Gemengd Nieuws. gistermorgen met een deel der troepen van laatstgenoemde bij Venterstroom. Hij verdreef de Boeren van een rij kopjes die zij met groote hardnekkigheid verdedigden. De verliezen der Engelschen waren zeven man gesneuveld en vier officieren gewond, AXEL, den 10 Augustus 1900. Wegens het ongunstige weder zal heden avond door »Concordia" geen concert ge geven worden, zoodat alleen de gewone muziekoefening in het schoollokaal plaats heeft. Heden werd alhier in Het Gulden Vlies" eene vergadering gehouden van de onderwijzersvereeniging in het arrondis sement Axel. Dinsdagnamiddag is door de politie uit bet kanaal nabij Sluiskil het lijk op- geviscdt van den 22-jarigen schippers knecht Harmen Ensiugh van Hansweert, die Zondag te Sluiskil was geweest bij gelegenheid dat het fanfarengezelschap »De vereeDigde werklieden" aldaar een bezoek had gebracht. Daar E. niet terug kwam en zijn jas in het water was ge vonden, vermoedde men dat hij verdron ken was, zooals dan ook bleek het geval te zijn. Men vermoedt, dat de ongelukkige door een ander in bet water is geworpen, of schoon geen teekenen van geweldpleging aan het lijk zichtbaar waren. Zekere J. is gearresteerd, doch later weer los gel- ten. Het parket uit Middel burg is ter plaatse geweest. Voor het examen van stenografie' stelsel-Groote, is o. a. geslaagd de heer C. Missu te Zaamslag. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 Augustus l»UO. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Op Zondag 26 Augustus a. s. zal te Bergen op Zoom eene voor-tentoonstelling De heer Bantes begaf zich in allerijl naar het gezelschap, doch was in het oog- loopend stil en nadenkend. Men sprak van niets dan van den dooden gast. Men ver haalde, dat hij eene kist vol geld met zich voerde, dat hij reeds alle bruiden van Herbesheitn kende, dat bij een aan genaam man was, doch eene grafreuk van zich gaf. Alles wat bier gesproken werd stemde overeen met hetgeen de heer Ban tes opgemerkt had aan hem, die den naam van den bankier van Haan bad aange nomen. Zoodra de heer Bantes met zijne vrouw en dochter te buis was, verhaalde hy hun het bezoek van den dooden gast, en boe bij hem beleefd voor eens en altijd had weggezonden. In den beginne waren de beide vrouwen ontsteld of liever ver baasd toen zi) den naam hoorden van den bruidegom uit de residentie, lachten zij elkander toe, en als zij vernamen, dat papa gezegd bad, dat zij de verloofde van den kommandant was, lachten, zij beide luid en hartelijk. »0 papa, lieve papal" riep Frederika uit, »boudt gij uw woord?" »Ik zal wel moeten." «Zelfs dan, wanneer de doode gast wezenlijk de heer van Haan is?" »Gelooft gij dan, dat ik geene oogen heb? Hij is het niet, het is een schijn gestalte. Hoe zou de jonge van Haan op het denkbeeld komen, de gestalte van den dooden gast aan te nemen, van wiens ge schiedenis hij waarschijnlijk zijn leven lang niets gehoord heeft." Deze geschiedenis kwam de vrouwen gehouden worden van de voor de Parjj9che tentoonstelling bestemde paarden, ongeveer 40 in aantal. Dienzeliden dag zal een concnrs-hippiqne gehouden worden, uitgeschreven door de vereeniging tot bevordering van bet vreem delingen verkeer. Het programma bevat vijf afdeelingen en de inschrijvingen sluiten a. s. Woensdag des avonds om 10 ure bjj den secretaris der regelings-commissie den beer W. C. Momma. Op den Schiedamschen djjk te Rot terdam vi6l Woensdagavond een vijfjarig kind nit een tweede verdieping op de straat. Het kind