Burgerlijke Stand. De justitie van Maastricht heeft zich naar Wijlré begeven, waar een doodslag heeft plaats gehad onder de navolgende omstandigheden. Een jongen, die tegen den wil van den vader, kennis had met de dochter, kwam in de woning van zijn meisje den boel opscheppen. De vader, hierover in toorn ontstoken, had een schot op hem gelost, waardoor hij doodelijk werd getroffen en daai na is overleden. De dader is gear resteerd. In Den Haag deed een dienstbode aangifte bij de politie van een vermoedelijke vergiftigingszaak (zooals zij tenminste zelf beweert.) De dienstbode verdacht haar meesteres van vergif in de thee te hebben gedaan. Een gedeelte van de thee is bij het commissariaat van politie gedeponeerd, terwijl een onderzoek zal worden ingesteld Te Rotterdam is een driejarig knaapje, dat in de ouderljjke woning een pot heet water over het lichaam kreeg, in het Zieken huis overleden. Een broertje van dit knaapje kreeg eveneens het heete water over zich en brandde zich ernstig. Een aardig buitenkansje. Op een der trams van den Hollandschen spoor tus- schen Den Haag en Scheveningen verloor een logé van het »Kurhaus" zijn horloge met gouden ketting. Een baanwachter vond beide en kreeg 100 belooning. De heer Frederik Rorapel, een uit Zuid Afrika verdreven redacteur van »De Volkstem," schrijft tegenwoordig in het >HbI." een reeks zeer lezenswaardige »Zuid- Afrikaausche portietten." In een daarvan vinden wij het volgende over Tante Sanna, de vrouw van President Kruger. De President, zoo leest men, is in alle opzichten de sterkere met zyn reuzennatuur. Toch kan hij het bijzijn van Tante Sanna, zooals mevrouw Kruger bij de Burgers heet niet ontberen haar zorgen, haar toewijding haar oude, beproefde aanhankelijkheid zijn hem onmisbaar. Hij houdt zijn vrouw uit de politiek en zal nooit bij haar in lands zaken te rade gaan, wat generaal Joubert bjjna altjjd deed. Tante Sanna ontleent haar sterkte en vertrouwen aan haar man en naast haar geloot geeft zjin berusting haar den moed om de zware verliezen, die haar deze oorlog toegebracht heeft, te dragen Zij is bewon derenswaardig in dat opzien tot haar echt| genoot, in dat steunen op zijn kracht. Terneergeslagen was zij, toen het bericht kwam dat bij een der eerste gevechten tien onzer Burgers gesneuveld waren. Zij dacht zich den strijd nog als de oude kafferoor logen met bijna geen verlies aan Soerenzyde en toen Oom Paul opmerkte, dat zij zich gelukkig mocht rekenen als de worstelstrijd geen 10,000 mannen kostte, toen werd zij stil en schokte het in haar. Eerst toen begreep zij wat deze oorlog zou worden. Het sneuvelen en verwonden van haar kinderen en kleinkinderen heelt zjj, ter wille van baar land, met gelatenheid gedragen doch het gevangennemen van twee barer kleinzoons heeft de President langen tijd voor haar geheim gehouden, omdat zij, zooals de meeste Boeren en Boerenvrouwen, meer vrees had voor krijgsgevangenschap dan voor den dood op het slagveld. Tante Sanna heelt in alle gevaieu in vroeger jaren met haar man gedeeld. Zij heelt al zijn zorgen, hoewel zij ze vaak niet kende en ze alleen op zijn gelaat las, met hem gedragen Zjj zal hem bijblijven, waar heen hij ook mag gedreven worden. Zij heeft haar land even lièf als hij, zij kent haar volk, zoo goed als by het kent. Zij wil er voor lijden, zooals zij er altijd voor geleden heeft. En als God eindelijk uitkomst geeft, zal zij die vieren zooals hij dit zal doen, dankend de kracht waarop zij hebben gebouwd. Ik heb my president Kruger niet kunnen denken zonder tante Sanna, zjj vullen elkaar aan hjj de ij/.eren van lichaam en geest, zij de zwakke met haar rotsvast geloot in hem, met haar zorgen voor hem. Een dure huwelijksbelofte. Uit Saksen ging