Keizerin af te zetten en prins Toean en de overige schuldige ambtenaren terecht te stellen. Prins Ching heeft een onderhoud met Sir Robert Hart gehad, waarvan het re sultaat geheim gehouden wordt, maar waarvan de gevolgen binnen eenige dagen verwacht worden. Ching heeft dezelfde macht als Kung in 1860. Hy overhandig de een Keizerlijk decreet met speciale instructies van den Keizer aan Hart. De Russisch-Chineesche bank sloot de vorige week haar kantoren, die naar Shanghai werden overgebracht, De bank heeft beslag gelegd op het Keizerlijke universiteitsfonds van vijf millioen taels, als een gedeelte der schadeloosstelling. De Chineezen hadden hierop reeds wis seis getrokken voor de betaling der troepen. PEKING, 7 Sept. Prins Ching verklaarde in een particulier onderhoud met de vreem de gezanten, dat hij volmacht had om te onderhandelen, maar dat hij niet zonder Li-Hoeng-Chang kan handelen. Aan dezen telegrafeerde hij dringend een verzoek om naar Peking te komen markies Tsiang zegt, dat niets beslissends kan gedaan worden vóór de Keizer aankomt. De Ja panners hebben den moordenaar van den Duitschen gezant Von Ketteler gearres teerd. Er is in de buitenwijken van Pe king gevochten. De Amerikanen en Rus sen versloegen respectievelijk de Keizer lijke troepen en de Boxers. PRETORIA, 12 Sept. Lord Roberts is naar Oostelijk Transvaal vertrokken. LONDEN, 13 Sept. De avondbladen bevatten een telegram uit Pretoria d d. 11 dezer, volgens hetwelk Lord Roberts een proclamatie heeft uitgevaardigd, waar bij de geheele Transvaal onder de krijgs wet wordt gesteld. Binnenlaud. Eenige maanden geleden werd een co n missie geconstitueerd, waar o. a ook de Hoofdkonsul van den »Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond", de heer Foc- kema zitting had, met het doel om plan nen te beramen tot het aanleggen van een rijweg langs den Scheldedam, welke Nooid-Brabant met Zuid-Beveland ver bindt en nu alleen als spoorbaan dienst doet. Dezer dagen ontving het bestuur van den »A. N. W. B." van genoemde Com missie een verzoek om deel te nemen in het door haar te vormen varantie-fonds, ter bestrijding van verschillende onkosten aan onderzoek, voorbereidende werkzaam heden, enz. verbonden, aangezien door Ik legde den brief en het goud bij de andere brieven, en verheugde mij nog midden-persoon tusschen die twee voor treffelijke menschen te zyn. Het was goed dat ik terzelfder tijd tot pastoor in liet stadje benoemd werd. De nieuwe uitge breide kring mijner bezigheden, het be trekken van rayne aangename pastorie, gaven mij eenige afleiding. Ik kon nu aan mijne neiging voor de wetenschappen, door aankoop van boeken en werktuigen voor de natuurkunde, voldoen, hetgeen mijne geringe inkomsten als kapelaan mij niet toestondeD. Hierbij kwam nog de alles genezende hand des tijds. Evenwel bleven de olmenlaan en de wijnbergen op den heuvel mynegeliefkoosde wandelplaats. Daar waien zy zoo dikwyls heengegaan, die edelen I en ik met hen. Het waren mijne feesturen, op den heuvel te zitten, waar die verhevene wezens elkander de heilige stemming van hun hart geopen baard hadden. Ach, er bestaat toch veel heerlijks op aarde I De natuur is Wbl schoon, maar bet hart des menschen is nog veel schoo ner. Wat is het doode bij het levende! De mensch heeft veel kwaad verricht onder de zon, maar daarom is de wereld niet minder goed. Daden, zelfs booze, maken veel meer gerucht dan de gevoe lens van godsdienst, liefde, vriendschap gi ootmoedigheid en andere deugden. Daar om vallen ze ook meer in het oog. Maai er zyn inderdaad weinige plaatsen op den Minister van Waterstaat aan de