Gemengd Nieuws. van medeplichtigheid aan 't opblazen van den spoorweg tusschen Krugersdorp en Johannesburg. SHANGHAI, 3 Sept. Het bericht over het voorstel van Rusland, om terug te trekken, baarde verwondering. Men ge looft dat financieele redenen en de moei lijkheid om de troepen te voeden invloed uitgeoefend hebben op dit besluit. In een interview met Reuter, verklaarde de heer Rockhill, Amerikaansch zaakgelastigde in China, dat, indien deChineezen er in slagen de harmonie onder de mogendhe den te verbreken, alle vreemdelingen gerust China kunnen verlaten. De con suls te Shanghai weten niets van de gebeurtenissen te Peking, daar geen ant woorden op de telegrammen kunnen ver kregen worden. De Chineesche kooplieden dringen aan op een afdoenig tengevolge van de financieele crisis. - Cassatie is door Bressie aangetee- kend tegen zijn veroordeeling. Men zegt, dat het proces zal worden nietig verklaard op grond dat een der gezworenen geen recht had zitting te nemen. Koning Leopold van België. De Brusselsche „Soire bevestigt het bericht, dat door een Londensch weekolad werd verspreid aangaande het voornemen van Koning Leopold, om af te treden in 1901 ten gunste van den graaf van Vlaande ren. die op zijn beurt den troon zou afstaan aan zijn zoon, prins Albert van België. Dit bericht klinkt niet onwaarschijnlijk en heeft inderdaad de ronde gedaan. De Smet de Naeyer werd hieromtrent onder vraagd, doch hij ontkende de waarheid er van. Dit was zijn plicht, maar niet: tegenstaande houdt het gerucht aan en wordt het meer en meer geloofd. Men voert als gronden aan,' dat de koning oud begint te worden, dat hij veel heeft gewerkt, en dat hij wel ver diend heeft het overige van zijn leven in rust door te brengen temeer, daar hij ontmoedigd is door den tegenstand tegen zijn plannen in zake den persoon lijken dienstplicht. Als kenteekenen noemt men het geschenk, dat hg aan het land maakte, van de meeste zgner eigendommen, terwijl hij voor zijn kos ten te Villefranche een wonderlijk schoone villa doet verrijzen, waar hij een groot deel van het jaar zal doorbrengen, zoo als hij zelf heeft verklaard. Het overige van den tijd zal hij reizen aan boord van de Alberta", daar hij hoe langer hoe meer van de zee gaat houden. Van den anderen kant beweert men, dat prins Albert nog te jong is en niet den jaren bepaald was, niet veranderen, kunnen wij het menschdom in de oude domheid niet doen versteenen, opdat het blijve, wat het thans is, zoo moeten wij dat, wat niet anders zijn kan, een weinig toegeven, en zgn wij wel genoodzaakt de oude bepalingen en inricntingen der vaders naar da grootere behoeften en begrippen der nakomelingen te wijzigen. Het kleed dat bet kind paste, kan de jongeling en man niet, dragen hij is gegroeid hij zal het doen barsten, dewijl het hem te nauw geworden is, en hg zal naakt zonder ge waad blijven staan, (dat is te zeggen zonder wet, doorzicht en kerk) dewijl men het kleed niet naar zijn lichaam wilde maken, maar zijn lichaam naar het kleed." De oude Buzet, ik kon het duidelgk aan hem zien, dat hij, terwijl Lasalle sprak, rood en toornig werd, school op zijn stoel heen en weder, sprong ten laat ste driftig op, zocht hoed en stok, en brom de bij zich zeiven»Niets anders dan Jacobijnscbe denkbeeldengehoorzame dienaar 1" en met deze woerden liep dij het huis uit. «Daar ziet gij nu het groote, onuitroei bare kwaad," zeide Lasalle tot mij, «die menseden met bunne ingewortelde voor- oordeelen zgn voor geeno overtuiging vat baar en zoo zijn er nog velen. Daarom zal Frankrgk zoo spoedig ook niet tot rust komen. Nu zgn alle hartstochten aan het woelen, maar zelfs wanneer na den roes de matheid, na de