is, zwaar inwendig gekneusd, in het ziekenhuis opgenomen. De postbode van Maasbree opVenlo is in zjjne betrekking geschorst, wegens het verduisteren van geld, dat hem was toevertrouwd. Op den laatsten dag der artillerie manoeuvres in 't Land van Altena zijn nog twee soldaten bjj 't afsteken van seinkar- doezen een aan de hand, de ander aan 't gelaat verwond. Te Rotterdam is gevankelgk binnen gebracht de 40 jarige M. Th., uit Amster dam, zjjode de vrouw van den kleermaker J. de B., die Maandag gearresteerd werd wegens het innen van vervalschte postwis sels aan verschillende bjjkantoren. De vrouw was in het bezit van een tascb, bevattende stempels en andete zaken bestemd tot vervalschen van postwissels. Na inbeslagname daarvan is de vrouw weer vrjjgelaten. De man heeft bekend en schjjnt reeds vroeger die praktjjken uitgevoerd te hebben. Te Oudendijk, in Noord-Holland brand' de Woensdag een groote hoeve af, met a' wat er in was. Te St. Maai ten, in dezelfde provincie brandden af een boerderjj en een burger- woonhuis, door twee gezinnen bewoond. Ook daar gingen de inboedels te loor. Te Helmond verbrandde een boerdery tot den grond toe. Zeven koeien en een paard kwamen in de vlammen om en het groot ste deel van den oogst ging mede verloren. In Kethel en Spaland kwam een motorrytuig uit Schiedam aan. In een oogenblik verzamelden zich de gemeente- naren om dit «verboden rjjtuig" van den eenen weg naar den anderen te zien rjjden, telkens verplicht weer terug te keeren ten gevolge van de onverbiddelijke aankondi gingen «Verboden rijweg voor motorrij tuigen." Onder homerisch gelach vertrok de teuf-teuf weder langs denzelfden weg waarlangs hy gekomen was. wel wat zonderling voor, doch zij wilden liever gelooven, dat de opgewekte ver beeldingskracht van den vader er iets had bijgevoegd, of dat hel een spel van het toeval was, dan dat zij aan de persoon lijkheid van den heer van Haan hadden getwijfeld. Juist dia hardnekkigheid van moeder en dochter, van niet naar net betere te willen booren, beangstigde den heer Bantes zeer. «Zoo moeten juist de zaken loopen I" riep de beer Bantes boos en schroomval lig uit«en nu heeft hij u beiden reeds in zijne klauwen, beide heeft hy reeds betooverd Ik ben waarachtig anders niet bjjgeloovig, maar hetgeen ik gezien heb, moet ik gelooven. Het is een belsch spook, dat mjj gek zou kunnen maken. Hat verstand staat er voor stil, ook is er oog veel, dat het verstand niet doorgronden kan maar al moest ik u beide in den kelder opsluiten ik zal het doen, opdat gij niets met die duivelskunstenarij zoudt te maken hebben." «Beste papa 1" zeide Frederika, «ik wil u de zaak gemakkelijker maken de doode gast moge de heer van Haan zijn of niet, ik zweer u. ik zal hem niet beminnen, ik zal Waldricb niet vergetenmaar geef mij uw woord, dat gij mij niet van Wal dricb zult scheiden, het zij de doode gast het zij de beer van Haan naar mijne hand sta." «Ik gaf u in waarheid liever aan den arms'en bedelaar op de straat, dat is ten minste een levend menscb, dan aan het gedrocht, den satan." I Wordt vervolgd.) Te Jonre is een 18-jarige jongen onder een tram geraakt. Vreeselijk verminkt op genomen, overleed hy spoedig daarna. Een straatmuzikant ontmoette te Voor burg een scharenslijper en men besloot er een te gaan pakken. De vrouw van den muzikant weigerde te drinken en daarop gaf de vader het reeds bestelde glaasje aan zjjn 4 jarig kind, dat kort daarop stom dronken was. De muzikant werd opgepakt en het