binnenland. China heeft ingestemd met deze eischen. Het ministerie van oorlog ontving een telegram van Conger uit Peking van den 4en Augustus overgeseind door generaal Chaffee, uit Yang Tsoen van den 8en Augustus, hetwelk luidt: »Wij zullen het tot uwe aankomst uit houden." Den 25en Augustus zal de moordenaar van koning Humbert, Gaetano Bresci, voor de vierschaar verschijnen De zaak zal in een dag afloopen. Men beweert nu weer dat Bresci tot levenslangen dwang arbeid zal worden veroordeeld Met het klaarblijkelijke plan, zijn mede plichtigen in Italië aan hun rechtvaardi ge straf te onttiekken. heeft Bresci be kend, dat het waar is, dat hij de Veree- nigde Staten verlaten had met een zen ding, maar niemand in Italië wist iets van zijn voornemen. De Italiaansche anarchisten, die zeer talrijk zijn in Zwitserland, hebben reeds jaren hun jaarlijksche congressen in een der Bondssteden gehouden Daarderegee ring echter voortaan geen congressen en anarchisten wil dulden, zullen de Itali aansche broederen binnenkort te Parijs vergaderen waar Enrico Malatesta en an dere anarchistische leiders ook aan het congres zullen deelnemen. De begrafenis van Liebknecht, den bekenden socialistischen afgevaardigde, heeft Zondagmiddag te Berlijn plaats ge had. De begrafenisstoet heeft "vier uur moeten marcheeren, daar het huis van Liebknecht in het westen en het gemeen telijke kerkhof in het oostelijk gedeelte van de stad ligt Het ging zeer eenvoudig toe. Achter de lijkbaar liepen de bloedverwanten van den overledene, daarachter de buitenland sche afgevaardigden, dan kwamen de leden van de vereenigingen, waarvan velen vergezeld waren van hunne vrouwen en dochters. Er waren vele vaandels, die, zooals men weet niet mochten worden ontplooid. Tevens bevonden zich in den stoet, die uit 100.000 personen bestond, vele mu ziekcorpsen. Er was zeer veel politie op de been, om te zorgen, dat de passage niet gestremd werd, want een menigte toeschouwers stonden langs den weg te wachten op den stoet. Niet een enkel incident had plaats. De heer Bebel heeft de lijkrede gehouden. LONDEN, 12 Aug. Een telegram van Lord Roberts, gisteren uit Pretoria ver zonden, luidt: Lord Kitchener heeft Gats- rand bereikt en is in contact met Lord Methuen De Boeren vluchtten voor de voorhoede van Kitchener's en Methuen's reeds, dat hij een goed edel man is. Wat, bemint gij Waldrich dan nietware bjj slechts nier! Wanneer by koite wetteD 1 ik wil er niets 7an wetbn. Laat hem alzeggenverzin eene noodlogen, eene eerlijke logen ik ben ziek geworden, het doei ons gewéldig leed, maar kunnen de eer niet hebben, hem heden te ont vangen." Frederika verschrikte over de hevigheid van haar vader Luister eens, papa, ik zal u alles zeggen, wat hij mij gezegd heeft. Hy is inder.daad een uitmuntend man, en gij zult »Zwijg!" riep de heer Bantes uit, »ik wil niets meer van hem booren, ik heb al zooveel voortreffelijks van hem gehoord. Laat mij thans mijn wil. Noem het een' gril, noem het zoo als gij wiltluister gelijkt de doode gast op den heer van Haan ot de heer van Haan op den doo- den gast, zoo is bet altemaal duivelswerk. Ik wil en zal niets met hem uitstaande hebben. Kunt gj) uw edelen, voortrefte lijken vriend bewegen, nog heden voor al tijd Herbesheim te verlaten, zoo geef ik u mijn woord van eer, dat gij Waldrich zult behouden, al waie hel, dat de zoon van mijn ouden vriend werkelijk kwam Ik beloof u dadelijk aan zijn vader te zul len schrijven, alles met hem