Twee bekende kleine deugnieten uit Maassluis hebben zich door het indrukken van een ruit toegang verscha t tot het kerkgebouw der Christ, geref. gemeente aldaar en door verbreking vau het slot de otferbus losgemaakt en medegenomen. De bus werd later weder teruggebracht en achter de deur der kerk gezet. Zij werd daar door de vrouw van den koster gevon den, natuurlijk zonder 'den inhoud. - Een uit een circus ontsnapte aap bracht de vorige week in Den Haag heel wat gelach teweeg. In een oogwenk zat hij op den nok van het dak van een café en ging toen onder al hande acrobatische luchtsprongenier op een koepeldak over, klom in het topje van een vlaggestok en bezocht vervolgens de daken van verschil lende kiosken. Hij kwam eindelijk op den grond speelde met een klein hondje, kreeg het te kwaad met een grooten en zocht toen, tot vermaak van de vele kijkers, zijn toevlucht op de schouders van een toeschou wer, wiens gouden lorgnet hij atrukte. De heer greep het beest en gaf hem aan het circuspersoneel over, waarmede de pret ge ëindigd was. Te Venlo is eene non in het Urse- linen-klooster, zuster bij het zoemen der glazen uit de 3e verdieping op straat ge vallen. Zij werd zóó zwaar gewond, dat zjj eenige uren later overleed. Zaterdagochtend vertrokken van Sche- veningen naar Zandvooit de reeder Jol en een bestuurslid van de Onderlinge Boramen- verzekering op bericht, dat Vrijdag aldaar het wrak aan het strand gedreven is van de in begin Augustus van de haringvisscherjj komende bom „Sch. 282, Dina Elisabeth genaamd, welk vaartuig toen in den slorm in de Noordzee met alle opvarenden is ver gaan. Zij zullen een sleepdienst aannemen en pogingen aanwenden, het wrak naar IJmuiden te sleepen. Behalve inventaris en haring verwacht men dat er nog lijkeu van opvarenden in den romp aauwezig zijn. De stroo-cartonfabriek te Leeuwar den is wegens het gering get.el aan het werk gebleven arbeiders. Vrijdag gesloten 252 mannen, waaronder ongeveer 100 ge huwde zijn daardoor zonder werk. Maandagochtend stond een gislwagen van de gistfabriek van den heer Kranen te Schiedam op de Noordblaak te Rotterdam. De voerman had in een nabijgelegen win kel een boodschap verricht en toen hjj weder bij zijn wagen kwam zakte hjj plot seling ineen. In den bloemenwinkel van den heer K, llartlieb binnengebracht, kon slechts de dood geconstateerd worden. Uit Den Haag wordt dato 8 September geseind De stalhouder Van Ling, wonende in de Bilderdijkstraat alhier, kwam hedenavond met een victoria, bespannen met één paard, thuis en liet zijn rijtuig een oogenblik on beheerd staan.' Drie zijner kinderen, een jongetje en twee meisjes, stapten zooals zij meer deden als vader thuis kwam in Vóór het rijtuig stond een bierwagen. Nau welijks was deze laatste weggereden, of het paard van de victoria sloeg op hol, rende in vaart door de Bilderdijkstraat en liep het water aan de Veenkade in, ondanks de pogingen om het dier tot staan te brengen, aangewend door den huisschilder Koenen. Deze laatste werd zelfs mede het water in gesleurd. Op het geroep van den man en de kin deren sprongen spoedig nog eenige andere personen tot redding te water. Door het hevig slaan van het paard werd het rijtuig midden in de vaart gedreven, waardoor de redding uiterst moeilijk werd. Toch gelukte het twee der kinderen het jongetje en ééo meisje op het droge te brengen zij verkeerden toen reeds in bewus- teloozen toestand. Koenen en het andore meisje geraakten echter onder den wagen, met het noodlottig gevolg, dat zij beiden verdronken. Het verongelukte meisje, oud 6 jaar, werd naar de ouderlijke woning gebrachtKoenen, eerst sedert kort gehuwd, werd per brancard naar het Ziekenhuis en later naar zijn woonhuis in de Westerbaenstraat vervoerd. Tevergeefs