Landbouw. Chineezen gezonden worden om den Bel gischen gezant en de onderdanen te hel pen ontzetten. Dit schijnt echter niet naar den zin der mogendheden te zijn geweest, want Vrij dag ontving de Belgische regeering van Duitschland bericht dat het uitzenden van het korps zou beschouwd worden als een afwijking van de onzijdigheid, die België door de mogendheden wordt gewaarborgd en waaraan het zich dus ook zelf heeft te houden. Een ontvangen telegram maakt reeds melding van het ontbinden van het korps. De sociaal-democraat Turati heeft van de verdediging van den Italiaanschen anar chist, afgezienhij kon het met den be klaagde niet eens worden over de wijze van verdediging. Hij verzocht Turati diens partijgenoot Ferri over te halen hem te verdedigen, doch Turati heeft deze bemid deling niet op zich willen nemen. Bresci bleef koud en onverschillig. Hij wenschte, dat het procesverbaal verdaagd zou worden om getuigen uit Amerika te kunnen laten komen Hij zei dat hij alleen het plan beraamd heeft om den koning te vermoor den terwijl hij het ook geheel alleen heeft uitgevoerd. Het plan werd door hem opge vat in 1895 toen door de Italiaansche sol daten op de arbeidersbevolking, die hare gerechte eischen deed hooren, geschoten werd. AAMKOOF VAM UESTSTOFFEM EMZ. Woensdagmiddag werd in de Prins van Oranje" te Goes, onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. Swaving, directeur van het rijkslandbouwproefstation in de hoofdplaats van Zuid-Beveland, eene ver gaderinggehouden van afgevaardigden van de verbruiksvereenigingen in Zeeland, ten einde te komen tot uniforme voorwaarden voor den aankoop van meststoffen en voedermiddelen. Vóór de vergadering aanving, werden de afgevaardigden in de gelegenheid gesteld om het rijkslandbouwproetstation te be zichtigen. Velen maakten daarvan gebruik. Zij werden ontvangen door den directeur, die hen in de inrichting rondleidde. Zoowel theoretisch als practiscb trachtte hij hun een indruk te geven hoe de ten onderzoek aangeboden monsters worden behandeld en hoe de analyse ervan ge schiedt. er tegen hem bestond? Hij zou zeker in staat geweest zijn ons van het tegendeel te overtuigen althans hadt gij hem eene ge schikte reden kunnen opgeven, waarom wij ons zoo en niet anders ten zijnen opzichte gedroegen." »Dat heb ik gedaan, en zoodra hy ver nam, dat mijn hart ongevoelig voor hem was, was hij zeer verheugd, en verhaalde mij ook de geschiedenis van zijn hart. Eene meer afdoende reden van scheiding kan men niet uitdenken. Gij weet toen dat mama en ik hem ten eten verzocht hadden, maar »Zwijg toch Nu kapitein, verhaal voi der Was hij niet op ons vertoornd Wat moet hij wel van ons, onnoozele Her- besheimeis, denken Moest hij het er niet voor houden, dat wij allen gek geworden waren Waldrich antwoordde»zoo iets dacht hij inderdaad. Het gedrag van alle lieden te Herbesheim was hem vreemd voorge komen, ook vertelde hij rmj zonderlinge avonturen. Toen echter de burgemeester hem de legende van den dooden gast ver haald en er bijgevoegd had, dat men hem de onverdiende eer bewees, hem voor den hofridder van den voor twee honderd jaren gestoiven winterkoning te houden, kwam alles hem nog gekker voor, en hij schiep groot genoegen in den angst en ontstel tenis, waarvan hij op eene onschuldige wjjze, de oorzaak was." »Eu waarvan gij alle schuld draagt, kommandant, door uw goddeloos verhaal gelieve dit wel op te merken," riep Fre derika uit. »wie onzer wist, voor dat de eerste winter-bijeenkomst bad plaats ge- Hij toonde den