onlangs een jonkman naar Londen. Nauwelijks daar aangekomen, ging hij aan stonds naar het Hydepark, want men had hem verteld, dat daar de mooiste vrouwen altijd gingen wandelen. Onze Saksische jongeling was lang en slank en liep met het bovenlijf sier I y k voorover. Zyn stem was zoet als de muziek eener fluit. Het duurde niet lang, of hy had een allerliefst Londensch meisje ontdekt, dat zyn aanbod om haar te vergezellen bereidwillig aannam. Het aardige paartje wandelde een tijdlang in het door de maan beschenen park rond, en scheidde na een afspraak voor den vol genden dag gemaakt te hebben. Zy zagen elkaar zoo dikwijls als voor de rust zijns harten heilzaam was. De overoude geschie denis had voor de zooveelste maal weer plaats en eens op een avond onder de scha duw van een reusachtige plataan, na een groot aantal kussen, fluisterde ons Kareltje op hartstochtelijke manier": »Gy, en geen andere, zult mijn vrouw worden." »Ja, fluisterde de schoone (opnieuw teedere kussen.) En Ethel fluisterde verder »Ach, wat is dat heerlijk gezegdje moet het voor me opschrijven, Karlchen, doe het.' Na eenige weken reeds had onze Sakser ondervonden, dat Ethel niet de minste eigenschappen van een huisvrouw bezat en dat haar temperament eerder dat vaD een kat was dan dat van een begeerlijke echt- genoote. Zoo brak hij den omgang kortweg af. Niet lang daarna werd hy echter door den Londenschen rechter tot duizend gulden schadeloosstelling veroordeeld wegens met nakomen van een huwelijksbelofte. De sluwe schoone had het bewuste briefje be waard en de rechter vond den inhoud een overtuigend bewijs om den Duitscher te ver oordeelen. Engelsche gevangenen. De heer H Vierdag schreef uit Machadodorp aan zyne ouders te Sneek We zyn hier met Oom Paul vol goeden „ioed. Verleden week moesten we 3U0 Engelsche gevangenen naar 't Lydenburg sche brengen, Gjj had eens moeten zien, hoe blij die geraamten waren, toen ze zich in onze handen bevonden. Die tocht met die 300 luitjes was compleet een vreugde tocht dat jubelde en juichte, alsof er een groote overwinning was behaald. On de vraag, waarom ze zoo uitgelaten blij waren, werd. geantwoord »We weten thans.dat we 't goed krygen en anders waren we misschien van den honger gestorven Het rooken en het hypnotisme. Een hoogleeraar in de psychologie aan de hooge- school te Yale, was overtuigd dat de sigaret nadeelig werkte en heeft nu een genees middel tegen het rooken ervan gevonden in het hypnotisme. Men behoeft slechts den slaper in slaap te brengen en hem walging voor de sigaret te suggereeren. Alle proeven, die hij nam, gelukten. In de straten le Londen ziet men onder de talryke penny-artikelen een nieuwe »puzzle," die ontzaglijk veel verkocht wordt Zij heeft den vorm van haar meeste mede- puzzle's een klein stukje carton, waarop in grove lijnen de beide Zuid-Afrikaansehe Republieken staan met het opschrift: »Dit is de Transvaal, waar is de Wet?" Als men nu ijverig aan 't zoeken gaat, om den Boeren-generaal te vinden, komt men weidia tot de ontdekking, dat de oplossing van dit raadsel tot de onmogelijkheden behoort men doet dan het eenige, wat in dit geval te doen staat, men gaat naar den man, die met deze puzzle loopt en vraagt hem de oplossing. Het antwoord, dat deze dan geeit met slimmen blik en ingehouden adem, luidt; U kan De Wet niet vinden, Sir Dan kan ik u niet helpen, tot nog toe heeft niemand hem kunnen vinden, zelfs niet Kitchener. Hij zal wel weer »zoek" wezen zooals altijd Meer kan ik u niet zeggen." Zoo is dan De Wet op het oogenblik een der populairste mannen te Londen. In het gebouw voor tuinbouw op de Parijsche tentoonstelling is een zeer belang rijke post zegelten toonstelling geopend. De onder-minister voor post en