Binnenland. Landbouw Gemengd Nieuws. Baden Powell zich over te geven. Deze vroeg, welke voorwaarden hij stelde. KAAPSTAD, 19 Aug. De Wet gebruikte een eisch tot overgave als voorwendsel om de sterkte te weten te komen van de onder Baden Powell op Commando nek liggende Engelsche bezetting. Hij vernam daardoor, dat zij zeer sterk was en zette vervolgens zijn marsch naar het Noorden voort, gevolgd door Baden Powell. De Boeren trokken, Da doorCarrington te Malmani verslagen te zijn, naar Buf- felshoek terug, waar zij een sterke stel ling bezetten, waaruit zij door kolonel Errol, die hen vervolgdeverdreven werden. LONDEN, 19 Aug. De Admiraliteit publiceert een telegram van admiraal Bruce, heden uit Tschifoe verzonden, waarin hij mededeelt, dat hij uit Japan- sche bron vernam, dat een deel van Peking in brand staat. Men vecht in de straten, Yoeng-Soe belette der keizerin te vertrekken. De verbondenen omsinge len en bombardeeren de binnen-stad, waar men hun een laatsten tegenstand biedt. Een pleidooi voor de Ongevallenwet levert «De Timmerman" door hel een voudig verhalen van de wijze, waarop een verzekerd werkman behandeld werd. Het was een Rotterdamsche timmerman, die door zijn patroon tegen ongevallen ver zekerd was bij een solide maatschappij voor een uitkeering van ƒ1200 bij over lijden en andere bedragen bij verminkin gen. Al haa'lde het in de verte niet bij de bedragen, die de verworpen Ongeval lenwet zou hebben verstrekt, het was toch een goede verzekering voor den buiten wettelijken toestand. Maar wat gebeurt nu De man verliest een oog door een ijzersplinter van den koubeitel en krijgt uitgekeerd wat de polis hem beloofde bq bot verlies van één oog. Maar nu was het geval, dat hij aan het andere oog reeds blind was. Hij was dus volmaakt invalide geworden en kreeg toch maar de luttele uitkeering voor het ver lies van één oog. De polis voorzag niet het geval, dat een één-oogige met het ver liezen van één oog geheel blind is De verworpen Ongevallenwet zou dezen man als geheel invalide beschouwd en be handeld bobben. Door Gedeputeerde Staten van Zee" land is de opening der jacht op patrijzen bepaald op Zaterdag 1 September en die op overig klein wild op Maandag 1 October. klaart gij het grijpen van dezen morgen naar den hals van uwen waard. Wist gij niets van onzen gast en zijDe beruchte kunst De heer van Haan lachte luidkeels. »Ha, ha, liep de arme duivel daarom zoo eens klaps weg. Hield de waard die onschuldige beweging, toen ik bem op den schouder wilde kloppen, voor verdacht?" »Nog iets anders, mijnheer van Haan, kent gij juflrouw Wezel?" »Veel wezels, burgemeester, maar geene juffrouw van dien schoonen naam." »Men beweert, dat gij zelfs met de achter deur van genoemde juffrouw bekend zijt." »Met de achterdeur van juffrouw Wezel? O, nu begrijp ik u. Aan de achterdeur herken de geliefde van uw politiedie naar. Nu begrjjp ik den angst en het ge sprek van den armen kerel." «Ten laatste, mijnheer van Haan, gij ziet dat ik van al uwe schreden onderricht ben, en het geheime politiewezen van Her- besheim niets aan dat van Parijs onder Fouché en Savary toegeeft. Wanneer ik, in geval van nood, al hetgeen tot nog toe geschied is, kan verklaren, zonder u te ver denken van ons braaf volk, door het spe len van de rol van den doodeD gast, vrees te willen aanjagen, moet ik u nog eene vraag doen. Wanneer gij werkelijk deze rol niet spelen wildet, zeg mij dan, en deze vraag doe ik minder om mij zei ven dan om eene andere peisoon, hoe kwam het, dat gij met mejuffrouw Bautes, die Terwjjl nu reeds sedert verscheiden