overspanning de uit- genoegzaam voorbereid, zoodat Koning Leopold er vooreerst niet aan kon denken van den troon afstand te doen. AXEL, deu 31 Augustus 1900. De heerL, van Waesberge Janasens te Hulst, lid van gedeputeerde stateD, is bedoemd tot ridder in de orde van de Nederlandscbe Leeuw. Het kanaal van Philippine, dat nu drie maanden geleden geopend werd, vol doet ruimschoots aan de verwachtingen. Vroegei' konden de hoogaarzen slechts bij hoogwater in de haven komen, en het haast je rep je«, om toch tijdig ge lost te zijn. Was het water nauwelijks gevallen, dan was het een toer om weer met de leege vaartuigen naar buiten te komen. Thans komen de volgeladen vaartuigen reeds een paar uur voor hoogwater binnen en kunnen een nog weg, als het water reeds aanmerkelijk gevallen is. Deze maand losten ook eenige schepen met grooteren diepgang, geladen met steen en hout. aldaar, iets waar vroegbr niet aan te denken viel. Voor verzanding van het kanaal behoeft men niet meer te vreezen. Zand komt er bijna niet in en kan gemakkelijk weggespuid worden. Door de werking var. den spuiboezera is bet kanaal op net oogenblik zelfs dieper dan nu, driemaan den geleden, bij de opening. M. Ct. Door het hoofdcomité van «Neder landscbe Roode Kruis" te 's-Gravenbage zal met dr. Lingbeek ook nog de arts Van Engelen, te Graaaw en Langendam, naar Zuid-Afrika worden gezonden. Zondagmiddag hall vier heelt aan het station Delft een erustigongelukplaatsgehad. Toen een trein uit Den Haag naar Rot terdam vertrok kwam nog een reiziger aan snellen en sprong op het plankier van den ingang zijnden trein. Een anderreiziger een vriend van den te-laatkomer greep hem bij een der polsen om hem vast te houden. De stationschef en een beambte, het ge vaar ziende, grepen den reiziger beet doch de reiziger die in den tiein zat bleet den ander nog een tjjdlang vasthouden. Het drietal bleef vasthouden, totdat de reiziger, die in den trein zat, de pols los liet, waarop de beide spoorwegambtenaren en de reiziger weggeslingerd werden en de laatste tusschen deu trein en het perron terecht kwam. Hij werd niet overreden, doen deerlijk gekwetst, met gebroken rib- pulting volgen, zoo is de vrede nog niet hersteld. Geloof ditzelfs wanneer Fran krijk weder een koning heeft, zal geen vrede volgen, en een koning moet het hebben, want tot ecu gemeenebest is bet niet in uitgebreidheid te groot, maar te arm aan deugd en eenvoudigheid van zeden." «Maar wanneer zal er dan vrede vol gen?" vroeg ik. «Zoodia de volksbeschaving met de uiter- lijké inrichting en vorm gelijken tred zal houden," antwoordde Lasalle. «Hoe kunnen wij wenscben, dat óe staatsinrichtingen en burgelijke betrekkin gen eeuwig bij de volkeren dezelfden zou den blgven, daar sedert de stichting van het christelijke geloof, de Kerk zelfs haren vorm niet kon behouden. Toen de volken met de volksverhuizingen in beschaving verminderden, kwam er ook verbastering in de kerk. Toen de volken verlichter werden, ontstond er eene scheuring in de Kerk. De helft van Europa viel vau de paus af, en van de andere helft, die hem getrouw bleel, gelooft nauwelijks wêer de helft hetgeen de kerk leert. Men vindt het echter beter, hierover geen oorlog te voerenwilde men nogmaals brandsta pels en kei kers bouwen, voor diegenen, welke niet blindelings gelooven, wat de kerk leert, zoo zouden weder bloedige opstanden, geluofsoorlog6n ontstaan, even als vroeger. En gelijk voor dezen, ten opzichte van het geloof, zoo is tegen- ben en stnkken vleescb van het lichaam af gescheurd naar het ziekenhuis te Delft over gebracht, De stationschef die eerst pas van een maand verlof teruggekeerd was wegens ge schokt zenuwgestel, bekwam