vernam Lord Methuen, die van Jaagkraal naar Schweizer Renecke trok, dat een Boeren- convooi naar het Noordwesten trok. Hij vervolgde den vijand en joeg hem geheel uit elkaar. Hij nam een 15-ponder, door de He veldbatterij te Colenso ver loren, 26 wagens en eenige karren, 8000 stuks vee, 4000 schapen, eenige geweren en ongeveer 20.000 patronen klein kaliber. Hij maakte bovendien 28 krijgsgevange nen, waaronder 8 behoorende tot de staats- artillerie en drie Kaapsche opstandelingen. Hildyard bezette den 19en Vrijheid. De Boeren onder Christiaan Botha hadden een sterke stelling bezet, die door de be reden infanterie omgetrokken werd. Onze verliezen worden als gering opgegeven. De China-politiek is door het voor stel van Duitschland een nieuw stadium ingetreden. Eerst had men de Europea nen te Peking te ontzettentoen dat was geschied, heeft men, in afwachting van definitieve afrekening, er in den om trek nog wat geschoten, gebrand en ge plunderd, zonder dat men eigenlijk zelf wist wat men wilde, en waar het einde zou zijn. Rusland trachtte de stemming der mo gendheden eens te weten te komen door het voorstel de troepen uit Peking terug te trekken. Duitschland weigerde, Enge- land wilde natuurlijk juist het tegenover gestelde als Rusland, Japan bleef liever ook nog wat, en ten slotte stuurde Rus land zelf hoe langer hoe meer troepen, en bleek zijn voorstel maar een grapje Eindelijk traden Li-Hung-Tchang en prins Ching namens de keizerlijke regee ring als bemiddelaars op, nu moest men met eischen van den dag komen. Lang heeft het geduurd eer men iets hoorde, totdat Duitschland de onzekerheid heeft opgeheven en Dekend maakte dat het voor alle onderhandeling de uitlevering der hoofdschuldigen eischte, met verzoek aan de mogendheden in dien eisch samen te gaan. De voorslag heeft geen kans eenstemmig te worden aangenomen, reeds heeft de regeering der Ver. Staten doen weten dat zij niet met den Duitschen eisch denkt mee te gaan En bovendien is de eisch praktisch onuitvoerbaar. Immers men wil uitlevering van de hoofdschuldigen vóórdat men zich met onderhandelingen wil in laten. Maar dan dringt zich toch dadelijk barer geleidster zou inhouden, aan wie zij mij als een ouden bekende uit Duitsch land voorstelde, die haar, gedurende haar verblijf in dat land, vele diensten had be wezen. Zy noodigde mij uit, haar te vol gen. Ik werd in eene kamer gebracht, waar de vrouwen mij eenige oogenblikken alleen lieten. Naderhand kwam Julia on vergezeld terug. Ik vloog baar te gemoot. en bedekte hare schoono hand met kussen. Ik behoefde baar mijne blijdschap over deze onverwachte ontmoeting niet af te schilderen." >Eo wat voert u naar Parijs, Lasalle vroeg zy. »De hoop, om van de lijst der uitge wekenen geschrapt te worden. Voor het overige bid ik u, noem mij Franjois Cham- fort, want zoo heet ik, tot dat ik weder onder mijnen waren naam kan optreden van heer de Foy, en bezit nemen van mijne vaderlijke goederen." »GLj zyt dus een heer de Foy vroeg zij blozende. »Nu, het eene vertrouwen is het andere waardig; ik heet ook eigenlijk niet burgeres Buzet, maar ik ben gravin van Montmorency, en houd mij nu bezig met narichten omtrent mijne bloedver wanten en de goederen van ons huis in te winnen. Van de laatsten is weinig te hopen, en van de eersten hoor ik elkander tegensprekende geruchten. De gravin d'Estain, die zoo even bij mij was, ontfermde zich moederlijk over mij. De oude Buzet, die in Duitschland voor mijn vader doorging, is voor eenige maanden gestorven. Ik betreur het vei de