Landbouw. Rechtszaken. tiemengd Nieuws. Er loopen te Petórsbrug sombere geruchten. De Chineesche troepen zouden buiten Peking versterkte stellingen heb ben bezet, en vandaar de vreemdelingen binnen de stad onder zwaar vuur hebben genomen. Met 1800 man verlies zouden eindelijk, na verwoed gevecht, de ver bonden troepen de stad hebben moeten ontruimen. Het lijkt wel wat al te bar, vooral omdat pas 2000 Duitschers, versch ont scheept, Peking zonder hindernis zijn binnengetrokken. Het gerucht loopt, dat acht dagen gele den, Yoe, gouverneur van Shen-Si, de vreemdelingen uitnoodigde bescherming te zoeken in zijn Yamen. Een vjjftig gingen en werden vermoord. 1000 Russen vertrokken 23 Aug. naar Peking. De landstreek om Tientsin is rustig. 640 Duitschers vertrokken naar Peking uit Tientsin. 't Fransche troepen-transportschip, dat reeds lang verwacht werd, is aangekomen. De troepen ziju gisteren ontscheept ge worden. Donderdagmorgen werd om negen uur de zitting geopend ter behandeling van het proces-Bresci. Het Hof verwerpt de aanvraag van den verdediger om het proces te verdagen. Vervolgens werd de jury samengesteld. Bresci bleef een onver schillige houding aannemen. De zeer lange acte van beschulging deed uitkomen, dat Bresci zich in 't schieten oefende om zijn slachtoffer niet te missen Zestien getui gen charge en decharge werden ge hoord. Bij het verhoor verklaarde Bresci dat hij alleen handeldehij loste drie schoten op den koning. De zitting werd verdaagd tot half een Nadat het getuigenverhoor geëindigd was, begon de procureur-generaal zijn requisitoir. Hij stelde de feiten vast, toonde aan, dat de beschuldigde met zijn volle bewustzijn heeft gehandeld, acht voorbedachten rade geconstateerd, brak den staf over de anarchistische theorieën en eindigde met de jury te vragen, Bresci schuldig te verklaren, zonder verzachtende omstandigheden. Bresci is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. AANKOOP VAN MESTSTOFFEN ENZ. Dinsdag werd in eön der lokalen van het {Rijkslandbouw-proefstation te Goes, onder voorzitterschap van den heer dr. Swaving, eene vergadering gehouden van jeden van de commissie, benoemd op de ieder ander volk tot eer zouden verstrek ken, maar die vernuften vergaten het wezenlijkste voor hun eigen roem, bet vormen eener zuivere Duitsche taal. Zij schreven in een vreemd mengelmoes van woorden, die even zoo dikwijls Franscb, Grieksch, Italiaanscb, Latijnsch en Engelscb als Duitscb zijn. Uwe schrijvers, zooals Goethe, Wieland, Schiller, Herder en an deren zullen vroeg door hunne al te wijfe lende taal verouderen, en na verloop van honderd jaren zal men ze weer in een ander Duitscb moeten overzetten. Zij zijn gelijk aan schoone vrouwengedaanten, die, toen zij uitgeschilderd werden, zich niet eenvoudig en smaakvol wisten te kleeden, maar zich, ten spot hunner na- komoliDgen, met allerlei bonte, ongefat- soeneerde, vreemde kleederen opschikten. Dat, wat rein en overeenstemmend is, wekt een bljjvend welbehagen op, en iedere taal is schoon, wanneer zij, over eenkomstig hare natuur en eigendomme- lijkheid, alleen deze ten toon spreidt en geen vreemden pronk. De Duitsche taal is niet schoon, maar ziekhare volheid is geene bloeiende gezondheid, maar eene klaarblijkelijke waterzucht. Wanneer Rous seau, Voltaire, Diderot uit pronkzucht ol nalatigheid Duitsche, Italiaansche en En- gelsche woorden in hunne schriften had den opgenomen, wie zou ze dan nu nog willen lezen Wie zou die heerlijke vruch ten des vernufts m een bont, smakeloos gewaad kunnen beminnen. Uwe Duitsche schrijvers, verheven boven