af te hande len, zoodra ik weet, dat die zwartrok weg is. Hier, neem mijn hand daarop. Zeg mij nu, kunt gij hem bewegen te vertrekken, en onze stad voor altijd te verlaten T' troepen en trachtten hedenmorgen vroeg den spoorweg bij Welverdiend te passee ren. waar zij in gevecht gewikkeld wer den door Smith Dorrën. Den 9en leverde Methuen een achterhoedegevecht bij Buf felshoek en nam zes wagens en twee am bulances PARUS, 12 Aug. De minister van Bui- tenlandsche Zaken ontving hedenmorgen een cijfertelegram van den Franschen ge zant Pichon gedateerdTsina Yamen, 7 Aug. en luidendeChineesche troepen vielen ons aan en openden het vuur met geweren en kanonnen. Zij bombardeerden ons van den 20en Juni tot den 17en Juli. Yier legaties zijn in brand gestoken. De Fransche legatie is voor driekwart ver woest Onze verliezen bedragen 16 man. Het totaal van de verliezen der vreem delingen is 60 man gedood en 110 ge wond. Alle godsdienstige zendings-stations in Peking werden in brand gestoken be halve dat van Peitang Onze krachten, ammunitie en levensmiddelen zijn op het punt op te geraken. Ik ontving uw tele gram van den I9en Juli waarop mij niet vergund werd in cijferschrift te ant woorden. Invoer van vee en boter in België. In de maand Juni bedroeg de invoer van rundvee uit Nederland in België bijna 1200 stuks minder dan in de maand Mei van dit jaar. De geheele invoer bedroeg in Juni 4395 stuks en in net eerste halfjaar 28,187 stuks. In 1899 bedroeg de invoer 68.032 stuks, waarvan 65,679 uit Nederland. Bovendien werden in Juni ook groo- tendeels uit Nederland - in België inge voerd 6267 schapen en 2653 lammeren Deze iovoer is eveneens aanmerkelijk minder dan in de maand Mei van dit jaar. De geheele invoer in de eerste zes maanden bedroeg 56.128 schapen en 32,829 lammeren. Opmerkelijk is het, dat zelfs de invoer van paarden in België minder was. Deze bedroeg in Mei 3330, in Juni 2861. Alleen het aantal ingevoerde veulens was grooter. Deze was in Mei 86 in Juni 185. Aan boter werd in Juni ingevoerd 217,285, kg. en in de zes eerste maanden van dit jaar 2 07,348 kg. AXEL, ilt'ii 14 Augustus 1900. Zuiddorpe. Vrijdag vierden Al. Waelput en echtgenoote, die 19 Mei 1.1. verblijd werden met de geboorte van hua 20ste «Ja wel! riep Frederika ten toppunt van vreugde uit, «gij zult zien, dat bij zal weggaan. Sta mij toe, hem nog een maal onder vier oogni te spreken." »Daar hebben we Int weêrneen, weg met hem 1 Schrijf hem een paar regels, maar hij komt hier niet etenWeg met hem Hier baatte geene tegenspraak, maar de prijs, welke Frederika werd aangeboden, was van te veel waarde. Zij schreef aan den bankier, die haar lief was geworden, verontschuldigde zich doorziekte van baai- vader, waardoor zij genoodzaakt was de uitnoodiging tot het middagmaal te hei- roepen, bad hem zelfs, om, zoo hij eenige achting en vriend&chap voor haar had, de stad zoodra mogelijk ie verlaten, want, dat 7an zijn vertrek het geluk en de vrede van bun huisgezin afhing zij beloofde hem spoedig in een blief de zonderlinge beweeg redenen van dit vreerad, onwellevend, maai toch dringend verzoek te zullen melden. GESPREKKEN MET DEN DOODEN GAST. Een huisknecht bracht den brief van Frederika naar het logement, en vroeg naar den bankier van Haan. De man had schielijk geloopen, hij hoopte den vermaar den dooden gast op een afstand te zullen zien. Toen hij echter de kamerdeur open de, welke men hem aanwees, en toen hij den langen, bleeken zwarten man naar