ttiniienlaiid. Gemengd Nieuws. zich met zjjn gansche troepenmacht zal begeven naar het Boschveld om zich daar te vereenigen met de geheele strijd macht der Boeren, ook met Botha en dat Machadorp zoowel als Lijdenburg zullen ontruimd worden zonder dat ern stige tegenstand zal worden geboden. Omtrent de samenzwering te Pretoria wordt gemeld, dat het rechtsgeding tegen Cordua is afgeloopen, Hij werd schuldig bevonden op alle punten van de aan klacht De uitspraak is uitgesteld, totdat de feiten door Lord Roberts zijn bevestigd. LONDEN, 23 Aug Lord Roberts seint van den 22en Augustus uit Pretoria: Baden Powell was gisteren den geheelen dag in gevecht gew kkeld met de achter hoede van Grobler Grobler werd terug gedreven. Gedurende den strijd galoppeerden de voorhoede van Baden Powell en die van de Boeren tegen elkander in. Het Rhode- sian-regiment leed zwaar. Een kolonel en vier man werden gedood, zeven gewond De Boeren verloren een aantal dooden en gewonden Zij worden op den voet ge volgd Het schijnt zeer waarschijnlijk, dat De "Wet, inziende, dat het hopeloos was zijn weg in Oostelijke richting voort te zetten weer over Magaliesbergen trok en van plan is naar de Oranjerivier-kolonie terug te keeren. De troepen, die hem persoonlijk volgen, kunnen niet meer dan 300 man sterk zijn. Steyn is, zooals gemeld wordt, nm een kleine lijfwacht onderweg naar Ma- chadodorp om zich bij president Kruger te voegen. De Boeren deden de spoorlijn op acht mijl ten Noorden van New-Castle in de lucht vliegen en beschadigden de rails der tig mijl ten Zuiden van New-Castle. BERLIJN 23 Aug Het bureau van "Wolff deelt mede, dat op een voorstel van Li-Hoeng-Chang, waarin de onmiddellijke terugroeping der verbonden troepen en opening der vredes-onderhandelingen ge vraagd werd, de Duitsche regeering ant woordde, dat zij, bij gebrek aan behoor lijke volmachten van Chineesche zijde, niet in onderhandelingen kon treden. ST. PETERSBURG, 23 Aug. Generaal Rennekamp bestormde den 17en Augus tus Mergen, de hoofstad van Noordelijk Mandschoerije Hij nam elf stukken ge schut en een grooten voorraad wapens en ammunitie. De Chineezen hadden groote, de Rus sen geringe verliezen. Onze koningin en hare moeder hebben Woensdag de landbouwtentoonstelling te Deventer bezocht. De gebeele stad was versierd, en ieder prijkte met oranje, ook de talrijke vreemdelingen, die bij deze gelegenheid naar Deventer gekomen waren. Nadat de plechtige ontvangst aan bet station was afgeloopen, werd HH. MM. een welkomst lied toegezongen door een 200tal zangers en zangeressen, waarna een tocht door de stad werd gemaakt om ver schillende inrichtingen te bezoeken, waarbij vele bloemruikers werden aangeboden. De geestdrift dei inwoners van Deventer was zeer groot, en het gejuich schier eindeloos, vooral toen de vorstinnen op bet bordes vod bet raadhuis verschenen. Op het tentoonstellingsterrein werden te voet eemge inzendingen bezichtigd en werd uit de koninklijke tribune het rond leiden dei bekroonde dieren in oogenschouw genomen. Prachtig weder begunstigde dit booge bezoek en onder het gejuich der geest driftige menigte vertrokken da vorstinnen na het bezoek aan de tentoonstelling wedei- om naar Soestdijk. De koningin hoeft dezer dagen te Baarn een rijtoer gedaan met een vierspan, dat zjj zelve mende. sier naar den kastelein, en deze bracht eene bevestigende tijding terug. Mevrouw Bantes lachte, en kon er niets meer tegen zeggen. Zij meende alleeD, dat