BE grappige KOMIEK, 4 goede Boerenwerkpaarden Paarden- en Yee-Yerzekering Maatschappij .Br^ndsm^ 40 puiks Graskalversn. Wis ssn rijks keuze D. KOSTER te Axel. Burgerlijke Stand. Advertentie». EN Openbare Verkooping Dp Onderlinge lt% K* «kt hti SÖO aan bankpaplêr, di^ hij den vorigen dag als opbrengst van den verkoop van zijn erf ontving en hij had bovendien geen recht op uitkeering der assurantiegelden, daar bij verzuimd had bij zijn verhuizing de polis te laten overschrijven. 't Was wel treurig; maar er zijn nog goede menschen op de wereld, ditmaal toe vallig drie tegelijk. Toen Tijhaar van een bekend deurwaarder te Zwolle de opbrengst van het verkochte pand ontvangen had, gaf deze hem den goeden raad het geld toch vooral spoedig in veiligheid te brengen. »Jawel," had T. gezegd, »ik breng het dadelijk naar de spaarbank," en inderdaad begaf hji zi -h naar het postkantoor om het daar te deponeeren. De ambtenaar gaf hem echter te kennen dat hjj eerst het nummer van zijn huis moest weten. Tjjhaar ging naar huis en borg het geld iD een kast, om het den volgenden dag, onder opgaaf van huisnum mer, in de postspaarbank te brengen. Maar helaas de brand vei hinderde hem zijn plan ten uitvoer te brengen. Wanhopig begaf hij zich naar den deur waarder bovengenoemd om raad te vragen. Deze informeerde op het kantoor van de Ned. Bank te Zwolle, waar hij de biljetten ontvangen had, of de nommers ook bekend waren, doch dat was helaas nitjt het geval hij begaf zich daarop naar het terrein van den brand, stelde persoonlijk een onderzoek in, vond geheel verkoolde stukjes van de bankbiljetten en vergaarde deze in een blikken trommel. Daarmede vervoegde hij zich bjj den waar- nemenden agent der Bank, deii heer mr. W. F. E. baron van Aerssen (de heer De Brujjn was uit de stad,) die de meeste belangstelling aai) den dag legde en onmid dellijk alle pogingen in het werk stelde om van de hoofddirectie van de Bank voor Tijhaar de negen honderd gulden vergoed te krijgen Na herhaalde briefwisseling, waarbij de doopceel van Tijhaar en van den deui- waarder natuurlijk nauwkeurig gelicht werden, smaakte men de voldoening den man de negen bankbiljetten ter hand te kunnen stellen. Ook had men al een ljjst voor Tjjhaar laten circuleer en en reeds was er voor een zeker bedrag op gel eekend, maar dat heeft de man natuurlijk weer afgedragen. Een tweede verrassing wachtte hem nog. De heer J. M. baron Van Voorst tot Voorst, directeur van de Overijssebche Onderlinge Brandwaaiborgmaatschappjj, besloot, hoe wel Tjjhaar er geen recht op had, hem de helft van het verzekerde bedrag uit te be talen en daarmee was de waarde van zijn inboedel waarschijnlijk ook wel vergoed. De Engelschen hebben zich meester gemaakt van 6000 paarden en vele beesten die in het Zuid Oosten van den Oranje Vrjjstaat handig waien verborgen. Dit bewijst, dat de Boeren van Prinsloo zich hebben overgegeven met de nevengedachte om zoodra de kans schoon was bij de eerste de beste gelegenheid weer in den zadel te stjjgen. Een profetie 1 De Unionisten zeggen in de clubs, dat het Engelsche parlement tegen 10 October zal ontbonden worden, denzelfden dag, waarop de Zuid-Afrikaan- sche oorlog zoo voor goed geëindigd zal zijn, dat dan 50,000 man in Engeland