vraag op, hoe men de uitlevering zal gedaan krijgen zonder te onderhandelen Het is natuurlijk de Chineesche regeering tot wie men zich te richten heeft om medewerking tot het bestraffen der „hoofd opruiers" tegen de vreemdelingen, met andere woordenJe onderhandelingen zouden daarover moeten beginnen te loopen. Dan is een bedenkelijk punt in het voorstel dat de gezanten de opdracht zouden krijgen, de hoofdschuldigen, de zoenoffers, aan te wijzen. Dat zal toch wel niet anders kunnen beteekenen, dan dat de gezanten te kennen geven aan wier invloed, naar hun persoonlijke mee ning, het vermoorden en de benauwenis der vreemdelingen het meest te wijten is. En dan zal men beleven dat Engeland de keizerin-weduwe, prins Toean, Yung-lu en de verdere machtige raadgevers van het hof zal aanduiden. Engeland toch zag het liefst de tegen woordige reaktionair-conservatieve regee ring geheel opgeruimd, van wie het bij het verkrijgen van spoorweg- en mijn- concessies, en in het handhaven van open verkeer, den grootsten tegenstand heeft ondervonden. Rusland daarentegen, doet al zijn best om achter het net te visschen en wil zooveel mogelijk goede vriend en raads man blijven van de Chineesche regeering om de behaalde voordeelen in Mand schoerije door haar te zien bevestigen, en haar tegen Engelsche invloeden te kunnen uitspelen. Daarbij is te bedenken dat het al zeer ver zou moeten komen, eer de Chinee sche regeering er toe zou overgaan prins Toean, den vader van den vermoedelij ken troonopvolger, aan de „vreemde honden" uit en over te leveren. Het blijft dus een hopeloos tobben. Onervaren heeft men in blinde hooghar tigheid de crisis in China te voorschijn geroepen, nu dobbert men zonder roer rond op de zee der wereld-politiek, - en de tijd is nog niet te zien, dat men er vast voor anker liggen zal De Philippeno's verdubbelen hun stout moedigheid en hun werkzaamheid. Al de districten ten noorden van Pavig zijn in opstand Eiken dag worden er belangrijke gevechten geleverd, waaruit de Amerikanen niet altijd als overwin naars te voorschijn komen Zoo heeft b. v. op 16 Sept. een ge vecht plaats gehad. De Amerikanen moesten vluchten na 12 dooden, waar onder één kapitein en een officier, ver lies van dien voortreffelyken man, die vele jaren de huisarts van mijn nu overledenen vader was." Ik luisterde met eene vroolijke verras sing naai haar verhaal. Zy sprak met eene openhartigheid over de aangelegenheden van haar huis, die bewees, hoe groot haar vertrouwen op my was. Ik vernam, dat hare familie in twee deelen verdeeld was, en dat die tak van haar geslacht, waar toe zij behoorde, of ii, Amerika, of in Rusland, of in Engeland was. Haar neef en voogd had haar in het jaar 1792 uit Frankrijk met zich medegenomen, toen zij nauwelijks den ouderdom van veertien jaren bereikt had. Toen by zich naderhand bij het leger, onder bevel van den graaf van Condé, voegde, liet hij de zorg van hare opvoeding over aan hare juffrouw van gezelschap, de St. Paul en den be schaafden Buzet. Een jaar later stierf echter mejuffrouw de St. Paul, en een vijandelijke kogel doodde den voogd en neef. De gelden hielden op te komen, en Buzet, niet in staat de onkosten van de huishouding te bestrijden, raadde aan de residentie te verlaten en ergens in een dorp of kleine stad te gaan wonen, hunne behoefte zooveel mogelijk te bepeiken, en eene beiere toekomst at te wachten. Buzet hield intusschen briefwisseling met zijne vrienden in Frankrijk. Na den val van Robespiene, werden door tusscbenkomst der gravin d'Estain