Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. 2. De levering van 100 heet. cokes. Hiervoor weid ingeschreven door: C. van den Broeke voor 0.95 en M. Looi voor 0.85, per hectoliter. 3. De levering van pl. m. 1200 litet s petroleum. Hiervoor werd ingeschreven doorC. P. Gast voor 87/8 cent en P. H. Veen- huizen voor 8i/2 cent, per liter. Alle inschrijvers wonen alhier Aan de laagste inacbrjjvers is deleve ring gegund. Voor bet examen tei verkrijging van eene diploma van bekwaamheid als hoefsmid zijn o. m. geslaagd Jac. de Meijer en A. van Peenen, beiden te Axel De koopers van kavel 64 van den nieuw bedijkten polder in den Brakman, hebben zich naar uit Philippine wordt gemeld tot een consortium veieenigd tot het aanleggen en exploiteeren van een oesterput. Het volgende voorjaar zal met do werk zaamheden begonnen worden. Deze kavel werd indertijd voor de kapitale som van 12,000 gld. verkocht. M. Cl. Bij ministerieele beschikking is be noemd tot hulpsluismeéster bij de West- sluis te Ter Neuzen de sluiskueebt P. Herrebout. Bij kon. besluit is aan de gemeenten Clinge, Hoofdplaat, Kapelle, Koewacht, Scherpenisse en Schore een subsidie ver leend, respectievelijk groot 2000, 575, ƒ2800, ƒ1700, ƒ400 en ƒ700, vooreen behoorlijke inrichting van haar onderwijs. lie kindermoord te Tilburg. Aan de Tilburgsche Courant ontleenen wij over de gruweldaad, die te Tilburg Woensdag is gepleegd, het volgende Allerlei dwaze gehuchten waren in om loop en verspreidden zich ineen minimum van tijd door de gansche stad. Wjj zouden om deze te vermelden kolommen kunnen schrijven. Alleen zij hier medegedeeld dat de algemeene opinie was, dat een der ont slagen werklieden, een vreemdeling, waar schijnlijk een vreeseljjke wraakoefening had genomen. Vrijdagochtend werden portretten der kleine op verschillende punten in onze stad aa» het publiek getoond, teneinde het gegeven signalement te versterken. Ook ontving dienzeifden morgen de wachtmeester der marechaussee een met potlood geschreven briefkaart, welke hier was gepost en waarop hel volgende stond vermeld zoekt in de onmiddelljjke nabij heid, de schuldige is iemand waarop gij geen vermoedens hebt. Deze briefkaart was onderteekend met 3 initialen. Naar men ons mededeelde werd door de politie toen bij verschillende per sonen in den Noordhoek, die jl. Woensdag kermen hadden gehoord, inlichtingen in gewonnen. Aan de politie waren door een zekeren M., schilder, eenige gegevens verstrekt wat betreft de kleeren van het. vermiste kind. De politie vond het raadzaam dezen M. in vooiloopige bewaring te houden. Naar gezegd wordt zijn die kleeren later ten huize van M. in eeu kofier gevonden. Ook zou er een zakdoek in de kerk ge vonden zjjn. Thans scheen men op het spoor te komen. Het gevolg van het ijverig nader inge steld onderzoek door de politie was, dat Vrijdag circa 3 ure de koster der kerk in den Noordhoek zwaar geboeid naar het stadhuis werd getransporteerd. Een dichte volksmenigte bewoog zich na dien tjjd. tot laat in den avond in den omtrek der kerk. Bleek eenerzyds uit de gevoerde gesprek ken dat men begaan was met het lot van het vermiste kind en had men algemeen medelijden met de diepbedroefde ouders, anderzijds voorspelden de gesprekken en woedende blikken weinig goeds voor den gearresteerde. Door de politie werd inmiddels een onder zoek in de kerk ingesteld. Hst lijkje zou gevonden zijn. Vrijdagavond ariiveerde de justitie alhier en werden verscheidene personen in deze geheimzinnige zaak ondervraagd, o. a. die genen welke meenen Woensdag kei men gehoord te hebben. Dit onderzoek duurde tot 's nachts 3 uur. Zaterdagmorgen om 9 uur werd het onderzoek voortgezet. De verdachten J. en