Commissie ons een rapport, in zake hare plannen, werd verzocht. In de onlangs gehouden vergadering van het Dag. Bestuur van den A. N. W. B." Commissie van onderzoek zitting te nemen. Indien het, betzy voor Rijks-, hetzy voor particuliere rekening tot uitvoering komt van den ontworpen verbindingsweg, dan heeft da >A. N. W. B. door zijne bydrage in de kosten wederom getoond een open oog te hebben voor do belangen van de wielrijders in alle deelen des lands. De Eerste en Tweede Kamer zijn tegen 17 Sept. bijeengeroepen. Dien avond zal het zittingjaar 1899/1900 gesloten worden. Den volgenden dag zal het zit tingjaar 1900/1901 aoor de koningin met de gewone formaliteiten geopend worden. Landbouw. l' A A II D E X K E L' RIX G E\. Wij ontleenen het volgende aan het verslag der keuriDgen gehouden in deze provincie van 2 tot 11 Aug., naar aan leiding van art. Ie van het regiement vooi de provincie Zeeland aangaande de onder steuning van rijkswege van de paarden fokkerij en naar aanleiding van het regle ment ter verbetering der paardenfokkerij in Zeeland. Naar aanleiding van art. 2b van het laatstgenoemd reglement zijn o.a. bekroond de volgende eenjarige paarden van de er bij genoemde eigenaars Marie, J. van Hoeve, AxelJoubert, J. Dees, Zaamslag Prins, Th. de Koek, Hontenisse en Louis, Ph. J van Dixhoom, Axel. Naar aanleiding van art. lc vau het reglement voor Zeeland, bedoeld in art. 3 van het reglement aangaande de onder steuning van rijkswege, zyn o.a. bekroond de volgende hengsten, nietouder dan 21l2 jaar, van de erbij genoemde eigenaars Bara, wed. Jos. DaeimaD, West- dorpeZola, wed. J. F. Begheyo, Ter Neuzen en Bara, Franc. Koole, Hontenisse. Naar aanleiding van art. 2a van het reglement op de verbetering der paarden fokkerij in Zeeland zijn o.a, bekroond de volgende merriën van 3 tot 8 jaar, van de daarbij genoemde bezitters: Muus, wed. Jos. Daelman, Westdorpe; Meis, Jan van Hoeve Axel; Flore, wed. Jos. Daelman, WestdorpeJulie, S. van Doeselaar, Clinge en Lies, van E. van Acker, St. Jansteen. Aan het slot van haar verslag, zegt de commissie dat, waren in het 3e keu- ringsdistrict de aangeboden éénjarige paarden niet van boedanigheid als de keuringscommissie gewoon is ze daar aan te treffen, in hec le en 4e keuringsdis trict werden betere vertoond dan in vorige jaren. Van de merriën van 3 tot 8 jaar oud stond de kwaliteit der aangebodene in het 3e keuringsdistrict verre boven onzen aardbodem, die niet geheiligd zijn door een oogenblik van goddelijke levens vreugde, genoten door een schepsel, dat reeds langen tijd uit deze oorden is ver dwenen. Een slagveld vol beenderen vau de gesneuvelden, is wel een groot bewijs van de verdorvenheid der menschen en evenwel, boevele goddelijke gevoelens en edele gedachteD leefden in die duizenden, voor dal zy den dood te gemoet gingers De mensch zag alleen dood en verderf maar God zag de stille, groote, ernstige gedachteD, die hen bezig hielden, de liefde waarmede zij aan ouders, broeders, zusters eebtgenooten en vrienden dachten, en hunne plechtige voorbereiding 7oor den dood. Maar ik moet slechts eene geschiedenis ter neder schryven Eerst bij het einde van het jaar, dat miine vrienden mij verlaten hadden, ont ving ik weder tijding van hen. Ik kreeg een brief, en uit hel adres erkende ik de hand van Lasalle. Ik beefde van angst en vreugde, toen ik het zegel openbrak. De inhoud volgt bier: (Wordt vervolgd die, welke in de overige districten ver toond werden- Op Walcheren is de deelneming aan de keuring nog steeds gering, in de overige deelen van onze provincie is zij aanmer kelijk beter. Over het algemeen is