den grooten vergadering van algevaardigden van de verschillende verbruiksvereenigingen in Zeelanden Westelijk Noord-Brabant, welke den 22er, jl. gehouden werd in de »Prins van Oranje." Op deze vergadering, waar, naast de heeren Swaving, G. A. Vorsterman van Oyen, Dekkers uit Wouw, C. A. H. Wagtho uit Tholen, M. Kostense uit Kruiningen, A. Dieleman Jz. uit Axel, P. Tazelaar uit Noord-Beveland en P. Maas Wz. uit Koude kerks, ook vertegenwoordigers waren van drie fabrieken en een handelaar in mest stoffen en voedingsmiddelen, werden twee formulieren vastgesteld A en B, waarvan het eerste de inscbrijvingsvoorwaarden bevat met breede toelichtingen van art. 2, 3 en 4, en het tweede de wijze waarop de inschrijvingen moeten geschieden bij de aanbestedingen. Twee punten gaven voornamelijk aan leiding tot gedachtewisseling tussch.n fabri kanten en de vertegenwoordigers der ver- bruiksvereenigingeu te weten de borgstelling en de giaad van droogte. Gaarne werd erkend, dat de borgstelling in den drukken tijd der aanbestedingen voor de aannemers met eenige bezwaren gepaard ging, maar de ondervinding had geleerd, dat die borgstelling noodzakelijk was om zwendelaars en grappenmakers te weren zij diende dus gehandhaafd te bljjven. Dit werd dooi de vertegenwoor digers der fabrieken topgegeven en daarna werd door beide partijen overeengekomen, dat de borgstelling zou blijven en dat de aannemer, indien de borgstelling in con tanten geschiedt, daarvan een rente kan berekenen tegen 4 °/0 's jaars, gedurende den tijd dat do borgstelling is in handen van den aanbesteder. Over ae droogte van superphosphast en ammoniak superphosphaat werd ook van meening gewisseld. Ten slotte kwam men overeen, dat het bedrag van vocht mocht zijn 12 °/0, met éen percent speling. Voor een grooter vochtgehalte dan 13 °/0 wordt gekortvan 13,1 tot 14 éen percent, van 14,1 tot 15 twee percent, van 15,1 lot 16 3 percent, van 16,1 tot 18 percent vier ten honderd. Voor een vochtigheids gehalte van meer dan 18 wordt de mest stof afgekeurd. Nadat een en ander door de afgevaar digden der verbruiksvereenigingen, der fabrikanten en handelaren was overeen gekomen, werd besloten de formulieren en de aanvragen om »onderzoek door het landbouwproefstation" te laten drukken en aan alle vereenigingen éen exemplaar toe te zendendie vereenigingen te ver zoeken binnen eene week te verklaren of zij deze formulieren in gebruik willen nemen en dan op te geven hoeveel zij daarvan denken noodig te hebben. De formulieren A en B te zamen zullen ver-' krijgbaar gesteld warden tegen f 2 per 100 en de aanvragen om onderzoek tegen 75 cent per 100 Aan het eindb van deze mededeelingen moeten wij nog den wensch voegen, dat deze lormulieren en aanvragen algemeen in gebruik worden genomen, dewijl een hoop, vergaten hunne waarde, en daalden met hunne taal tot dien minderen hoop af, in plaats van dien tot zich zeiven op te heffen en te leeren spreken." Indien de oude Buzet mij bezocht, zoo liep ons gesprek over de handelingen van vorsten en volken. Buzet was een ijverig aanhanger van zijn koning, en hield alle troonen van Europa, alle burgerlijke in stellingen voor verloren, indien de troon der Bourbons in Frankrijk niet hersteld werd. Gebeurde het nu, dat Lasalle mij een bezoek bracht, wanneer Buzet bij mij was, en wij over staatkunde spraken, dan scheen het dat Buzet voorzichtiger in zijne uitdrukkingen werd. Lasalle liet zich, hoe levendig hij anders ook was, nooit in tegen woordigheid van Buzet over de staatkunde uit. Beiden kwamen echter hierin overeen, dat de tegenwoordige, ongelukkige