hadden doctoren getracht de levensgeesten van beiden op te wekken. Een glazenwasscher, die ook in de gracht was gesprongen om hulp te bieden, werd bewusteloos aan wal gebracht, doch kwam weldra by. Paard en wagen zjjn gered. Een talrijke menigte bewoog zich nog geruimen tijd op de Veenkade, het treurige feit druk be pratende De beide geredde kinderen zijn na eenigen tijd tot bewustzijn gebracht en hun toestand is bevredigend. Terwjjl de ouders elders op familie bezoek waren, is te Kapelle een jongentje van een jaar of drie, in een onbewaakt oogenblik, te water geraakt en verdronken Door een geneeskundige aangewende pogin gen om de levensgeesten nog op te wek ken mochten niet baten." Viijdagmiddag te twee uur ongeveer is er brand uitgebroken in de woning van het hoofd der chr. school te Herveld. Vele b-hutpzame dorpsgenooten dr jngen het bran dende huis binnen om nog te redden, wat mogelijk was. Op eens viel het brandende rieten dak naar beneden en belette aan vijf of ze* redders 1 et huis te verlaten. Met brandwonden overdekt, heeft men hen ein delijk in veiligheid gebracht. Twee van hen zijn zéér ernstig gewond, twee minder en een paar wisten te ontkomen met slechts geiinge brandwonden Ook de dominee moet zich heel erg gebrand hebben. Spoedig waren drie dokters op de plaats des onheils om de ongelukkigen te verbinden Men vreest, dat er voor één van hen levens gevaar bestaat. Van den inboedel is nog veel gered kunnen worden. Van de levende have zijn 3 varkens verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Zondagavond surong te Kampen een der dienstboden van het Hotel de Pays-Bas uit het raam van de vierde verdieping, met het noodlottig gevolg, dat zjj eer.ige oogen- blikkeu later overleed. Haar zenuwachtig gestel moet oorzaak zijn van dit droevig ongeval. -- Een schipper van Marken is, niet yer van Oosterbeek, in de Zuiderzee over stroomd door de boot »Përséveiance" van Harlingen, terwijl hij zeilende was bjj den wind, en over stuurboord. Het achtereind van den botter is heel afgesneden, zoodat het vaartuig onmiddelljjk zouk. Het volk kon juist bijtijds overspringen op de boot, en is later overgegaan op bot ters uit Marken en der Zuiderzee-politie uit Edam, die daar kruisende waren. - Op een treurige wijze overleed dezer dagen te Hooiddorp de sinds vele jaren al daar gevestigde verloskundige. Door een kleir.e wond aan den vinger is bloedvergiftiging ontstaan. Alle aangewen de pogingen der geneeskundigen mochten niets baten. Na een ontzettend ljjden is de ongelukkige bezweken. Een dochtertje van een spoorwegar beider te Woensdrecht geraakte iu brand. Daar haar ouders niet thuis waren,"snelde zij het land in. alwaar gelukkig een arbei der haar brandende kleeding bluschte. Haar brandwonden zijn echter zoo ernstig, dat alle hoop opbaar behoud wordt opgegeven. De tocht over het Kanaal. Mevrouw von Icacescu, de kampioen zwemster, die Woensdag van Calais naar Dover wilde zwemmen maar den overkant van het Ka naal niet bereikte, heeft zich te Calais, voor ze naar Parijs terugkeerde laten in terviewen. Ze was gezond en opgewekt natuurlijk wel een beetje stjjt, Het schijnt dat vlak na haar veitrek een sterke oosten wind is opgestoken, die 't haar zeer lastig maakte by het zwemmen. In het open Kanaal trok de oostelijke stroom haar mee uit haar weg, en na drie uur gezwommen te hebben, toen ze bijna negen mijl had afgelegd, vertelde haar bootsman haar, dat ze het lichtschip van Walden zagen, ver ten Oosten van de plaats, vanwaar zij af gingen. De wind, die aan de Fransche kust meer gevoeld werd dan aan de Eugelsche, werd later heviger en de kleine golfjes, die al door in haar gezicht uitspatten, hinderden de z ernster erg. Zjj zei dat het ergste be zwaar dat zij te