jaren Engeland en Duitschland geheel voor den invoer van vee uit Nedeiiand zijn gesloten, en de invoer in België slechts onder beperk mde bepalingen kan geschie den, neemt blijkens officieële cijfers, ont leend aan de verslagen van de kamers van koophandel en fabrieken, de uitvoer naar Engeland van geslacht vee van jaar tot jaar in gronte mate toe. Het meest van schapen, vette en nuchtere kalveren en varkens. Wat Friesland betielt, bedroeg het ge wicht van het alleen via Harlingen naar Engeland verzonden schapenvleesch 1.557,358 KG., tegen 580,971 KG. in 1895 en van ander versch en gezouten vleesch 1,418,312 KG., tegen 1,059,742 KG. in 1895 Naar Duitschland wei den ongeveer 2500 geslachte koeien verzonden. Vlissingen en Rotterdam geven niet minder aanzienlijke uitvoeicijfers. Het gewicht van het via Vlissingen naar Engeland verzonden versch vleesch 7an kalveren, schapen en van spek klom van 8,520,912 KG. in 1898 tot 11,995,103 KG. in 1899. Het verslag der kamer van koophan del en fabrieken aldaar vermeldt nier het gewicht, maar het getal uitgevoerde stuks geslacht vee. Dit bedroeg in 1899 van alle genoemde soorten te zamen 264,454 tegen 42,033 stuks in 1891. Schapen maken verreweg het grootste gedeelte uit. Hun getal steeg van 19,064 in 1891 tot 178,828 in 1899. N. R. Ct. Blijkens een in de St. Ct. van heden, 18 Augustus, opgenomen staat, kwamen in de maand Juli van dit jaar in Zeeland 302 gevallen van mond-en klauwzeer bij herkauwende dieren en varkens, en wel te Hontenisse 7, bij 1 eigenaar, en te Stoppeldijk 295, bij 6 eigenaars. Verder 23 gevallen van vlekziekte der varkens, en wel te Axel 8, te Brouwershaven 5, te IJzendijke 1, te Nieuwer kerk 2, te Oostkapelle 1, te Poortvliet 3 en te Zie- rikzee 3, overal hij zoovele eigenaars als het aantal aangetaste beesten. AXEL, den 21 Augustus 1900. Zaterdagavond werd alhier op de boven zaal van het Wapen van Zeeland* de eerste vergadering gehouden van de on derlinge maatschappij tot geldelijke uit keering bq het verliezen van varkens. Deze vergadering werd behalve door een aantal deelnemers ook bijgewoond door gij te voren nooit gezien had, dezen mor gen binnen een kwartier uurs, ja in wei nige minuten, zoo schielijk eD innig ver trouwd waart, dat gijdat gij het meisjeik woei niet, hoe ik mij zal uitdrukken. Derhalve hebt gjj ook dat vernomen zeide de heer van Haan getroffen, en een kleine blos, welke den burgemeester niet ontging, klemde zjjn bleek gelaat. «Ik bid u, vergeef mjj mijne nieuwsgie righeid gij weet, politiebeambten en ge- neesheeren hebben het recht, onbeschei dens vragen te doengij weet, dat «le doode gast den naam heeft, vrouwen op den eersten aanolik voor zich in te nemen, eene kunst die ik u gaarne toekeD, zonder u voor dood te houden." De heer van Haan, zweeg een oogen- blikeindelijk zeide hq «burgemeester, ik begin u meer te vreezen, dan gij en uwe geheele burgerij mjj kunt vieezen. De muren moeten u ten dienste staan ik was dezen morgen met de beminnelijke juffrouw slechts eenen korten tijd alleen, wanneer gij met de woorden «vertrouwd worden" hierop zinspeelt, doch sta mij toe, hieromtrent het stilzwijgen te bewaren. Die muren hebben u dan den inhoud mede gedeeld of nieten indien dit laatste bet geval zij, dan staat het mij niet vrij, voor u het voorhangsel op te lichteD ten zjj mejuffrouw Bantes mij hare toestemming geve." «De burgemeester gaf door peD zacht enkele donateurs Waaronder de burge meester. Bij den aaDvang der bijeenkomst deelde de voorzitter mede dat een schrijven was ontvaDgen van den heer inr