geen ernstig letsel, doch zgn toestand is niettemin niet zonder zorg. Uit Delft wordt gemeld, dat de ongeluk kige een 25-jarig werkman is, zekere L. K. Aan sommige gemeenteraden in Fries land is door de Friescbe Propagaridacom- misaie van de Nederl. Vereeniging tot Af schaffing van Sterken Drank, een adres ge richt, met verzoek, om voortaan de beta ling van werklieden, in dienst der gemeente niet te doen plaats hebben en de bestekken en teekeningen van gemeente-werken of in schrijvingen of iets van dien aard, niet ter lezing te leggen in localiteiten, waar sterke drank wordt verkocht. De commissie acht ean en ander niet in het belang der alge- meene welvaart en zedelijkheid en boven dien onnoodig. Zaterdagmiddag geraakte de water molen bij 't tichelwerk btj Bedum in brand. De brand moet zgn ontstaan, doordat de gzeren as, die er pas de vorige week nieuw ingebracht was, warm was geloopen. Door den wind woelen bossen brandend riet van deD molen over 't Boterdiep naar de op slagplaats van pakken stroo van den heer Beukema te Hoogezand. Enkele pakken vatten vuur en weldra lekten de vlammen over de geheele hoeveel heid. Ruim 6000 pakken stroo zgn ver brand. De watermolen was verzekerd, de pakken stroo vermoedelgk niet. De kerken waarin nog slechts kort de godsdienstoefe- niog was aangegeven, liepen op 't gerucht van braud leeg. 's Avonds om 10 uur was 't stroo nog brandende, De haven van Texel was Woensdag zoo volgestroomd met dicht opeen gepakt drjjfwier, dat stoombooten bijna een half nur moesten worstelen om een afstand van nog geen 20 nieter vooruit te komen. Zeil- vaartuigen konden er niet doorzeilen en waren verplicht van het ankerspil en zware trossen gebruik te makeD om zoodoende de haven in te komen of deze te verlaten. Op sommige plekken was het drgtwier ongeveer een meter dik op elkaar gedrongen. De Weesper oranjeklanten zgn Vrijdag door de politie in bedwang gehouden. Over dag ad Vader alleen last van kinderen die hem najouwden. Maar 's avonds was het in de stille Middenstraat waar hg woont een groote drukte Een talrijke politiemacht be schermde Vaders huis. Tegen negen uur werd de houding van een deel van het pu- woordig, ten opzichte van het maatschap pelijk leven, de strijd tusschen licht en begonnen duisternis, vrijheid en gewel denarij, waarüeid en vooroordeel, ver diensten en aanzien door geboorte, gelijk heid en voorrechten, kinderen en stief kinderen van den staat. Deze strijd zal, langs de rij af, even als de kerkelijke, zich van volk tot volk voortplanten^ Sedert dien avond bezocht mij de oude Buzet niet gedurende eenige weken Lasalle daarentegen menigvuldiger. Zoo machtig is de partgzuebt, dat hij zelfs den ongelukkige in zijn rampspoed volgt; en waarom haten deze twee mannen elkander, die beide hun vaderland innig beminden, en beide er uit verbannen in den vreemde, arm en verlaten leefden terwijl zij in Franki ijk overvloed hadden. Lasalle had echter nog eene andere oor zaak om mg op te zoeken hij was door zgn al te gevoelig hart ongelukkig gewor den. Op eene onzer wandelingen ontmoet ten wij eene jonge vrouw, vergezeld van eene oude dienstmaagd. Reeds toen La salie de juffrouw in de verte zag, begon bg te stotteren, en ik werd in bemeene ongewone onrust gewaar. Toen zij nader kwam herkende ik haar als de dochter van den ouden Buzet, Of zij scheen onsteld te zijn. Ik sprak baar aan zij was niet zoo spraakzaam als anders, maar antwoordde mij kortat, en verbleekte eenige malen, voornamelijk toen ik haar den jongen La salle als baar landsman voorstelde. Zij bliek zoo dreigend dat er een charge met den sabel gemaakt werd, waarbij een vier tal personen klappen opliepen. Daarna