het zich wel op de eene of andere wijze zou op helderen, want haar gezond verstand kon zulke verhalen niet vooi waarheid aan nemen. Eensklaps stond papa Bantes, met doods schrik op het gelaat, op, en werd zoo bleek, dat zijne vrouw hevig ontstelde Hij kon in den beginne niet spreken. Ein delijk riep hij met eene bevende stem uit «moeder, wanneer het eene waar is, kan ook het andere waar zijn Wat dan, in Gods naam?" Denkt gij, dat Frederika nog slaapt wij hebben nog langen tijd wakker te bed gelegen, en bebt gij de minste beweging het minste geluid in hare kamer gehoord «Spreek duidelijker, manlief, gij gelooft toch niet dat het kind »Maar wanneer het eene waar is, kan ook het andere waar zijn dat zou ont zettend wezen 1 Moeder, ik heb den moed niet, het te onderzoeken." »Hoe! gelooft gtf dan, dat >Nu, ja, haar hjls omgedraaid is." Met deze woorden snelde de cude man door een hevigen angst gefolterd, naar de slaapkamer zijner dochter. Mevrouw volg de hem geheel ontsteld. Bevende vatte by den knop vau de deur, opende haar zach tjes waagde het nauwelijks adem te halen, en dewül hjj geen geluid boorde, bad hij AXEL, den 24 Augustus 1900. Tot verloskundige te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, is benoemd mej. E. J. Kar- meroord te Neede. B\j kou. besluit is benoemd tot sluis- meester aan de Westsluis te Sas van Gent de heer D. de Ze .uw, hulp-sluisroeester te Ter Neuzen. Te 's-Gravenhage zijn deze week o.m. geslaagd voor het examen Franscbe taal L. O. de heeren J. Adriaanse te Hontenisse en C. F. Kohier te Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 36 Augustus 1900. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure am. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Da. J. B. T. (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Da. K. J. Da. K. J. Kaptejjn Da. Mulder. Da. Mulder, van 'a Hertogenboacli. deD moed niet, om het bed te naderen. «Moeder, kijk gij eens in het bed,"zeide hij in een pijnlijken angst. «Zij sluimert zaci-\" zeido mevrouw. Nu waagde hij hel ook, een blik op de slapende te werpen. Daar lag Frederika met naar lieve gezichtje nog in de be hoorlijke richting. «Maar leeft zij vroeg hij verder hou dende het hijgen van hare borst voor zins bedrog. Eerst toen h(] hare warme hand vatte, was bij wel te moede, en nog meer toen zij ontwaakte, bare oogen opende, en hem vriendelijk toelachte. Hare moeder verhaalde haar nu de reden van hun be zoek, bet geheimvolle verdwijnen van den dooden gast, en den angst, welke hierdoor bij baar vader was opgewekt, en nu waren zij alle drie tevreden en opgeruimd. EINDE GOED, ALLES GOED. Nog vroolijker werden zij, toen er des avonds terwijl zij het avondmaal gebruik ten, een wagen bard kwam aanrijden, en voor de deur van bun buis stilhield. Fre derika sprong op en riep: «Waldricbl" Hij was het ook. Allen ijlden bem te ge- moet papa Bantes sloot hem hartelijker dan ooit in zijne armen. Toen had men elkander duizend vragen te doen. Einde lijk maakte de vader hieraan een einde, en liet deu kommandant naast zich aan tafel plaats nemen. Toen echter begon bet levendige, vroolijke gebabbel op nieuw. «Denk eens aan," riep mijnbeer Bantes IIET OA WEER. Dinsdagmiddag ontlastte te Rijssen zich boven deze gemeente een onweder, zoo zwaar, als maar weinigen zich kunn-n her inneren, hier ooit te hebben bijgewoond. Felle bliksemstralen dom kliefden onophou delijk de lucht, steeds onmiddellijk ge olgd door vreeselyke