heeren hoe de bepaling plaats heeft van mosterd olie in raapkoeken, welke olie, zooals men weet, zeer nadeelig is voor het vee. Verder gaf de beer Swaving te zien, hoe de bepaling geschiedt van stikstof in chili- salpetervan ammoniac en ammoniac superphosphaatvan in water oplosbaar phospborzuur in superphosphalen en hoe de bepaling plaats heeft van het vetgehalte in voedingstoffen. Ook loonde de directeur aan hoe bet onderzoek geschiedt van Tbomasphospbaat- meel np fijnheid en op mineraal zuur. Daarna werd een bezoek gebracht aan dat deel van het station, waar het onder zoek plaats heeft naar bet suikergehalte van bieten. Dat onderzoek is van grooten omvang. In de campagne worden duizenden mon sters ingezonden en per dag 200 300 onderzocht. Ter loops wees de heer Swaving in een der andere localen erop, hoe onpraktisch net is opgeloste Peru-guano aan te koopen door de stations is veelal niet met zekerheid te zeggen of die meststof vervalscht is of niet. Hij gaf den landbouwers daarom den raad om, wanneer zij Peru-guano verlangen, die in ruwen toestand te koopen, onder waarborg voor de echtheid In een aoder laboratorium toonde de directeur zijn gehoor aao hoe het onderzoek van boter wordt verricht en hoe het aan wezig zyn van margarine geconstateerd wordt. Hij maakte daarbij aanschouwelijk boe moeilijk en omslachtig het onderzoek is, vooral wanneer boter met margarine ge mengd is. Het was een zeer leerzaam uurtje, dat in het rijkslandbouwproefstatiou werd door gebracht en zeer eigenaardig in verband met betgeen op de vergadering zou worden behandeld. De opkomst daar was grootuit alle doelen van Zeeland waren afgevaardigden aanwezig. De heer Swaviug begon met de aan wezigen welkom te beeten en hun dank te zeggen voor hun groote opkomst. Vóór hij het vraagstuk zelf behandelde zette de spreker de redenen uiteeD, die hem ertoe hadden geleid om te trachten omtrent de bepalingen bij den aankoop van voedingsmiddelen en meststoffen tot eenheid te komen. Dat was o. a. omdat het zpo moeilijk had, hoe de doode gast er had uitgezien Den volgenden dag wisten het de kinde ren op straat. »Nu, ik was eerlijk genoeg, den heer van Haan mijne zonde te bekennen, zoo dra wij na een halfuur lachens het ge bruik onzei stem hei kregen hadden. Dat zijne gedaante mij voor oogen zweefde is vergeeflijk; doch eerder had ik aan net instorten van den hemel geloofd 'dan kun nen denken, dat mijn verhaal zulk een uitslag zou hebben. De heer van Haaö, lachte dapper met mij mede. Hij verklaar de mij nu, dat hij, om de Herbesheimers nog meer bevreesd Le maken, allerlei lis ten had in het werk gesteld. Óm een ver liefde politie-agent te plageo, had hij in den winkel van diens geliefde iets wezen koopen om zijn waard nog meer angst aan te jagen, had hij voorgewend, vroeg naar bed te gaaD, om den anderen dag vroeg te kunnen vertrekken, maar had, toen het donker werd, zijn koffer door zijn bediende de poort uit laten dragen, en was zelf bij het schijnen der maan naar het naaste dorp gewandeld, had aldaar den nacht doorgebrachc, en zich den volgen den morgen vroegtijdig op weg begeven. Kortom, nooit is het gelach der goden in den olympus over het werk van Vulkaan zoo door twee menschen nagebootst, als door ons, over de handelingen der Herbes heimers ten opzichte van den dooden gast 3Lj een flescd champagne sloten wij ons verbond van vriendschap, en scheidden later dan wij dachten te zullen doen, toen wij nog aan onze soep bezig waren." Vader Bantes scheeD, hoewel hij met de viel in deze