P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer voor het district Oostbuig, waarin deze heer kennis geeft dat hij zich verbindt gedu rende 10 jaren eene som van 10, - jaarlijks in de kas der veieeniging te storten. Op deze mededeeling volgde een da vei end applaus, waaruit genoegzaam do ingenomenheid der vergadering daar mede bleek. Van de gelegen neid tot deel neming maakten nog een lOtal personen gebruik, waarua het ontwei p-reglemeut aan het oordeel der vergadering werd onderworpen en met een paar kleine wijzigingen goedgekeurd en vastgesteld. Het bestuur is nu als volgt samenge steld C. P. Minjon voorzitter, L. B. A. Rolff Jz, secretaris-penningmeester, L. Boogaert keurmeester en F. Dieleman, P. Koole, A. 7an Meurs en F. G. van Ta len hove wegers. Het aantal deelnemers bedraagt thans 85, dat der donateurs 39 en het is wel te voorzien en tevens te hopen, dat deze getallen nog aanmerkelijk zullen vergroo- ten. De gevreesde ziekte heersoht^ nog steeds onder de varkens en zelfs de meest kortzichtige zal op den duur bet nut eener veieeniging als deze, waaraan de naam Werkmansbelang is gegeveD, wel moeten inzien. De gelegenheid tot deelneming is nog steeds open. Zaterdag i3 tot Voorzitter van hel muziekgezelschap Axel's Weikmanskring gekozen deD heer P. Cornelisse en tot verdere bestuursleden de heeren D. Koster, C. J. Loof en L. Waelput Bij het'on weder van Maandagochtend werd onder deze gemeente in den Kapelie- polder een boom getroffen en nabij Rapen burg zijn twee paarden gedood. Naar men verneemt is in den afge- loopeh nacht in den oostelijken buitenweg alhier eene wasch gestolen. Met ingang van 1 Sept. a. s. is be noemd tot agent van politie te Ter Neuzen de heer J. Witte Cz. alhier. Zondagochtend omstreeks half vier werd de brigadier van politie eerste klasse Van Straalen door een agent van politie gewaar schuwd, dat zich op de Brouwersgracht bij den Singel te Amsterdam den ganschen nacht een paar verdachte personen hadden hoofdknikken te kennen, dat hij niet ver der in het geheim zou indringen, maar begon een ander gesprek«blijft gij nog lang bij ons, mijnheer «Morgen vertrek ik weder mijne bezig, heden zijn hier afgeloopen, en het is ook niet aangenaam, voor spook te spelen. Het toeval heeft geen sterveling ooit erger mishandeld dan mij, daar ik juist op dien dooden gast van uwe volkslegende haar klein moest geljjken." Dit plotseling vertrek was den burge meester aangenaam. Hjj verspilde hier over ook verder geene woord, n meer, en begon over de zaken van den dag te spre ken. Eindelijk nam de heer van Haan af scheid. De burgemeester vond de zaak zon derling want om diqn loop van zaken als geheel toevallig te beschouwen, kwam hem al te vreemd voor, en de vreemdeling had hem, aan den anderen kant, toch geene reden gegeven, om aan de oprechtheid zjner woorden te twijfelen. Dit een en ander overwoog de burgemeester, bij zich zeiven, staande voor het geopende venster, dat op de markt uitzag. Dadelijk na het vertrek van Jen vreemdeling was hij voor het venster gaan staan, om den indruk gade te slaan, dien de heer van Haan op de voorbijgangers maakte maar tot zijne verwondering verliet deze het huis niet. De burgemeester wachtte nog langen tijd doch hij verscheen niet. Hij trok aau de schel. Een bediende verscheen, die door den burgemeester ondervraagd werd. De opgehouden. Yan Straalen lette op en weldra j trok het zijn aandacht, dat de deur van perceel 3 der Brouwersgracht aanstond, welk huis onbewoond, doch voor pakhuis en kan- tooriokalen van verschillende frma's inge- richt is. Dat die deur