(•enien^d Nieuws. De Boeren van Spitskop hebben Vrij dagnamiddag Lijdenburg gebombardeerd Zij vuurden eerst op de twee. kampen ter weerszijden van de stad en toen op de stad zelf. De Engelschen hebben van tijd tot tijd geantwoord. De verliezen waren licht. De Duitsche regeering heeft nu geantwoord op het Russische voorstel, dat de Duitsche troepen in alle geval te Peking blijven. Zij stemt echter toe in een algemeene vermindering van de internationale bezetting, en keurt de on schendbaar-verklaring van de keizerlijke familie en van het hof goed. Zooals we reeds met een enkel woord meedeelden heeft Minister-president von Körber met hetgeen hij in de maanden, die volgden op het tijdstip dat hij de niet gemakkelijke en aangename taak van premier op zich nam, voor oogen genoeg zaam gezien dat er met een parlement, waarin meer met inktpotten gegooid en met lessenaarskleppen geklapt, dan voor het belang van staat wordt gezorgd, niet te regeeren valt, thans van den keizer verkregen, dat de Kamer naar huis wordt gezonden. Alle pogingen van de vorige ministeries en van het tegenwoordige, om den vrede te bewaren, leden schipbreuk. Hoeveel er ook ovêr geschreven en gesproken werd, het baatte niets. Er bleef dus niets anders over, dan een doortastenden maatregel te nemen. Er stonden velerlei wegen open. Een nieuwe grondwet, een nieuwe taalveror dening, een nieuwe kieswet of een nieuw reglement voor de Kamer vast te stellen. Deze maatregelen zullen echter als te radicaal beschouwd zjjn. Men kon voort gaan op de wijze, waarop in de laatste maanden geregeerd wasden Rijksraad bijeen roepen en later naar huis zenden, als de obstructie toch en dat was te verwachten bleef aanhouden, en daar op jdoor blijven regeeren, zonder parlement of Rijksraad met de bekende paragraaf 14 van de grondwet. De Oostenrijksche premier koos echter liever een middenweg. Hij verkreeg de keizerlijke sanctie tot ontbinding van het parlement en hoopt nu door nieuwe krach ten in de Kamer te verkrijgen, eindelijk eens den toestand te verbeteren en een einde te maken aan den ongeregelden staat van zaken, die nu reeds jarenlang in Oostenrijk-Hongarije bestaat Of de premier hierin slagen zal is niet zeer waarschijnlijk. De oude afgevaardig den zullen voor het meerendeel wel her kozen worden en dan begint het lieve vrienden ontbraken, aan wier omgang ik sedert jaren gewoon was. Hartelijk ver langde ik naar de terugkomst van Lasalle nu eerst gevoelde ik, hoe dierbaar en on misbaar hij mij was. Maar ik schrikte ook voor het denkbeeld terug, dat ik den jongen, diiftigen man den brief overreiken, en hem haar vertrek melden zon. Er verliepen geene vier dagen na het vertrek van Buzet, of ik ontving eenen giooten brief. Hij kwam van Lasalle, er was een ander briefje ingesloten voor mejuffrouw Julia Buzet. Wat bij mij schreef, wil ik hier van het begin tot het einde mededeelen. Tot mijne niet geringe verwondering luidde het als volgt Hamburg 10 April, 1795. Wij zullen elkander niet wederzien, waarde kapelaanmaar de aangename dagen, welke ik, verbannen uit mijn va derland, bij u doorbracht, zullen mij on vergetelijk zijn. Ontvang voor zooveel goed heid, als gij mij bewezen hebt, mijn bar- telijksten dank. Misschien ben ik weidia in staat, u mijn dank op eene meer deug delijke wijze te betuigen. Het weinige, dat op mijne kamer is, verkoop dat, en geef het geld, dat er van komt, benevens dezen brief aan Julia. Zeg ook aan de ouders van mijne leerlingen, dat ik het betreur, bet begonnen werk niet te kun nen voltooien. Verooi deel mij