een juiste mate van beoor deeling aan te leggen, waar in verschil lende Coöperatieve verbruiksvereenigingen veel leemten voorkomen en van het mee- rendeel der landbouwers niet de daartoe noodige chemische en microscopische ken nis is te vergen. In de onderscheidene voorwaarden, door verbruiksvereenigingen voor levering ge steld, zijn er die onmogelijk door den bandelaar kunnen worden uagekomen hoe eerlijk hij ook wezen moge. Somtijds toch wei den zoo schei pe eischen gesteld, dat de handelaars tot zelfverweer verplicht waren bediog te plegen. Wordt een uniform model van inschrij - vingsvoorwaarden aangenomen, dan zal de onderlinge concurrentie der handelaren opdrijven van prijzen voorkomen. Dank bracht de heer Swaving aan het hoofdbestuur der Zeeuwsche landbouw - maatschappij, dat hem zoo zeer lerzij stond in zijn poging om de gewenschte unifor miteit aan te brengen. Daarna besprak de neer Swaving de garantie en de daarbij te stellen voor waarden het is niet voldoende bet aantal percenten stikstof te eischen of pbosphor- zuurook de soort moet woi den vermeld. Verder is het gewenscht een zekeie speling toe te laten, omdat men doorgaans voor het meerdere aan gehalte niet betaalt, maar de leverancier bij het geringste te kort beboetbaar is. Niet aanbevelenswaardig is de door vele vereenigingen gestelde voorwaarde, dat men zich moet onderwerpen aan de eerste uitspraak van het proefstationHercöntrole is onmisbaar; vergissingen blijven altijd mogelijk. De bemonstering laat veelal te wenschen over, wat spreker met aan de praktijk ontleende voorbeelden aantoonde. Daarom moeti n ook voor de monsterneming be paalde voorschriften gegeven en opgevolgd worden. Op eene vraag van den heer Vorstorman van Oijen gaf de heer Swaving Dog een nadere omschrijving van hetgeen hij onder hercontrole verstaat. Hij zou het wensche- lijk achten dat drie volkomen aan elkaar gelijke monsters werden genomen en dat, indien de leverancier bezwaar maakt tegen de analyse van zeker proefstation, een tweede monster werd gesteld in handen van het bestuur over de proefstations, dat aan een ander station een heronderzoek opdraagt. Na discussie werd goedgevonden in prin cipe te beslissen, dat iü het concept zullen overigen medelachle, inwendig strijd te voeren. Verdriet en vroolijkheid waren op zijn gelaat te lezen. Frederika streelde hem teeder, want zij zag wel, wat erin hem omging en kuste de rimpels opzijn voorhoofd weg. »Zoo ziet gij, kinderen," zeide de heer Bantes, »welk eene reeks van dwaashe den het bijgeloof met zich voert, en zelfs ik, de wijsgeer, heb ook nog de narren- muts moeten opzetten en modeloopen. Ik zou mij wel willen schamen, en toch vind ik het ook belachelijk, zich over zijne manschelijke natuur te schamen. Derhalve denke niemand, dat nij hoog, vast en stevig op de voeten sta, maar zie liever toe, dat h\j niet valle. Mama, laat punch maken, opdat wij met onzen kommandant vroolijk worden. Ik zeg wij, dat is alleen mijn persoon, want gij, mama hebt eene volkomene zegepraal der verlichting be haald, en zijt vroolijk en gij, Frederika, men kan het u wel aanzien, dat gij ten opzichte van Waldrich niet bekommerd zijt, want gij hebt uw doel volkomen be reikt." Mama reikte den kommandant met een welwillend, moederlijk glimlachje de hand, zeide»Hebt gij het laatste woord van uw vader goed begrepen »Neeu," zeide de kapitein eeD weinig verlegen »maar bijna zou ik vermetel ge noeg worden, bet te verstaan." »Muma, doe de punch aanrukken, en laat dat gebaobel varen. Wij