niet gesloten was, I kwam hem al dadelijk verdacht voor, en l even wachtende op de komst van een paar I agenten, die volgens bet contróle-register I hier moesten verschijnen, trok Van Straalen 11 de deur dicht, toen hij in de verte een der I verwachte politie-dienaren zag aaukomen. Onmiddellijk echter werd de deur van de binnenzjjde weder geopend en loste een persoon een pistool »a bont portant" op Van Straalen, die daardoor in de kin ge- I troffen werd en een groote bloedende wond I bek" am. Onder het tumult, dat hierdoor ontstond, vluchtten twee personen het verlaten huis I uit, inmiddels nog een paar schoten lossende, door de Romolensteeg. In de Langestraat, tusschen Brouwersgracht en Blauwburgwal, I werd een der boeven door de hem achter- I volgende en te halp gesnelde agenten ge- I pakt en naar het bureau gebracht, waar hjj in verhoor werd geDomeD. Een porder verscheen weldra mede aldaar, die een revolver aanbracht, welke hij op de plek der arrestatie ad gevonden. De revolver was nog met drie patronen geladen. De van den moordaanslag verdachte per- I soon is een welbekende bij de politie en logé van Lammetje Zondag. Van Straalen begaf zich vervolgens naar het binnengast- l huis, waar de kogel uit de wond verwjjderd werd, die niet levensgevaarlijk bleek. Zondag werd op den Straatweg van I Middelburg naar Goes en teiug, over een I afstand van 50 M. gereden voor het kam- 1 pioenschap van Zeeland. Voor dezen wedstrijd I waren uitgeloold 4 medailles, nl. een groote verguld zilveren, een groote zilveren, kleine I zilveren en een groote bronzen. No. 1 was P. Voerman uit Ter Neuzen in 91 min., I no. 2 Smits, no. 3 A. Schieffelbouche en no. 4 C. van der Harst, allen uit Middelburg. Het kampioenschap werd niet uitgereikt, omdat twee protesten zjjn ingebracht, waar omtrent Zaterdag zal worden beslist. Een Amerikaansche neger Tom Mon day viel Vrjjdagavond aan boord van het stoomschip »Albertvilla« te Rotterdam, door eigen onvoorzichtigheid in de keien- breukers, Zwaar gewond naar het zieken huis overbracht, is hij daar Zaterdagmor gen overleden. Leerplicht gewenscht. De havenmees ter te Enkhuizen ontving dezer dagen de volgende brielkaart 13 ongnsters 1900. vrind haven meester daar ik ge hoort heb dat er een boord is aan ge bracht vost merk niet maar met drie rieten manden sleep haak er aan most bank naar de kop toe huisje met knierje stuk drie steenen er in mot stuk met leer er om en in de grond verf. adres Het viel den geadresseerde moeilijk den Inhoud te ontcijferen. Te Zevenbergen brak Vrijdagmiddag een hevige brand uit in de koren- er, fou- rageschuren van de Erven Voeten en Schen- del. Beide groote schuren benevens een ge deelte der woning en de pas gewonnen oogst werden een prooi der vlammen. Oor zaak nog onbekend. Alles is verzekerd. bediende zwoer, dat bij langer dan een kwartier onder het balcon had gestaan, doch dat er geen iü het zwart gekleed heer uit het huis gekomen was. De bediende kon weder vertrekken. «Dit komt mij toch een weinig spookach tig voor," bromde de burgemeester bij zich zeiven, en keek weder het venster uit. Na verloop van eenigen tijd kwam de bedien de ongeroepen binnen, en zeide, dat het kamermeisje doodsbleek en weeneDde in de keuken zat, en verhaalde, dat de doode gast bij de dochter des buizes was, dat deze zeer minzaam met den vreemdeling sprak, en dat hij haar een paar kostbare armbanden had geschonken. Het kamer meisje had alles gezien, doch niets ver staan ook had de juffrouw haar dadelijk de kamer uitgezonden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2