toe stand van hun vaderland van geen langen duur kon zijn; ieder hoopte het beste. {Wordt vervolgd.) algemeen gebruik daarvan veel zal mede" werken om een reëelen handel te bevor' deren en zeer zeker in het belang is van alle verbruiksvereenigingen. Op kleine verschillen van zienswijze dient hier toe gegeven te worden om een groot doel te bereiken. M. Ct. AXEL, den 31 Augustus 1900. Heden wapperdo alhier bijna huis aan huis de nationale driekleur hij gelegenheid van den 20sten jaardag van H. M. Konin gin Wilhelmina. Om acht uui zal op de mfcrkt een concert gegeven worden, waar bij wedei als naar gewoonte een-eeer tal rijk publiek zal tegen wool dig zijn. Het prachtige weder zal daartoe niet weinig bijdragen. Het examen landbouwkunde, 1. o., is te Wageningen met goed gevolg afge legd door den heer J. H. Fleuren te Ho> tenisse. Verplaatst zijn van de Oostsluis te Sas van Gent naar de Westsluis te Ter Neuzen de sluisknecht M. van Aalstvan de Westsluis te Sas van Gent naar de Oostsluis aldaar de sluisknecht J. Zoeter en benoemd tot sluisknecht aan de West sluis te Sas van Gent N. J. C. Steketee, matroos bij den provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Mej. C. van Schelven, klerk bij de posterijen en telegrafie te Ter Neuzen is met ingang van 15 September overge plaatst naar Goes, en de heer H. van Nieuwenhuijze in hare plaats van Goes naar Ter Neuzen. Voor het examen ter verkrijging van een diploma als hoefsmid, gehoude"n\van wege de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland," slaag den nog o. m Th. P Wulfaert, West- dorpe, P. M. Weemaes, Hontenisse, W. J. Aai ens, Hulst, C. Kint, Boschkapelle, O. Waelput, Zuiddorpe en E. J. M. van Nieuwlande, Koewacht. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal het douanenkantoor te Sel- zaete (station) Woensdags van 8 tot 10 uren en Zaterdags van 8 tot 11 uren voormiddags geopend zijn voor invoer van Nederlandsch slachtvee, bestemd veor de slachthuizen te Antwerpen, Brussel,Cureg- hem-Anderlecht, Gent eu Luik, alsmede voor dien van paarden, schapen, geiten en vleesch. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 September 1900 Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Veorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Yoorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds R. van der Kamp Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg. Woensdag deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de zaak tegen L. D., 36 j., boerenknecht te IJzendijke, thans alhier, in hechtenis. Beklaagde wnd, ter zake van »valscb- heid in geschrift, en het opzettelijk gebruik maken van het valsche geschrift," veroor deeld tot 9 maanden gevangenissti af, met mindering van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht. De eisch van het O. M. was anderhalf jaar gevangenisstraf. Voorts zijn nog veroordeeld wegens mishandeling: P. K., 25 j., en J. D. v. D., 19 j., landbouwersknechts, Axel, ieder tot 14 d. gev.straf. Het »Hnldeblad," waarin meer dan 150 Nederlandsche Letterkundigen naar aanlei ding van eene Uitnoodiging van de Uit gevers Nijgh van Dittnar te Rotterdam, President Kruger Hulde brengen bg ge legenheid van zjjn 75sten geboortedag. De handteekeningen der Letterkundigen werden onder de bijdragen gereproduceerd. Binnenkort zal het »Huldeblad" voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld, terwijl ook enkele luxe-exemplaren, geheel over stemmend met het exemplaar dat aan den President werd verzonden, in den handel zullen komen. DE MOORD TE TILBURG. Dinsdagmorgen werd onder zeer sterk