M. bleven in voorloopig arrest. Verscheidene personen zijn nog gehoord. Te 121/2 ure werd de verdachte M zwaar geboeid tusschen 4 marechaussees en een groote macht politieagenten naar de kerk in den Noordhoek gevoerd. Te 11/2 werd M. weder teruggebracht. Eene groote volksmenigte was wederom aan het stadhuis en in den Noordhoek aanwezig. Ook de koster J. werd vervolgens naai de kerk getransporteerd. Het lijkje is van de kerk naar het gast huis overgebrachtdaarna werd J. weder om naar het stadhuis teruggevoerd. Maandag heeft de Justitie weder tal van personen, onder wie verdachten verhoord. Nog geen bekentenis. Er bestaat eenige aan wijzing, waaruit zou blijken dat Mutsaers, de schilder, reeds wist, waar het lijkje van het kind zich bevond, boven in de gewel ven der kerk, voor dat het kind er gevon den werd. Dit vooral geeft tot het zware vermoeden tegen Mutsaers aanleiding In de kerk van bet Heilige hart te Til burg werd van den kansel gelezen »Naar aanleiding der verschrikkelijke misdaad, die er gepleegd is, meenen wij goed te doen u op het hart te drukken, om zoo veel mogelijk mede te werken, opdat aan de menscheljjka gerechtigheid kunne wor den voldaan. Geheel de maatschappij heeft er belang bij, dat de dader ontdekt en gestraft worde. Ieder die derhalve meent eenig licht in deze duistere zaak te kunnen breDgen, al is het nog zoo weinig, verzuime niet zich tot de bevoegde macht te wenden. Niemand late zich door een valsch medelijden weerhouden het algemeen welzijn gaat boven het g-duk van enkelen niemand vreeze daardoor an deren te kwetsen ot hun minder welgevallig te zjjn. Men spreke dus niet alleen en zegge de waarheid en de volle waarheid als men door de bevoegde macht ondervraagd wordt, maar men wende zich ook tot haar als men meent iets te weten. Geen wraak zij hier de drijf veer, maar het bewustzijn dat aan de ge rechtigheid moet worden voldaan. Te Simpelveld ontstond Donderdag brand in het huis, bewoond door P. Schee ren Door den feilen wind sloeg het vuur over op de hofstede van den landbouwer J. Bonman, en beide gebouwen bi andden tot den grond at. Ook twee aangrenzende huizen vatten vuur, doch werden nog ge red. Alles was verzekerd. De advokaat Brackers te Bree (L. B.) is Donderdag treurig om het leven geko men. Zipk te bed liggende, onls ond door onbekende oorzaak brand in zijn slaapka mer. Hij riep om hulp, doch bekwam zuike ernstige brandwonden, dat bij spoedig be zweek. De inmiddels ter hulp toegeschoten menschen wisten den brand in zijn voort gang te stuiten. Vrijdag had nabij Amsterdam een jammerlijk ongeluk plaats. Een bootman, die een roeiboot met groenten geladen be stuurde, in de richting van de Houthaven, zag het hospitaal-kerkschip »De Hoop" aan komen, dat naar IJmniden onderweg was, en klampte dit aan om mee te sleepen. Onderweg schijnt het sleeptouw onklaar ge raakt te zijn, hoe dan ook, op eens zag men aan boord van »De Hoop" de ïoeibootom slaan en den man te water vallen. Onmid dellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om hem te redden en werd ook de hulp ingeroepen van nabij zijnde schippers, doch niets baatte. De onbekende roeier ver dween in de diepte en kwam niet meer boven. Dadelijk is men begonnen naar het lijk te dreggen, doch men heeft het nog niet gevonden. Het vijfjarig dochtertje van een in woner van Venlo, dat sinds 2 dagen ver mist werd, is door haren broeder te Straa- len (Duitschland) gevonden. Een Duitscher had haar medegenomen. Deze werd onraid- delijk gearresteerd. Te 's-Gravenhage is door de IJssel- stoomtram op den Schenkweg bjj de Cor nelia Speelmanstraat een man overreden, die eenige oagenblikken later gestorven is. Het bleek te zijn zekere