was de moed der helden voor goed gezakt. Men schrgft aan het U. D. uit Oude water Veleu hebben de gewoonte, wanneer ze door het loepen blaren aan de voeten be komen, er met een stopnaald een draad sajet door te halen. Dezer dagen deed zekere N. de Wit dit hier ook, met het ongunstig gevolg, dat korten tgd daarna voet en been opzwollen. Na eenige dagen gepapt te heb- ben, werd eindelijk geneeskundige hulp in- j geroepen, doch te laat. De geneesheer con stateerde bloedvergiftiging en de lgder is er aan bez veken. Men zij dus in zoo'n ge val voorzichtig. H. H. de Koningin-Moeder heeft aan den burgemeester van Goedereede f 250 doen toekomen ten behoeve van die gezin- I nen en personen, die tengevolge der dysen- terie-epidemie hunne inkomsten derven. Het aantal aan de ziekte gestorvenen is met twee vermeerderd en alzoo tot tien ge- klommenoverigens is de toestand vrgwel i dezelfde gebleven. Van een drietal Igders is de toestand nog zeer bedenkelgk. Toen een vrouw met haar zoon en dochter van Zwolle, waar ze zich voor de rechtbank had (e verantwoorden, huiswaarts keerde, kwam bg net afrijden van den Gel- derschen dgk de hondenkar tusschen de achterpooten van twee paarden. De paarden sloegen heftig achteruit en troffen de vrouw zoodanig tegen de borst, dat een hevige bloedspuwing volgde. Dadelijk werd genees kundige hulp ingeroepen, maar de vrouw is aan de gevolgen overleden. Haar zoon en dochter bleven ongedeerd. Ook de voer man der paarden werd op den grond ge worpen, doch bekwam geen noemenswaardig letsel. De familie Kessels te Tilburg ontving natuurlijk van vele zijden, uit geheel het land, treffende blijken van deelneming. Zeer eigenaardig is wel de volgende brief, den ouders door een tiental huzaren gezonden «Mevrouw en Mijnheer, met huiverende ontzetting kregen we kennis van de schrik wekkende gebeurtenis, dezer dagen voorge vallen, en beseffende wat het ouderhart onder 1 het verlies van het lieve kind, dat wij allen I kenden, moet lgden, kunnen wij Tilburgers, huzaren van het 3e Regt. te Leiden, niet I nalaten U onze oprechte en innige deelne- I ming te betuigen, er tevens de hoop bg- voegende, dat God u beiden in deze droevige stonden trooste en de kracht geve, dezen zoo zwaren slag te doorslaan." had nauwelijks den moed, hem aan te zien, en een hoog rood kwam over hare wangen, toen Lasalle haar eenige onsamen hangende woorden toevoegde. «Wie is zij toch?" vroeg Lasalle toen wij verder gingen. Ik zeide hem wat ik wist; dat zij Julia heette, de dochter van Buzet, was, zeer ingetogen en van allen omgang verstoken, leefde. Ik vernam toen ook, dat hij haar reeds voor eenige maan den in de kerk had ontmoet, maar haar voor eene aanzienlijke burgerdochter uit de stad had gehouden dat hij door hare schoonheid getroffen was, en haar bemin de, maar in zijn ellendigen toestand zon der hoop van ook door baar bemind te worden, niet de miDSte poging had aan gewend haar te naderen. Zijne hartstocht had bij tot nu toe bestreden en overwon nen, maar bij bekende ook, Jat hij, om ztjoe rust te herkrijgen, reeds besloten had, deze streek en de nabijheid van de gevaarlijke onbekende te ontwijken. Ik bewonderde het kiesche gevoel van den jongeling, en zeide, daar hij nu wist dat zij zijne landsvrouw was, hg haar gerust kon naderen, doch eerst was het noodzakelijk, dat hij met haar vader vrede sloot. Hij werd nadenkend, zuchtte en zeide: «ik ben ongelukkig. Waarom moet die liefde, die hopelooze hartstocht bij mg ontstaan 1 En al kon ik hopen, dat ik deze beminnenswaardige eenige deelneming met mijn lot kon inboezemen ik zou daarom niet gelukkig zijn.* Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2