politjegeleide, van Tilburg naar de strafge vangenis te Brede overgebracht de koster, verdacht van den afschuwelijken moord op het dochtertje des heeren Kessels. Zwaar was de taak der politie, die handen vol bad om den man tegen de woede van het pu bliek te beveiligen. Aen het station was een anafzienbare menigte bijeen gekomen, die den verdachte te lijf wilde. Omtrent de begrafenis van i et kleine slachtoffer van den afschuwelijken moord te Tilburg, ontleenen wij aan de »T. Ct." nog het volgende Nooit heeft Tilburg bij gelegenheid eener begrafenis zoo talr ijke menschenschaar ver zameld gezien en nog wel van belangstel lenden en deelnemende burgers. Men kon het ieder aanzien, dat medelij den was in het hart en afkeer in 't gemoed over de snoode misdaad, te Tilburg de treu rige reputatie heeft bezorgd, van onder haar inwoners menschel ijke monsters te tellen en de stad voor goed heeft gerang schikt onder de plaatsen, berucht in de ge schiedenis der misdaden. Echter de begrafenis van Dinsdag morgen heeft de stad gerehabiliteerd, want, toen het ljjkje voorbijging, waren ontelbaar de oogen, die omfloerst waren door een traan en de toon en de houding van het volk waren van dien aard, dat zg in den ernst van stille gevoelens het luidste protest vormden tegen het gruwelstuk, waarover de geheele stad gehuiverd heelt. Het lqkje werd afgehaald aaQ het gast huis en door een dubbele rij van menschen, ware het een eerewacht, werd het gebracht naar de kerk van het Heilig Hart, waar de plechtige requiem-mis werd gezongen. Tref fend was daarbij het kleppend klokje van Je kerk van het H. Hart. Niet den wee moedigen indruk van zwaar klokgebrom maakte het men kon er beter den triomf in hooren van de deugd over den dood, door een kleine martelares bevochten. Indrukwekkend was de stoet. Voorop gingen twee der leden van het personeel der fabriek des heeren Kessels, dragende een fraaien, grooten, witten bloemkrans waaraan breede linten afhingen waarop met zilvere letters stond Aan de lieve kleine martelaresse, Maria Kessels, het personeel der Koninklijke fabriek van muziekinstrumenten*. Daarachter ging het personeelruim honderd man. Dan volgden zestien in het wit gekleede meisjes, twee aan twee, dra gende bloem kransen en met levende bloe men doorvlochten palmtakken. Voor zoojrer wij aan de aangehechte kaartjes en opschrifti n hebben kunnen zien waren deze zinrgke blijken van deelneming van de volgende vereenigingen eu personen Mr. en mevr. Richard Hol—Koene; de liedertafel «Sonvenis des Montagnards* Charles KieckensFrans, Bernard eD Eduard Janssens»St. Cecilia*, Heerlen Jacques en Betsy Kreverfirma Robjjns Co., 's-Bosch het Hollandsche Toonesl- schap, van Amsterdam. Deze laatste veree- niging, welke thans daar ter stude verhipt houdt, had een iraaien palmtak gezonden met het opschrift„Rust zacht, kleine marteleres*. En een krans, met het op schrift>Aan ons lief vriendinnetje Maria. Hare schoolkameraadjes*. Voor dezen krans was door de jongejuffrouwen Maria Lom- barts, Josephine Meelis en Anna Jurgens bij de vriendinnetjes gecollecteerd Onder de plechtige Heilige Mis, welke werd opgedragen door den pastoor, den ZEeiw. Z.Gel. heer dr. Van Zinnicq Berg man, voerde het koor, versterkt door heeren zangers uit de stad, onder leiding van den heer F. van Waesberghe, de re- quiem-inis van Perosi verdienstelijk uit. De diepbedroefde vader en grootvader, familieleden en een talrijke schare uit alle rangen en standen, volgden den wagen, welke het stoffelijk overschot van deonge-

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2