L,, wonende in de Ter motstraat. Volgens ooggetuigen zou de man zich moedwillig voor de stoomtram hebben gewoipen en had hij pas zjjn wo ning verlaten na een hevigen twist met zjjn vrouw. Ook zou hij een mes in de hand hebben gedragen. De nabij de plaats van het ongeluk wo nende Iuspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht constateerde den dood ten ge volge van verbrijzeling. Het ljjk werd door de politie weggevoerd. Het blijft bepaald, dat de Parijsche tentoonstelling 5 November wordt gesloten Van den hoogsten prijs tot den bedelstaf Iemand, die het hoogste lot in een lote rij trok, is daardoor tot den bedelstaf ge bracht. Hoe dat mogelijk was Het was een schipper te Saarbrücken, die het tame lijk goed had, en in de Pirmasonsche Kerk- bouwloterij een lot had, waarop de hoofd- prjjs, 40,000 mark, viel Hjj stuurde zjjn lot in een gewone enveloppe met gewonen postzegel naar de Munchener Bank die zou uitbetalen. Toen hij geen bericht ontving, vroeg bij daarna, of zijn biief niet aangekomen was, en hij hoorde, dat men dezen niet ontvan gen had. Nu begon de schipper een proces dat zooveel kostte, dat hjj huis en hof, zelfs zjjn schip verkoopen moest. Daarbij verloor hij het proces en dus de winst. Nu moet de »gelukkige" winner, nadat hjj van eeu langdurige ziekte genezen is, weer als daglooner gaan werken, om in het onder houd van zich, zijne vrouw en zjjn vijf kin deren te voorzien. Een gestolen huis. Te Stettin is, hoe ongelooflijk het ook klinkt, een huis gesto len. Het perceel, gelegen aan de Frauen- strasse 3, dat aan de stad toebehoorde, zou afgebroken worden en was reeds door de huurders ontruimd. De kinderen van de buurt gebruikten het om in te spelen en geleide lijk namen ze ramen en deuren er uit, en voerden die als buit mee naar huis. Toen kwam de beuit aan de kachels, die ver dwenen. Toen het van binnen geheel leeg was, klommen de jongens op het dak maakten de dakpannen los en wierpen die op straat. Daarna was het de beurt aan balken en ge- bindten, die de moeders graag voor brand hout gebruikten. Toen het dak weg was, begonnen de kinderen met de muren. In tegenwoordigheid van vele toeschouwers werden door kinderen en volwassenen de wanden omvergehaald en de balken vee- wjjderd. Zoo is in korten tijd het gebouw bjjna geheel gesloopt. Er is nu een bewaker bij geplaatst om de albraak verder tegen te gaan. Hoe de Ghineezen met hun goden om gaan. Aan het onlangs verschenen boek van den zendeling Smith, getiteld >0hi- neescho karaktertrekken" is het volgende ontleend: »De Chineezen stellen zich hunne goden met dezelfde eigenschappen voor als zjj zelf hebben en door deze opvatting bestaat er een zekere gemeenschap met de godsdiensten van heidensche volken. »Hoe? Zouden deze goddeljjke wezens ook niet een ontvankelijk gemoed hebben voor omkoopirig en vleierij vraagt de Chinees zich af en tracht de goden te be driegen, zooals hij ook de menschen graag doet. Zoo geeft de een of andere vrome zijn bijdrage tot herstel van een tempel op de lijst met 1000 koperen munten aan, terwijl hjj er in werkelijkheid slechts 200 offert. De aangeroepen god zal 't wel niet zoo nauwkeurig narekenen Gedurende den tjjd, dat. de tempel gerestaureerd wordt, plakt men de oogen van den god dicht, opdat hij zich niet aan de heerscbende wan orde zal ergeren. 