overwinnen had, was, de pijn die haar oogen deden van het zoute water. Overigens voelde zij zich gezond en zwom om beurten op de buik of op de zjj. Om half vier werd het eb en nu dreef zy nog meer af. De Fransche kust was toen reeds een uur uit het gezicht. Voor haar ver trek had Mevrouw von Icasescu een klein maal genuttigd, twee eieren en een glas port, en ouder het zwemmen gebruikte ze alleen nu en dan een klontje suiker als de meeste sportsmen gelooft ze sterk in de voedende kracht van suiker - en wat thee a la Rusae, met citroen er* in, haar gegeven door een zuigflesch. Aan het eind van den middag kreeg ze het wat koud, de temperatuur van het water was ook maar 60 gr. Toch hield ze nog vier uur vol. Om half zes was het echter heel mistig geworden en op raad van haar boots man en metgezellen, verliet Mevrouw Ica cescu het water om 6 uur. Toen men haar roeg of ze nog dacht dat zij het Kanaal zou kunnen overzwemmen, zei ze dat ze nu niet geloofde het iD eens te kunnen doeu. Ze had geen idee gehad van de kracht van den Golfstroom. Maar zij heeft nu een nieuw idee. Zij zei: „Het volgend seizoen kom ik weer te Calais en dan zal ik in 24 uui van Calais naar Dover zwemmen met kleine tusschen- poozen van rust". Toen zij uit het water kwam was zij met eau de cologne gemas seerd en warm ingewikkeld. De bootsman verklaarde, dat zjj wonderlijke volharding getoond had en dat zij in de 10 uren die zij gezwommen had, meer dan 20 mijlen had afgelegd. Te Weenen werd het jubileum van den Sultan door de Turksche kolonie met groote pracht gevierd. Bij gelegenheid van dit jubilé zij nog eenige bijzonderheden over Abhul Hamid bekend gemaakt. Z. M. staat 's winters om zes uur op, 's zomers om vijf uur, drinkt dan een klein kopje koffie-extract en maakt ee i wandeling van 2 uur door het park van Yildiz een wonderlijke samenstelling van kunstmatige meren, rivieien en bergen prachtige moestuinen, eikenwouden en bosch- jes, sinaasappelboomen, broeikassen die be roemd zijn als de mooiste op de wereld, en merkwaardige kunstmatige eilandjes, bevolkt met verscheidene soorten zeldzame dieren. Op deze vroege wandeling, die soms wordt afgewisseld door een tochtje in zijn elec- trische boot, wordt de Sultan vergezeld door zijn eersten secretaris, Taksin Bey, die de dringende staatszaken behandelt. Om 10 uur keert de Sultan naar zijn vertrekken terug, neemt een overvloedig ontbyt, bestaande uit soep, vleeBch. Turk sche zoetigheden, vruchten en mineraal water. Dan gaat hij naar zijn bibliotheek, waar hij later de ministers en staatsamb tenaren ontvangt. Dikwijls onderbreekt hij deze conferen ties om een bezoek te brengen aan de vele nijverheids-instellingen in Yildiz-Kiosk en vooral zijn menbelmagazijn. Want de Sul tan is een knap timmerman en architect. Aan zjjn minister van buitenlandsche zaken, Tewfik Pasha, heeft hij een prach- tigen uitgesneden schrijflessenaar gegeven, dien hij geheel eigenhandig gemaakt heeft. Den middag besteedt de Sultan tot 6 uur aau staatszaken en audiëntie, dan maakt hij nog een lange wandeling en trekt, zich terug in zijn eigen kamers Alleen Woens dags en Zondagsavonds staat hij er op de comedie te bezoeken, meestal om een opera te hooren, waarvan hij veel houdt, daar hij zeer muzikaal is. Jarenlang leeft de Sultan reeds op deze geregelde wijze, waaraan hij ongetwijfeld zijn uitstekende gezondheid dankt. hij daarom zyn uitvinding zorgvuldig geheim. Men bood hem aan, zijn geheim te open baren, .vaarvoor hjj dan in ruil directeur van de op te richten kunstmatige koleD- vereeniging zou worden, op een tractement van 72U0 in 't jaar met (2 pCt.) aandeel in de zuivere winstmaar Montag ging hierop niet in. Nu he°ft hij, met een compagi on, 40 morgens turfhoudenden grond geko 1 