kind onder geneeskundige behande ling gesteld. Het lyk van den man, die Zondag in Den Haag door een stoomtram ter hoogte van de Maliebaan is overreden, is herkend als dat van een Haagschen letterzetter. Vermoed wordt dat dronkenschap oorzaak is van het ongeval. Bruintje was belust. Bruin had een zwaar beladen vrachtkar voortgetrokken tot in de Kal verstraat, te Amsterdam, waar zijn baas een deel van de vracht moest lossen, en nu geschiedde het, dat de viervoeter vlak onderden neus een kar met fiuit en geurige cantaloupes kreeg, even een onderzoek in stelde en als een echte fijnproever een van de rypste meloenen annexeerde. Het verorberen ging wel niet gemakkelyk door het lastige gebit, maar hy had toch spoedig een deel naar binnen. Natuurlyk protest van de eigenares van den fruitwagen, die verlangde met merkwaardig «flox de bouche," dat de eigenaar van het beest de schade vergoeden zou. Die veelvraat (dat was bruintje) had juistement de rypste gepikt en ze moest honderd centen hebben of ze zou d'r politie by halen. Bruin's baas echter protesteerde Ze kon gerust politie halen ze konden een beest toch niet in de nor douwen, omdat ie een lekkerbek was. Bjj de talrijke omstanders twee partyen. Een deel van hen trok party voor bruin en zjjn baas, een ander deel voor de wel- bespiaakte koopvrouw. Een politieagent. Nieuw debat. Wie had het eerst stilgestaan de vrachtkar of de fruitwagen «Ja maak dat nou, reis nit," klonk het van verschillende kanten en geruiraen tijd werd nog debat gevoerd, dat ten slotte beëindigd werd door een flinken zeerob, zoo pas nit zee terng. «Moeder, klonk het gul weg, ze zullen nooit zeggen, dat Ko een vrouw in de nesten laat. Hoeveel centen moet je hebben. Een sjoof (gulden.) Pak aan nou hoeft Bruin de bak niet in ook Publiek weg, vrede geteekend tusschen de twee karmenschen, politie af, het stuk was uit Te Mil (N.-Br.) werd een stuk land geploegd. Achter den ploeg liep de vrouw, en er voorde man, een hond en een ezel en een geit. Klinkt als een satyre. Up de steenfabriek van den heer Gidemse te Wagenmgen, was de arbeider C. bezig met los kruit in den ovenmond te schieten, wat men doet om den oven beter te doen trekken. Toen hij het geweer voor de derde maal had geladen eu de lading vaststampte, ging plotseling het schot af en trof C. in zjjn gelaat. Zijn aangezicht verbrandde vreeselijk. Na voorloopige geneeskundige hnlp werd de gekwetste man Daar Arnhem vervoerd, om te worden gesteld onder behandeling van een oogarts. Hij zal het gebruik van zjjn linkeroog moeten missen. Te Dussen (N.-Br.) is pen ruim 80 jarige grijsaard door een fietsrijder aange reden. Hy brak daarbjj zijn henpbeeu, 't welk hoogstwaarschynlyk op dien leeftjjd niet meer zal heelen, zoodat de man voor altjjd ongelukkig zal wezen. Een buitenkansje. Twee boerendienst- boden te Hazerswoude hebben de vorige week bericht ontvangen, dat een erfenis van 61 woonhuizen en eenige duizenden guldens haar ten deel was gevallen, gelegateerd dooi een oom, overleden in de gemeente Apeldoorn. Het zaakje veroorzaakte heel wat drukte, want de erfgenamen, een paar stevige boeren deerns, waren nog minderjarig en hadden haar moeder door den dood verloren wat toen verzuimd was, moest thans hersteld worden, nl. voogden moesten worden be noemd, anders kon de erfenis niet worden gelegitimeerd. Had het opsporen der erf genamen nog al heel wat mopite gekost, de brief behelzende het bericht had ook heel wat postkantoren gepasseerd, en telkens van