donderslagen, een en ander gepaard gaande n et een stortbui, die in een oogwenk de stralen in rivieien veran derde en tal van huizen onder water zette Een koe op de gemeeuteweide, werd door het hemelvuur gedood, terwijl de bliksem tevens nog iD <-en huis sloeg, wtlke bewo ners gelukkig afw zig waren een gedeelte van het huisraad alsmede de deur werd ver nielder ontstond echter geen irand. Dinsdagavond sloeg de bliksem iu de boer derij van den landbouwer K., aan de Ka- naalbrug, te Gouda. Alles ging verloren. Aan de blauwe sluis te Lage Zwaluwe sloeg Dinsdagavond de bliksem in de hof stede van E. v. Gend, die met den gehee len voorraad hooi en stroo een prooi der vlammen werd. 't Vuur verspreidde zich zoo snel, dat men ijlings de vlucht moest nemen. Eveneens sloeg de bliksem te Lage Zwa luwe in de hofstede van Derkinderen Lu cassen, die ook have en goed verloor. Mede kwamen vjjt jonge paarden in de vlammen om. Ook in het Zuiden van ons land woedde Dinsdagavond een zwaar onweder, dat op ver schillende plaatsen brand veroorzaakte. Zoo werden tusschen Zevenbergen en Dordrecht drie zware branden waargenomen. Ook te Langeweg woedde een zware brand. In Zee land zag men tusschen Goes en Vlissingen op vier plaatsen zware branden, die de lucht ureu ver rood kleurden. Te Dubbeldam sloeg Dinsdagavond de bliksem in de hofstede van Hartmann, die tot den grond toe afbrandde. Door het inslaan van den bliksem is de boerenbehuizing van de wed. H. Piersma te Opende afgebrand. Het huis was laag, de inboedel in 't geheel niet verzekerd. O. a zijn ook varkens en runderen in de vlam men omgekomen. Ook de nieuwgebouwde heerenbehuizing van O. Zjjlstra te Surhuis- terveen, alsmede eene boerenplaats te Rotte valie, raakten in brand. Tengevolge van het zware onweder van Dinsdagavond ontstond een zware brand in 3 perceelen in het Noorder Bosch te Hil versum. Het onweder ging gepaard met een slagregen, bijna gelyk aan een wolkbreuk. Alles stond in een oogenblik blank, en door dat de algemeene afvoertrechter verstopt raakte, stond op enkele plaatsen het water voeten hoog. Een slimmertEen eigenaar van een zgn. hoofd van Jut op de kermis te Rot terdam noemt zijn instrument «Hoofd van Chamberlain." En 't is een pleizier zooals ze d'r op losslaan, getuigt de man. We gelooven het graag Hoe gevaarlijk het eten van onrijp fruit is, bleek dezer dagen weer eens op tieurige wijze. Te Sappemeer is een ruim 14-jarige knaap door het overmatig gebruik van onrijpe appelen ernstig ongesteld ge worden en kort daarna overleden. Onder broodjagers in Friesland wordt een vereeniging opgericht, ten doel heb bende zelf het wild nanr het buitenland te zenden en dus niet meer door bemiddeling van poeliers en wildhandelaren te leveren. De jagers hopen op die wijze hoogere prijzen voor hun buit te maken. uit, «denk eeDs aan, waaide kapitein, wij hebben dien duivelskerei, dien dooden gast of wie bij ook zij, hier in de stad, ja zelfs hier in buis gehad Wat zegt gij daarvan? Ja, bijna had hij weder binnen vier en twintig uren drie bruids opgevischteerst onze Frederika, dan Mientje van den bur gemeester, en eindelijk juffrouw Wezel, Wij allen, hier in de stad, waren zoo bang als kleine kinderen De kommandant lacbte luid, en zeide «ik heb echter beden met bem iu bet post huis te Odepburg middagmaal gehouden gij meent toch den beer van Haan, denk ik?" Wordt vervolgd.) Te Maassluis werd door een sleep-4 boot aangebracht het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing oud 28 jaren, zonder baard of knevel, gekbed in zwart cheviot pak de onderkleeren niet gemerkt, dat <>p de rivier bet Seh ur in vergevor- rden staat van ontbinding was drjjvende gevonden. Het lijk werd ter aard-i besteld. Twee kl ine di.