terug zullen wezen. Ook een profetie zegt een der bladen die Jesaja niet voor zijn rekening zou durven nemen 1 Kruger's Leeuwin. Dit dier, waarover verleden jaar zooveel geschreven werd, is nu veilig gehuisvest in het Leeuwenhuis van de Diergaarde te Londen. ZooaJs men zich zal herinneren zond de heer Rhodes deze leeuwin aan de diergaarde te Pretoria ten geschenke, die haar wederom terugzond. De heer P. L. Sclater, de secretaris van de zoölogische vereeniging in Engeland, accep teerde het dier als vertegenwoordiger van zjjne vereeniging. Het beest is zeer mak en nu ongeveer achttien maanden oud. In de beste gezondheid is het te Londen aan gekomen en »Krnger's leeuwin" schgnt in 't leeuwenhok beter op haar gemak en op beteren voet met de bewakers dan de oudste bewoners van de Diergaaide. volgen» de «Daily ExprefM ik ar in Londen in h( t West End en in de City een typhus-epidemic uilgebroken. In één huis alleen waren 54 gevallen, waarvan tien met doodeljjken afloop. In Londen is een groole ommekeer op til. Binnen een paar dagen zal de ouderwetsche omnibus in de straten ver vangen worden door een electrische tram die oude omnibus, die zwaar, langzaam massief, soliede en gemakkelijk is als sym bool van het volk. Men is nog niet tot een beslissing ge komen omtrent het systeem van de tram misschien zal het Amerikaansche stelsel orden toegepast. Maar hoe kunnen nu de duizenden rij tuigen en karren in de straten rijden Door zooveel rails in alle richtingen moe ten ongetwjjfeid tallooze ongelukken voor komen. Dat wordt in Parjjs genoeg ondervon den, waar zooveel rails de mooie wegen bederven. Eenigen tijd geleden deelde de »Tel.c mede, hoe schandelijk de Canadeezen, die uit Afrika invaliede naar Londen waren gezonden, door de Engelsche regeering werden behandeld. Niemand trok zich in den beginne iets van hen aan, zoodat er zelfs genoodzaakt waren te gaan bedelen. Toen begor. het publiek wakker te worden en werden de soldaten onder dak gebracht. Dinsdag nu vei trok een honderdtal hun ner van Londen naai Canada. Dat zjj be paald tevreden waren, kan men niet zeggen. Uit verschillende gesprekken, die een re porter van de »Star« met hen had. big kt dit voldoende. Uw departement van oorlog laat ons eindelijk naar huis terugkeereu, zeide een van de mannen, die over het algemeen een tieurig gezicht opleverden. Zjj waren allen gekleed in verschillende kledingstuk ken, die zij nog van hun khaki-uniform hadden overgehouden en het donker groene riflemen-uniform. Bijna geen enkele man had een complete uniform aan. Een tweede Canadees, die door den reporter werd aangesproken, schold in de heftigste bewoordingen op het departement van oorlog. „Waar is uw khaki vroeg de reporter. »Gebeel versleten en niet meer te dragen. Zij - hij meende hiermede het departement van oorlog wilden ons geen kleeren geven, om mede naar huis terug te keeren. Het was al moeilijk ge noeg om geld te krjjgen, en zelfs nu nog moet ik drie maanden soldij ontvangen ik geloof niet, dat ik het ooit krijg. Het is net iets voor hen, als zij een verd geuieenen streek uithaalden." Zoo gingen de kolonialen weg, wier hulp zoo dringend gevraagd was en die zoo onmiddellijk daarop gereed stonden hun leven voor Engeland te wagen. De Anarchisten staan de laatste we ken bloot aan een klopjacht, iets dat niet te verwonderen is, nu de Italiaansche politie meent de draden van het complot in handen te hebben. De hoofden van hei complot zijn Bressie. Lanner, Quintavalle en een vierde onbekende. De laatste is »de blonde jongeling". Hg wordt als de orga nisator beschouwd. Onder de eedgenooten heette hij »de Zwijger.". Bressi's revolver werd te Paterson voor 18 dollar gekocht. Het is een voortreffelijk wapen. 