niet lichtvaardig, waarde kapelaan, en noud mij niet voor ondank baar oi lichtzinnig, omdat ik zoo koel af leven tje opnieuw. De heer Körber zal dan genoeg hebben van zijn portefeuille en 't aan een ander overlaten orde te brengen in den warwinkel. LONDEN, 10 Sept. Aan de „Daily Mail* wordt d d. 6 September uit Freks- burg geseind, dat de Engelschen Bethle hem, Fouriesburg, Senekal enLadybrand hebben ontruimd en de Boeren deze plaatsen weder bezetten. SHANGHAI, 10 Sept. Volgens een telegram uit Peking, dd, 31 Augustus, hebben de vreemde generaals hunne re geeringen aangeraden, een gedeelte van de troepen te Peking voor het aanbreken van den winter terug te trekken, daar een groote troepenmacht onnoodig is en de toevoer van levensmiddelen moeilijk zou kunnen worden. AXEL, den 11 September 1900. Zaterdag had alhier in ,,'s Lands Wel- vaien" door de maatschappij Vooruitgang is ons streven, de aanbesteding plaats voor de levering van 17,000 kilogram superphosphaat met 18% pbosphorzuur oplosbaar in water. Ingeschreven werd door de heeren P. JScheele te Ter neuzen voor 3,41 en Coenen Schoenmakers te Uden voor 3,33 per 100 kilogram, Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Op een avond der vorige week liep hier een vrouw bij de ingezetenen een aalmoes vragen omdat haar man voor een maand op was. Zou het niet beter zijn als die vrouwtjes maar op 's Rijks kosten mee gingen naar de kamp Zaterdag hadden op de Kijkuit eenige wedstrijden plaats, bestaande in ïingsteken en vogelpik op de fiets, mast- klimmen en tonnetjekruipeu. Het fanla- rengezolschap „Axel's Werkmanskring," daartoe uitgenoodigd, gaf bij tusschen- pooze een stukje muziek. De heer T. X. L. Schoenmaekers, kapitein der Kon. marecbaussée, wordt verplaatst van Sab van Gent naar Maas tricht hij zal aldaar als commandant ver vangen worden door den le luitenant Thompson, voorheen leeraar aan den hoofd cursus te Kampen, overgeplaatst bij het wapen der Kon. marechaussée. Tem. Ct. Vanwege de in het kanton Oost burg bestaande maatschappij tot bevor dering van ooft- en tuinbouw, had deze week te Schoondjjke de drie-jaarlijkscne tentoonstelling plaats van bloemen, ooft en groenten. scheid van u nam. Het geschiedde met een gescheurd en bloedend hart, want reeds toen had ik het voornemen opge vat, niet terug te zullen komen, Ik was ongelukkig, want Juiia beminde mij; ik ben ongelukkig, want ik zal haar bemin nen tot mijn laatsten ademtocht. De morgen, die op den avond volgde, dat ik u mijn plan om te gaan reizen mede deelde, besliste over mijn lot. Ik moest van de dierbare scheiden, die ik niet on gelukkig wilde maken, en die ik aanbid. Toen ik op dien morgen het dierbare huisje aan den wijnberg binnentrad, trof ik Julia alleen aan. Ztf zat en schreef met weenende oogen. Zoodra zij mjj zag, kwam zij mij lachende en met eene betooverende bevalligheid te geraoet. Nooit was zij mij schooner toegeschenen, dan bjj deze zwaar moedigheid, die zy te vergeefs onder een lachje poogde te verbergen. IJverig stelde zij alles in het werk, om zich te verstrooien, en mijne opmerkzaamheid van hare smart af te keeren. Nadat zij hare papieren had weggesloten, nam zij mijnen arm en zeide »laat ons eene wandeling doen." In een levendig gesprek over de schoon heid van den morgen beklommen wij den heuvel, die naar het berkenboschje voert, van waar men het uitzicht heeft over een ijjk landschap. Onderweg plukten wij alle bloemen, die wij zagen. Het kwam ei op aan, wie van ons het gelukkigste zou zijn, in het vinden van de meest ver schillende