een ernstig stre ven naar vooruitgang op gebied der paar denfokkerij in de geheele provincie melk baar. EX AREN IX HEI HOEFBESLAG. In bet Maandblad do 6, uitgegeven door de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, komt een verslag voor van de commissie, be last met het afnemen van het examen in het hoefbeslag. Aan dit verslag is het volgende ont leend Voor het examen waren opgeroepen de 100 leerlingen, welke deelgenomen heb ben aan de lessen gegeven in 1899 en J900. Van die honderd hebben 6i 97 deelge nomen aan bet examen twee zijn weg gebleven zonder opgave van redenen,een liet door een anderen gezel weteD, dat zijn baas hem verboden had aan het exa men deel te nemen. Van de 97 zijn er geslaagd 51. Deze ongunstige uitslag wordt door de commissie hoofdzakelijk toegeschreven aan de vier volgende oorzaken lo. vele examinandi zijn nog te jong en te onbedreven in het smidsvak, wat dui delijk uitkwam bij het maken van het ijzer 2o. van velen kwam men tot de over tuiging dat zij de lessen met weinig op lettendheid hadden gevolgd, daar zij slechts eene zeer onvoldoende kennis bezaten van de eerste beginselen van het hoefbe slag; 3o. van velen bleek het, dat zij zich tevreden hadden gesteld met de ontvangen lessen en zicli te huis weiDig of niet ge oefend hadden in het maken van ijzers en de behandeling van het paard. Het opnemen der beenen liet bij een groot deel der examinandi veei te wenschen over, wel een bewys, dat de oefening daarin zich uitsluitend bepaald had tot de lessen. 4o. Merkbaar was het ook, dat door en kele leeraren in de theorie te weinig waarde is gehecht aan de vooi deelen van aan schouwelijk onderwijs. Hieraan meent de commissie nog te moeten toevoegen, dat de rits, die alge meen gebruikt werd de examinandi brachten hunne eigene werktuigen mede niet deugt. Dit werktuig toch moet twee gelijke schuine heiligen hebben. Natuurlijk is bij de beoordeeling het ver keerde van dit werktuig den leerlingen niet toegeiekend. Het examen had overigens een zeer ge regeld verloop. Door de bereidwilligheid van den heer J. J. Heudrikse HJzn., stal houder te Middelburg, had de commissie, gedurende den loop van het examen de vrije beschikking over twee vuren en twee aanbeelden, benevens over meer dan vol doende ruimte om de paaiden te stallen en te beslaan, terwyl -door de goede zor gen van den heer J. Polderdijk, secretaris der afdeeling Walcheren, steeds een vol doend aantal paarden voorbanden was. - Met ingang van 15 dezer, is de invoer van melkkoeien langs de Clinge (station en dorp) verboden en bet doua nekantoor Maeseyck den lsten en 15en van iedere maand voor invoer openge steld op de navolgende urenvan 1 April tot 30 September van 5 tot 7 uren en van 1 October tot 31 Maart van 2 tot 4 uren. AXEL, deu 14 September 1900. In verbaDd met de betrekkelijk groo te afstanden tusschen de verschillende wijken in de gemeente Koewacht, wordt de postbestelling iD 't vervolg slechts eenmaal per dag, en dat wel na aankomst van de eerste post, rondgebracht in de verschillende wijken. De bewoners van de kom der gemeente zullen echter, even als tot nu toe, een voor- en een namid- dagpost ontvangen. Dat deze verandering niet in den smaak valt van hen, die bui- j1 ten de kom wonen, is te begrypen. Eenige dagen geleden werd iD die buurt zekere Van P., van Lokeren, terwijl bij op een avond langs den weg ging, zoo- j danig door twee wielrijders aangereden, dat hij zeer ernstige verwondingen bekwam tengevolge waarvan de man is overleden, j Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest en heeft een onderzoek f ingesteld, teneinde de