1 Juni werd te Paterson het moord plan met een feestmaaltijd ingewijd. Te Havre wisselde Bressi 8000 franken voor Italiaansch geld. De laatste dagen leefde Bressi dan ook als een groot heer. Hjj ging overal in de duurste hotels en in iedere stad had hjj een ander liefje. De liefjes zijn 't alle eens over de zinnelijkheid en prik keibaarheid van Bressi, die zij afschilderen als een moderne Catillina. Dit leventje scheen mijnheer zoo goed te bevallen, dat hjj nog niet zoo'n heel gioote lust in de uitvoering van het moordplan had en den datum verschoof. In Prato kreeg hij dan ook een telegran: van de ongeduldig wordende vrienden »Gij laat niets van u hooren. Het is hoog tgd Staat gij in verbinding met Ancona V Ant woord." Ancona is sinds jaren de hoofd zetel der anarchisten. Bressi reisde eerst naar Piacenza en zgn s.hoone aldaar klaag de 'over de groote ourust, do toornige uit vallen en de srantrauwige gedragingen «en haar rijken minnaar. 28 of 24 Juli is het moordplan xe Turjjn tot in alle onderdeelen vastgesteld'. De drie bovengenoemden vormden de lijfwacht van Bressi en streden als leeuwen om Bressi aan de politie te ontrukken. De gearresteerde anarsehistenleider. Pas- sanzini, heeft toegestemd, dat hij 30 Juli var. Monza naar Ancona teruggereisd is. Zijn heel lichaam is met builen overdekt. Hoe goed alles overlegd was, blgkt wel uit de ruwe woorden van Bressi, toen hij overgebracht werd in de cellulaire gevan genis te Milaan en zag dat aan ontkomen ni"t meer te denken viel. »Die hor.den 1 Op het laatste oogenblik, toen alles gelukt was, hebben zij mij in den steek gelaten Tot de gearresteerden behoort een als pries ter gekleede man, die vei valschte Engelsche n Fransche passen bij zich had. Men ge looft. in hem een der handlangers van Bressi te zien. Van 1 tot 15 Augustus 1900. Axel. Huw -anhgiften 3. Daniël Jan sen, 22j.jm. en Christina Hamelink 25 j. jd. 9, Edmundus Josophua Scbelleman, 29j.jm. en Pharielde Louisa Maiia Kes- beke 28 j. jd. 10, Jacob van Doeselaar, 22 j. jm. en Martha Maria den Engelsman 20 j. jd. Huw.-voltrekkingen 2, Jacobus Leunis (van Zaamslag), 23 j jm. en Neeltje Martha van Bendegem 27 j. jd. 15, Daniël Jansen 22 j. jm. en Christina Hamelink 25 j. jd. Geboorten: 1, Willem, z. van Willem Riemens en Magdalona de Feijter. 2, Hermanus, z, van Willem Dieleman en Sara Verplarike. 7, Geertrui], d. van Ge rard van Espen en Leuntje den Beer, 11, Leendert, z. van Jan Boeije en Adriana Rooze. 9, Leendert Pieter, z. van Adriaan van Cadsand en Ebrina Dees. 13, Dina Adriana, d. van Jan Vlaander en Tbona Christoflelina de Graaff. 15, Pieter Johan nes, z. van Jacobus Pieter Hofman en Jozina Geertuij Dronkers. Overlijden 2, Jacobus Bareman, 15 j. z. van Jacobus en Janna Herrebout 10, Pleuntje Scheele, 1 j. d. van Cornells en Aaltje Dieleman. 