adres gewijzigd moeten worden, doch de familieraad voor den kantonrechter bad spoediger zjjn beslag. Een misdaad op het spoor. De per soon, die een paar weken geleden op een Zondagavond te Scheveningen werd aan gehouden, in verband met de misdaad, ten vorige jare op den 7-jarigen Van Wezel gepleegd, bevindt zich nog steeds in voor- loopig arrest. Bijna dagelijks wordt het ondeizoek in deze geheimzinnige zaak voortgezet door den rechter-commissaris, en woiden door hem nieuwe getuigen geboord. By het verhoor zjjn dingeD aan den dag gekomeu, die een allesbehalve gunstig licht werpen op het zedeljjk gedrag van den aangehoudene, een 84-jarig tenger persoon, uit Leiden afkomstig, die te 's Gravenhage woonde, en bjj een bleeker in dienst was. Tegenover het beweien van den aange houdene, dat hij van niets afweet, van wat op de zaak-Van Wezel betrekking heeft, staan verzwarende verklaringen van ge tuigen, die verzekeren, dat zy den man, den 25en April 1899 den dag van de verdwyning van deD knaap in gezel schap hebben gezien van het jongetje wiens lijk, zooals bekend, later in de dui nen onder Scheveningen is gevonden. Om het onmogeljjke van deze getuigen verklaringen aan te toonen, moet de aan gehoudene zich in de instructie er o. a, op beroepen hebben, dat zjjn werk hem niet toeliet, overdag te wandelen, maar een in gesteld onderzoek heeft be .vezen, dat de man juist dien bewusten Aprildag van zijn patroon wegens een feestje te diens huize toevallig vryaf had gekregen. Deze aanwyzingen, gevoegd bjj het zon derlinge gedrag, onlangs in de instructie aan den dag gelegd door den aangehou dene, toen hij n.l. trachtte een stuk,, dat hy op verzoek van den rechter-commissa ris had geschreven, weder te veischeuren, doen eeD sterk vermoeden ten nadeele van den man rijzen. De verdachte blijft echter alle schuld ontkennen. Met Wilhelm Liebknecht, heeft de Duitsche sociaal democratie eenhareikun- digste leiders verloren, iemand die meer dan 50 jaren zich aan de volkszaak had gewjjd. Zooals met de meesten zjjner oude partij- genooten, was ook voor hem het jaar 1840 het groote jaar, dat over zijn toekomst zou beslissen, want de toen 22-jarige student in de philosophie sloot zich onmiddelyk bjj den opstand aan, met het gevolg dat hy bijna een vol jaar in de gevangenis bleef, om spoedig daarna zich weer aan de agi tatie te wijden en nogmaals aan den op stand deel te nemen. Ook hy behoorde tot de honderden die wist' n ie ontvluchten, om eerst in 1862 naar Duitscbland terug te keeren. Destjjds behoorde Liebknecht nog tot de liberalen. Maar reeds kort na zjjn terugkomst ging hy tot de socialistische beginselen over, met het gevolg dat hij uit Pruisen werd ver bannen. Te Leipzig richtte hy daarop een socia listisch weekblad op en nam zoodoende de plaats in, welke hij sedert in de socia listische party behield. In 1872 volgden weer twee jaren ves tingstraf, gevolg van een protest tegen den oorlog, maar nog voor deze strat was af- geloopen, zag hy zich reeds tot lid van den Rijksdag benoemd, waar bjj een dankbaar terrein voor zijn groote werkzaamheid vond, en in wijden kring bekend werd als een handig en scherpzinnig debater. Bij de toenemende verdeeldheid, die al lengs in de paitij ontstond, bleek bjj een medestander van de groep die van hervor ming op den bestaanden grondslag voor het tegenwoordige de meeste practische resultaten verwachtte, zonder daarbjj zjjn theoretisch standpunt te verlaten.

Axelsche Courant | 1900 | | pagina 2