bem zag toekomen, en hem met eene kind, hun vijf-en-twintig-jarig huwelijks feest. Het dorp was ter eere der jubila rissen met vlaggen getooid en hun woning door een paar buurlui met bloemen gesierd. In den namiddag wei den de echtelieden en hun 18 kinderen gephotografeerd. Zuiddorpe. Even als in het voorjaar Lopen ook thans weer verschillende Bel gische werklui langs sloot en plas om kik ker tjes te vangen. Zooals men weet is het de lui slechts te doen om de kikkerbilletjes, welke be hoorlijk gereinigd en bij paren op stokjes geregen grootendeels naar Parijs verzonden worden. Waarom landbouwers verbiedt gij de vteemdelingen niet langs en over uw akker te loopen of weet gij mogelijk niet, dat de kikvorscb een voor den landbouw hoogst nuttig dier is? Gisteren is te Ter Neuzen eene werk staking begonnen onder de bootwerkeis. Tusscben dezen en de Leuvenscbe firma Everaert was een verschil ontstaan ovei het door de bootwerkers gemaakte tarief. Bij het lossen van groote boomen had de firma bet zoodanig weten te draaien, dat de werklui niet aan bun gewoon dagloon van f 3,— konden komen en toen daarna de zaak weer in orde was gebracht, werd weer en ander middeltje beproefd om op net werkloon te beknibbelen, waarom de bootwerkers die aan de »Iris" werkzaam waren bet bijltje er bij neerlegden. Nu kwamen om balf 10 des ochtends aldaar een ploeg werklieden uit Leuven aan om het werk der Ter Neuzenaars over te Deinen. Dit waren werklieden der firma, die in de zagerij te Leuven werken. De bootwerkers poogden de Belgen over te halen om niet aan den arbeid te gaaD, doch dit had geen gevolg, daar de Leu venaars bang waren door eene weigering hun ontslag bij de firma te zullen krijg6n. Na hunne verklaring dat zij wilden werkec, werden zjj onder dak gebracht iu een schapecloods op het spoorwegterrein. De burgemeester verzekerde hun dat zij krachtig zouden beschermd woideD. Om op mogelijke ongeregeldheden voor bereid te zijn, was een sterk politiemacht aanwezig, bestaande uit marechaussees der verschillende brigades onder bevel van hun kapitein den heer Scboenmaekers uil Sas van Gent. De Ter Neuzenscbe bootwerkers waien intusschen in der. omtrek samengeschoold. Zij bielden zich aanvankelijk kalm. De burgemeester verklaarde hun. dat de tyd van onderhandelen voorbij was, dat de vreemdelingen zouden beschermd worden en dat tegen de stakers streng zou woi den diepe stem hoorde vragen »Wat wilt gij kromp hij van angst ineen. De gestalte kwam hem nog bleeker en langer voor, dan hij zich die bad voor gesteld »Duid het mij niet ten kwade," zeide hij met een gelaat, waarop doodsangst lag, »ik wilde niet u maar den bankier van Haan spreken." »Die ben ik." >G(j?" zeide de arme man bevende, terwijl bet hem voorkwam, dat zijne voet zolen aan den grond kleelden, »om Gods wil, laat mij weder gaan." »Ik weerhoud u niet; wie heeit u ge zonden Mejuffrouw Bantes." Waarmede Dezen brief moest ikMet deze woorden, die hij niet voltooide, de wijl de bankier hem eene schrede nader de, wierp by den brief op den grond, en liep weg zoo snel zijne voeten hem dit toelieten. De bankier zeide halfluid bij zich zei ven zijn de raenschen hier allen gek Hij las den brief, knikte met het hoofd, en liep fluitende de kamer op en neder. Middelerwijl werd ei aan de deur ge klopt. De waard met zijne muts in de hand, trad binneD. Gij komt te juistertyd, waardis het eten gereed »Hel eten bij ons zal uwe genade te gering zijn." opgetreden. Verder werd