t, en van nog 200 morgens heeft hij zich 't koop recht verzekerd. Honderden arbeiders zullen worden in dienst genomen, en men verwacht dan een productie van 600 centenaars kunst kool per dag. Deze kool geeft, zegt men, buitengewone warmte hjj brandt met helder licht en laat slechts weinig witte asch na. Als briketten wordt de brandstof in den handel gebracht. De prjjs is iets meer dan 60 cents per centenaar. Vergeljjkt men daarbij de tegen woordige oer-kolenprijzen, dan is 't te ver wachten. dat de Montagsche kolen een toe komst tegemoet gaan. Aan de reclame ervoor is men nu dus in elk geval begonnen. - De pest te Glasgow. Twee nieuwe gevallen van pest zyn Zaterdag te Glasgow geconstateerd. Het aantal pestlijders in 't hospitaal bedraagt thans 14. De zomer is voor Italië zeer abnor maal en zeer ongunstig geweest. Er zyn hevige regens gevallen en er is geen vol doende warmte geweest. Alle deelen van het koninkrijk hebben door het vreemde weder geleden. De oogst is zeer gering. De tarwe, het voedsel van Jen arme, is geheel mislukt op Sicilië, zoowel als iu Piemont en Lombardië. een ramp welke tot groote ellende aanleiding kan geven, die natunrlyk meer er. meer gevoeld zal worden i de wiuter nadert. De nijpende honger heeft op Sicilië reeds tot wanordelijkheden aanleiding gegeven en er wordt gevreesd, dat die zich niet tot het eiland zullen bepalen, maar zich over het geheele land zullen verspreiden. Zooals men zich herinneren zal, leidde de hongersnood in 1898 tot een revolutionnaire KUNSTMATIGE STEENKOOL zou zyn uitgevonden d. w. z. een praepa- raat, dat geheel zou overeenkomen met steenkool. Een werkman te Hernsdorf by Mannheim, werkzaam in een sodafabriek, ontdekte reeds eenige jaren geleden, dat met turf, met een bijmengsel, lot Vrijdag hem slechts bekend, zulk een prueparaat was te maken Het ontbrak hem echler aan het noodige kapitaal voor fabricage en reclame Die jaren hield De Pretoria-correspondent van de _Uape Times" zegt»Onder de vele ver halen omtrent De Wet is er een, dat meldt, dat, toen wij zijn woning op 9 Juni ver brandden, hij aan generaal Knox te Kroon stad schreef, en zeide, dat zijn huis 600 p. st. waard was, maar het zou den Britten 1,000,000 p. st. kosteu voor hij met hen klaar zou zijn. Hij is nu reeds ver over een half miilioen, de schade aan zijn 700 gevangenen, nu vrijgelaten, niet medere- kenende, en de 2000 mailzakken, te Roode- wal vernield, voor een kleine som opbren gende. Had hij verleden week twee uren langer gewacht, hij zou een trein gekregen hebben, die 200,000 p. st. aan goud naar Pretoria vei voerde. De trein was slechts 12 mijlen achter hem en toep hij vernam wat er gebeuld was, ging de guard terug naar Kroonstad." - Ladysmith, dat altijd het aandenken zal bewaren aan het tooneel vaQ den hevigsten strijd in Zuid-Afrika, stelt zich voor eeo gedenkteeken op te richten ter eere en ter herinnering van hen, dia hun leven veiloren in de slagen bij Eland slaagte, Nicholsons'? Nek. Ladysmith, Spi onkop en Vaal Krantz en bij den laatstee aanval van Huiler om de belegerde stad te ontzetten. Het gedenkteeken zal bestaan uit een vergrooting van de Allerheiligen Kerk te Ladysmith, door er noordelijke en zuide lijke transepten bij te voegen en het schip te vergroeien. Aan de muren zullen bor den worden opgehangen met de namen der gevallenen. Het vermoorden van Von Ketteler. Aan Wolfls Bureau wordt dd. Vrijdag uit Shang hai geseindDoor den Duitschen officier van gezondheid, gedetacheerd bij het gezant schap, dr. Velde, is vastgesteld als oorzaak van den dood in liet geval van den ver moorden gezant Von Ketteler, een schot in den hals, dat onmiddèllyk daarop den dood moet tengevolge gehad hebben.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3