telegraphie, Mougeot, opende haar. De zeldzaamste postzegels ter wereld zyn ingezonden, oa de twee beroemde van Mauritius, waarvoor de eigenaar onlangs 52.000 francs weigerde. Er zyn ook een paar belangryke Hollandsobe inzendingen. In de Kurzaal te Ostende stortte on langs 's avonds een plafond in de restau ratiezaal naar beneden, gelukkig zonder schade aan te richten, tegelijk stortten water- stroomen neer en veranderde de ruimte in een zee. In de aangienzende, groote con certzaal was iedereen overeind gesprongen, men kalmeerde zich echter spoedig weer daarop. Toen echter plotseling een tweede gedeelte van 't plafond instortte, werden de toehoorders door angst aangegrepen en be gonnen te vluchten. Slechts aan 't bizondere volhardingsvermogen van de kapel is het te danken, dat een groot ongeluk vei hoed werd. De waterleiding was gesprongen en had het ongeluk veroorzaakt. - Eenmaal is De Wet bedrogen uitge komen, schrijft een Amerikaansch journa list, die allerlei bijzonderheden uit het leven van dezen Boer, weet op te disschen. In 1879 was hy slager te Barberton en later aardappelen handelaar in 't groot. Hij had 't zelfs zoover gebracht dat hij alle aard appelen in Transvaal had opgekocht en zoo doende de markt naar willekeur kon regelen. Bij slot van rekening hield hij deze aard appelen toch nog te lang, want de Dieuwe oogst kwam. Niemand wilde meer oude aardappelen hebben en Kris was geruïneerd. Daarna was hy aardappelenboer te Kioon- stad. Tot voor kort had hij alleen aan t gevecht bij Majuba in 1881 deelgenomen. De burgemeester en andere autoritei ten van Paterson New-Jersey, zjjn in de weer, om de sluiting te voorkomen van de Rogers fabrieken, die door de geheele be schaafde wereld vermaard zyn door haar locomotieven. De tegenwoordige eigenaar Mr. Jacob S. Rogers, een man van vijf en zeventig jaar, is een zonderling. Hij zegt dat de fabrieken bloeien maar dat vele verbeteringen noodig zijn, en nu wil hij ze liever sluiten dan zich deze kos ten te getroosten. Door de sluiting zouden te Paterson 15000 menschen broodeloos worden. Men zegt dat leeds een som van eeu millioen dollars disponibel is gesteld, welk bedrag voldoende zal wezen om fabrieken aan 't werk te houden. De cholera in Britsch-Indië. Uit Simla wordt van den 31on Augustus goseind Sinds 3 Augustus zijn 168 Britscüe sol daten en inboorlingen bezweken ten ge volge van cholera. Nu neemt de ziekte echter af. Het Instituut-Pasteur, dat 9 Augustus te Kasauli geopend is, op 32 mijl atstand van Simla, blijkt een goede instelling te zijn. Het staat onder directie van Majoor Semple en behandelt dagelijks 34 patiën- ten, waarondei 19 Britsche soldatep en 9 inbrorlingen. De uitslag van de behandeling is gelijk aan dien, welke in Parijs wordt waarge nomen. Yan 16 tot 31 Augustus 1900. Axel. Huw.-aangiften24, Jacobus Verberkmoes 22j jm. en Johanna Elisa beth Wiest 19 j. jd. 31, Mels Willemsen 24 j. jm. en Cathariua Dieleman (van Overslag) 23 j. jd. Huw.-voltrekkingen 23, Edmandus Josephus Schelleman 29 j. jm. en Pharielde Louisa Maria Kesbeke 28 j. jd. 23, Jacob van Doeselaar (van Zaamslag) 22 j. jm.en Martha Maria den Engelsman 20 j. jd. Geboorten 18, Celestlna Maria d. van Adolf van Britsom en Helena Maria Ceci lia van Remoortere. 21, Jacobus, z. van Reinier Boeije en Janna Adriana Jonk man. 21, Wiechertje Jantina, d. van Kornelis Johannes Kapteijn en Geertruida Elisabeth van Andel. 28, «ander JoDannes Marhus Dieleman en Coinelia Wtjna. 28 Gustavus Louis Marie, d. van Leopoldus de Schepper en Prudentia Barbera van den Broeke. 30, Ebrina, d. van Jan van Dixhoorn en Cornelia Wolfert. 30, Hen- diik Frederik, z. van Adriaan Witte en Wilhelmina Cornelia Geluk Overlijden: 16, Pietei"de Feijter, 8 ra. z. van Jaspert en Catha ina Schieman. 