gelast, dat allen die op bet tenein niets te maken hadden, dit moesten verlaten, terwijl de politie zich gereed maakte om het terrein teoDtruimen. Het werkvolk werd toen lumoerig. Men verweet den burgemeester dal hij de vreem delingen beschermde boven eigen volk, ook werd nog oen pogiDg aangewend om de Leuvenaars over te halen niet aan het werk te gaan en geen ondeiKiuipersdien- sten te verrichten, doch zonder gevolg. Een der bootwerkers vroeg herhaaldelijk om den burgemeester te spreken hem werd geantwoord dat daarvoor op het raadhuis gelegenheid bestond. De stakers werden toen gesommeerd het teirein te verlaten. Het, bevel weerklonk «bajonet op," waarop de genoemde werkman, A. genaamd, zich met onibloote borst voorop stelde en verklaarde niet te zullen wijker.. De man werd gearresteerd later had bet zelfde plaats met den werkman K. Zij zijo beiden naar Middelburg overgebracht. De ontruiming van het terrein werd nu langzaam bewerkstelligd. Kort daarop lag alle werk stil inge volge besluit van het bestuur der boot- werkersvereeniging, dat inmiddels eene vergadering had gehouden. Onder bescherming der politie begon nu het lossingswerk door de Leuvenaars aan de «Wilhelm Bebrends.c In den namiddag werden nog een 3 tal mannen gearresteerdnaai wij vei - namen wegens dronkenschap. Het volk was vrij bedaard, doch hoe meer het tegen den avond liep, des te meer be merkte men, dat het gebruik van sterke drank op sommigen niet kalmeerend werkte. Ook werd nog een optocht gehouden onder het zingeD van volksliederen voorbij de woning van den burgemeester. De neringdoenden die aaD de onder kruipers levensmiddelen verschaffen, zul- leu door de bootwerkers worden geboycot. Per trein wor len thans de Leuvenscbe werklui van het noodige voorzien. Onderhandelingen tusschen de firma Evoraeit en de bootwerkers worden ge voerd op het raadhuis. Voor zoover ons bekend is, hebben deze onderhandelingen echter nog geen gunstig resultaat opge leverd. Nader meldt men ons Omstreeks half een hedennacht arri veerde per extra-boot uit Vli«singen een detachement infanterie van Middelburg onder bevel van den eersten luitenant W. Abrescb, aan wien is toegevoegd de tweede luitenant Kepper. Het detache ment is sterk 2 officieren, 4 onderofficiers 6 korporaals, 1 tamboer en 40 man schappen. Hedenmorgen 8 uur hielden de boot werkers eene vergadering waarin be sloten werd hedenmiddag overal aan bet werk te gaan, behalve bij de firma Everaert. Gisteravond was het vrij rumoerig in de straten en sommige herbergen. Twee der 5 arrestanten, die eigenlijk wegens dronkenschap wareningerekend, zijn weder vrijgelaten. Naar we vernemen is ook aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent het werk neergelegd. Tot heden was er een groep arbeiders, die 11 cent «Niets minder dan dat. Ook eet ik niet veel." «Men eet in den gouden engel beter.'' «Ik wil niets van den engel weten, ik blijf in het kruis. Gij zijt waarheidlieven der dan ik ooit een kastelein bebaange troffen. Zult gij spoedig laten opdischon De waard uit het kruis draaide zijne muts tusscben zijne handeD been en weder en was verlegen hij scheen iets, dat hem op het hart lag, te willen zeggen. De zwart rok bemerkte het in den beginne niet, maar liep in gedachten de kamer op en neder. Zoo dikwijls hij echter den kaste lein naderde, ging deze een paar schreden achteruit. Wilt gij mij nog iets zeggen vroeg de bankier eindelijk. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2