moeten die vorwensohte geschiedenis door een glas punch uit de gedachte jagen. Zelfs de sterkste en moedigste, die ïeeds worden opgenomen bepalingen omtrent monsterneming, speling en tekort, her onderzoek en garantie en garantievorm. De voorzitter wenschte de vergadering met deze beslissing geluk, daar do Zeeuw sche landbouwers de eersten zyn die in dezen het initiatief nemen. Daarna gaf de heer Swaving in over weging voor superphosphaat de grens vaD vochtigheid op ten hoogste 15 °/0 te be palen en uit een billijkheidsoogpuut een speling van 1 °/0 toe te laten. Bij een meerdere vochtigheid zon by vochtigheid van 16 tot 18 4 dienen gekort te worden en boven 18 °/0 de partij geweigbrd. Bij ammoniac-superphosphaat zou de heer Swaving 14 °/0 vochtigheid als grens willen stellen. Verder gaf hij omtrent tal van andere meststoffen het vooi te schrijven gehalte aan, waai voor de leverancier dieDt te garandeeren. Van opgeloste Peru -guano sprak de heer Swaving niet, op grond van hetgeen door hem by het bezoek aan het proefstation werd opgemerkt. Veel beter is het óf ammoniac-superphosphaat te koopen óf, zooals gezegd, ruwe Peru-guano, mits gegarandeerd voor echtheid. Bjj kracbtvoedermiddelen dient vooral en in de eerste plaats gelet cp zuiverheid, en niet alleen op het gehalte aan eiwit en vet. Ook daarvoor noemde hij de te stellen garantiecijfers, met een behoorlijke speling. Zoo mag lijnmeel een vochtgehalte hebben vaD 14 moet raapkoek bevatten 31 eiwit en 10 11 vet, terwijl daarin geen te groote hoeveelheid mosterd olie mag zijnde grens is 0,4 Verder besprak de heer Swaving de voorschriften omtrent monsterneming, zoo wel wat meststoffen als wat voedermid delen betreft. Wijl lie vrtj uitgebreid waren en werden voorgelezen, was het ons niet mogelijk die te boekstaven. Ook werd door don beer Swaving een model aanvrage van onderzoek van de monsters verstrekt. Midd. Ct. AXEL, den 28 Augustus 1900. Gisteren werd alhier door Burg. en Weth. aanbesteed 1. De levering van 7000 Kg. Ruhr- kolen. Hiervoor werd ingeschreven door C. van den Broeke voor f 14,95, M Loof voor 14,90 en D. C. Schieman voor 14,88, per 1000 Kg. meer dan een dozijn kogels om zyne ooren heeft hooren fluiten, beeft zijn tijd van vreeshij, die do wereld doorreisde en nergens verdwaalde, kan op eene wan deling den rechten weg missen de gods dienstige reinste hemelsbruid in hot kloos ter heeft hare zwakke oogenblikken gelijk iedere dochter van Eva, de bekwaamste man onder de zon he^ft zijn dag, dat een ezel verstandiger ió dan hij." »Papa, spreek toch van iets anders," zeide Frederika. Apropos, kommandant," ging de heer Bantes voort: >weet gy, dat ik u ver kocht heb? Ik heb u als piys aan Frede rika gegeven, indien zij dien dooden gast van mijn hals afschoof. Neem mij niot kwalijk, dat ik in uwe afwezendlieid zoo over u beschikt heb. Als uw voormalige voogd meende ik zoo iets wel te mogen doen. Daar, Fiederika, neem hem, weest gelukkig." Beide sprongen op, en vielen hem om den hals. »Halt!" riep bij uit, Waldrich de uni form moet weg." »Die zal weg!" zeide Waldrich met vreugdetranen in zijne oogen. »En gij moet afscheid nemen van de militaire loopbaan want Fiederika woont bij hare ouders, en ik heb u aan haar, niet haar aan u gegeven derhalve «Morgen vraag ik mijn ontslag papa 1" »Kinderen!" zeide de heer Bantes, ter wijl hij zich van hunne omhelzingen trachtte los te makeD, »uwe liefde zal mij doen slikken mama, breng de punch 1" E I M D E.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2