't Treffendste voorbeeld hoe de Chineezen trachten hunne Goden te bedriegen, geeft de bejegening van den Keukengod, die op 't eind van 't jaar naar den hemel gaat, om zijn jaarljjksch verslag over de respec tieve families te geven. Opdat hjj niets kwaads zal zeggen besmeert men zjjn lippen met honig. Dikwijls wordt ook op de altaren valscli geld, dat van zilverpapier gemaakt is en er als zilverstaven uitziet, verbrand. De desbetreffende god zal 't wel als baar geld aannemen. De Ohineesche zeelieden geloo- ven, zooals bekend is, nog steeds, dat de gevreesde Tyfoon door booze geest sn ver ooizaakt wordt. Heeft de storm zijn hoogsten graad be reikt, dan zet men, volgens een oud ge bruik, een papieren schip, dat een getrouw beeld van een werkelijk vaartuig is, op de golven opdat de booze geesten zich hierop storten en 't eigenlijke vaartuig intusschen ontvluchten kan! Breekt in China een epi demie uit, zooals cholera enz. dan begint men spoedig midden in 't jaar een nieuw jaar. De God der pest zal dau tot 't besef komtn, dat bij zich iD den tjjd vergist heefc en verdwjjnen de booze ziekte met zich nemend. Een andere misleiding is de volgende Een man kruipt onder de tafel waarop de offers staan en steekt zjjn hoofd door een tot dat doel in 't midden aangebracht gat. Men tracht op deze wijze den God voor te spiegelen, dat hem werkelijk een menschen- hoofd geofferd wordt. Na een zekeren tjjd bevrjjdt de goede man zich weer uit zjjn gedwongen positie en is trotsch op zijn groote daad. Ons is een geval bekend dat een dis- tricts-beambte een strijd tusschen een pries ter en den Boeddha van den tempel te be slechten had. De God werd voor 't gerecht gedaagd en moest voor den rechter knielen een merkwaardig bevel voor een houten figuur Toen hjj dit bevel niet opvolgde veroordeelde de rechter hem tot 500 slagen met een bamboe-riet, waardoor er spoedig niet veel meer van hem heel was. Byna elk jaar brengt men den regengod bjjzondere offers opdat hjj 't land, dat anders in 't geheel niet te bebouwen is, vruchtbaar maken zal. Geven deze offers in 't geheel geen uitkomst, dan dragen de landbewoners den God uit den tempel en zetten hem daar waar de zon 't heetst brandt, opdat hjj zelf eens op zjjn e'gec corpus de hitte voelen zal, Brand in een klooster. Een correspon- tie in de »Novosti" deelt de volgende bij- zonderbeden mede over den brand, die op 15 Augustus in het klooster van Yasno- gorsk, te Tkienstokhova, is uitgebroken, waarin circa 30,000 pelgrims bjjeen waren gekomeD uit alle deelen van Polen, om een wonderdadig beeld van de Madonna te ver eeren. Des avonds, na den dienst, werden er vuurpijlen afgestoken. Een dezer stak den toren van het kloos ter in brand, maar men bemerkte dit eerst eenigen tijd nadat het was geschied, toeu de pelgrims zich gereed maakten per spoor te vertrekken. Zij spoedden zich naar de plaats van het onheil, waar zich ook de geheele bevolking bevond er. begonnen het reddingswerk eenigen zetten zich aau de pomp, anderen redden de beelden van den toren en de klokken, doch lieten hierby brandende stukken hout vallen, die verschei dene lieden verwondden. Het bovendeel van den toren stortte in en verpletterd# verschillende personen Men heeft uit de puinhoopen vijf Ijjken te voor schijn gehaald Tien personen werden doo- delijk gekwetst en veertien ernstig gewond. Een groot aantal is licht gekwetst. Eerst den volgenden morgen kon men den brand meester worden. Men mocht erin slagen de kerk en het klooster te behouden» Zitting van 28 Augustus 1900. Tegenwoordig de hh. Oggel, Dregmans, Lamaitre, F. Dekker, Koster, P. Dekker, Sraies, Jansen van Roosendaal en Wolfel t, leden, en Van Vessom secretaris, Afwezig de hh. Van Hoeve en Van Fraayeohove. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dd. 11 Augustus houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende aankoop van grond en eer. paardenstal. b. Idem dd. 18 Augs. dac zij berusten in de aan het Alg. Burgerl. Armbestuut toegestane subsidie.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3