aan Julia de Basel de gelden aaugewezen, om hare terugkeering in het vaderland mogelijk te maken. Wordt vervolgd.) loren te hebben, terwijl zy 30 gewonden moesten achterlaten. Te Manilla vreest men een staatsgroep der opstandelingen Id tegenwoordigheid der Koningin is door de Koningin-moeder Donderdag de gedenksteen gelegd in de naar H.M. ge noemde Kegentesse-kerk in de Regentesse- laan te 's Gravenbage. Dr. Van Gheel Gildemeester hield een toespraak en deed uitkomen dat liet een behoefte des harten was het keikgebouw te doen verrijzen ter herinnering aan bet gezegend en voorspoedig regentschap van H. M. Als een geschenk van God aan ons volk is de komst der koningin-moeder geweest en deze kerk getuigt van dankbaarheid voor de vorstiD. De koningin-moeder teekende met qh koningin de oorkonde, die in een pilaster wordt ingemetseld, terwijl daarvooi een gedenkplaat wordt aangebracht. AXEL, den 45 September 1000. NATIONALE MILITIE, De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1901 zal plaats hebben in de gemeenten op de dagen en uren, volgens Amsterdamscben tijd, als .hieronder zijn aangewezen: Axel, Donderdag 18 Oct. 9,30 u. vra. voor Axel, 11 u. voor Wostdorpe, 11,30 voor Zuiddorpe, 11,45 u. voor Overslag en 12 u. nra. vcor Sas van Gent. Huist, Dinsdag 16 Oct. 10 u. vm. voor Hulst, 10.45 u. voor Clinge, 11.30 u. voor Koewacht, 1 u. nm. Graauw en Langendam en 1,30 u. voor St Jansleen. Hontenisse, Woensdag 17 Oct. 11 u. vm. voor Hontenisse, 1 u. nm vooi Ossenisse, 1.15 u. voor Hengstdijk. 1.30 voor Boscbkapelle, 2 u. voor Stoppeldijk. Oostburg, Donderdag 25 Oct. 10 u. vm. voor Groede, 10 30 u voor Breskens 11 u. voor Zuidzande en Nieuwvliet, 11.30 u. voor Oost burg. Sluis, Dinsdag 23 Oct. 10 u. vm. voor Sluis, 11 u. voor Relrancbem6nt, 11,15 u. voor Cadzand, 11.45 voor Ede, 12 u. nm. voor St, Kruis en 12 15 u. voor Aar denburg. Terneuzen, Vrijdag 19 Oct, 10 u. vra' voor Terneuzen, 11.30 u. voor Philippine, 11.45 u. voor Zaamslag, en 12.45 u. nm, voor Hoek. IJzendijke, Woensdag 24 Oct. 9.30 u. vm. voor IJzendijke, 10.30 u. voor Bier vliet, 11.15 u voor Schoondijke, 11,45 u. voor Waterlandkerkje en 12 u. nm. voor Hoofdplaat. Morgen en de beide volgende dagen zullen alhier drie voorstellingen worden gegeven in het circus Roberti, op de Markt voor enkele dagen opgeslagen Naar wat wij uit andere plaatsen, die door het circus zijn bezocht, vernamen, zijn de voorstel lingen prachtig te noemen en bewijzen ten volle dat de heer Roberti volkomen is berekend voor zijne taak, het dresseeren der paarden. Ook de verschillende rijders en rijderes sen geven blyken van goede oelening, vlugheid en zekerheid In hunne bewegingen. Te oordeelen naar het degelijke op het gebied van paardendressuur dat zal gele verd worden, twijfelen wij niet, of een druk bezoek zal den heer Roberti ten deel vallen. Evenals op andere plaatsen stelt de heer Roberti zich beschikbaar om elk paard, mak of wild, binnen enkele ure i te dres seeren. De nog steeds hangende school kwestie tusschen de gemeenten Sas van Gent en Philippine is aldus schrijft men ons weer een ander stadium ingetreden. Hel gemeentebestuur van Sas van Gent besloot indertijd aan do gemeente Philippine eene jaai lijksche vergoeding van ƒ550, de jaarwedde van een nieuw te benoemen onderwijzer te geven, ondei voorwaarde dat d6 kindei en var; Sas van Gent, die in de nabijheid van Philippine wonen, tot de openbare school toegelateD werden. De gemeente Philippine stelde zich hier mee tevreden, maai Gedeputeerde Staten onthielden