15, Susanna Bakker 2 j. d. van Frederik en Suzanna Hooglander. Onderlinge Maatschappij totgeldeiyke uitkeering bjj het verliezen van varkens te Axel. ALGEMEENE VERGADERING, op Zaterdag 18 Augustus 1000, des avonds om 6 ure, op de bovenzaal van den heer Koole, tot vaststelling van het Reglement, Tot deelneming kan men zich aanmel den bij een der ondergeteekenden. L. BOOGAERT. F. DIELEMAN. P. KOOLE. A. VAN MEURS. C. P. MINJON. L. B A. ROLFF Jz. F. G. VAN TATENHOVE. Deur«aa|"1er Adrlaanse te Hulst gy zal op Mauililag 20 Augustus a. s, isS? des middags 12 uur, ten ver zoeke van den heer A. v. d. LINDE, te Rotterdam, aan de herberg van de wed. P. A. Boel, buiten de Gentsche poort te Hulst, publiek verkoopen grappige voordrachten wil bezitten, bestelle bet Vroolijke Voordrachtenboek bevattende eene groote verzameling ko mieke scènes, coupletten, vroolijke voor drachten, enz. INHOUD De stille verklikker. Het geheim. Mijn vrouw is weg. De reis door de wereld. Mijn avontuur in Amsterdam. Een voor beiden. De koetsier. Als ik kiezen mocht. Een vergissing. De bedrieger bedrogen. De gulzigaard. Mijn eerste kermispret. Het toppunt van verstrooidheid. Een trouwpartij met hindernissen. Bruin brood. Mijn lieve schoonmama. Eén week gehuwd. Mijn trouwe vrienden, Haast je niet. Influenza - De barbier. Nu weet ik nog meer. Manus de windzak. Vergissen is menschelijk. Een toerist. De brievenbesteller. Een nitnoodiging. De wraak van Jochem. Prijs van het geheele boek franco per post 55 cents. Na inzending van het bediag per postwissel of van 11 postzegels a 5 cent wordt het direct franco toegezonden door J. D. DIJK, Uitgever, Groningen, Nieuwe Kijk-in-'t-Jatstraat 63. De Notaris P. Dreginans, te Axel, zal ten verzoeke van CORNELIS DE VIS SER, landbouwer te Hoek, op Woensdag den 2!» Augustus 1900, des namiddags 1 ure, verkoopen 1 zwart Merriepaard, dik van Veulen, oud 4 jaar, 1 zware Ruin- paard oud 8 jaar, 1 be- kalfde Koe, 1 Stier oud 8 maanden, 1 Vaarskalf, 2 Varkens dik van biggen, Tilbury, Kussen met riemen, 1 Kar on Karkusaen, 1 Sax- ploeg, 1 Wale-ploeg, 1 Zeeuwscbe- ploeg, Windmolen, 2 Snijmolens, Geeselsteen en raam, 2 Ziften, Lad der, hoog 32 sporten, I Fornuis, (inhoud 65 liter), Kaam, MelKkuip, Bascule, 4 Karboepels, Mest in den mestput, enz. enz. Puike vroege WINTERGERST voorhan den. Andere monsters ZAAIGRANEN volgen. Ook te bekomen bij .1. DE ItREE, com- missionnair te Ter Neuzen. te ZWOLLE heeft tot haren A G E N T aangesteld den heer Paarden, van hoogere waarde, waaronder DEKHENGSTEN, LANDBOUW en BE- DRIJFSPAARDEN, en RUNDVEE, alsmede op speciale voorwaarden het vee van Groote Veehouders, worden tot laagst mogelijke premie verzekerd. DE DIRECTIE. alleen in verzegelde pakjes voorzien van bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk in Zeeuwsch-Vlaanderen verkrijgbaar te Axel, F. Dieleman, Firma wed. H. ITarinck, Hulst, C. L. Du Cock-Sijlva, Ter Neuzen, C. Leunis Rz.. D. Herrebout, G. Meertens, St. Jausteeu. J. A. J. Rottier, Sas van Gent, J. T. de Smidt, Zaamslag, wed. J. de Vos, D. J. van Pienbroek, Axelschestraat. In 't bijzonder wordt de aandacht geves tigd op SOUCHON no. 5, a 1,30 pel

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 3