17, Anthoniua Verhelst 3 weken d. van Hubrecht en Maria de Feijter. 22, Jan Johannes Yerlinde 7 m. z. van Jan Francois en Hendrina Smies. 23, Thona van Slutjs 78 j., weduwe van Adriaan Hendrikse. Graauw. Huwelijks Aangiften 2. Adria- nus Serie, 22 j., jm. en Rosalia Heijdens, 24 j jd. 22. Goraarus Joseph van Gijsel (van Hulst,) 27 j., jm. en Johanna Lust, 25 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 25. Adnanus Serie, 22 j., jm. en Rosalia Heijdens, 24 j., jd. Geboorten. 7. Anna Juillëtte, d. van Frariciscus Francken en Mathilda Petro- nella Goedhart. 14. Petrus Franciscus, z. van Petrus Dignus Malcontent en Johanna van Troost. 22. Jacob Johannes, z. van Matheus van Tatenhove en Janneke Scheele. 23. Paulina Resina, d. van Cornells van Sikkelerus en Phelomena van Heese. 26. Florentina Maria, d. van Honoré Aubroeck en Maria Seraphina Mahu. Overlijden. 4. Louisa Frano.isca Stallaert, 5 j., d. van Petrus Alphons en Maria Anna van Esbroeck. Petrus Franciscus Kamoen, 1 m., z van Petrus en Maria Johanna Joos. 11. Anna Eulalia Justina Schillemans, 1 m., d. van Petrus Augustinus en Ulalie Maria Steijaort. 25. Leopoldus Bauwens, 25 j., z. van Petrus (overl.) en Francisca Smack Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zaamslag. Huwelijks Aangiften. 28, Abraham Klaassen, 22 j., jm. en Francina de Jonge, 21 j., jd. 30. Cornelis Wissel, 25 j jm en Christina Klaassen, 19 j.,jd. Geboorten. 16. Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk geslacht, van Mels Dees en Magdalena Scheele. 17. Albertus Johannes, z. van Petrus van den Bergen en Maria Albertha Martens. 19. Jozias, z. van Jozias Koster en Cornelia van Tatenhove. 23. Mechelina Christina en Cornelia, dochteis van Jan Bavekooen Cornelia Jacoba de Vos. 25. Arie, z. van Arie Faas en Suzanna Geelhoedt. 26. Jozina, d. van Jan de Pooter en Sara Hamelink. Marinus, z. van Sibrand Sol en Elizabeth van Pienbroek. 28. Catharina Maria, d. van Frederik de Visser en Su zanna Geelhoedt 31. Jacobus Cornells, z. van Jacobus Riemens en Cornelia de Kraker. Overlijden. 29. Arie Cornells Jansen, 4 ra., z. van Abraham en Johanna Pieter- nella'Missu. 30 Jozias de Meester. 4m. z. van Christiaan en Aaltje de Kiijger. Zuiddorpe. Huwelijks-Aangiften. 16' Carel Francies Dobbelaere, 63 j., weduwn- en Angelina Francisca de Roo, 63 j., wed. Geboortbn. 26. Maria Dolpbina, d. van Joseph Braeckman en Coralie Marie Pierlé. 28. Emilia Maria, d van Augustus Cop- pieters en Anthonetta van Keulenbroeck. Overlijden. 24. Modestus Pollet, 24 j., z. van Livinus en Maria Verbrugge. 28. Ophelia Baert, 1 ra., d. van Eduardus en Natalia Collemau. Gedurende de maand Augustus 1900. Hoek. Huw.-aangiften10, Lamber- tus Abraham Vermeulen (van Bieskens) 24j.]ra. en Elizabeth Rinders21j jd. 13, Cornelis Sponselee (van Krniningen) 18 j. jm en Maria Anna Platteeuw 20 j. jd. Huw.-voltrekkingen 23, Lambertus Abraham Vermeulen 24 j. jm en Eliza beth Binders 21 j.jd. Geboorten: 1, Cornelis, z. van Jacobus van Es en Cornelia de Bree. 10, Eliza beth Janna, d. van Adriaan Meertens en Jacomina Fran90ise Drabbe. 8, Maitinus Cornelis, z. van Cornelis van Veelen en Jozina Maria Leenhouts. 13, Maria Elisa beth, d van Francis de Groote en He lena Verheijke 26, Jacob, z. van Iler- manus de Jonge en Maria Pijpelink. 31, Jozias, z. van Petrus de Kraker en Jan neke de Graaf. Overlijden 2, Catharina 't Gilde, 2 m. d. van Christiaan en Elisabeth Pladdet. 17, Johannes Andries Riemens, 2 m. z. van Daniël Abraham en Janna Bareman, 19, Maria Overdulve, 86 j. wed. van Mari nus van Tatenhove. 30, Elizabeth Janna Meertens, 20 d. d. van Adriaan en Jaco^ mina Fran§oise Drabbe.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3