soorten. »Die de meeste vindt," Zaterdagmiddag weid te2 ure het Be stuur der maatschappij ontvangen door het gemeente-bestuur en verwelkomd bjj monde van den Burgemeester. Na het aanbieden van den eerewyn vondjeene algemeene vergadering der leden plaats, waarop na afloop de tentoonstel ling, georganiseerd in de lokalen der open bare school, door den heer H. G. Ham- macher geopend werd. Des avonds vereenigden Bestuurs en Commissieleden, alsmede belangstellenden zich aan een gemeenschappelijk maal in het logement i's Lands Welvaren*, waar menig hartig woordje gesproken en aan de gezelligheid geofferd werd. Aan deze tentoonstelling was mede een festival verbonden, waaraan door een tiental muziekgezelschappen uit de om liggende gemeenten werd deelgenomen. De optocht, die te 3 uur zich in be weging stelde, slaagde uitnemend en bracht begrijpelijkerwijze heel wat bewe ging en werd door eene onafzienbare menigte,jdie minstens op enkele duizenden werd geschat, gevolgd. Het publiek, dat eene compacte massa geleek, toonde zeer veel belangstelling in de verschillende opgevoeide stukken, die door de muziekgezelschappen op de nette estiade werden ten gehoore gebracht. Des avonds baadde de gemeente, die zich overigens in een keurig fessikleed had gestoken, in een zee van licht, waarbij de illuminatie van het Gemeentehuis en van de estrade uitmuntten- Te circa 10 ure werd door een donder bus het afsteken van het vuurwerk aan gekondigd, waarop eene tallooze menigte naar de Sasputsche straat stroomde. Alle deelen van dit vuurwerk geleverd door den bekenden vuurwerkmaker Hen drik* van Antwerpen, slaagden uitstekend alleen het weder werkte daartoe niet mede, daar het heldere maanlicht te veel dat van de kunst onderschepte. Toen bet Hulde aan Ooit- en Tuin bouw* in schitterend diamantvuur prykte ging een luid hoera 1 op. Een prachtig bouquet vormde een waardig slot van dit deel van het pro gramma, waarna de menigte zich weer bossend en dansend en hoogst voldaan verspreidde in de straten. Den laatsten dag vonden verschillende volksspelen plaats, en werd de feestvie ring, die op waardige wijze door de al daar bestaande muziekvereeniging werd opgeluisterd, gesloten. Tal van extra-trammen moesten inden geregelden toevoer van feestgangers voor zien. De beer A. L. J. van der Maden, zeide ik, »zal. indien wij ooit van elkan der mochten gescheiden worden, het langst aan deG anderen denken." Haar korfje was weldra vol. Het geluk was mij gun stig geweestik had de meeste bloemen gevonden, maar was ook, zeide zij, het meest, bijgeloovig. Op den top van den heuvel zette zij zich, moede van het klimmen, onder een hoogen eikenboom neder. Hare wangen gloeiden. O, ware ik een schilder geweest 1 maar wie zou het onuitspiekelijke kunnen afschilderen. Ik was in haren aanblis verdiept. Zoo veel grootheid, zooveel on schuld, zooveel aanvalligheid, zooveel majesteitGij kent Julia. Onze gesprek ken liepen over zaken, die zoover moge lijk verwijderd waren van hetgeen wij ge voelden. Nooit had ik haar beleden, hoe ik haar beminde. Maar nooit was ik in grooter verzoeking dan thans, toen zij d„ar zat en van de verzamelde bloemen een krans maakte. Zij nam een smal zijden lint van haar stroohoedje, wond het om den krans, opdat die des te ste viger zijn zou, zag mij lachende aan en zeide«voor wien is die krans »Voor dit lief engelenkopje," zeide ik en nam haren hoed. „Ik wed," hernam Julia, „dat gij u onder dien engelenkop, met veel eigenliefde, wel iemand anders voorspelt. Maar gij spitst er te vergeefs uwe aandacht