-ven en inbrekers, een 11 jarige en een 12jarige knaap, die reeds herhaaldelijk velschillende diefstallen, zoo wel in die gemeente als te Maasland pleeg den, zonder d it de politie hen kon pakken, hebben wederom hunne krachten beproefd op een pakhuis. Door overklimming nan den achterkant an het gebouw en door verbreking der sluiting van een raampje hebben z(j zich toegang weten te verschaffen tot de zeil makerij. De deugnieten hebbeu uil een openge broken lessenaar van den baas-zeilmaker 53 cent ontvreemd en onder elkander verdeeld. Wat moet er van zoo vroeg verdorven kinderen komen? Een dierenmishandelaar gestraft De rechtbank te Leeuwarden heeft A. v. D., te Rottevalt, die op 13 Juni 11. een der paarden, welke bij op de markt teOoster- wierum had slaan, zoodanig met een zweep geslagen heeft, dat de paal, waaraan het vaststond, gedeeltelijk uit den grond getild werd en de striemen na de mishandeling duidelijk zichtbaar waren, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. M. Ct. Een landbouwer te Hoogerheide, wiens huwelijk sedert 9 jaar kinderloos was, is thans verrast met de geboorte van een drie ling twee dochters en een zoon. Een grappig avontuur. De bekende beer Dudok rle Wit, te Breukelen, zat dezer dagen op zjjn buiten Slaugevecht, rustig te arbeiden in zgn kamer, toen een gezelschap dames en heeren zgn tuin kwam linnenrijden. Fluks werden de fietsen in de gereedstaande standaards gezet en plaats genomen op de stoelen en banken, die steeds op deze gastvrije plek gereed staan om bezoekers gelegenheid te geven tot rusten De heer De Wit bleef doorwerken, in de veronderstelling dat men zich wel zou doen aandienen. Hoe werd hg echter ver rast toen dit geschiedde door een geklop op de tafel eD een geroep van «Aan nemen !c Voor den steeds naar grapjes hunkeren den «Kees* was niet veel tijd noodig om een plan te ontwerpen. In zijn eenvoudige huisjas met een blad onder den arm ver scheen hg spoedig by het gezelschap en vroeg onderdanig wat de heeren en dames beliefden. De heeren waren over het .alge meen belust op een «oude klare*, andere vroegen madera of port, de dames advocaat. Onze «kellner* moest hun zeer tot zgn leedwezen melden dat laatstgenoemde drank niet aanwezig was. Gelukkig bleken de dames geneigd zich met port tevreden te stellen. Spoedig was het bestelde in ieders bezit en de heer De Wit verwijderde zich be scheiden. Een poosje later mobst hg echter opnieuw verschijnen om de glazen weder te vullen. De bezoekers begonnen intusschen aan stalten te maken om te vertrekken. Een vaD hen, die de beurs scheen te houden, vroegEn hoeveel krijg je nou wel, alles bij elkaar Niets. Algemeene verbazing Maar man, we vragen je hoeveel we verteerd hebben Jawel, ik heb de heeren goed ver staan en antwoord: niets! Maar man, ben je gek Neen, ik ben Dudok de Wit 1 Tableau Onnoodig te zeggen dat zoowel de da mes als de heeren zich uitputten in ver ontschuldigingen en Jat de heer De Wit hun op zijn gewone hartelijke wijze ver giffenis schonk. Dat het gezelschap de namon Dudok de Wit en Slaugevecht niet meer zal verge ten, daarvan houden we ons overtuigd. (Hbl.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2