hun goedkeuring, omdat de ge meente Philippine dan verplicht zou zyn bovendien te zorgen voor een nieuw lokaal enz en bet niet opging, dat de gemeente Philippine onkosten maakte voor de ge meente Sas van Gent, wier financiën zich in zooveel gunstiger toestand bevonden. Aan de kinderen uit naburige gemeenten, die tbans nog de openbare school te Phi lippine bezoeken, is thans aangbzegd, dat zij met 1 October a. s. niet meer toege laten worden. Daardooi zullen 30 kinderen van Sas van Gent en 2 uit de ge meente Hoek van onderwijs verstoken zijn. M. Ct Vrijdag werd te Sas van Gent door kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente van Sas van Genten Philippine, onder nadere goedkeuring aanbesteed het bouwen van een kerk met consistoriekamer te Phi lippine. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. A. van de Voordo voor 4250 en mej. de wed. Pauwels voor 4000 beiden te Sas van Gent, A. Kooman te Sluiskil voor 3999, A. de Meijer voor 3950 en J. de Meijer voor 3782 beiden te Selzaete, P. Rijnberg te Terneuzen en J. Nieuwelink te Hoek voor 3390, A. C. Rijnberg te Terneuzen voor 3350, A. J. CornelisseD te Axel, voor ƒ3320, H. van Luik en C. van den Broeke te Axel voor 3300 en A. van 't Hoff te Axel voor ƒ3159. 4 biljetten werden van on waarde verklaard. Det vrouw uit Huizen, die nabij Naarden uit de tram sprong, terwijl deze nog in haie vaart was, is des avonds van dien dag over leden. Woensdagavond is teGasselby Soeren- donk een werkman op den publiekeu weg aangevallen en zoodanig met messen ge sneden en gestoken, dat zyn toestand levens- ge vaarlyk is. Twee gebroeders uit Budel zyn als da vermoedelijke daders gearresteerd. Volgens het »DblJ. van Noord-Bra bant'' is er in de treurige geschiedenis te Tilburg zeer weiuig licht ontstokenen is het overgroote deel van de vertelsels, opge- discht in verschillende bladen, beslist on waar wat wij trouwens ook al beweerd hebbeD. De beklaagden houden hardnekkig hun onschuld vol. De laatste der in het marine-hospitaal te Den Helder verpleegde getroffeneu door de granaten-ontploffing heeft Vrjjdag het hospitaal verlateu. Naar men hoopt, zal de man er geheel ongeschonden afkomen. Met zyn been zal hy voorloopig nog onder be handeling bljjven. Te Appeltern zyn in de vorige en deze week op verschillende plaatsen de ruiten ingeworpen. Ter geiuststelling zy er bjj- gevoegd, dat deze euveldaad iu geen verband staat met de beruchte moordgeschiedenis en de daaruit gevolgde verwijdering tusschen katholieken en protestanten, tusschen wie de oude vriendschappelijke verhouding weder- kjert. Naby Zevenbergen is een schipper by het baden in de Mark door kramp over vallen en ten aanschouwe van zyn knecht verdronken. De knecht dook bern van deu bodem op, doch de schipper was toen reeds bezweken. Een vreeselyk spoorwegongeluk te Gronsveld, waai by drie meuschenlevens verloren gingen beeft Woensdagmiddag plaats gehad. Terwijl de trein van Visé aankwam, be vond zich een kind op de baan. Dat zag de moeder, een baanwachteres. Zy snelde baar kind te hulp, doch struikelde op de rails en viel. De vader, werkman aan den spoorweg, bad zich drie dagen geleden gekwetst, toen hij een rail verplaatste, by welk werk hy vier vingers verloor. Hy zag het gevaar dat zyn kind en tevens zijn vrouw bedreigde. Ook hy snelde te hulp, maar het was te laat, de trein verbrijzelde alle drie. Zy bleven op de plaat» dood. De moeder verwachtte de volgende maand vermeerdering van haar gezin.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2