tot Dog toe onbe- I kend gebleven fietsers, die licht noch bel of hoorn bij zich nadden, te kunnen opspoi en. De vrouw van een landbouwer nabij j Koewacht (Moerbeke), die dezer dag n hare varkens voederde, kwetste een harer vingers aan den emmer, waarmede zij de dieren van eteD voorzag, doordat een I der varkens den kop tegen den emmer stiet. Enkele ureD later zette de viDger zoodanig op, dat de geneesheer, wiens hulp inmiddels ingeroepen was, het af zetten van den vinger noodzakelijk achtte; nu reeds is ook de hand geamputeerd en men vreest zelfs tot het atzetten van den geheelen arm te zullen moeten overgaan, i Waarschijnlijk is bloedvergiftiging de oorzaak van dit vreeselijk lijden. M. Ct. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 September 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorn. 9 ure Ds. K. J. Kapten n Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn •(Voorbereiding H. Avondmaal.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds R. van der Kamp Rechtszaken. Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 September 1900. J. C. v. W., 56 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. C. L. S., 47 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 8 dagen gevang. A. L., 20 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 6 (zegge zes) maanden gevang. J. F. V., 29 j., veldarbeider te Koewacht, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. P. J. V., 27 j., werkman te Clinge, is wegens misnandeling veroord. tot 21 dagen gevang. Ter openbare terechtzitting van bovengenoemde rechtbank van den 21en September a. s. zullen de navolgende zaken worden behandeld tegen 1. J. d. K., 41 j., bootwerker, geboren te Brou wershaven, wonende te Ter Neuzen, ter zake dat hij den 13en Augustus 1900, des voormiddags om streeks 10 uur, te Ter Neuzen, bij gelegenheid van een volksoploop, welke zich op het terrein der spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen gevormd had, doordien zich aldaar een groot aantal arbeiders, welke het werk gestaakt hadden, vereenigd hadden, welke eene dreigende houding aannamen tegenover eenige op dat terrein aanwezige Belgische arbeiders, opzettelijk na het derde door het bevoegd gezag, den ter handhaving der orde opgetreden kapitein der koninklijke maréchaussée T. X. L. Schoen- maeckers, behoorlijk aan de verzamelde meuigt» even bevel, zich niet heeft verwijderd, immers ma zich nog hij die menigte heeft bevonden. 2. P. A. A., 46 j., werkman, geboren te Over slag, wonende te Ter Neuzen, ter zake dat hij zich aan een dergelijk feit als boven omschreven heeft schuldig gemaakt. In deze beide zaken is één getuige vanwege het Openbaar Ministerie gedagvaard. 3. E. F. C.,21j arbeider, geboren en wonende te Schoondijke, ter zake dat hij in den avond van 19 Augustus 1900, omstreeks 8% uur, te Biervliet, nabjj den Wilhelminadjjk, aan het einde van het Duivelstraatje, na te voren dien avond daartoe het plan gevormd te hebben, moedwillig P. Sijnack met een mes een steek in de rechterzijde en een steek of snede in de linkerhand heeft toegebracht. In deze zaak zijn vanwege het Openbaar Minis terie 6 getuigen gedagvaard. Gemengd Nieuws. Wielrijden zonder licht. Op een nach telijke fiets-excursie van Arnhem naar Am sterdam ontmoetten we schrjjft de redactie van de Kampioen." Zondag tusschen Ede en Amersfoort verscheidene fietsende boer tjes, die in de pikzwarte duisternis met een flinke vaart over den weg snorden Al deze peddelaars reden zonder licht. Gelukkig hielden ze zonder een uitzondering stipt den

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2