op, mijnheer." »Neeu, scboone Julia, ik zou u een bewijs kunnen geven hoe weinigeigeu liefde ik heb. kapelaan te Ter Neuzen, is verplaatst naar Kruisland, terwijl aldaar als kapelaan is benoemd de heer P. Buijsrogge, geboren te Hontenisse, thans assistent te Kruisland. De moord te Tilburg. De »N Tllb. Ct." meldt Door den commissaris van politie te Til burg zijn proeven genomen op de plaats van den schoenmaker S., wonende tegen over de kerk, ten einde te constateeren in boeverre bet mogelijk was, dat van daar het angst of noodgeschreeuw van het on gelukkige kleine slachtoffer kon worden ge hoord. Zooals men zich herinneren zal, hebben wij reeds vroeger medegedeeld, dat door genoemden getuige was verklaard, dat op den dag der verdwijning van het kind op zjjn piaats verdachte geluiden uit de kerk waren gehoord. Zondag nu begaf zich een werkman van den heer Kessels met een kind achtereen volgens op de gewelven en op het zang koor en werden dan telkens door het kind noodkreten geslaakt. Alleen van bet koor konden die kreten op de plaats van S.. worden vernomen en de getuigen verklaar den, dat zij op den morgen van de misdaad gekerm hadden gehoord, dat geheel en al overeenkwam met de kreten, thans door het kind geslaakt. Waarschijnlijk is dus de misdaad op het koor gepleegd en later het Ijjkje naar de gewelven gediagen. Nog wordt medegedeeld, dat toen de ge pensioneerde brievenbesteller J., op den morgen der misdaad den koster van het zang koor za^r komen, deze laatste bljjkbaar schrok toen by zag, dat zich iemand in de kerk bevond. De koBter moet daarbij J. met zulke woedende blikken tot aan den uitgang hebben vervolgd, dat J. er bang van werd en zich verlicht gevoeide, toen hij het kerk gebouw had verlaten. Naar de „Tilburgsche Courant" ver neemt is de voorloopige hechtenis van beide verdachten in de moordzaak, den koster en den schilder, met 30 dagen verlengd. Brand te Teijenoord. Men seint uit Rotterdam Zondagavond omstreeks half negen brak een zware brand uit in het pand. DeRuy- terstraat 12 te Feijenoord, waarin zich een café bevindt. De brandweer, welke met twee stralen werkte, was den brand in een uur meester. Assurantie dekt de schade. Het benedenhuis brandde totaal uit. De luchtreiziger Leon Antenne Jr. uit Den Haag, die Zondag te Helder zou opstijgen met zijn grooten ballon Trans vaal", heeft het ongeluk gehad, dezen daar te verspelen. De ballon was gevuld met warme lucht en zou juist worden opgela ten, toen hij in brand geraakie en geheel verteerd werd. Met het oog op de gevaar lijke vulling waren alle voorzorgen genomen om persoonlijke ongelukken te voorkomen. Niemand bekwam dan ook eenig letsel. „Waarlijk?" zeide zij, stond op en zag nij met een ongeloovig lachje aan, „ga weg, Lasalle, en speel hier niet den leu genaar. Hebt ?ij unooitvoorgesteld.dat gij mijn hart veroverd bad Hebt gij zelfs niet reeds iets hiervan tegen den kapelaan gezegd Ik gevoelde, dat ik bij deze woorden van kleur veranderde, maar ik behield tegenwoordigheid van geest genoeg, om haar te antwoordeD »neen, mejuffrouw, nooit hob ik kunnen gelooven, dat ik uwe opmerking meer verdiend heb, dan eenig ander vriend of gezelscbaphouder. Ook heb ik nooit aanspraken gemaakt, en zal nooit aanspraken maken." »Zie," riep zij schertsende uit, »mijn- heet wordt rooden meer ernstig ver volgde zy maar gij hebt welgedaan Uwe bescheidenheid geeft u in mijne oogen nog ineer waarde. Verander dat gevoel nooit, of wjj zouden voor den tijd afscheid van elkandei moeten nemen." Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2